https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/anna-hubackova-chci-chranit-co-je-cenne?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Anna Hubáčková: Chci chránit, co je cenné

3.10.2022
Křivoklátské lesy v podzimním oparu.
Křivoklátské lesy v podzimním oparu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nedávno jsme zahájili proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko, který jsme avizovali od února. Původní záměr byl, že proces vyhlašování spustíme začátkem června, abychom měli dost času ho řádně připravit a dokončit. Jde o proces po všech stránkách náročný a zdlouhavý, ve kterém jsou zájmy velkého množství stakeholderů a já chci všem naslouchat.
reklama

 

Jedním z nejvýznamnějších stakeholderů jsou starostové, kteří spravují obce v regionu. Protože mi záleží, aby měly všechny strany co nejférovější podmínky pro své připomínky, vyhověla jsem žádosti místních starostů a odsunula start procesu za komunální volby.

S nově zvolenými zastupiteli dotčených obcí budu teď jednat o všech připomínkách, které vznesou. Dosud se starostové obávali především zvýšené turistiky. Sama jsem donedávna byla starostkou a pak radní malé obce a vím, že to není jednoduchá pozice. Mám pro ně řadu podnětů a proto myslím, že se dohodneme.

Když mluvím o Národním parku Křivoklátsko, kterého vyhlašování jsme právě započali, nedá mi nezmínit se o nedávných událostech v Národním parku České Švýcarsko.

Pravčický důl těsně po požáru v červenci 2022.
Pravčický důl těsně po požáru v červenci 2022.
Foto | Václav Sojka / Národní park České Švýcarsko

Události kolem parku, počínaje požárem a odvoláním ředitele minulý týden, dávaly vzniknout různým dezinformacím ohledně dalších plánů na rozvoj parku. Nevím, odkud tyto dezinformace pocházely, protože od začátku směřovala moje nespokojenost s vedením parku ke komunikaci správy parku směrem k obcím, ministerstvu i krizovému štábu.

Chci zdůraznit, že špatná komunikace a nezvládnutí manažerských povinností v době krize bylo důvodem odvolání ředitele správy národního parku, kdy jsem de facto musela na nějakou dobu převzít úkoly, které měl plnit ředitel SNP ČŠ. Usoudila jsem, že pan ředitel Pavel Benda nebude pro další rozvoj parku přínosem, zejména ne v situaci po požáru, a proto jsem ho nedávno odvolala.

Nový ředitel, který vzejde z výběrového řízení, bude mít dva zásadní úkoly: rozvíjet park tak, aby přírodě vytvořil co nejlepší podmínky pro její obnovu a k tomu patří i bezzásahové zóny. Dalším úkolem nového ředitele pak bude spolu s obcemi a hasiči nacházet řešení tak, aby byla chráněná jak příroda, tak lidské životy, sídla a další majetek nacházející se přímo v nebo na hranici parku.

V době probíhající klimatické změny by tak ostatně měli přemýšlet všichni vlastníci lesů a míst, která jsou náchylná k šíření požárů. S častějšími suchy riziko výskytu požárů poroste a my všichni se na tyto změny musíme pečlivě připravit.


reklama

foto - Hubáčková Anna
Anna Hubáčková
Autorka je ministryně životního prostředí, nestranička za KDU-ČSL.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 11:45
Post ředitelů NP je v gesci ministryně, která také nese politickou odpovědnost za svá rozhodnutí.
Trochu mi však schází dodržení staré římské soudní zásady - budiž slyšeny obě strany,latinsky audi alteram partem, aby si veřejnost mohla učinit vlastní názor.
A daleko více bych uvítal, kdyby prostřednictvím Ekolistu paní Hubáčková představila své vize ohledně životního prostředí ČR.
Odpovědět
Pe

Pepa

3.10.2022 12:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
stačí se neomezovat jen na Ekolist a navštívit rovnou autorské stránky ministerstva kde tu vizi najdeš: Státní politika životního prostředí ČR a dokonce do roku 2050.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 12:52 Reaguje na Pepa
To vím, takových blábolů jsme už četl haldy. Mně by skutečně zajímal názor paní Hubáčkové na Quo vadis životní prostředí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.10.2022 17:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mě ten předposlední odstavec připadá, jak kdyby ředitel NP měl mít dovednosti Davida Copperfielda známého iluzionisty a kouzelníka, aby se tomu dalo říkat NP a všichni staleholdeři se “ nažrali” a zároveň se tam nestavět mor NP apartmánů s další blbosti pro duševně unuděnou klientelu dnešních dní
Odpovědět
KP

Karel Padevet

3.10.2022 12:21
Docela by mne zajímalo, kdo jí ty "kecy" píše... a proč neumí česky.
Jinak starostové dotčených obcí jsou proti.. to je dlouho známo a jejich důvody jsou zcela prosté.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2022 15:23 Reaguje na Karel Padevet
Já tam také nenalezl myšlenku.

Každopádně je ale paní ministryně moc hodná paní a udělá maximum pro to, aby bylo vše řádně zúřadováno ke spokojenosti skoro všech.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.10.2022 14:21
Co je cenné? Je to co vzniká v přírodě bez zásahu člověka? Ale je to pravda? Protože pak jsou velmi cenné ruderály, zarůstající brownfieldy atd.
A nebo to co se líbí, nemyslím na 1. pohled, ale v širším slova smyslu? Jako je přírodní rezervace, ve které jsou stepní kytky?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2022 16:54
Čtení tohoto článku ve mne vyvolalo nespokojenost s komunikací ministryně směrem k obyčejné veřejnosti. Nejvíc mi vadí, že ve svém projevu často používá cizí slovo, se kterým jsem se dosud nesetkala a jeho význam neznali ani lidé v mém okolí. Nenašla jsem ho ani ve slovníku cizích slov. Možná, že i někteří další čtenáři s tím mají problém podobně jako já. Pro ně uvádím, co jsem zjistila na internetu.

"Termín stakeholder v angličtině tradičně označoval dočasného držitele peněz či jiného majetku. Pojem se užíval v právu a hazardu. Tento termín však začal být používán ve velmi odlišném významu v managementu. Zde označuje jakéhokoliv aktéra, který ovlivňuje danou organizaci a jehož ovlivňuje tato organizace." (Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Stakeholder)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2022 16:55 Reaguje na Majka Kletečková
oprava: ... ve mně ...
Odpovědět
Hu

Hunter

3.10.2022 17:17 Reaguje na Majka Kletečková
To bude Majko tím, že neumíte anglicky. Dnes je to běžný pojem.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2022 22:39 Reaguje na Hunter
Existuje český ekvivalent slova stakeholder? Pokud ano, budu ráda, pokud ho uvedete.
Předem děkuji za odpověď.
Odpovědět
Hu

Hunter

3.10.2022 23:11 Reaguje na Majka Kletečková
Třeba "zainteresovaný subjekt" nebo "ten, kterého se to dotýká". Osobně si myslím, že paní Hlaváčková je ministryně vlády v ČR, mluví k lidem žijícím v ČR, mluvících česky a používání rádoby managerských výrazů z ní lepší ministryni neudělá, pokud tím chtěla udělat dojem. Pokud je "fluent in english", tak ať si to schová na zahraniční konference a sympozia.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

4.10.2022 14:36 Reaguje na Majka Kletečková
Pokud to má být krátké, tak asi "zúčastněný".
Nebo "dotčený" (osoba, subjekt). Může být i "oprávněný".
Lidově (a nejvýstižněji) "ten, kdo k tomu má co říci".

Je zcela běžné, že angličtina má jen jeden výraz pro pojem, pro který v češtině najdete celou řadu možností, jak ho vyjádřit - i s různými významovými nuancemi. Jinak řečeno, čeština je bohatší a umožňuje popsat věci jednoznačně.
Například pro řadu zcela odlišných nástrojů a nářadí má angličtina jen jediný, stále stejný výraz. Pokud nelze poznat z kontextu, o který z těch možných nástrojů se jedná (například když to slovo vidíte v kusovníku), je to fakt velký problém.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

4.10.2022 13:52 Reaguje na Hunter
Že se běžným pojmem stávají zavlečená slova, i když pro daný pojem máme zcela vhodná a výstižná slova česká, je smutné.
Lámu si hlavu, co je příčinou: Je to vlezdoprdelismus? (za celé dlouhé období pod ruskou nadvládou se u nás ujalo jen velice málo ruských slov, teď po mnohem kratším období používá naglické a pseudoanglické výrazy každý, kdo byl líný se naučit česky).
Nebo je to křečovitá snaha působit dojmem, že jsem "in" a chytřejší než ti hlupáci, kteří se omezují na nějakou trapnou, málo světovou češtinu?

Odpovědět
KP

Karel Ploranský

4.10.2022 14:35 Reaguje na Hunter
Milý Huntere!
Myslím, že i mezi lidmi, kteří ovládají angličtinu VELMI dobře, najdete převahu těch, kterým ten pojem nic neřekne - pokud se ovšem nepohybují ve světě byznysu a managementu.
Běžný pojem to opravdu není, běžným je nanejvýš pro úzký okruh lidí; když se budete ptát náhodně chodců na ulici, 95 či spíše ještě více procent z nich nebude mít ani tušení, co znamená.
Mimochodem, můj velký anglicko-český slovník vydaný v roce 1986 ho neobsahuje.
Odpovědět
Hu

Hunter

4.10.2022 16:01 Reaguje na Karel Ploranský
No pro mě je angličtina druhý jazyk, v angličtině jednám s klienty, čtu knihy a různé odborné materiály, koukám na televizi atd., běžně se tento výraz používá v marketingu, managementu, politice a v řadě dalších oblastí. Mám na mysli americkou angličtinu, nikoliv britskou.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.10.2022 22:23 Reaguje na Hunter
Vaši reakci vystřelenou na můj první příspěvek si vysvětluji tím, že asi moc nepřicházíte do kontaktu s obyčejnými lidmi. Doufám, že při zaměřování loveckou zbraní máte lepší mušku.
Odpovědět
Hu

Hunter

5.10.2022 05:13 Reaguje na Majka Kletečková
Majko, pouze jsem se Vám pokusil vysvětlit pojem/překlad slova/vyrazu z anglického jazyka, kterému jste dle vlastního vyjádření nerozuměla.
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.10.2022 22:51 Reaguje na Majka Kletečková
Tentokrát s Vámi souhlasím. Takto ať si tito lidé mluví se svými stakeholdery. Nebo ať při použití těch slov vysvětlí, co znamenají. Jen aby např. p. Hubáčková nedopadla jako jiná ekologická paní při vysvětlování slova biomasa:).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.10.2022 12:20 Reaguje na Jarka O.
Hunter má pravdu v tom, že ten výraz je už ale opravdu velmi rozšířený a zavedený ... k mé malé radosti, bo já jsem na něj vyloženě alergický, ale to už je holt můj problém.
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.10.2022 13:21 Reaguje na Svatá Prostoto
Zrovna s tímto výrazem máme problém dva. Kdyžtak měl zůstat v byznysu, v ochraně prostředí je to hrůza.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.10.2022 16:27 Reaguje na Jarka O.
Mně s..e vždy a všude ... ale ... co nadělám ... holt je to in a cool:-).

Prostě už jsem fakt starej.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.10.2022 19:50
Podivné! Ráno plánuje co chce chránit a večer odstupuje ze zdravotních
důvodů? Nespekuluji a přeji paní zdraví, protože byla slušnou úřednicí
plnící úkoly, které splnila a odchází. Uvidíme, co bude konat nový
ministr a jaké cíle bude mít on.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.10.2022 12:19 Reaguje na Břetislav Machaček
Tedy, zarazilo mne to také, ale na druhou stranu ... určitě každý z nás zná někoho, kdo vcelku v poklidu nakráčel do ordinace a rozhodně z ní v poklidu nevycházel.

Takže pokud jde o zdravotní důvody, tam lze takto rychlý obrat pochopit a nepovažuji za fér nějak jí samotnou uvedené důvody zpochybňovat, byť jsem nebyl nějaký její fanoušek.

Hlavně ať se jí vše daří co se toho zdraví týče, sesli ve Vrškách proti tomu ať vezme čert.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist