https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nevolte-opozicni-smlouvu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Vondrouš: Nevolte opoziční smlouvu

11.4.2002
Předvolební ankety v tisku - od EkoListu až po Lidové noviny - se snaží nyní před volbami vymoci od známých tváří, jak hodlají v tajných volbách hlasovat, aby pak jejich soukromou volbu mohli zveřejnit. Sám jsem také nastrčil svůj neznámý obličej k podobné exhibici a nyní bych rád vysvětlil, co mě k tomu vedlo.
 
Připadá mi přirozené, že občané aktivní na poli lidských práv, životního prostředí a demokracie zahrnují do svého předvolebního rozhodování také názory politických stran na jiná témata (například daňový a sociální systém). S postupující privatizací či přibližováním naší legislativy k EU však roste význam rozdílných názorů politiků právě na občanskou společnost, práva menšin či ochranu životního prostředí. Jestli bude letošní "supervolební" rok v něčem zlomový, pak v jasnějším vymezení nové dělící čáry na české politické scéně. K tomuto vymezování máme za měsíc šanci přispět vlastním hlasem.

Nové politické dělení můžeme velmi zjednodušeně popsat terminologií přímo geografickou. Různé partaje hledají inspiraci k přístupu k ekologické legislativě, účasti veřejnosti na rozhodování, ochraně proti korupci, struktuře veřejné správy či kultuře vlastního projevu buď v západní Evropě nebo na postkomunistickém východě.

K "východníkům" má zřejmě nejblíže ODS a KSČM. Prvně zmíněnou usvědčuje z příchylnosti k ruským postkomunistickým experimentům kupříkladu požadavek na zrušení ministerstva životního prostředí nebo zavedení rovné daně. Ani jedna ze stran pak příliš nepěstuje kontakty s demokraticky orientovanými stranami v západní Evropě.

Taková spolupráce má naopak pozitivní vliv na strany Koalice a přinejmenším část ČSSD. Jejich "západnější" orientaci potvrzuje řada konkrétních hlasování (mj. v oblasti životního prostředí), ale také průzkumy veřejného mínění v řadách členů a voličů. Podle nich se k názorům ekologických organizací v názoru na jadernou energetiku nejvíce blíží KDU-ČSL následována ČSSD. Jedině u komunistů převažují zastánci výstavby dalších jaderných elektráren. V jiném průzkumu dalo z kandidátů do letošních parlamentních voleb přednost životnímu prostředí před ekonomikou nejvíce lidovců, komunistů a sociálních demokratů (v uvedeném pořadí). Přes stupiditu položené otázky naznačuje odpověď určitou základní názorovou orientaci v jednotlivých stranách.

Mezi volebními programy jistě existují významné rozdíly, celkově nám ovšem pro svou povrchnost a nekonkrétnost rozhodování příliš neusnadní. Daleko praktičtější a věrohodnější informaci poskytuje hodnocení vybraných hlasování jednotlivých poslanců v otázkách klíčových pro budoucí stav životního prostředí, které tradičně před parlamentními volbami provádí Zelený kruh. Nejlépe v něm uspěli lidovci, komunisté ovšem obsadili hned následující příčku.

Nejaktivněji si v Poslanecké sněmovně počínal ekologický poslanec Libor Ambrozek (KDU-ČSL), nejspolehlivěji hlasoval Vladimír Mlynář (US). Sociální demokraté svou vládní rozpolcenost přenášeli i do parlamentu, kde hlasovali podobně jako Unie svobody.

Těžko očekávat, že případné formální zrušení opoziční smlouvy radikálně otočí poměr sil v ČSSD a povede k jejímu "odzemanování" či "odschlingování". Hlas pro ni by proto potvrzoval současnou neutěšenou situaci. Kdo chce přispět k případnému volebnímu vítězství pozitivní změny, nezbývá mu než podpořit Koalici. Ti, kdo dostatečně znají některé z kandidátů, si navíc mohou volbu lehce zkomplikovat kroužkováním těch dobrých, aby ve výsledku případně přeskočili ty špatné.

Pro koho je Koalice nepřijatelná, může z nepřehledného zástupu kandidátek malých straniček vybrat tu od Strany zelených. Nových zelených poslanců se sice hned napoprvé nejspíš nedočká, ale státního příspěvku na rozvoj této slibné alternativy ano. V případě nepřekročení pětiprocentní hranice ovšem propadlé hlasy získají volebně nejsilnější strany (podle průzkumů hlavně ODS a ČSSD). Stoupne tak riziko další opoziční smlouvy spojené s dalším zhoršováním již tak tristního poměru sil uvnitř ČSSD. V každém případě je to ale lepší, než jet místo voleb na výlet, protože politika "je svinstvo". Taková duševní pohodlnost by pouze uškodila.


reklama

 
Daniel Vondrouš
Autor je poradce poslance Libora Ambrozka a aktivista Hnutí DUHA.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist