https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vcely-pomahaji-na-ruzynskem-letisti-hlidat-kvalitu-ovzdusia
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Včely pomáhají na ruzyňském letišti hlídat kvalitu ovzduší

29.7.2016 11:52 | PRAHA (ČTK)
Včely z pěti až šesti včelstev, které stojí na odlehlé části letištního areálu, dají ročně zhruba sto kilogramů medu.
Včely z pěti až šesti včelstev, které stojí na odlehlé části letištního areálu, dají ročně zhruba sto kilogramů medu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Včely pomáhají hlídat kvalitu ovzduší na pražském Letišti Václava Havla. O pravidelné rozbory medu a pylu se stará odborná laboratoř. Negativní vliv letecké dopravy na životní prostředí neprokázala. Včelí produkty z ruzyňského letiště dokonce splňují limity stanovené pro dětskou výživu a sbírají ocenění. Při prohlídce včelstev v areálu letiště to řekl letecký inženýr a včelař Roman Kuttelwascher.
 

Vzorky medu a plástvového pylu pro chemické rozbory odebírají včelaři od května do června. Pravidelné rozbory se pak konají v certifikované laboratoři Ústavu analýzy potravin a výživy (VŠCHT). Odborníci se zaměřují především na obsah aromatických uhlovodíků a těžkých kovů z leteckého provozu. Obsahy těžkých kovů v medu i pylu byly přitom po předchozí tři sezony pod mezí stanovitelnosti zkušebních metod používaných pro kontrolu potravin.

Včely z pěti až šesti včelstev, které stojí na odlehlé části letištního areálu, dají ročně zhruba sto kilogramů medu. "Plníme jím malé skleničky s vlastním potiskem a med pak používáme pro vlastní potřebu," vysvětlil včelař, který sám má na Vysočině kolem dvacítky včelstev. Medu z letiště totiž není tolik, aby jej bylo možné distribuovat mezi širší veřejnost. Běžný návštěvník letiště tak med z přistávací plochy neochutná.

Včely podle odborníků nemohou nijak ohrozit bezpečnost letového provozu. Roj včel prý nemůže způsobit potíže, jaké mají piloti na letišti třeba s většími ptáky. Pokud turbína letadla nasaje ptáka, může to vést až k tragickým následkům. "Tělíčka včel jsou oproti tomu maličká, nic podobného při případném kontaktu s letadlem nehrozí," řekl Kuttelwascher.

K takzvanému biomonitoringu životního prostředí používá letiště nejenom včely. Nechává totiž dělat i rozbory ovoce, trav a jiných zemědělských plodin a rozbory půdy a vody.

Česku je podle ministerstva zemědělství přibližně 50.000 zájmových a profesionálních chovatelů včel. Profesionálních, kteří chovají nad 150 včelstev, bylo loni 107. Podle ministerstva by mělo být v ČR ideálně 750.000 včelstev. Loni jich stát evidoval 576.783. Spotřeba medu je v ČR okolo 0,7 kg na osobu ročně. Největším přínosem včel je opylování zemědělských a volně planoucích rostlin, které se díky nim mohou množit. Hodnota opylování je řádově vyšší než cena produkovaného medu.


reklama

 
Jana Hrubá
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist