https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/greenpeace-cr-2.srpna-2023-prekrocime-limit-regenerace-planety-zeme?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace ČR: 2. srpna 2023 překročíme limit regenerace planety Země

2.8.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
2. srpna 2023 překročíme limit regenerace planety Země. Podle analýzy organizace Global Footprint Network zítra začneme spotřebovávat přírodní zdroje nad úroveň, kterou je Země schopna obnovit za rok. Den překročení limitů na Zemi označuje datum, kdy poptávka lidstva po ekologických zdrojích a službách v daném roce překročí kapacitu, kterou je Země schopna v daném roce obnovit. Tento deficit udržujeme likvidací zásob ekologických zdrojů a hromaděním odpadu či skleníkových plynů v atmosféře. Mezinárodní výzkumná organizace Global Footprint Network stanovuje tento den, aby poskytla rozhodovacím orgánům nástroje, jež pomáhají lidskému hospodářství fungovat v rámci ekologických limitů Země.
reklama

 

Podle výpočtů Global Footprint Network připadá Den překročení kapacity Země v roce 2023 na 2. srpna. Earth Overshoot Day přichází v posledních letech každým rokem stále dříve. Country Overshoot Day, tedy Den překročení limitů v České republice letos připadal na 12. dubna. Tímto datem se Česko řadí na nepříliš lichotivé 24. místo na světovém žebříčku. To znamená, že od začátku roku 2023 do 12. dubna, tedy za necelé čtyři měsíce, česká společnost spotřebovala všechny ekologické zdroje a služby, které by Země mohla obnovit za celý rok. Tato situace ukazuje na naléhavou potřebu změny a snižování ekologické stopy a množství vypouštěných skleníkových plynů naší země, abychom zajistili udržitelnou budoucnost pro příští generace.

Je důležité si uvědomit, že překročení limitů není nevyhnutelné. Podle žebříčků Global Footprint Network více než čtvrtina zemí na světě nepřekračuje povolenou míru. Problém spočívá v tom, že mnoho z těchto zemí je chudých. Bohatší země, které spotřebovávají fosilní paliva a další zdroje v nadměrné míře, zatím nepodnikly obtížné, avšak realizovatelné kroky k dekarbonizci a k omezení plýtvání. Pro dosažení nových způsobů udržitelného života potřebujeme plán, který povede k ekologicky šetrné společnosti. Podrobnější informace o metodice výpočtu najdete na tomto odkaze.

Co byste měli vědět?

  • K obnovení všeho, co lidstvo v současnosti od přírody vyžaduje, by dnes bylo zapotřebí biokapacity 1,75 Země.

  • 60 % světové stopy tvoří emise uhlíku, jejichž největším zdrojem je spalování fosilních paliv. Abychom zabránili rychlé změně klimatu, musí být ideálně do roku 2050 nulové.

  • 3 miliardy lidí žijí v zemích, které produkují méně potravin, než spotřebují, a vytvářejí nižší příjmy, než je světový průměr.

  • 8 miliard lidí, tedy 72 % světové populace, žije v zemi, která má deficitní biokapacitu a vytváří nižší příjem, než je světový průměr.

  • Letos dělí Den překročení kapacity Země a konec roku 156 dní.

  • Padesátileté přetrvávání překračování limitů Země znamená, že se roční deficity kumulují v ekologický dluh ve výši 19 let obnovy planety. Výsledkem je rozsáhlá degradace ekosystémů a atmosféra plná skleníkových plynů.

Existuje spousta možností, jak překračování limitů zvrátit. Navíc jsou ekonomicky proveditelné. I poslední zpráva IPCC jasně dokládá, že řešení existují a máme je k dispozici. Chybí pouze vůle na politické úrovni. Největší přínos má solární a větrná energie, ochrana a obnova lesů a dalších ekosystémů, zemědělství a výroba potravin šetrné ke klimatu a energetická účinnost v mnoha podobách. Pokud přijmeme určitá opatření na straně poptávky, můžeme do roku 2050 snížit globální emise skleníkových plynů o 40 až 70 % ve srovnání se současnými scénáři. Musíme jen změnit způsob, jakým využíváme technologie a zdroje k uspokojení našich potřeb v oblasti spotřeby energií, potravin, přístřeší, mobility a výrobků. Na systémové úrovni potom potřebujeme jasný plán a konkrétní kroky, pro transformaci naší ekonomiky a energetiky.


reklama

Greenpeace ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

2.8.2023 14:35
"8 miliard lidí, tedy 72 % světové populace...". Jak může Greenpeace ČR něco kloudného napočítat, když neumí zvládnout ani to nejzákladnější?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.8.2023 16:03 Reaguje na Jiří Svoboda
to, že Zemi ničíme a demolujeme strašným způsobem o tom žádná, ale aby nám tu někdo plánoval, co bude a nebude, když to není nic jiného než průjmová epizoda mentální bouře se relevantnosti nejde dočkat. Ono Země a procesy na ní, které jsou přírodními nemá ego na rozdíl od pisatelů.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.8.2023 11:00 Reaguje na Jiří Svoboda
I když v tom jsou tak trapné chyby, že by se jich neměl dopustit ani školáček, celkově tomu klidně věřím.
Čemu ale nevěřím, to je upřímnost snahy Greenpeace a dalších ekologistických a ekoteroristických organizací něco ROZUMNÉHO dělat. Nerozumného, to jo - toho se dělá hodně. Dokonce až příliš moc... Mnohé, co se prosadilo pod záminkou obrany oteplování, šetření přírodních zdrojů atd., totiž ve skutečnosti jde PROTI těmto cílům.

Kdyby Greenpeace opravdu chtěla zastavit čím dál rychlejší plundrování všeho, co nám Země může nabídnout, soustředila by se na ten NEJDŮLEŽITĚJŠÍ problém a TAM by nasadila veškeré úsilí, kterého je schopna:
A to je, ABY SE LIDSTVO PŘESTALO MNOŽIT TÍM ŠÍLENÝM TEMPEM, které opravdu už přesáhlo hranice absurdnosti. Naše planeta nemůže uživit těch současných 8 miliard lidí. Jenže ona jich nemůže bez nevratných škod uživit ani o dost méně!
Sami tam píšou:
„K obnovení všeho, co lidstvo v současnosti od přírody vyžaduje, by dnes bylo zapotřebí biokapacity 1,75 Země.“
Pokud je to pravda (a já věřím že jo), tak je ale potřebné říci to obráceně:
POČET POZEMŠŤANŮ BY NEMĚL PŘEKROČIT 4,5 MILIARDY!!! Tečka.
A protože ho překročil, skoro dvojnásobně, měl by se na to číslo začít vracet.
To jsou naprosto jednoduché počty – jenže TOHLE ti mudrci z Greenpeace neřeknou… A co horšího, v tomhle směru nevyvíjejí ani potichu naprosto žádnou snahu.
Je známo, že aby se populace udržela a lidí neubývalo, měla by každá dvojice zplodit v průměru o něco víc než 2 děti. Má-li se ovšem scvrkávat směrem k počtu, který je vzhledem ke kapacitě Země jakž takž udržitelný, tak i dvě děti jsou moc.
A vo tom to je…
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.8.2023 15:59
empericky to dokázat nelze...nehledě na to, že Země se nechová absolutně ani absolutisticky... tak se chovají lidé. Tudíž nevím, kde to zjistili.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

17.9.2023 18:16
Zkuste to vysvětlit v Číně, největšímu znečišťovateli planety!

Jenom se modlete, aby Vás za Vaše názory nezavřeli - tam jsou na kritiku dost citliví...
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist