Jana Zvettlerová "> Nové dobrodružství v NP Šumava se jmenuje Geocaching - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-dobrodruzstvi-v-np-sumava-se-jmenuje-geocaching
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Nové dobrodružství v NP Šumava se jmenuje Geocaching

12. listopadu 2009 | Správa NP Šumava
Autor: Jana Zvettlerová
V NP Šumava je v této chvíli téměř dokončen pilotní projekt tzv. multicache a hra bude od tohoto víkendu spuštěna.

Úvodem krátce, co je to geocaching. Je to hra na pomezí sportu a turistiky. Prostřednictvím internetu se mohou do této hry zapojit tisíce lidí po celém světě. Funguje díky přesnosti dnešních GPS systémů a možnosti výměny informací o nově založených skrýších mezi účastníky hry. Jedni vymýšlí a skrývají, druzí hledají. Obecně řečeno, hra spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache – v češtině „keš“. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigačních přístrojů hledají.

Místa, kde jsou skrýše (cache – keše), jsou obvykle něčím zajímavá, význačná, nebo historicky významná. Účastník hry se zaregistruje přes webový portál Geocaching.com, zde získá souřadnice a může vyrazit do terénu. Po nalezení skrýše hráč zapíše informaci o nálezu do logbooku (notýsek – zapisuje se do něj jméno, datum, dojmy apod.), který leží přímo v nalezené keši – schránce. Hráč si může něco z obsahu schránky vybrat a výměnou do keše vložit i něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch svěří (zaloguje) speciální internetové schránce -serveru geocachingu.

„Hry se může zúčastnit kdokoli, od nejmenších po ty nejstarší. Často hru provozují celé rodiny. Důležitá je radost z pohybu v přírodě, schopnost orientace a vlastnictví outdoorového GPS přístroje,“ sdělil Radan Běhoun, kreativní ředitel grafického a multimediálního studia HARPUNA z Českých Budějovic, které pro Správu hru připravovalo. Odhadem je v ČR přes 10 tisíc aktivních účastníků a každým rokem má jejich počet vzrůstající tendenci.

„Základním principem je, aby lidé formou hry projevili určitou činnost – zjistili důležité a zajímavé věci o zdejší přírodě a její ochraně, hra je má motivovat a učit. Proto geocaching zavítal i do NP Šumava,“ řekla Lenka Dvořáková z NP Šumava.

Pro místní, ale i pro návštěvníky NP Šumava, bude hra spuštěna v nejbližších dnech - pilotní projekt v podobě multicache (systém více úkrytů, kdy jsou k odhalení třeba určité znalosti – v tomto konkrétním případě pětikrokový) má název „Lýkožrout smrkový 2009“. Účastníci poznají formou kvízu (otázky A, B, C) informace ze životního cyklu lýkožrouta smrkového – správná odpověď je zavede k další krabičce. Jako bonus je pro prvních 100 úspěšných řešitelů (nálezců) přichystáno „malé, kulaté a voňavé překvapení“.

„Tento projekt je pro NP Šumava novinkou, pokud bude o tuto aktivitu u veřejnosti zájem, chtěli bychom postupně rozšířit počet schránek i do jiných zajímavých lokalit,“ dodala Lenka Dvořáková.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist