http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranna-stanice-v-rokycanech-za-25-let-pecovala-o-5500-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Záchranná stanice v Rokycanech za 25 let pečovala o 5500 zvířat

9.11.2015 14:20 | ROKYCANY (ČTK)
Úspěšnost léčby byla letos 70 procent, takže zpět do přírody se vrátilo 310 zvířat
Úspěšnost léčby byla letos 70 procent, takže zpět do přírody se vrátilo 310 zvířat
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
O více než 5500 divokých živočichů, zejména ptáků, kteří se ocitli kvůli úrazu nebo vyčerpání v nouzi, se od svého vzniku postarala rokycanská záchranná stanice živočichů. Letos slaví čtvrtstoletí existence. Za zraněnými zvířaty vyjíždějí lidé ze stanice především na Rokycansko, Berounsko a do okolí Hořovic.
 

Stanice se stará i o ekologickou výchovu, organizuje kroužky a tábory pro děti, spolupracuje s myslivci a sokolníky. Zabývá se také chovem vzácného dravce raroha velkého, kterého se daří úspěšně odchovávat, uvedl vedoucí stanice a také rokycanského Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Pavel Moulis.

Když stanice v roce 1990 pod ČSOP vznikla, léčila v prvním roce 19 a o rok později jen pět zvířat. V roce 2000 pečovala už o 206 zvířat a o rok později o 309 živočichů. Dosud rekordní počet zvířat měla stanice v roce 2007, a to 421. Už nyní je jasné, že tento rekord letos padne. "Za devět měsíců letošního roku přijala stanice již 441 zvířat. Z Rokycanska jich bylo 124 a ze Středočeského kraje 317," uvedl Moulis. Polovinu tvořila mláďata. Lidé často i přes varování ochránců přírody nosí do stanic například nalezená mláďata srnek či zajíců, i když nejsou zraněná. Nejčastějším důvodem zranění živočichů jsou popáleniny elektrickým proudem a nárazy do drátů, nárazy do překážek či kolize s auty.

Úspěšnost léčby byla letos 70 procent, takže zpět do přírody se vrátilo 310 zvířat. Nejčastěji se letos v Rokycanech starali o netopýry, těch bylo 73, přijali také 45 ježků, 33 kosů a stejně tolik sýkor, 31 poštolek a 30 zajíců. Ze vzácných druhů ochránci přírody pečovali o datla, krkavce, ledňáčka, čápa černého, výra, muflona, vydru či kukačku.

Hlavním cílem a posláním stanice, která patří mezi tři desítky stanic sdružených v národní síti, je záchrana a léčení zraněných a handicapovaných volně žijících živočichů a příprava na jejich návrat do přírody.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist