http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zakaz-nekterych-pesticidu-vcelstva-neochranil-uvedl-ukzuz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Zákaz některých pesticidů včelstva neochránil, uvedl kontrolní úřad

7.10.2015 10:00 | PRAHA (ČTK)
Loni veterináři zjistili otravu 798 včelstev, o rok dříve, když ještě zákaz neplatil, 450
Loni veterináři zjistili otravu 798 včelstev, o rok dříve, když ještě zákaz neplatil, 450
Foto | pix.plz / Flickr
Hromadných otrav včel i přes zákaz používání pesticidů ze skupiny neonikotinoidů v posledních letech neubylo. Naopak jich přibylo, řekla ČTK mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Lenka Malantová. Loni veterináři šetřili skoro 800 případů, o rok dříve 450. Letošní údaje ještě nejsou známé.
 

Zákaz uvedených pesticidů ze strany Evropské komise platí od prosince 2013. Přípravky se používaly k moření osiv kukuřice, slunečnice a řepky. Měly tyto plodiny chránit před hmyzími škůdci a omezovat tak ztráty úrody.

"Na základě poznatků terénní inspekce je zřejmé, že v důsledku zákazu neonikotinoidních mořidel vzrostl počet ošetření proti stejným škůdcům v průběhu vegetace, zejména pak látkami ze skupiny pyrethroidů," sdělila Malantová. Včely jsou podle ní otrávené kvůli nesprávné aplikaci přípravků na listy plodin. Počet hromadných otrav se tak nesnížil, dodala.

Loni veterináři zjistili otravu 798 včelstev, o rok dříve, když ještě zákaz neplatil, 450. "Zdaleka nejčastěji ošetřovaným porostem, který včelám způsobuje vážné zdravotní problémy, jsou lány řepky," uvedli ve své ročence. Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Pejchala se letos počet otrav proti loňsku nejspíš nezvýší. "V současné době probíhá došetřování případů, kompletní výsledky tak budou k dispozici v době, kdy se všechny případy uzavřou," řekl.

Na riziko zákazu neonikotinoidů upozorňovaly zemědělské organizace již v době schválení opatření. Podle včelařů se ale kvůli zakázaným pesticidům včely špatně orientovaly. "Ta včela zkrátka se v přírodě ztratí, nepamatuje si cestu domů," uvedl tehdy za Český svaz včelařů Miloslav Peroutka.

Navíc přibylo živočišných škůdců, letos a loni našli na řepce pracovníci ÚKZÚZ dřepčíka olejkového. "Způsobil takové škody na porostech, že byly stovky hektarů zaorány. Porosty ozimé řepky byly na podzim poškozeny také zvýšeným výskytem dalších živočišných škůdců, například pilatky řepkové, osenice, či slimáčků," uvedla za odbor rostlinolékařské inspekce ÚKZÚZ Andrea Blažková, podle které ale mělo na přemnožení škůdců vliv i počasí.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská komise se nyní zabývají výsledky kontrol a novými studiemi. "České úřady hodlají podpořit takové návrhy, které budou objektivně vycházet ze získaných výsledků," dodala.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist