https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/evan-tylova-jak-na-bekyni-zlatoritnou-bez-chemie.unikatni-zakrok-arboristu-zachranil-krasny-dub?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eva Tylová: Jak na bekyni zlatořitnou bez chemie. Unikátní zákrok arboristů zachránil krásný dub

4.7.2020
Housenka bekyně zlatořitná. Nesahat, způsobuje alergickou reakcí.
Housenka bekyně zlatořitná. Nesahat, způsobuje alergickou reakcí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Veronika Oušková
Památný dub mezi Cholupicemi a Točnou na Praze 12 je nejen pro místní lidi ikonou. Vytváří výraznou dominantu mezi poli viděnou z daleka. Stojí zde více než 90 let. Nemá to ale vůbec lehké, roste mezi poli, takže o svůj prostor musel bojovat s rozšiřujícími se lány, které ukusovaly z pozemku, na kterém roste. Trpěl suchem, opakovaným holožírem housenek bekyně zlatořitné a byl necitelně těsně oboráván.
reklama

 

Bohužel je běžná praxe, že agrodružstva orají přes pozemky jiných vlastníků. S oboráváním je ale konec. Po příchodu na radnici jsme zjistili, že pozemek vlastní městská část, takže orbu na tomto pozemku jsme zakázali. Žízeň stromu v loňském suchu pomáhali hasit dobrovolní hasiči z Cholupic.

Holožír housenek bekyně zlatořitné

V minulých letech postihla dub další pohroma. Trpěl opakovaným holožírem housenek bekyně zlatořitné. Nejhorší to bylo vloni, kdy housenky vzaly dub útokem po stovkách a žraly a žraly, až sežraly všechno listí. Společně s místními lidmi jsme se báli, že strom zahyne.

Iniciátory záchranné akce především otec a syn Štěpkovi z Točné. Volali jsme společně SOS. Hlavy dohromady dali politici, občané, znalci i úředníci na všech úrovních. Navrhovaná řešení však nebylo možné realizovat hned, tudíž jsme se pustili do boje téměř s holýma rukama a několik set housenek, které způsobují svými chloupky prudkou alergickou reakci na kůži, jsme mechanicky (v rukavicích) rozdrtili.

Na housenky v koruně stromu jsme však byli krátcí, a tak pokračovaly ve svém vývoji přes motýlka do stádia přezimování ve společném pavučinovém hnízdě tzv. zámotku.

Ořezávání zámotků ve větvích.
Ořezávání zámotků ve větvích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Bohuslav Tichý / Praha 12

Pomohlo ořezání zimních zámotků

Vytvoření zámotků však bekyni nepomohlo. Právě na ně totiž měl být veden hlavní úder. Použití insekticidů jsme odmítli, ty by zahubily nejen housenky, ale vše živé na dubu i v jeho okolí.

Je však něco jiného ořezat pár zámotků na keři oproti stovkám na konci větví mohutného dubu. Zde pomohli arboristé Lesů hl. m. Prahy, kteří na konci března vyšplhali do koruny dubu a zámotky ořezali. Podle znalce a arboristy Pavla Wagnera to byl výkon svým rozsahem naprosto unikátní.

Dub se zase zelená

Zámotků byly stovky, celkem tři plné pytle, byly odborně zlikvidovány. Housenky byly komplexně zahubeny a dub se letos zazelenal v plné kráse. A to je konec pohádky o zlé bekyni zlatořitné a rytířích z Lesů hl. m. Prahy.

Ze života dubu

Dub si zahrál v české filmové pohádce režiséra Antonína Moskalyka Třetí princ, jež vznikla na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena O dvou bratřích. V roce 2013 se stal finalistou ankety Strom roku. Namále měl v roce 1947, kdy byl málem pokácen. Jeho bratříček takové štěstí neměl a už není.

Dub v plné kráse.
Dub v plné kráse.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Bohuslav Tichý / Praha 12

reklama

foto - Tylová Eva
Eva Tylová
Autorka je místostarostka MČ Praha 12 za Piráty s podporou Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

5.7.2020 10:42
Jen dotaz, kde bylo hnutí duha a ostatní eko neziskovky aby pomohli?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.7.2020 11:23 Reaguje na Milan G
A kde byl Miloš Zeman aby pomohl?
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

5.7.2020 20:46 Reaguje na Milan G
Několik z těch "ostatních neziskovek" budou realizovat v okolí jiné projekty. Jedna nedávno sháněla dobrovolníky na sečení mokřadů, pokud si vybavím nějaký článeček.
Odřezávat zámotky je trochu odbornější práce, kde je potřeba kvalifikace. Každá obec si vezme kvalifikované pracovníky a ne potrhlé aktivisti, kteří nic nevědí o bezpečnosti práce ve výškách, ale lezou po stromech i mezi těžaři při těžbě.
Odpovědět
MG

Milan G

6.7.2020 00:33 Reaguje na Pavel Jeřábek
Pane Jeřábku stačí pořádně přečíst ten článek, no tohle by měli stačit....citace.... tudíž jsme se pustili do boje téměř s holýma rukama a několik set housenek, které způsobují svými chloupky prudkou alergickou reakci na kůži, jsme mechanicky (v rukavicích) rozdrtili....konec citace. Ale jak jsem už řekl Péťovi, fyzická práce bolí..
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

6.7.2020 20:49 Reaguje na Milan G
Problém byl přece v tom, že na tak velký strom se bez horozeleckého vybavení nebo bez plošiny nedostanete. Ty zámotky jsou až úplně na konci větví.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.7.2020 14:11 Reaguje na Eva Tylová
Určitě vám to nepřeji, ale pokud pár zámotků na stromu zůstane, nebude se příští rok situace opakovat? A to se bude několik let opakovat, až sáhnete k chemii. Možná je jásot předčasný!
Odpovědět
MG

Milan G

7.7.2020 15:59 Reaguje na Eva Tylová
I tady na Ekolistu je pár článků o tom jak perfektně lidi z např. Greenpeace, nebo XR umí slaňovat když lezou po pumpách nebo dobývacích strojích na šachtách.
Ale ano, proč je otravovat s takovou maličkostí jako je jeden strom, že.
Odpovědět

Jan Škrdla

7.7.2020 21:30 Reaguje na Milan G
Zkuste si představit, že jste správce zeleně.

Vzal byste na takovou kvalifikovanou práci (pro vás asi maličkost) nějakého potrhlého aktivistu, který se vám zraní, pak budete řešit, kdo zaplatí léčení. Nebo na tom stromě udělá víc škody než užitku.

Nebo byste dal přednost arboristovi-stromolezci, který ví, kde má říznout, má zkušenosti se stromolezením, a pro všechny případy je pojištěný (nebo je pojištěný zaměstnavatel).
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

8.7.2020 12:55 Reaguje na Milan G
Je několik důvodů. Zásahy na památných stromech podléhají přísným podmínkám ze zákona o ochraně přírody. V hl. m. Praze jsou v kompetenci odboru ochrany žp Magistrátu a příslušným pro provádění jsou Lesy hl. m. Prahy. Za další dub je na pozemku hl. m. Prahy, který je svěřen MČ P12, je tedy na těchto organizacích, aby se o dub postaraly. Článek je o tom, že najít řešení nebylo lehké, ale podařilo se.
Odpovědět
MG

Milan G

9.7.2020 10:56 Reaguje na Eva Tylová
Vážená paní, bezesporu vám patří dík za záchranu toho stromu, to je bez diskuse. Moje otázka byla spíš řečnického charakteru.
Samozřejmě potrhlý aktivista by byl problém a nejenom při záchraně vašeho dubu.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

6.7.2020 20:46 Reaguje na Milan G
Dub je na pozemku hl. m. Prahy, který je svěřen MČ P12. Památné stromy na území hl. m. Prahy má v kompetenci Magistrát hl. m. Prahy, zásahy realizují Lesy hl. m. Prahy. Tak primárně odpovědnost je na těchto organizacích. Důvod proč jsem o tom napsala je to, že se podařilo bez chemie a unikátní je rozsah zásahu. Něco jiného je ořezat zámotky na keři a něco jiného na tak velkém stromě.
Odpovědět
MG

Milan G

5.7.2020 16:39
Hle, potrefená husa kváká.
Odpovědět
MG

Milan G

5.7.2020 16:41 Reaguje na Milan G
To samozřejmě platilo na Eliáše, nikoliv na paní místostarostku.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.7.2020 20:41 Reaguje na Milan G
Víš že jo Mílo. Reaguji stupidním komentářem na stupidní pokus o urážku neziskovek. :)
Odpovědět
MG

Milan G

6.7.2020 00:30 Reaguje na Petr Eliáš
Kde si přišel k tomu, že se jednalo o stupidní urážku eko neziskovek, Péťo? To je hned oheň na střeše, když se někdo zeptá, proč nešli pracovat. No jo fyzická práce bolí. A vůbec, neodpověděl jsi, kde tedy byly ty neziskovky když se sbírali ty housenky?
No Péťo?
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

6.7.2020 12:31
Na Rejvízu jsem před týdnem narazil na buk, jehož listí bylo " sežráno" takřka tak, že z hmoty listu zbývaly jen žilky. Více tomu tak bylo směrem k zemi, směrem ke koruně méně.
Mám zkusit nějaké hnojivo ? Jaké ?

Jinak cca 10 smrků (počínající ohnisko) plných kůrovce, suchých (smrků, vlhkost kůrovců jsem neověřoval). Čekají snad arcibiskupové na přidělení razítka o rozsáhlém napadení ?
No a aspoň pro vozíčkáře by mohli nějaká ta místa k zaparkování vyhradit. Když už ne například pro matky s kočárkem. Kristus by je za to jistě pochválil, modrý čtvereček přidal.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist