Navštivte: Ekolist.cz Ecomonitor.cz EkoLink.cz
Logo Ekolist.cz

fotobanka.ekolist.cz

Fotografie s tematikou životního prostředí a přírody

 


Nápověda

Účel fotobanky

Fotobanka serveru Ekolist.cz se zaměřuje na obrazový materiál týkající se životního prostředí a přírody. Tato fotobanka slouží jednak pro redakční potřeby zpravodajského serveru Ekolist.cz (vkládání fotografií a dalších obrázků do článků), a dále pro zveřejňování a šíření fotografií a dalších obrázků pořízených redakcí Ekolistu.cz a uživateli této fotobanky.
Fotobanka obsahuje pro redakční účely Ekolistu.cz i jiné fotografie a další obrázky, které jsou šířeny pod některou svobodnou licencí. Fotografie pořízené redaktory a spolupracovníky Ekolistu.cz a uživateli této fotobanky jsou zpravidla (nikoli výhradně) šířené pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported. Tato licence umožňuje využívání (včetně vytváření odvozených děl) pod ní zveřejněných materiálů za podmínky, že bude uveden autor díla a dílo bude dále šířeno pod stejnou nebo obdobnou licencí.

Uživatelé a práva

Pro účely fungování serveru fotobanka.ekolist.cz existují tři skupiny uživatelů: neregistrovaní, registrovaní a administrátoři. Pokud chcete fotobanku používat pouze pasivně, tedy prohlížet si fotografie a případně je přebírat na své stránky, nemusíte se registrovat. Registrace je nutná pro nahrávání vašich vlastních fotek do fotobanky a komentování fotek. Pokud chcete získat práva administrátora (pro editaci a mazání fotografií a konfiguraci fotobanky), musíte se stát redaktorem Ekolistu.cz :-)

Prohlížení fotografií

Pro prohlížení fotografií nepotřebujete žádnou registraci. Pro orientaci ve fotobance je dobré vědět, že fotografie jsou umístěny v jednotlivých albech, alba jsou pak zařazena v kategoriích. Konkrétní fotku můžete najít buď procházením hierarchické struktury kategorií dostupné z titulní stránky fotobanky, nebo podle klíčových slov, jejichž aktuální seznam naleznete na stránce vyhledávání. Na této stránce můžete rovněž vyhledávat podle dalších slov z popisku fotografie.

Přebírání fotografií

Přebírat můžete ty fotografie a další obrázky, jejichž licence to umožňuje. Informaci o licenci najdete vždy v části Informace o obrázku pod obrázkem. Pokud jste na pochybách, zda a za jakých podmínek můžete fotografii či obrázek použít, napište nám prosím na mail fotobanka(zavináč)ekolist.cz.

Nahrávání vlastních fotografií

Server fotobanka.ekolist.cz velmi uvítá vaše kvalitní fotografie s tématikou přírody a životního prostředí. Než se je rozhodnete na náš server nahrát, mějte prosím na paměti následující body:

  1. Máme zájem o technicky kvalitní fotografie týkající se tématu fotobanky (výjimkou jsou sice technicky nekvalitní, ale naprosto unikátní fotografie z nějaké události či situace). Tato fotobanka není vhodné místo pro zveřejňovaní vašich soukromých alb z dovolené a podobně (pro tento účel najdete na internetu celou řadu jiných serverů).
  2. Máme zájem o fotografie šiřitelné pod některou svobodnou licencí, která umožňuje další šíření těchto fotografií. Uvědomte si prosím, že pokud budete jednou se zveřejněním své fotografie v této fotobance souhlasit, nemůžete svůj souhlas bez velmi vážných důvodů později odvolat.
  3. Dbejte důsledně o dodržování autorských práv. V žádném případě nenahrávejte do fotobanky fotografie ukradené někde na internetu apod.
  4. Svoje fotografie při nahrávání opatřete co nejpřesnějším popiskem. Uvědomte si prosím, že po nahrání fotografií do fotobanky nebudete moci sami jejich popisky editovat, případné změny ale rádi provedou redaktoři Ekolistu (viz kontakt níže).
  5. Pokud máte k dispozici zajímavé fotografie či jiné obrázky, které byste rádi zveřejnili ve fotobance, ale požadujete například jejich zveřejnění za jiných podmínek či máte jiné specifické požadavky či problémy, neváhejte nás kontaktovat.

Nahrávat fotografie můžete po registraci. Po ní a následném přihlášení se vám v menu na levé straně objeví tlačítko Upload obrázku. Nahrávané fotografie můžete zařadit do jediného alba Album pro upload, které je pro všechny uživatele vyjma administrátorů neviditelné. Vaše fotografie bude následně administrátory fotobanky zařazena do vhodného alba (případně pro ni bude vhodné album zřízeno) a zveřejněna.

Kontakt

E-mail: fotobanka(zavináč)ekolist.cz
Telefon: +420 233 381 546 (chtějte Martina Macha nebo Radka Svítila)
Adresa: fotobanka.ekolist.cz, c/o BEZK, Malířská 6, 170 00 Praha 7.

FAQ

Někdo nahrál moji fotku do fotobanky bez mého souhlasu, co mám dělat? - Napište nám mail, viz kontakt výše. Nezapomeňte uvést na sebe kontakt a jasně identifikovat dotyčnou fotografii či fotografie.
Objevil jsem ve fotobance chybu či špatnou/nesrozumitelnou formulaci v uživatelském rozhraní. - Napište nám mail, viz kontakt výše. Chybu popište co nejpřesněji a uveďte na sebe kontakt pro případné další dotazy. Za upozornění na problémy budeme velmi rádi.
Ve zpravodajství Ekolistu.cz máte fotku XY, ale ve fotobance ji najít nemůžu. - Většinu fotografií máme dosud ve staré fotobance přístupné jen z redakce Ekolistu. Na převodu fotografií do nové fotobanky v současnosti pracujeme, buďte prosím trpěliví.
To je ale úplně úžasná fotobanka. Mohu se vám nějak odvděčit? - Jistě, viz stránka Podpořte nás na Ekolist.cz :-)