https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-sucho-ani-zmena-klimatu-na-skonceni-pandemie-necekaji?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Sucho ani změna klimatu na skončení pandemie nečekají

3.5.2020
Prioritou Pirátů v boji proti viru Covid-19 je ochrana zdraví všech. Ve chvíli, kdy se vláda i veřejnost po zvládnutí první vlny začíná soustředit na ekonomické dopady, je třeba nezapomínat na ochranu životního prostředí. Ta má totiž s aktuální krizí společného více, než se na první pohled zdá. Kvalita života občanů závisí i na péči o životní prostředí, přírodu a krajinu. Proto se nepřestáváme věnovat tématům ochrany životního prostředí a klimatu ani v tomto čase.
reklama

 

Všichni jsme zaznamenali zprávy o zlepšující se kvalitě ovzduší v důsledku omezené hospodářské činnosti. V Evropské unii došlo zejména k úbytku emisí skleníkových plynů, ale zkušenost nám říká, že po krátkodobém snížení emisí v důsledku krize často následuje jejich opětovný strmý růst. Poučit se ze zkušenosti s pandemií musíme i v environmentální oblasti.

Nelze jen reagovat na současnou situaci, zásadní je také hledat příčiny pandemických krizí. Experti označují faktory spojené s poškozováním životního prostředí a se změnami klimatu za katalyzátor či dokonce příčinu pandemií. K výskytu nových patogenů dochází často v místech, kde lidé významně mění krajinu intenzivním zemědělstvím, odlesňováním, masivní výstavbou či těžbou. Zmenšujeme životní prostor divokým zvířatům, čímž dochází k častějšímu kontaktu s lidmi. To zvyšuje riziko expozice a šíření virů, které divoká zvířata nesou. Zvyšující se teploty a dlouhodobé sucho svědčí také hmyzím škůdcům, ostatně už nyní se můžeme ve Střední Evropě setkat s tropickými klíšťaty.

Vědci z Harvardovy univerzity poukázali na fakt, že zvýšená koncentrace škodlivých látek v ovzduší oslabí plíce člověka natolik, že jsou vůči viru Covid-19 zranitelnější. V důsledku toho je v místech vyššího znečištění ovzduší také vyšší pravděpodobnost, že obyvatelé podlehnou nemoci Covid-19. V místech s výrazným znečištěním ovzduší se koronavirus také rychleji a snadněji šíří.

Spatřuji obrovské nebezpečí v rétorice české vlády, zástupců automobilového průmyslu a leteckých společností, kteří využívájí současnou krizi pro sestřelení evropské strategie Zelená dohoda pro Evropu. Tlačí na odsunutí cílů pro snižování emisí, což zdůvodňují oživením těchto odvětví po skončení nouzového stavu. Aktuálně čelíme dvěma krizím, musíme systematicky pokračovat v řešení i té první, klimatické. A musíme koronavirovou krizi využít jako příležitost k transformaci ekonomiky a průmyslu.

Tento komentář se opírá o studii Evy Balounové z Parlamentního institutu Poslanecké sněmovny Covid-19 a životní prostředí.


reklama

foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

3.5.2020 09:51
Všechny ty studie o tom, jak kovid prospívá ve znečištěném vzduchu jaksi nesedí s tím, že kuřáci onemocní méně často.
Spíš to vypadá tak jako obvykle, že experti vědí, co má vyjít a tak se pokusí na to nějak naroubovat realitu.
Odpovědět
RT

Richard Toman

3.5.2020 12:44 Reaguje na Richard Vacek
No ale to, ze kuraci onemocni mene, je taky jen vysledek studie, zalozene z drtive casti na dotaznicich. Ve kterych lide ohledne sveho ziv.stylu, zdravi a zavislosti, slusne mlzi.
Odpovědět
dm

david matoušek

3.5.2020 13:03 Reaguje na Richard Toman
No zrovna na plicním v nemocnici tvrdil doktorovi každý druhý, že nekouří.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

3.5.2020 10:26
Zelená dohoda pro Evropu je projekt ideologický, který má potenciál napáchat obrovské škody mimo jiné na životním prostředí.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.5.2020 20:11 Reaguje na Karel Tejkal
nepředstavitelné škody.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.5.2020 10:12 Reaguje na Jiří Daneš
Tak nepředstavitelné, že jsou mimo naši představu. Tj. nulové.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

5.5.2020 09:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Lesy větrníků nebo fotovoltaické panely místo luk a polí životnímu prostředí škodí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.5.2020 12:14
No, vono to nebude tak jednoduchý. Viz. například ... https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/emise-stuttgart-brno-nox-no2-dusik-limity.A200417_094059_automoto_fdv

Odpovědět
MG

Milan G

4.5.2020 11:42 Reaguje na Svatá Prostoto
Opakování je matka moudrosti. Tohle tady bylo na přetřes nedávno. Takže nesmíte brát v potaz lokální měření, neboť je k ničemu. Měření satelity to je ono, to totiž ukazuje globální pokles oxidu dusíku. Vůbec neberte v potaz, že měření družicemi je dost nepřesné, takže nemá punc oficiálnosti. Jednoduše globální pokles oxidu dusíku je a tím končí veškerá diskuse. Argumenty proti strany.

To, že na základě předchozích lokálních měření, začaly ekoteroristé tlačit na zákazy vjezdu dieselových automobilů do středu měst je fakt. Faktem také je, že téměř všude jim soudy vyšly vstříct a ty zákazy vydaly. Chci tím říct, že argumentace proběhla pouze na základě lokálních měření a na tomto základě se rozhodovalo.
Proto se nyní ohánět měřením z družic, protože nám to vyhovuje, je přesně v intencích ekoteroristů.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.5.2020 12:22
Pandemie nám naopak ukázala, co by se začalo dít a kam bychom směřovali, kdybychom Green Deal skutečně přijali. Mezi rozvojové země a do ekologického marastu a chudoby.
Odpovědět
MG

Milan G

4.5.2020 12:53
Spojovat pandemii koronaviru se změnou klimatu to chce sakra odvahu. Pokud by to šlo, bylo by dobré zveřejnit ty experty, jejich měření, jejich důkazy na podporu toho tvrzení.
Jinak je to blbost.
Pandemie moru v letech 1349- 1715,které také prokazatelně přišly z Číny, také zavinila změna klimatu?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.5.2020 16:46 Reaguje na Milan G
Nepřímo určitě, protože nastala malá doba ledová a ta se dost zajímavě s pandemií a následnými lokálními epidemiemi kryje. Musíte to chápat v souvislosti s neúrodami, oslabenou imunitou obyvatelstva apod.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.5.2020 16:49 Reaguje na pavel peregrin
Ještě- pandemie byla pouze v letech 1320- 1352, tj. mor se zpočátku šířil směrem do Indie, Číny a vých. Asie, teprve poté byl postupně zavlečen do Evropy. Vše ostatní byly jen následné lokální epidemie a třetí pandemie vzplanula okolo roku 1890 v Junanu, podle WHO oficiálně skončila až okolo roku 1950(!).
Odpovědět
MG

Milan G

4.5.2020 17:46 Reaguje na pavel peregrin
Já to vím, pandemie moru tady byla od cca 1350 do 1820 a samozřejmě vím, že se to dost nápadně překrývá s Malou dobou ledovou takže jak říkáte neúrody, hlad atd. V tom nejsme v rozporu.
Ale nyní se podle ekoteroristů otepluje a přesto je tady pandemie koronaviru. Jakou to má souvislost? Podle mně žádnou. Ty pandemie nemají nic společného se změnou klimatu ať už dolu nebo nahoru, nebo s tím jak člověk plundruje přírodu.
Pandemie prostě přijde bez ohledu na klima.
Odpovědět
MG

Milan G

4.5.2020 17:53 Reaguje na Milan G
Samozřejmě, že ta pandemie moru tady nebyla trvale 500 let. Nejhorší byla celoevropsky pandemie v letech 1350 až 1360, zasáhla ve velkém Čechy. Pak se ty ataky moru zpomalily.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.5.2020 19:56 Reaguje na Milan G
Ne , v těchto letech se první ataka moru Čechám vyhnula, naplno zasáhla České království až v roce 1380. Dodnes není uspokojivě vysvětleno, proč se tak stalo. A jinak souhlasím, že pandemie přichází bez klepání, ty ostatní věci s ní souvisí, ale jsou podružné.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist