BBC: Evropa se ptá, nesvítí se někde zbytečně?
Evropská komise zveřejnila padesát praktických rad, jak by se lidé měli chovat. Například nenechávat zbytečně svítit světla v bytech, třídit odpady, omezit o jeden stupeň topení v domácnostech nebo nepoužívat automobily. Předseda Komise Jose Manuel Barroso prohlásil, že kampaň zdůrazňuje především osobní zodpovědnost každého člověka. V několika dalších dnech by se kampaň měla rozběhnout i v jednotlivých členských státech Evropské unie.
V EU jsou za 15 % emisí skleníkových plynů zodpovědné právě domácnosti a dalších 10 % připadá na soukromé automobily. "Pro Evropskou komisi je boj proti klimatickým změnám jednoznačnou prioritou," řekl v pondělí předseda Barroso. Podle něj nová kampaň doplňuje ekologickou politiku i legislativu EU v boji proti změnám klimatu. "Kampaň jasně ukazuje, jak moc je každý z nás odpovědný za změny klimatu, co každý může a co je potřeba, aby dělal pro zastavení těchto změn".
Předseda Barosso a komisař pro životní prostředí Stavros Dimas odhalili v blízkosti hlavního sídla Komise v Bruselu obří billboard. Na něm je zobrazena Zeměkoule při pohledu z vesmíru, rostoucí teplota na termostatu, hlavní heslo kampaně "Vy řídíte změny klimatu" a další hesla "Ztlum. Vypni. Třiď. Choď pěšky". Při slavnostním představení kampaně se v pondělí do triček s duhovým nápisem "Změna" oblékli nejen politici, ale i sochy v celém městě, včetně bruselského symbolu - čůrajícího chlapečka.
Nicméně úspěšnost politiky EU v boji proti klimatickým změnám je podle evropského redaktora BBC Alixe Kroegera poněkud nevyrovnaná. Nedávno se zjistilo, že vlajková loď klimatické politiky EU - systém obchodování s emisními povolenkami - má povážlivé trhliny. Počet povolenek byl totiž značně nadhodnocen, a jejich cena tak významně klesla. Průmyslové podniky pak nebyly příliš nuceny snižovat objem vypouštěných emisí ani investovat do novějších technologií.
Podle článku BBC Online News 29. 05. 2006.
reklama