https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/baltimore-sun-slanost-oceanu-odrazi-globalni-oteplovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Baltimore Sun: Slanost oceánů odráží globální oteplování

23.12.2003 11:19 | PRAHA/BALTIMORE (EcoMonitor)
Globální oteplení se již projevuje změnou četnosti dešťových i sněhových srážek a změnou oceánských proudů, které ovlivňují klimatický systém, tvrdí vědci monitorující slanost mořské vody.
 

Podle oceánografky Ruth Curryové vykazuje v posledních 50 letech mořská voda ve svrchních vrstvách tropických oceánů významný nárůst slanosti, zatímco vody v oblasti Arktidy mají výrazně menší slanost. Tyto změn v salinitě se zrychlují od počátku devadesátých let. Podle Curryové jde o jasné znaky stále vyššího vypařování a dešťových srážek způsobených oteplením a o příznaky rozpouštění polárních ledovců. "To má souvislost s globálním oteplováním, buď přirozeným nebo způsobeným lidskou činností, ale nejpravděpodobněji kombinací obou faktorů." Změny ve slanosti mořské vody odpovídají vyššímu vypařování v teplejších tropických regionech a díky tomu jsou povrchové vrstvy moře slanější. Nárůst odpařování vody vede k častějším srážkám, a to jak dešťovým tak sněhovým, což spolu s táním polárních ledovců způsobuje, že voda v okolí pólů je sladší.

Ruth Curryová z Woods Hole Oceanographic Institution v Massachusetts publikovala zprávu spolu s dalšími dvěma kolegy z Velké Británie a Ruska v časopise Nature. Jejich výzkum vychází ze záznamů o salinitě v Atlantickém oceáně mezi Islandem na severu a nejižnějším cípu Jižní Ameriky. Podle Curryové by tyto výzkumy mohly být velmi důležité, protože změny v četnosti srážek, takzvaný hydrologický cyklus, může jasně prokázat že ke změnám klimatu v rámci globálního oteplení skutečně dochází.

Wallace Broecker z Columbia University v New Yorku označil zprávu za "extrémně zajímavou". Podle něj není důvod nevěřit naměřeným datům. "Jenže otázkou je, zda tento jev není cyklicky, zda se změny brzy neobrátí a slanost se vrátí do normálu." Podle Broeckera je bez dlouhodobých pozorování těžké vyvodit nějaký závěr, například zda se tento jev neobjevuje periodicky a co jej způsobuje.

Podle článku Roberta Cooka The Baltimore Sun 18. 12. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist