https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-je-to-s-posypovymi-latkami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak je to s posypovými látkami?

dotaz: 117

30. listopadu 2001 | Jiří Trhlík
Mám dotaz k zimním posypům komunikací. Nelíbí se mi pokračující trend využívání solení (ekologická rizika, ekonomická náročnost). Jak toto ošetřují právní předpisy? Vím pouze o ochraně vodárenských zdrojů jednotlivými rozhodnutími vodohospodářských orgánů.

Na druhé straně, jaká je nejvhodnější alternativa (z pohledu EU resp. našich institucí)? Škvára je naprosto nevhodná, písek prý může způsobovat silikózu, drobná štěrková drť může poškozovat obuv a pneumatiky, všechny tyto možnosti mohou přispívat k zanášení kanalizace atd.

Jaké je tedy nejvhodnější doporučované řešení (i s ohledem na zkušenosti ve vyspělých zemích)?

Děkuji za konkrétní odpověď.




odpověď:


3. prosince 2001

Odpověď na tento dotaz je velmi rozsáhlá, je proto rozdělena do tří článků, které si můžete přečíst, kliknete-li si na odkazy na konci stránky.

Kdo se účastní schvalovacího procesu "Plánu zimní údržby", jsou do něj přizváni třeba zástupci CHKO a NP, vyjadřuje se k tomu MŽP?
V rámci přípravných prací spojených se sestavováním Plánů zimní údržby silniční správci příslušné záležitosti postupně projednávají se všemi zainteresovanými úřady (např. Okresní úřady - referáty dopravy a referáty životního prostředí, OŘ Policie atd.) působícími na území jednotlivých okresů, popřípadě již nově vzniklých krajů. Pokud silniční síť zasahuje do území CHKO, nebo NP, tak správci projednávají problematiku i s těmito organizacemi - vyjádření těchto organizací jsou součástí Plánů zimní údržby.
MŽP se k problematice vyjadřuje až při řešení případných sporných jednání. Zástupci MŽP se také zúčastňují zasedání tzv. "Hlavního operačního štábu" a každoročních seminářů "Vyhodnocení zimní sezóny".

Ad Jak toto ošetřují právní předpisy?
Právní normou ošetřující u nás údržbu silnic je vyhláška č. 104/1997 Sb.:

§ 43
Dálnice a rychlostní silnice
(...) 3) Posyp či postřik se provádí zásadně chemickými rozmrazovacími materiály, především prostřednictvím mechanismů či zařízení, která umožňují přesné dávkování a rovnoměrné rozprostření chemických rozmrazovacích látek na vozovce. Zdrsňovací materiály se používají pouze v případě, kdy je pro daný úsek vydán zákaz použití chemických rozmrazovacích materiálů, anebo pokud by jejich použitím nebylo možno v důsledku povětrnostní situace zmírnit závady ve sjízdnosti (...).
§ 44
Ostatní silnice
Při výkonu zimní údržby se v souladu se schváleným plánem zimní údržby použije taková dostupná technologie, která nejlépe vyhovuje místním podmínkám a pořadí důležitosti silnice (§ 42 odst.1):
a) I. pořadí - udržuje se celá šířka a délka vozovky
1. náledí a zbytková vrstva sněhu po pluhování o tloušťce menší než 3 cm se odstraňuje posypy chemickými rozmrazovacími materiály,
2. náledí a kluzkost sněhové vrstvy při neúčinnosti chemických rozmrazovacích materiálů se zdrsňuje posypem zdrsňovacími materiály,
b) II. pořadí - shodné technologie jako v I. pořadí s tím, že v případě nutnosti se na silnicích ponechávají uježděné sněhové vrstvy, které se zdrsňují posypem zdrsňovacími materiály. Posyp je možno provádět pouze na místech, kde si to vyžaduje dopravně technický stav komunikace (křižovatky, velká stoupání, ostré oblouky, zastávky linkové osobní dopravy),
c) III. pořadí - udržují se až po ošetření silnic I. a II. pořadí důležitosti v zásadě pluhováním a v místech, kde si to vyžádá stav komunikace se provádí posyp zdrsňovacími materiály. (...)

Odkazy na obsáhlé odpovědi Ing. Karla Melchera:
Posypové materiály pro zimní údržbu komunikací v ČR a v zemích EU
Alternativní posypové látky
Existují posypové látky šetrné k životnímu prostředí?

Ing. Karel Melcher
Autor je specialista na zimní údržbu komunikací
Ředitelství silnic a dálnic ČR
Šumavská 33, 612 54 Brno


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 117".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist