https://ekolist.cz/cz/kalendar-akci/noc-vedcu-2021
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Noc vědců 2021: Historie, současnost a budoucnost lnu setého aneb jak kráčel čas

24. září 2021 (pátek) 17:00 - 22:00 Praha (Praha 7)
Výstavy a veletrhy, Festivaly a slavnosti

Len, nejstarší zemědělská plodina známá už ze starého Egypta. V reliéfech zobrazené zpracovávání lnu či v pyramidách mumie ovázané lněnými tkanicemi nasvědčují, že lnářství bylo již tehdy na vysoké úrovni. I staré Řecko a následně Římané pěstovali len k výrobě jemných oděvů, ubrusů, provazů a velkých plachet pro zakrytí arén. Historická cesta příchodu lnu do České republiky vedla z Itálie a Španělska. Dokladem toho jsou názvy obcí a pozemkových tratí, (Lnáře, Lensedly, Lniště, Na Bělidle), v muzeích připomínají rozkvět lnářské výroby historické lamačky, kolovrátky a lisy na olej. I když len na našich polích vidíme jen zřídka, jeho dnešní využití je podstatně širší: od zpracování semen a oleje pro potravinářství až například pro výrobu kompozitních materiálů (kelímky, kufry, lyže, lodě, kajuty, atd.). O osudu i budoucnosti této starobylé a zajímavé plodiny se dozvíte na Noci vědců na stanovišti společnosti Agritec Plant Research s.r.o.

Nezapomeňte na jednotlivých místech dodržovat vládní opatření v souvislosti s COVID-19. Na většině míst bude vyžadováno prokázání bezinfekčnosti (platný negativní test, certifikát o očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci COVID-19). Od návštěvníků se také po celou dobu pohybu v budovách institucí očekává nošení respirátorů (vyjma dětí předškolního věku).

Místo konání | Národní zemědělské muzeum, Kostelní 1300/44. Praha 7
Pořádá | Národní zemědělské muzeum, http://www.nzm.cz/
Související odkazy: https://www.nzm.cz/pribeh-zemedelstvi-praha/kalend(...) https://www.nocvedcu.cz/udalost/3341-historie-souc(...)

Uložit akci do kalendáře
+Google kalendář +iCal export

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist