https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/martin-bursik-deset-omylu-prezidenta-klause
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Bursík: Deset omylů prezidenta Klause

29.4.2005 13:10 | PRAHA (EkoList)
Martin Bursík, bývalý ministr životního prostředí a člen předsednictva Strany zelených, je nespokojen se zdůvodněním, se kterým odmítl prezident Václav Kalus podepsat zákon o podpoře obnovitelných zdrojů. Proto dnes na tiskové konferenci v Evropském domě představil text s názvem „Deset eko-omylů prezidenta Klause“, ve kterém podrobně reaguje na výtky na adresu zákona.
 

Martin Bursík připravoval jako externí poradce ministerstva životního prostředí návrh zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v posledních dvou letech a jeho přijetí chápe jako jeden z nejdůležitějších legislativních kroků za posledních deset let. „Na jedné straně je tento zákon hodnocen kladně, na druhé straně hovoří hlava státu o tragickém omylu,“ řekl dnes Martin Bursík. Podle něj je důležité reagovat na prohlášení zveřejněné na oficiální internetové adrese prezidenta republiky. „Vypadá to, jako bychom tu měli zcela dvojí politiku, jednu státu a jednu jeho prezidenta,“ řekl Martin Bursík. Podle něj není možné se neozvat proti prohlášení, které je neprofesionální, nevědecké a vychází z nesprávné interpretace zákona.

Podle Bursíka jde o útok na směrnice Evropské unie, jejichž přijetí sám prezident svým podpisem v přístupové smlouvě České republiky přislíbil. „Pan prezident považuje například výčet obnovitelných zdrojů energie za militantní ekologickou propagandu. Přitom tento výčet v zákoně je kopií definice evropské směrnice,“ řekl Bursík.

I když prezident republiky zákon nepodepsal, bude podle organizačního výboru poslanecké sněmovny zákon i bez podpisu zařazen do Sbírky zákonů a začne platit, podobně jako se to již jednou stalo se zákonem o zásluhách Edvarda Beneše.

10 omylů prezidenta Klause podle Martina Bursíka

Omyl č. 1
Zdůvodnění prezidenta: Zákon se tváří jakoby byl čistou implementací původní evropské směrnice. I když jsem přesvědčen, že je sama tato směrnice výrazem velmi nemoudrých postojů a velmi módních mýtů kolem vztahu ekonomie a ekologie, to není klíčové. Klíčové je to, že tento zákon jde zcela zbytečně a svévolně daleko za tuto směrnici.

Bursík: Účelem zákona je splnit 8 % podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. K tomu jsme se zavázali v přístupové smlouvě k EU. Navíc směrnice nepředepisuje žádné omezení, státy mohou využít velmi širokou možnost podpory obnovitelných zdrojů.

Omyl č. 2
Zdůvodnění prezidenta: Tvůrci zákona zcela ignorovali fakt, že je cena jakéhokoli ekonomického statku dána jeho vzácností a že právě cenový mechanismus je tím nejlepším nástrojem k hospodárnosti a k šetření zdrojů. Případná větší vzácnost jedněch zdrojů zvýší jejich cenu a tím zajímavost zdrojů jiných, a to mnohem lépe než jakékoli byrokratické zásahy.

Bursík: Cena je skutečně nejlepším nástrojem k hospodárnému využití zdrojů. Musí však jít o cenu, která zahrnuje i negativní vlivy výroby elektřiny na životní prostředí a zdraví. Právě „internalizace externalit“ je podle evropské směrnice důvodem veřejné podpory obnovitelných zdrojů.

Omyl č. 3
Zdůvodnění prezidenta: Spalování tzv. obnovitelných zdrojů – tedy biomasy, skládkového plynu, kalového plynu a bioplynu – vede k podobným efektům jako spalování uhlí nebo ropy.

Bursík: Množství oxidu uhličitého uvolněného při spalování je stejné, jako množství, které spalované rostliny odebraly z atmosféry při fotosyntéze. Bioenergie tak nepřispívá k zesilování klimatických změn.

Omyl č. 4
Zdůvodnění prezidenta: I sám termín obnovitelnosti, na kterém je celý zákon založen, je velmi sporný. Všechny zdroje jsou svým způsobem obnovitelné i neobnovitelné. Ohromné naleziště ropy pod pouští je podle této podivné teorie zdrojem neobnovitelným, tři palmy na povrchu zdrojem obnovitelným. Ropa přece nepřibývá, zatímco palmy (možná) narostou znovu. Spalme tedy biomasu z palmového listí a ropu netěžme. Zdá se to absurdní? Přesně to je myšlení, kterým je celý zákon veden.

Bursík: Obnovitelná energie je energie ze zdrojů, které mohou být využívány tak, že se nestanou předmětem vyčerpání v měřítku lidstva (sluneční záření, voda, příboj, biomasa a geotermální energie). Nezahrnují energetické zdroje, které jsou závislé na omezených zdrojích, jako jsou fosilní paliva a energie jaderné fúze.

Omyl č. 5
Zdůvodnění prezidenta: Výčet „obnovitelných zdrojů“ je poplatný militantní ekologické propagandě. Bursík: Definice obnovitelných zdrojů v zákoně kopíruje definici ze směrnice 77/2001/EC.

Omyl č. 6
Zdůvodnění prezidenta: Vyhýbá se jaderné energii, ač pro to není žádný racionální argument.

Bursík: Jaderná energie není obnovitelnou energií, energie jaderná fúze je závislá na omezených zdrojích.

Omyl č. 7
Zdůvodnění prezidenta: Zákon zvýší cenu elektrické energie, protože sankcemi zatíží levnější a efektivnější zdroje a producenty i uživatele bude nutit užívat zdroje dražší. Toto zdražení bude mít evidentní sociální důsledky. Bude také velmi pravděpodobně obcházen. Zavádí dvojí ceny energie podle jejího původu. Na energii ale není poznat, jakého původu je. Tento problém – viz kauza LTO – u nás dobře známe.

Bursík: Povinnost výrobce a obchodníka označovat původ každého zdroje elektřiny (fosilní paliva, jádro, obnovitelné zdroje) je zaveden v novém Energetickém zákoně, který prezident podepsal v prosinci loňského roku.

Omyl č. 8
Zdůvodnění prezidenta: Předkladatelé zákona nebyli schopni vyčíslit dopad na státní rozpočet. Je mnoho důvodů se domnívat, že půjde o miliardy ročně. Spotřebitel i ze svých daní bude doplácet na to, že bude mít dražší energii.

Bursík: jedná se o nepochopení elementárního principu všech evropských schémat podpor obnovitelných zdrojů energie. Zákon nemá žádné požadavky na státní rozpočet, konečnou cenu energie zaplatí spotřebitel. Dokonce kvůli vyšší ceně elektřiny z obnovitelných zdrojů přinese tato zákonná úprava do státní pokladny více peněz z DPH.

Omyl č. 9
Zdůvodnění prezidenta: Okamžikem platnosti tohoto zákona se rozběhnou devastující nevratné projekty, které zamoří Krušné hory a Vysočinu obřími stavbami vrtulí, vytvářejících hluk, ničících reliéf krajiny, zabíjejících ptáky a zatěžujících své okolí. Zákon má způsobit, že se u nás během pěti let zvýší produkce energie z větru 1551krát!!

Bursík: Ochrana území i obyvatel je řešena hygienickými normami, zákonem na ochranu přírody a systémem Natura 2000. Podle expertního odhadu z důvodové zprávy zákony naroste výroba elektřiny z větru 46,5 krát.

Omyl č. 10
Zdůvodnění prezidenta: Zákon tohoto typu nemohu vzhledem ke svému nejhlubšímu přesvědčení o jeho tragickém omylu doprovodit „do života“ svým podpisem. Proto ho vracím do Sněmovny bez veta, ale i bez svého podpisu.

Bursík: To je samozřejmě otázkou pohledu, ale přesto je zákon zlomovým momentem na cestě ČR k udržitelné energetice. Navíc obnovitelné zdroje jsou dlouhodobě jediným perspektivním zdrojem energie.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist