https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/prirucka-nechte-na-svem-pozemku-destovou-vodu-vsaknout
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příručka: Nechte na svém pozemku dešťovou vodu vsáknout

29.1.2010 14:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Některé dvorky a části pozemků kolem domů jsou vyasfaltované, vybetonované nebo vydlážděné. Voda, která na tyto plochy naprší či nasněží, je sváděna do kanalizace, kde bez užitku mizí. Zahrádku a trávník pak lidé zalévají vodou z vodovodu. Příručka „Jak hospodařit s dešťovou vodou na soukromém pozemku“, kterou vydal Ústav pro ekopolitiku, radí, jak tento koloběh vody změnit.
 

Dlážděná cesta
Ne všechno musí být vyasfaltované. Pro některé plochy lze zvolit takový povrch, který umožní, aby se voda vsákla v místě.
Licence: Licence
Foto: Image*After

„Vydláždit, vyasfaltovat nebo vybetonovat část pozemku je velice snadné. Různé stavební firmy a hypermarkety nabízejí ucelené programy a návody, jak tyto plochy vytvořit a dešťovou vodu co nejrychleji odvést z bezprostřední blízkosti domů,“ píše v úvodu brožurky Richard Beneš ze společnosti Lesy ČR, která se na vydání publikace také podílela. „A tak pro lidskou neznalost, lhostejnost a někdy i pohodlnost se okolí domů mění postupně na poušť.“

Co se děje s dešťovou vodou, která se kvůli nepropustnému povrchu nemůže vsáknout? Zpravidla se dostane do kanalizace, kde se smíchá se splašky a je následně s vysokými náklady čištěna, uvádí příručka. Při prudkých deštích je pak kvůli dešťové vodě kanalizační síť přetížená. Zpevněné plochy zrychlují odtok vody z urbanizovaného území a zvyšují tak riziko záplav. Rychle odvedená voda zároveň chybí v místním ekosystému a snižuje se tak vodní bilance prostředí. Zasakování nebo využívání dešťové vody na vlastním pozemku má proto velký význam.

Příručka nabízí řešení modelových situací, včetně orientačních nákladů na realizaci, ale i ryze praktické rady. Třeba jak se vypořádat s betonem na dvorku nebo jak vyřešit zasakování vody svedené ze střechy domu.

Některé plochy je potřeba mít z různých důvodů alespoň částečně zpevněné. Lze ale použít materiály, které umožňují vodě vsáknout se v místě. Jde o různé štěrkové povrchy, dřevěné rošty a dřevěnou dlažbu, vegetační tvárnice nebo propustná dlažba. Leckterá zpevněná plocha se dá převést na obyčejný trávník. Příručka pak popisuje vhodnost použití a vlastnosti jednotlivých variant, včetně stavebních nákladů.

Vodu ze střechy je podle příručky vhodné nechat na pozemku zasáknout. Je však dobré vědět, jaká je v místě propustnost půdy. Příručka nabízí návod na jednoduchou zasakovací zkoušku. V textu si pak můžete nastudovat možnosti, jak technicky zasakování vyřešit, včetně cenového odhadu. Příručka také obsahuje přehled české legislativy. Mimo jiné z něho vyplývá, že na přeměnu vybetonovaného dvorku na například zatravněný povrch není potřeba žádné povolení, stejně tak při výstavbě jednoduchých zasakovacích zařízení.

Příručka Jak hospodařit s dešťovou vodou na soukromém pozemku je překladem německého textu, který nechalo vypracovat hessenské ministerstvo životního prostředí. Na vydání české verze se podílel Ústav pro ekopolitiku, Asociace pro vodu ČR, Lesy ČR a Fakulta stavební ČVUT. Příručka je ke stažení zdarma.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist