http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zelena-energie-se-ma-v-2020-podilet-na-spotrebe-v-cr-16-procenty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Zelená energie se má v 2020 podílet na spotřebě v ČR 16 procenty

23.10.2015 00:38 | PRAHA (ČTK)
Materiál přesto kritizují ekologičtí aktivisté. "Národní akční plán obsahuje jen velmi nízké cíle pro rozvoj OZE a hlavně neříká, jak jich bude dosaženo," uvedl energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký
Materiál přesto kritizují ekologičtí aktivisté. "Národní akční plán obsahuje jen velmi nízké cíle pro rozvoj OZE a hlavně neříká, jak jich bude dosaženo," uvedl energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Energie z obnovitelných zdrojů energie (OZE) se má v roce 2020 podílet na hrubé spotřebě energie v ČR z 15,9 procenta. V aktualizaci Národního akčního plánu ČR pro energii z OZE to navrhuje ministerstvo průmyslu (MPO). Současný plán schválený v roce 2012 počítal s podílem 14 procent. Na materiál upozornily Hospodářské noviny.
 

"Navržený Národní akční plán je sestaven v souladu se Státní energetickou koncepcí tak, aby naplnil a překročil požadované cíle směrnice pro Českou republiku v oblasti využívání energie z obnovitelných zdrojů v roce 2020," stojí v materiálu, který má ČTK k dispozici. MPO v předkládací zprávě připomíná, že Evropská komise stanovila pro ČR pro rok 2020 podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie ve výši 13 procent. České plány tak tento závazek překonávají o téměř tři procenta.

Materiál přesto kritizují ekologičtí aktivisté. "Národní akční plán obsahuje jen velmi nízké cíle pro rozvoj OZE a hlavně neříká, jak jich bude dosaženo," uvedl energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký. "Není to tedy plán a už vůbec není akční. Je to jen kus papíru," dodal. Podle MPO dochází k navýšení podílu ale kvůli tomu, že se proti dosud platnému plánu snížila výše spotřeby energie, se kterou se pro rok 2020 počítá.

Ministerstvo v předkládací zprávě dále uvádí, že plán i nadále počítá s provozní podporou malých vodních elektráren a výroben tepla využívající obnovitelné zdroje. Umožní také zavést novou podporu pro teplo z výroben s instalovaným elektrickým výkonem do 500 kW, které využívají bioplyn vznikající například z hnojiv.

Materiál, který je v současnosti v připomínkovém řízení, zachovává naopak plánovaný podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě. Ten má na konci desetiletí činit 10,8 procenta. Důvodem jsou podle MPO současné legislativní nejistoty ohledně daňového zvýhodnění biopaliv.

Podle dat Energetického regulačního úřadu činila loňském roce v Česku hrubá spotřeba elektřiny, která počítá i s elektřinou spotřebovanou při výrobě a se ztrátami v sítích a přečerpávacích vodních elektrárnách, asi 70 terawatthodin. Podíl OZE byl 13,17 procenta.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist