http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zdarska-firma-dostala-pokutu-za-ulozeni-stavebniho-odpadu-v-chko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Žďárská firma dostala pokutu za uložení stavebního odpadu v CHKO

2.12.2016 15:36 | ŽĎÁR N. S. (ČTK)
Firma Aquasys ze Žďáru nad Sázavou dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) dvě pokuty celkem za 420 000 korun. Podle inspektorů firma navezla 1200 tun stavebních odpadů, kamení a zeminy na pozemky poblíž Stržského potoka v CHKO Žďárské vrchy, ačkoliv tyto pozemky nebyly k nakládání s odpady určené. Hrozilo i splavení odpadu do potoka. V tiskové zprávě zveřejněné na webu inspekce to uvedl ředitel havlíčkobrodského inspektorátu ČIŽP Jan Panský.
 

Odpady byly navezeny na pozemky v katastru obcí Škrdlovice a Světnov. Panský uvedl, že pocházely ze stavebních zakázek společnosti Aquasys. "Z demolice polyfunkčního domu Duna ve Žďáru nad Sázavou byla například směs stavebních odpadů s kusy cihel, betonu, térové lepenky i minerální vaty," sdělil ředitel inspektorátu. Kamení a zemina podle něj pocházely z budování obchvatu v Mělkovicích. Firma prý také vybudovala v korytě Stržského potoka provizorní mostek z betonových panelů a kamení. Stanovisko firmy ČTK zjišťuje.

Nedovolené zásahy do koryt mohou měnit jejich sklon a zvyšovat hladiny vodních toků. Tím roste riziko výskytu lokálních povodní, uvedla inspekce.

Za porušení zákona o vodách dostala firma pokutu 300.000 korun a dalších 120.000 korun za porušení zákona o odpadech. Proti jedné z pokut se podle ČIŽP podnik odvolal, ministerstvo životního prostředí ale jeho odvolání zamítlo. Obě pokuty tak nabyly právní moci. Inspektoři ČIŽP v souvislosti s případem vedou se společností ještě jedno správní řízení, které zatím není ukončeno, stojí v tiskové zprávě.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist