https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-stezka-podel-olesenskeho-potoka-vybizi-k-chuzi-potokem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová stezka podél Olešenského potoka vybízí k chůzi vodou

25.7.2016 12:47 | PRAHA (Ekolist)
Potok Olešnice. Projděte se v něm naboso.
Potok Olešnice. Projděte se v něm naboso.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
V sobotu Český svaz ochránců přírody otevřel novou naučnou stezku podél Olešenského potoka. Stezka v 1,5 km dlouhém údolí Olešenského potoka nabízí deset zastavení s informacemi o místních zajímavostech. Návštěvník si může vyzkoušet chůzi potokem bosou nohou, odpočinout si na lavičce či pozorovat ptactvo osídlující patnáct nově vyvěšených budek.
 

Olešenský potok je drobný pravostranný přítok řeky Berounky v přírodním parku Horní Berounka, nacházející se necelých 30 km severovýchodně od Plzně. Pod vsí Olešná se zařezává do vrstev černých břidlic a vytváří až 60 metrů hluboké zalesněné údolí, obtížně přístupné pro lesní techniku. Díky tomu není les v údolí dlouhodobě hospodářsky využívaný, což se projevuje přítomností mrtvého dřeva. Ležící kmeny, porostlé lišejníky, mechem a houbami, poskytují úkryt živočichům, zásobují půdu živinami, ovlivňují mikroklima a zadržují vodu. Míst s mrtvým dřevem je dnes velmi málo a organizmy na něm žijící jsou ohrožené. Kromě obvyklých druhů živočichů v lokalitě žijí například vzácný mlok skvrnitý, kuňka žlutobřichá, slepýš křehký nebo výr velký.

Naučná stezka Olešenský potok začíná bezprostředně za vesnicí Olešná a sleduje tok potoka až po jeho ústí do řeky Berounky. Na konci u chatové oblasti pod Olešnou je napojena na červeně značenou turistickou trasu mezi Chrástem a Liblínem. Návštěvníkům přiblíží údolí, jeho přírodu a vazby na okolí. „Na deseti nových informačních tabulích se můžete dozvědět zajímavé informace o hospodaření na svažitých polích v kontextu přívalových dešťů, které obec dlouhodobě trápí, o místních dřevinách, mrtvém dřevě a nežádoucímu trnovníku akátu, nebo o geologii a erozním působení potoka či o místní fauně,“ popisuje Karel Ferschmann ze Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Radnice, která stezku vybudovala.

Návštěvníci si mohou odpočinout na začátku a konci trasy v dřevěných altánech se stojany na kola, kterými je také možné stezku projet. Cestou lze pozorovat také ptactvo, budoucí obyvatele patnácti nově vyvěšených budek. Zhruba v polovině cesty natrefí na lavičku a schůdky k vodě, kde se mohou zout, brodit se potokem a vnímat bosýma nohama přirozené dno, vodu s kamínky, nebo pozorovat vodopád. Pro příznivce geocachingu je na trase připravená zajímavá keška.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist