https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/martinn-mach-ondrej-jenom-sazet-stromy-nestaci.potrebujeme-neco-dulezitejsiho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mach Ondřej: Jenom sázet stromy nestačí. Potřebujeme něco důležitějšího

12.4.2019
Pojďme se starat o stromy.
Pojďme se starat o stromy.
Vysázet deset milionů stromů je prima nápad. Za jednoho občana jeden. Krása. My teď a tady ale potřebujeme něco jiného než sázet stromy. Něco důležitějšího. Potřebujeme nekácet stromy, které stojí teď a už poskytují stín.
 

Stromky, které se mají letos na podzim vysázet, budou dávat stín až za strašně dlouho. Jasně, ne všechny stromy přežijou. Spousta jich uschne, protože je nikdo nezalije, spousta se jich bude trápit, protože jim nikdo nepovolí úvazky. Ale nějaké přežijou a za ně nám za padesát let budou naši potomci vděční.

My však potřebujeme stín stromů teď. Potřebujeme, aby stromy ochlazovaly naše města. Aby zadržovaly vodu a aby byly domovem hmyzu a ptákům. Aby byly hezké.

To, co potřebujeme, je nekácet vzrostlé stromy. Nenechat je sejít.

Jenže my se o stromy (až na výjimky) nestaráme. Necháme je stárnout, neprořezáváme je, nestaráme se o jejich dobrý stav. Nepečujeme o ně.

A povolení ke skácení stromu mimo les lze získat vcelku snadno (pokud se o něj vůbec bude někdo zajímat).

Vím, je to drahé. Zaplatit arboristy, kteří vědí, jak a co, něco stojí. (Pozor, ne každý, kdo dokáže do koruny stromu vytáhnout motorovou pilu, je arborista.)

Pojďme na podzim sázet stromky. Je to důležité. Ale pojďme se také starat o už vzrostlé stromy. To je teď důležitější.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

12.4.2019 13:10
Najednou jsou všichni ekologové, ochránci přírody, dokonce i znalci a odborníci pro tvorbu biototopů. Jak si ale vysvětlit, že stát může vyhlásit mnoha hektarovou bezzásahovou zónu kde noha a ruka hospodáře nevkročí, vytvoří tím porodničky škůdců, kde případná obnova???? nastává po desítkách let, ale když "bezzásahovou zónu" vyhlásí na svém soukromém pozemku vlastník, tak je jeho krásně zarostlý pozemek snaživým spoluobčanem vyfocen, udán a následně snaživým úředníkem může i sankcionován.
Odpovědět
MG

M G

18.4.2019 00:20 Reaguje na Milan Milan
Je to jednoduché. Dlouhodobě bezzasáhová zóna je možná pouze v klimaxových společenstvech. Což jsou u nás hlavně lesy nebo různá exterémní stanoviště.
Pokud budete mít na vašem pozemku takový les, nikdo vás nebude nutit zasahovat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.4.2019 13:44
Aby velký strom ve městě prosperoval, potřebuje podzemní vodu. A tu získá, když se bude voda ze střech a zpevněných ploch alespoň zčásti zasakovat a ne odvádět do kanalizace.
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.4.2019 19:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Problém je, že zasakování podle stávajících předpisů (ochrana podzemních vod) oficiálně ani udělat nesmíte.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.4.2019 14:35 Reaguje na Jan Šimůnek
Když stavím nový RD, tak dešťovku musím zasakovat.
Odpovědět
František Pláteník

František Pláteník

12.4.2019 13:57
po převratu to všechno jde do kopru bům ve městech vše vykácet a za stavět nikdo nechce odklízet listí na zemědělské půdě podél řek vystavět sklady parkoviště bez stromů a jiné zeleně obchodní centra rovněž tak aby se vešlo nejvíce na parkoviště aut to ministerstvo objevilo Ameriku trochu pozdě ted dávají dotace obcím nazelen ale to je málo dát developerům kolik zastavíš plochy i zpětně propočítat kolik stromů by tam rostlo tak je vysadíš a budeš se oně starat po dobu pěti až deseti let a ne že se z toho vykoupíš to vše by šlo jen chtít udělat zákony a ne jen hrabat mé myšlení je asi utopie
Odpovědět
ZT

Zuzana Tomášková

12.4.2019 20:18
povolení provést mýtnou těžbu lesa tady očividně taky není problém získat. Vím hned o dvou lesních parcelách, které jsou úplně vykácené, kulatina prodaná do Rakouska. A to se souhlasem odborného lesního správce, takže asi tak. No a města....perenář a zahradník Ondřej Fous uvedl, že se nyní sypou do zmrzačených stromů (o které se 40 let nikdo nestaral) a nově vysazené nejsme schopni zalít. Někdy je lepší řešení ty zmrzačené pokácet a vysadit nové.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

13.4.2019 14:17
Stromy jsou naprosto nežádoucí. Strašně překážejí developerům.
Odpovědět
KV

Kuky Všímálek

16.4.2019 06:58
U nás v Nové Roli se ořezávají vzrostlé listnáče- kaštany krutým způsobem bez ošetření řezů a ponechání listnatého porostu stromů,lidé si pod nimi rádi poseděly na trávníku pod stínem ,který poskytovala bohatá koruna.Taktéž i jiné stromy ve městě se ořezaly ,,na kost".Není to jev ojedinělý ,ve Staré Roli jsou taktéž podél ulice Závodu Míru ořezány stromy aniž by dotyčný nechal jedinou větévku byť s jediným listem,stejně jako u nás.
A tam kde je kanalizace ,nedovolí ČOV aby voda zůstala v místě,aniž by byla odvedena řekami daleko pryč.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist