https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/bohuslavn-cizek-pro-prechod-na-obehove-hospodarstvi-potrebujeme-novou-legislativu-ktera-bude-obsahovat-zasadni-zmeny?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bohuslav Čížek: Pro přechod na oběhové hospodářství potřebujeme novou legislativu, která bude obsahovat zásadní změny

11.11.2019
Nyní je domluven v předloženém návrhu zákona o odpadech široce přijatý kompromis, skládkovací poplatek se postupně navýší na 1850 Kč v roce 2029. Ilustrační snímek.
Nyní je domluven v předloženém návrhu zákona o odpadech široce přijatý kompromis, skládkovací poplatek se postupně navýší na 1850 Kč v roce 2029. Ilustrační snímek.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Svaz průmyslu podporuje přechod na oběhové hospodářství. Pokud myslíme vážně odklon od skládkování a transformaci k oběhovému hospodářství, musíme pro to vytvořit podmínky. Důležitý je například správně nastavený poplatek za skládkování, aby se jakékoli jiné využití odpadu ekonomicky vyplatilo.
reklama

 

Stávající legislativa platná už 18 let však těmto aktuálním potřebám nevyhovuje. Proto ji musí nahradit nová, která bude obsahovat zásadní změny. Pokud ne, alternativy, jako je například recyklační průmysl, nevzniknou v dostatečné míře a za pár let budeme řešit stejné problémy jako dnes.

Vytvoření správných podmínek pro přesun materiálů do vyšších stupňů hierarchie nakládání s odpady nad skládkováním neznamená rozhodně nárůst poplatků pro domácnosti ve stejné míře. Nyní je domluven v předloženém návrhu zákona o odpadech široce přijatý kompromis, skládkovací poplatek se postupně navýší na 1850 Kč v roce 2029. Od roku 2030 bude platný zákaz skládkování využitelného odpadu.

Toto byl z naší strany významný kompromis a ústupek tak, aby návrh měl širší podporu. Naše původní návrhy byly ještě ambicióznější. Toto je kompromisní minimum, které je třeba v dalším projednávání legislativy udržet a jehož narušení by demotivovalo vznik alternativ pro skládkování.


reklama

foto - Čížek Bohuslav
Bohuslav Čížek
Autor je ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

11.11.2019 15:56
Vždyť legislativa za poslední léta směřuje _proti_ oběhovému hospodaření. Jen dva příklady - zemina odstraněná při skrývce na nějaké stavbě se považuje za odpad a musí se vozit na skládku. Až mě bolí za krkem, jak nad touhle blbostí kroutím hlavou.

Druhý příklad je šrot - jako nadšený kutil jsem vždycky chodil kupovat železo na nejbližší šrotiště. Nikdy nebyl problém, ale v poslední době je staré železo odpad a ve sběrně mi nic neprodají, protože se bojí postihu. Blbárna na entou, vyloženě antiekologický zákon, ale stejně byl přijat.
Odpovědět
ph

pavel hašek

12.11.2019 23:31 Reaguje na
Musím reagovat. Nemám nastudovanou legislativu, ale z praxe vím, že existují speciální skládky na stavení odpad, kde se zemina třídí, může se zhodnocovat například proséváním, atd. Dokonce beton se drtí na jemný prach a tento nadrcený beton se může používat na obsyp kabelů a potrubí. Řidiči co jezdí na tuto skládku tvrdí, že někdy, když přijedou s druhou fůrou, tak ta první tam už není. Takže skládkování stavebního odpadu je velmi potřebná činnost, kde se platí za přijatý materiál a prodává se tentýž materiál k dalšímu využití. Sám jsem se dohodl se stavbyvedoucím menší stavby a přijal jsem veškerou vytěženou zeminu (byla to běžná, nekontaminovaná zemina), byl na to vypracován oboustranně podepsaný protokol. Nepatil jsem nic, stavba ušetřila dopravu a poplatky. Já vím, co s tou zeminou udělám.
Druhá poznámka může být také jinak. Soukromý kovoštoťák velmi rád prodá materíál, nebo i celé části rozebraných strojů, pochopitelně dráž nežli vykoupí. Prodej mají zakázaný zaměstnanci velkých šrotovišť, protože by typicky počesku okrádali majitele a peníze si strkali do svých kapes z důvodu nezkontrolovatelnosti.
fous
Odpovědět
ig

13.11.2019 00:25 Reaguje na pavel hašek
Máte pravdu, se zeminou to není úplně neprůchodné, viz
https://www.enviprofi.cz/33/moznosti-nakladani-s-vykopovou-zeminou-z-pohledu-cizp-uniqueidgOkE4NvrWuOKaQDKuox_Z698RJlwPFGUf3llXS_TvYo/
nicméně je to výrazně horší než to bývalo (pro lidi, ne pro majitele skládek stavebního odpadu :-)).

S tím šrotem je to ale bohužel skutečně tak, je to odpad a sběrna mi jej oficiálně nesmí prodat. Samozřejmě se to různě obchází, já to dělám tak, že jim za železo dám stejnou váhu jiného železa a pár stovek na dřevo :-) Mluvím samozřejmě vždycky s majitelem, ten se ošidit nenechá :-)
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist