http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zadosti-o-kotlikove-dotace-zacne-praha-prijimat-od-21-brezna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Žádosti o kotlíkové dotace začne Praha přijímat od 21. března

16.2.2016 12:47 | PRAHA (ČTK)
Ve většině krajů je o výměnu starých kotlů velký zájem, MŽP přispělo už na více než 10 000
Ve většině krajů je o výměnu starých kotlů velký zájem, MŽP přispělo už na více než 10 000
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Žádosti o dotace na nové kotle začne Praha přijímat od 21. března. Na výměnu kotlů lidem rozdělí 23,7 milionu korun. Novinářům po jednání rady řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Kotlů, jejichž majitelé mohou na dotaci dosáhnout, je v Praze asi 4000, peníze vyjdou přibližně na 160 z nich. Hlavní město dosud přispívalo na výměnu plynových kotlů.
 

Příspěvek činí až 85 procent nákladů, nejvýše 150 000 korun. Podmínkou pro jeho přidělení jsou tepelně izolační vlastnosti domu nejméně na stupni C (tj. vyhovující), což lidé musí doložit průkazem energetické náročnosti budovy. Podle ministerstva životního prostředí je proto vhodné zkombinovat dotaci na výměnu kotle s dotací z Nové zelené úsporám na zateplení domu, které rozděluje Státní fond životního prostředí.

Podle radní Plamínkové jsou kotle vhodné pro výměnu v Praze hlavně v okrajových městských částech. Jde například o Řeporyje, Suchdol nebo Slivenec. Praha dosud přispívala na výměnu starých plynových kotlů. Od roku 1994 lidem rozdělila víc než půl miliardy korun, úspěšných žádostí bylo přes 17 000. Loni vyčlenila přes 20 milionů korun.

Ve většině krajů je o výměnu starých kotlů velký zájem, MŽP přispělo už na více než 10 000. Například ve Středočeském kraji se jich vymění asi 3000 z celkových 100 000 zdrojů, v Praze 160 ze 4000.

V první vlně výzvy budou v celé zemi rozděleny na výměnu starých kotlů tři miliardy korun. Druhou, také se třemi miliardami korun, by mělo zahájit začátkem příštího roku. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v tuzemsku.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist