https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/dominikn-gazdos-chceme-opravdu-omezit-plytvani-zrusme-dph-na-pouzite-zbozi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dominik Gazdoš: Chceme opravdu omezit plýtvání? Zrušme DPH na použité zboží

9.12.2021
Foto | Karolína Fialová / Knihobot.cz
Ceny jdou nahoru a všechno chybí. Nejsou čipy, není papír, lodě stojí v přístavech, v zimě možná dojde plyn. To je obrázek světa, ve kterém jsme se probudili. O tom, kdo a co vše za to může už jsme si přečetli dost, ale co teď s rozlitým mlékem? Pokud chceme ulevit přehřáté ekonomice a unavené přírodě, využívejme zdroje, které už máme. A vracejme do oběhu to, co už nepotřebujeme.
reklama

 

Dotovat tak jako recyklaci? Ne

Kdyby nás chtěl stát podpořit, tak jenom moc moc prosím, žádné dotace. Ty by nám jen přidaly práci a zdeformovaly trh. Takové kroky navíc Česko už podniklo. Například na programy, které se zabývají separací a recyklací odpadu je momentálně vyčleněno asi 4,4 miliardy korun, z nichž 3,6 miliardy má plynout z unijního Nástroje na podporu oživení a odolnosti.

Byrokraté se poplácají po ramenou, ale příroda nezatleská. Podporujeme nesmyslné přesypávání smetí. Takto jen spotřebujeme více zdrojů než vytvoříme. Kdyby to tak nebylo, dotace by nebyly potřeba. Raději bychom měli oživit smysluplnou manipulaci s výrobky ještě předtím, než se z nich odpad stane.

Podpořit cirkulaci zboží je logický krok ke snížení plýtvání. Česko by v Evropě nebylo první ani ojedinělé. Přesto k tomu můžeme přistoupit netradičně a efektivněji než ostatní státy. Máme i jiné nástroje něž dotace a regulace. Jeden velmi efektivní prakticky nevyužíváme – deregulaci. Nestrkat prsty do všeho a dát lidem prostor, aby stihli zase jednou nějakou přidanou hodnotu vytvořit.

Stačí dát ruce pryč

A vezměme to rovnou z gruntu. Zrušme DPH na použité zboží. Zní to možná radikálně, ale cirkulární retail by rozhodně nebyl první ekonomický segment, který má nulovou daň z přidané hodnoty. Od DPH jsou osvobozeny například finanční služby. Banky tohle zvýhodnění rozhodně nemají z důvodu, že by žádnou přidanou hodnotu negenerovaly, ale protože to zlevňuje třeba financování vlastního bydlení. Přitom u použitého zboží by to dávalo ještě větší smysl. Nejde totiž jen o ušetřené peníze.

Za použité zboží se nedá vrátit DPH na vstupu, protože z logiky věci pochází hlavně od fyzických osob. Při standardním postupu by daní byla zatížena celá cena zboží, což by obchodníky s použitým zbožím zásadně znevýhodnilo oproti prodejcům zboží nového. Proto existuje “zvláštní režim DPH pro obchodníky s použitým zbožím”, který zajišťuje, že u použitého zboží se daní pouze marže.

Na papíře je to docela elegantní řešení, ale ve větších objemech je to problém. Účetní systémy si s tím buď neumí poradit nebo jsou krkolomné a neefektivní. Pokud byste se rozhodli řešit to kus od kusu, zvládne to účetní jen když je zboží málo nebo mají-li položky velkou hodnotu. Proto jsou autobazary jediný segment, kde na trhu s použitým zbožím rostou větší firmy.

V Knihobotu si tuto mravenčí práci nemůžeme dovolit. Denně prodáme několik tisíc knih jejichž průměrná cena nepřesahuje 200 Kč. Není tak žádný prostor cokoli účtovat ručně. Museli jsme si naprogramovat vlastní účetní systém a neustále investujeme do jeho údržby. Nevím o jiné firmě, která by byla donucena k takovému kroku a moc rádi bychom se tohoto privilegia vzdali. Raději budeme investovat do lepších služeb pro zákazníky než plýtvat zdroje na údržbu účetního programu. Navíc by to výrazně zjednodušilo vstup na trh další službám podobným Knihobotu.

Secondhandový trh potřebuje ukázat, že přežije bez podpory

Zjednodušilo by to i transformaci klasických retailerů. Kvůli zelenému marketingu jich do segmentu použitého zboží vstupuje stále více, jako například Ikea, Zalando nebo Martinus. Velcí hráči si rozhodně zvládnou s účetními těžkostmi poradit lépe než začínající firmy, ale věřím, že i jim by to pomohlo. Kdyby viděli, že použité zboží je místo, kde je stát nechá být, tak by se z něj mohla stát opravdu fungující část jejich byznysů a ne jen marketingová vábnička.

Použité zboží trpí řadou znevýhodnění. Zákazníci k němu nemají důvěru, banky ho odmítají financovat a srovnávače zboží jako např. Heureka nebo zbozi.cz ho přímo zakazují. Přesto je největší překážkou složitý systém kolem DPH. Jeho zrušení bude mnohem efektivnější než vypisování nesmyslných dotačních programů. Pokud se dá něco vyřešit zjednodušením, mělo by se to udělat.

Nárůst obchodu s použitým zboží rozhodně všechny problémy naší planety nevyřeší. Bude se muset udělat mnoho jiného, ale hlavně už nevolejme po dalších zásazích vlád a států. Ty jsou jednou z příčin našich problémů. Pokud chceme nějaké odvětví podpořit zkusme ho naopak nechat být. Je na čase zkusit, jak blahodárné je, když se stát drží stranou. Fiskální a monetární politika, dotace, regulace ani změny úrokových sazeb žádné zboží nevyrobí. Jen zneviditelní tržní signály o problémech, které bychom měli řešit prací a podnikáním.


reklama

foto - Gazdoš Dominik
Dominik Gazdoš
Autor je zakladatel a šéf největšího českého knižního second handu Knihobot.cz.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (36)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.12.2021 08:24
Pěkný článek, někdo přemýšlí hlavou a ví o co jde. Jako čtenáři Ekolistu moc nepomůžeme, ale je plno nových poslanců, kteří mají právo navrhovat zákony nebo jejich novely. Zkuste to tam, spousta z nich tvrdí, že zájem o ŽP má, tak ať se ukážou .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 15:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to silně nedomyšlený.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.12.2021 20:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
se domnívám, že je to jen zkušenost z oboru knižní oblasti. Technicky v gesci re-use se životnost může prodlužovat. Tedy pokud budou součástky, lze vyžadovat i DPH. Pisatel bere knihu jako cílový produkt, což v reálu technických možností je, aby se použitý výrobek repasoval a je jedno, jestli to je kus nábytku nebo počítač a tedy změnil svojí životnost. Na knize není možné uplatnit technické zhodnocení, protože by se jednalo o neoprávněný zásah porušující autorské právo a tak má pisatel jen tuto záležitost na mysli. Po repasu se jedná o jiný výrobek, než před repasem, proto je DPH oprávněné
Odpovědět
va

vaber

9.12.2021 09:11
z pohledu ekonomiky je plýtvání prospěšné, je třeba stále více vyrábět a více prodávat ,jak se výrobky použijí nebo nepoužijí není důležité ,když jsou zaplaceny,
akorát zdravý rozum se bouří
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.12.2021 10:57 Reaguje na vaber
A hlavně co nejvíce obalového odpadu k tomu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.12.2021 15:08 Reaguje na vaber
Zdravý rozum nikoho nezajímá, ale planeta dojíždí na hranu existence.
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 12:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy nejste planeta.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.12.2021 20:46 Reaguje na vaber
Je legrační, jak se všichni státníci, všechny vlády a na prvním místě slavné vedení EU staví do role bojovníků proti plýtvání a pronášejí o tom plamenné výzvy - ale současně prvním a nejvyšším zákonem a naprostou prioritou je pro ně hospodářský RŮST, číselně vyjádřený zvyšováním HDP.

Jinak řečeno: Úspěšný je jen a pouze ten stát, kterému hodně roste HDP.
Pokud by někdo plnil ty vznešené cíle, ale doplácel by na to menším růstem HDP, byl by všem pro smích, i když by jim tím dělal radost. Protože kdo jde hospodářsky dolů, pomáhá těm okolo jít hospodářsky vzhůru...

Je to protimluv tak okatý, že by se to mělo vyvěšovat na nárožích.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.12.2021 20:46 Reaguje na vaber
Je legrační, jak se všichni státníci, všechny vlády a na prvním místě slavné vedení EU staví do role bojovníků proti plýtvání a pronášejí o tom plamenné výzvy - ale současně prvním a nejvyšším zákonem a naprostou prioritou je pro ně hospodářský RŮST, číselně vyjádřený zvyšováním HDP.

Jinak řečeno: Úspěšný je jen a pouze ten stát, kterému hodně roste HDP.
Pokud by někdo plnil ty vznešené cíle, ale doplácel by na to menším růstem HDP, byl by všem pro smích, i když by jim tím dělal radost. Protože kdo jde hospodářsky dolů, pomáhá těm okolo jít hospodářsky vzhůru...

Je to protimluv tak okatý, že by se to mělo vyvěšovat na nárožích.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.12.2021 20:47 Reaguje na Karel Ploranský
Nevím, proč se to objevilo dvakrát. Omlouám se.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

9.12.2021 11:29
Opatrný souhlas. Asi jde o dobrý nápad. Potíž bude s definicí a oddělením recyklovaného a nového zboží. Resp. potíž by s tím nebyla pokud by se nenašlo rychle pár podvodníků, kteří začnou na oko recyklovat třeba "lehký topný olej" nebo stavební materiály. U knížek bych se toho příliš nebál a dal tomu zelenou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 15:15 Reaguje na Dalibor Motl
No právně. Najednou byste zjistil, že skříň z Ikea je vlastně sekáč, i když je úplně nová. prostě ji někdo tam zařadil, aby se vyhnul DPH. A kdo to bude kontrolovat? Vytvořit papír, že to nějaký Franta Vomáčka před týden vrátil.....prodejku mají a DPH za jinou skříň odvedli.....
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 12:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Hunžlíku, já Vám přísahám, že skříň z Ikea, je vyrobená z dřevěného recyklátu už nyní. A víte proč??? Protože dřevní hmotu požadujete vy ekoteroristé pálit dotovanou v elektrárnách.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.12.2021 18:39
Ten pan to myslí dobře, ale pouze pro segment svého podnikání. Já bych
šel dál. DPH je jeden z regulačních nástrojů deformujících trh, stejný jako dotace. Prostě na něco tolik, na jiné tolik a na něco nula. Ekonomika by si zcela vystačila s pouhou daní ze zisku, která by se dala jednoduše zúčtovat
a nebyla předmětem podvodů s vratkami daně a s podvodným zařazováním
do jednotlivých sazeb. Složitost daňového systému je zdrojem lumpáren
a koncovému zákazníkům je fuk, kdo tu jimi zaplacenou daň odvede.
Daň ze zisku by tak byla jednotnou normou bez možnosti lumpáren,
pokud někdo nebude zisk tajit a zkreslovat. Ani to není ideál, ale
dovedu si představit tu úsporu daňových úředníků, účetních a tím
finanční efekt pro firmy i stát, který může mít nakonec odvody daně
očištěné od vratek. Bohužel systém nelze měnit izolovaně a vždy se
najdou odpůrci, kterým náramně vyhovuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2021 20:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Daň ze zisku je nejlépe ojebávatelná daň. Proto vymysleli DPH.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.12.2021 09:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Čím více druhů daní, sazeb a vyjímek, tak je tu větší možnost to odrbat. Zjednodušení ušetří peníze daňových poplatníků i státu. DPH není praxí v celém světě, ale pouze ve světě přebyrokratizovaném a přeregulovaném. Uživí armádu účetních a zaměstnává finančáky, celníky, policii a soudy.
Švindly s odpočty DPH u fiktivních vývozů byl jednu dobu
můj chleba a mohu říci to, že tolik miliard vyplacených
státem za nic by stálo za to, se nad tím zamyslet.
Bohužel ty švindly někomu náramně vyhovují a taky
jim vyhovuje složitost daňového systému pro možnost jak
ho obcházet. Zjednodušený daňový systém je možno lépe
kontrolovat a daně vybírat. Nedělám si však iluze,
neboť žádná ryba si sama rybník vypouštět nebude. Asi
máte zkušenosti s odrbáváním daně ze zisku, ale lze to
po zjednodušení daňového systému účinně kontrolovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.12.2021 15:06 Reaguje na Břetislav Machaček
DPH je prakticky jediná daň, která se hlídá dama. Každý následující krok si nechá vypsat fakturu, aby ji mohl následně odečíst. A on musí taky přiznat, aby si ji mohl odečíst ten následujjící.

Proto bylo čistě buzerační EET na malé podnikání, protože všichni tihle lidi už DPH dávno zaplatili v nákupu zboží, vybavení, zařízení atd. atd..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.12.2021 15:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Sorry jako, hlídá se sama.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.12.2021 18:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Uvedu vám příklad z praxe. Koupím válce do
válcovací stolice jako šrot, vyvezu jako nový
výrobek a vyinkasuji vratku DPH při vývozu od
státu v řádech miliónů. Stačilo jen ty válce
zabalit do mastného papíru a spoléhat se na
to, že kontrolující celník není strojař. Při
množství vývozních položek bylo spárování
s obchody v tuzemsku dílem náhody a zjistit
za kolik byl šrot prodán bylo z říše pohádek.
Podobné švindly se ani neodhalily a mnoho
z nich nebylo dodnes ani soudně dořešeno.
Takže nevím, jak se tu DPH hlídala sama.
Odpovědět
sv

11.12.2021 10:10 Reaguje na Břetislav Machaček
A kde při tvých trapných pokusech o daňové úniky seženeš zahraniční firmu, která ti bude ochotna vystavovat doklady na nové když dostane staré a podílet se tak na podvodu, který ji může přijít velmi draho. Uveď příklad takového "neodhaleného švindlu". Bez lejstra opravdu ale opravdu žádná vratka nebude. Ve srovnání s DPH je možnost ošulit daň z příjmů mnohonásobně větší - platbami z ručky do ručky počínaje a konče off shore společnostmi, kterou si dneska na klíč může zařídit každý živnostník. Tam jsou každoročně multimiliardové obraty, které nikdo nezkontroluje nebo nemá možnost stíhat protože na rozdíl od trapných podvodů s "exportem šrotu" jsou legální. Každopádně platí, že výpočet, výběr a kontrola DPH jsou administrativně podstatně jednodušší než to samé u daně z příjmu. Přičemž je jednodušším jak pro plátce tak pro správce daně (to znamená výběr DPH vyžaduje podstatně méně úředníků na finančáku).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2021 15:19 Reaguje na
Vy si asi myslíte, že oni byli tak hloupí
a dodávali to nějaké poctivé firmě? Oni
tam měli zřízenu fiktivní firmu a ta jim vystavila doklady o dodání. U mafií
se spolupracujícími celníky ani žádné
zboží fyzicky neexistovalo a cestovaly pouze doklady. U daně ze zisku se mi jedná o to, že tak zbude pouze ona a
tím vybyde čas na její větší kontrolu.
Při omezení výše plateb v hotovosti
nějaké ty platby z ruky do ruky jsou
lehce zjistitelné z pouhého výběru
hotovosti z účtu, pokud ji nemají ti
lumpáci v krabici od vína, či bot.
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 16:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Blábol.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2021 17:25 Reaguje na Břetislav Machaček
Správní tuneláři obchodují v bitcoinech, tam nedohledáte ani ťok.
Odpovědět
sv

11.12.2021 19:19 Reaguje na Břetislav Machaček
Ne, to ty jsi hloupý, pokukd si myslíš, že ta tvoje "fiktivní firma" nebude muset vykazovat svoje importy na tom zahraničním finančáku. U takových podvodů vždycky budeš potřebovat bílého koně, který pokud sám nic na zahraničním finačáku nevykáže, tak po něm ten finančák půjde. Takže se ho budeš muset následně zbavit aby nemluvil, nebo se všechno velmi rychle dozví český finančák. Nemluvě o tvých vybájených s mafií spolupracujících celnících. Takže máš komplikaci jako brno a riziko obřího postihu za podstatně závažnější trestný čin, který u běžné šedé ekonomiky dle hesla z ručky do ručky nehrozí. Tvoje představy na co že "vybyde čas" jsou pro smích a nejednou ti nevadí eurounijní omezování hotovosti. Úniky na daních z příjmů můžeš dohledávat do alelujá ale k ničemu ti to nebude. Pořád budou existovat v podstatně větších objemech než jakékoli podvody s DPH protože hotovost úplně nezmizí a stejně tak nezmizí daňové ráje. Můžeš fantazírovat jak chceš ale kontrola a výběr DPH (a dalších nepřímých daní) je podstatně jednodušší a úniky z této daně jsou podstatně složitější a v menších objemech než u jakékoli daně z příjmu.
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 19:28 Reaguje na
Amen.
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 19:32 Reaguje na
Není potřeba ani děla nic nelegálního, dan z příjmu lze ojebat velmi jednoduše i jako zaměstnaqnec. Tedy dnes už to nejde, jsou ty dohody o dvojím zdanění, ale v devadesátkách jsem si úplně normálně jako zaměstnanec dost velké korporace vybíral daňový domicil. Místo výkonu práce totiž leželo v mezinárodních vodách :) Takže jsem vybral filiálku té korporace, kde bylo nejnižší zdanění - bylo to přímo v ústředí ve Vernier - Švýcarsko, a tam jsem jako offshore subjekt danil :)
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 12:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Žádný podmiňovací způsob, to o lecčems svědčí. Takže nejenom zloděj, ale i podvodník, a ještě se tím chlubí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2021 17:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud kopíte šrot, zaplatíte třeba 100 na DPH, pokud jej vyvezete jako nový výrobek za 10x vyšší cenu, zaplatíte na DPH 1000 a těch 100 si odečtete, takže státu odvedete jen 900. Všechno je v pořádku, nevím, co kam pašujete a proč.
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 12:04 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy jste se mimochodem přiznal k tomu, že jste zloděj :) A víte proč???? Protože i zloděj, pokud si nakoupí, musí zaplatit DPH. No, a vy lobujete za to, že ti, kdož mají neoficiální příjmy, tím zřejmě myslíte hlavně sebe, neplatili vůbec žádné daně.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2021 15:21 Reaguje na DV
Na napadání z nekalé činnosti nemíním odpovídat.
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 16:56 Reaguje na Břetislav Machaček
Cituji Vás... Koupím válce do
válcovací stolice jako šrot, vyvezu jako nový
výrobek a vyinkasuji vratku DPH při vývozu od
státu v řádech miliónů.....konec citace.

Tohle je tedy podle Vás "kalé" nebo nekalé???? Podle Mne nekalé.

Vy se tu tím, že provozuje nekalou činnost chlubíte, tak nerypákujte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2021 17:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Tenhle hlupačisko DV tady zase prudí, měl už několik nicků (krásenský?, či jak), ale vždycky jsme ho jednoduše vyfakoval, prostě jeho bláboly vůbec nečtu a tím pádem neodpovídám. Jednoduché a plně funkční.
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 19:26 Reaguje na Pavel Hanzl

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JO

Jarka O.

12.12.2021 18:43 Reaguje na Břetislav Machaček
Nic si z toho pokřiku nedělejte. Je vidět, že nenávist k babisovi až za hrob vznikla, protože někomu šlápl na kuří oko s EET, a ostatní důvody jsou zasterka. Žádný prý nemorální podnikatel, ale výběr daní. Přitom takové elektronické systémy už dávno fungují i v jiných státech EU, Rakousko, Itálie....ano, je to buzerace malých ryb, ale nemyslím si, že to Fiala bude moct úplně zrušit, jak zdejší nenávistnici doufají.
@clanek: proč by se měla za sekáčové zboží znovu vybírat daň? A jestli se vybírá jen z jednotné marže, kde je ta účetní složitost?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.12.2021 19:00 Reaguje na Jarka O.
Nažijete náhodou na Paroubkově Marsu?
Jak dopadlo bačování soudruha Bureše?
Máme fest krizi koronáčovou (jsme "best in covid"), krizi energetickou (10x převalené účty), krizi finanční (půl biliónu dluhu každý rok), máme snad nejrychlejší inflaci z celé Evropy atd. atd. atd. atd. atd. atd.
To skutečně nebude šlápnutím na kuří oko.
Odpovědět
sv

11.12.2021 10:13
Veškeré výjimky na DPH jsou naprostý nesmysl, který nefunguje a nevede ke snížení ceny daného zboží. Úplně stačí populistické zrůdnosti, které na DPH napáchal bureš co by ministr financí a premiér neblahé paměti.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist