https://ekolist.cz/cz/kalendar-akci/prazska-architektura-1989-2018
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PRAŽSKÁ ARCHITEKTURA 1989–2018

3. října 2019 (čtvrtek) 16:00 Praha
Přednášky a diskuse
Před 30 lety se nejen změnila česká společnost, ale také podmínky pro tvorbu architektury. Skončily státní i družstevní projektové organizace, architekti se stali vskutku volnými tvůrci. Očekávalo se, že česká architektura rozkvete, zařadí se do evropského vývoje, a nebude tam v nevýznamné poloze. Na počátku bylo opojení volností, které vedlo v rámci uvolněného postmodernismu až k tvarové bezuzdnosti, jež však ihned byla doprovázena na funkcionalismus navazující askezí. Postupně se obě linie zklidnily, rozvíjely se vedle sebe a zdálo se, že očekávání budou naplněna. Ovšem v novém tisíciletí nastal zlom, kdy architektura se stala spíše spotřebním zbožím, jehož hodnoty se měřily uplatněním na trhu nemovitostí.

Jak je to nyní – jak se dá zobecnit 30 let dějin architektury (období o 10 let delší než oslavovaná 1. Republika). A co bude dál? Potřebuje vůbec současná společnost hodnotnou kvalitní architekturu? Pokud ne, tak proč přesto vzniká? Pokud ano, proč vzniká tolik bezvýrazných staveb?

Přednáška kurátorky Referátu architektury Sbírky moderního a současného umění NG Radomíry Sedlákové.

Sraz: čt. 3.10., 16.00, Veletržní palác NG, auditoriu 6. patro, Dukelských Hrdinů 47, P-7
Místo konání | Praha 7 Veletržní palác NG, auditoriu 6. patro, Dukelských Hrdinů 47, P-7
Pořádá |
Související odkazy: https://www.denarchitektury.cz/program/praha-prazs(...)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist