http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsky-kraj-rozdeli-na-vymenu-kotlu-dalsich-30-mil-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Zlínský kraj rozdělí na výměnu kotlů dalších 30 mil.Kč

4.9.2016 13:20 | ZLÍN (ČTK)
Zlínský kraj rozdělí na výměnu starých kotlů za nové dalších 30 milionů korun. Tyto peníze bude možno získat pouze na obnovitelné zdroje energie, tedy na tepelná čerpadla a kotle na biomasu, sdělila ČTK mluvčí kraje Renata Janečková. Vyhlášení dodatečné výzvy ze strany kraje se předpokládá na přelomu letošního a příštího roku. O dotace na výměnu kotlů, o které lidé žádali v první výzvě na začátku roku, byl v kraji velký zájem. Uspělo 1245 žádostí, rozdělilo se 148 milionů korun.
 

"Ministerstvu životního prostředí, které program kotlíkových dotací administruje, se u Evropské komise podařilo vyjednat navýšení původní třímiliardové alokace první etapy dotací pro všechny kraje o dalších 10 procent, tedy o 300 milionů korun, z čehož je pro Zlínský kraj určeno 16 milionů korun. Tyto peníze hodláme samozřejmě využít a chceme k nim přidat i dalších asi 14 milionů korun nevyčerpaných v rámci první výzvy, kterou jsme u nás v kraji vyhlásili koncem loňského roku," uvedl hejtmanův náměstek Ivan Mařák (KSČM).

Kraj nyní vyúčtovává a vyplácí dotace žadatelům, kteří uspěli v první krajem vyhlášené výzvě. "Od 25. ledna do 3. února letošního roku bylo přijato celkem 1289 žádostí o podporu. Po jejich kontrole, doplnění a vyhodnocení byly doporučeno k podpoře 1245 žádostí, a to v celkové sumě 148,1 milionu korun. Smlouvy byly uzavřeny s 1229 žadateli, 16 z nich nakonec dotaci nevyužilo," uvedla mluvčí.

Vyplaceno je nyní asi deset procent žádostí. "Chtěl bych tímto apelovat na všechny příjemce dotace, aby s jejím vyúčtováním neotáleli a obraceli se na nás hned, jak budou mít k dispozici všechny potřebné doklady. Čím dřív budou všechny tyto dotace z naší první výzvy proplaceny, tím dříve budeme moci přistoupit k vyhlášení dodatečné výzvy," uvedl vedoucí krajského odboru řízení dotačních programů Martin Kobzáň.

Do roku 2020 jsou v kraji i v republice plánovány ještě dvě etapy kotlíkových dotací, v kraji by mělo být rozděleno dalších více než 300 milionů korun. V republice byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100.000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist