http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-ostrava-musela-dat-utratit-slona-mel-vazne-nemocnou-nohu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Zoo Ostrava musela dát utratit slona, měl vážně nemocnou nohu

23.10.2015 11:00 | PRAHA (ČTK)
Koncem srpna proto odborníci Calvina uspali a ránu mu ošetřili v narkóze. Už tehdy zoo poukazovala na to, že situace je velmi vážná.
Koncem srpna proto odborníci Calvina uspali a ránu mu ošetřili v narkóze. Už tehdy zoo poukazovala na to, že situace je velmi vážná.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Ostrava
Ostravská zoo musela dát utratit devětadvacetiletého slona indického Calvina. Samci se na pravé přední noze vytvořil velký absces, který si odmítal nechat ošetřit. Kvůli nulové šanci na uzdravení se tak zoo rozhodla pro eutanazii. Samec je otcem dvou ostravských sloních mláďat, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 

"V mládí prodělal infekci neštovic, která způsobila zakřivení jeho levé přední nohy. S věkem se toto zakřivení stále zhoršovalo a způsobilo, že Calvin začal více zatěžovat pravou přední končetinu. V důsledku toho se na přetěžované pravé noze vytvořil velký absces, který si ovšem Calvin odmítal nechat ošetřit," řekla Nováková.

Koncem srpna proto odborníci Calvina uspali a ránu mu ošetřili v narkóze. Už tehdy zoo poukazovala na to, že situace je velmi vážná. "Přes veškerou nákladnou a složitou léčbu, která trvala další dva měsíce, se ale nepodařilo nohu zachránit a absces se dále rozšiřoval. Po konzultaci s kolegy ze zahraničí jsme se rozhodli přistoupit k eutanazii, protože naděje na Calvinovo uzdravení byly v tuto chvíli nulové," uvedla Nováková.

Do ostravské zoo by ale v budoucnu měl zamířit nový sloní samec. "S koordinátorem chovu budeme jednat, protože ostravský sloninec je postaven k odchovu slonů jako chovné zařízení. Určitě je žádoucí, aby tady sloní samec byl, ale bude trvat nějaký čas, než se všechno dojedná. Ale každopádně budeme usilovat o nového sloního samce," řekla Nováková. Připomněla, že ve volné přírodě samci žijí odděleně od samic. V ostravské zoo byl kontakt se samicemi mnohem užší. Calvin byl navíc samec, který mohl být se samicemi spojený, což nebývá vždy. Samci jsou často tak agresivní, že bývají i v zahradách drženi odděleně a připouštěni jsou pouze na páření. "Ta situace pro samice určitě bude nová, budou vědět, že jeden člen chybí," míní Nováková.

Podle mluvčí Calvin patřil z hlediska počtu mláďat mezi nejúspěšnější samce v Evropě. Zplodil 14 mláďat, z nichž 11 přežilo, dvě samičky nyní mohou návštěvníci vidět i v Zoo Ostrava.

Evropské zoologické zahrady aktuálně chovají bezmála 300 slonů indických. V Ostravě zůstala nyní čtyřčlenná sloní skupina samic. Podle odhadů žije ve volné přírodě zhruba 40.000 slonů indických, kteří patří k ohroženým druhům.


Martina Helánová
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist