https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/greenpeace-zacina-jednani-osn-ktere-rozhodne-o-osudu-oceanu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace: Začíná jednání OSN, které rozhodne o osudu oceánů

15.8.2022 | NEW YORK / PRAHA
Běluhy ve Framské úžině.
Běluhy ve Framské úžině.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Christian Åslund / Greenpeace

Dnes začínají v OSN závěrečná jednání o Globální oceánské dohodě, která potrvají do 26. srpna. Jejich výsledek rozhodne o osudu oceánů pro další generace. K vytvoření ambiciózních pravidel pro omezení destruktivní lidské činnosti na volných mořích se zavázalo 49 zemí včetně Česka [1], jejich součástí má být i vytvoření sítě mořských rezervací na 30 % jejich rozlohy. Následujících 14 dní ukáže, jestli dvacet let trvající úsilí [2] Greenpeace, vědců a progresivních států bude mít z hlediska ochrany přírody happy end.


reklama

 

Oceánům vděčíme za mnohé. Pohlcují až třetinu oxidu uhličitého z atmosféry, absorbují 90 % přebytečného tepla, produkují polovinu kyslíku na planetě a jsou zdrojem obživy pro miliardy lidí. Přesto je lidstvo dohnalo na pokraj katastrofy, ať už přímo prostřednictvím nekontrolovaného drancování ryb, rizikové těžby ropy či nerostů, nebo skrze postupující změny klimatu, které oceány oteplují a okyselují. Je čas to oceánům vrátit. Šance jako je teď se objeví maximálně jednou za generaci.

Překládka zmrzlých tuňáků uprostřed Atlantského oceánu.
Překládka zmrzlých tuňáků uprostřed Atlantského oceánu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Tommy Trenchard / Greenpeace

Již téměř 20 let spolu s vědci prosazujeme jako nejlepší řešení pro ochranu oceánů vytvoření rozsáhlé sítě oceánských rezervací, která by do roku 2030 pokryla minimálně 30 % volných moří. Plán Greenpeace získal vědeckou i politickou podporu a dostal se až na půdu OSN, kde se o něm právě rozhoduje. Požadavek na vytvoření sítě oceánských rezervací podpořilo svým podpisem přes 5 milionů lidí po celém světě. Podpořilo ho i 100 tisíc lidí z Česka, jejichž podpisy předali zástupci Greenpeace zástupcům ministerstva zahraničí a české delegace, která bude o úmluvě v New Yorku jednat.

Za dvě desetiletí od prvních návrhů na vytvoření sítě mořských rezervací přibylo na seznamu kriticky ohrožených druhů přes sto mořských druhů. Tlaku průmyslového rybolovu je vystaveno přes 55 % světových oceánů a klimatická krize nadále poškozuje schopnost oceánů regulovat klima a teplotu naší planety.

Pokud nebude v New Yorku dohodnuta silná globální smlouva o oceánech, bude v podstatě nemožné dosáhnout cíle 30x30 - alespoň 30 % oceánů chráněných do roku 2030. Podle vědců je to naprosté minimum, které je nutné k tomu, aby se oceány mohly zotavit.

Aby bylo setkání OSN podle Greenpeace považováno za úspěšné, musí být přijata smlouva, která:

Letecký sníměk čínského plavidla lovícího olihně v Indickém oceánu.
Letecký sníměk čínského plavidla lovícího olihně v Indickém oceánu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Fernanda Ligabue / Greenpeace
- stanoví jako hlavní cíl vytvoření celosvětové sítě chráněných mořských oblastí,

- umožní státům prostřednictvím konference smluvních stran (formát COP) zřídit oceánské rezervace bez destruktivních činností, jako je rybolov a hlubinná těžba,

- umožní během konferencí COP přijímat rozhodnutí hlasováním kvalifikovanou většinou, pokud není možné dosáhnout konsensu,

- definuje chráněné mořské oblasti (MPA - Marine Protected Areas) tak, aby bylo možné vytvářet plně a vysoce chráněné oblasti, které jsou nákladově nejefektivnější,

- umožní konferencím COP rozhodovat o tom, zda jsou v MPA povoleny nebo zakázány činnosti, jako je rybolov, aniž by se přitom řídila stávajícími orgány,

- umožní konferencím COP přijímat dočasná nebo mimořádná opatření na ochranu částí oceánů do doby, než bude na jejich území zřízena MPA.


reklama

Greenpeace

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2022 18:31
Rybolov, těžba, OK, ale chybí mi tam bod k problematice plastů na moři a jejich odstraňování.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

15.8.2022 22:02 Reaguje na Karel Zvářal
Úplný súhlas. Je treba hlavne zabrániť znečisteniu riek plastami a ich následnému transportu do oceánov.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.8.2022 18:45
Samé bláboly kryté povrchně líbivými hesly. Homo sapiens je destruktivní tvor, který úspěšně ničí nejen sebe ,ale i celý globální ekosystém.
Žádné jahodové proklamace nepomohou, Rubikon byl překročen.
Komu není rady, tomu není pomoci.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2022 19:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Na tom moři bych to tak černě neviděl, tam je šance na nápravu pravděpodobnější než na souši, která bude sušší a sušší. Před chvílí ukazovali francouzského farmáře. Vedle pole s totálně uschlou krpatou kukuřicí mu roste krásně zelený a hustý čirok, i v tom letošním suchu! Včera ukazovali, jak v Harzu i kolem 1000m mají totálně uschlé smrčiny. Pán, co tam má bučiny a hned vedle totálně uschlou smrčinu, dokazuje, že cesta z pekla je, ale musíme hoodně rychle zabrat, a to na všech frontách, nejen na té proklamační.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.8.2022 20:11 Reaguje na Karel Zvářal
Rád bych byl optimistou jako vy, ale bohužel jsem už vystřízlivěl.
Máme kontaminovanou půdu,vodu, atmosféru. Mikroplasty i v mateřském mléce, půda v katastrofálním stavu, lesy na odpis.
Biodiverzita rok od roku padá , zrovna nedávno jsem projížděl lokalitou , kde ještě v 80. padaly zajíci a bažanti pod kola . Dnes vůbec nic.
A ranou do vazu byla úřední kolonizace Králického Sněžníku rozhlednou a totální rozklad krajiny v Dolní Moravě - vše s požehnáním úřadů PL/CZ.
A mimochodem, už víte ,kdo vytrávil Bečvu ?

Radost může mít leda pan Hazl z úporného boje proti sodovkáči , což je ovšem doslova horší než nedělat nic.
Ať žijí duchové a OZE !
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2022 20:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Řekl bych to po klausovky, že jsem nepesimista. Do optimisty mám daleko, spíše tedy realista. Vakovlka již zřejmě nevzkřísíme, dinosaury uvidíme leda v Jurském parku, a souhlasím s tím, že člověk je největší škodná na planetě, mnohem větší, než sodovkáč, na který je upřena mediální pozornost. A to vymírání bylo, je a bude. Jde o to zmírnit ho v rámci možností, byť jsou pro řadového občana minimální až směšné. Ale pokud do toho nebudeme šít, bude to ještě horší. Takže využívejme možnosti demokracie a Ekolistu a nestahujme kalhoty před Brodem. A jestli mají povolaní strach říct to těm nejmenovaným do očí, ať mi dají tlumočníka, bandu bodyguardů, a oni, spíše pomalu než rychle, pochopí, že je čas na změnu chování.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.8.2022 18:51
Oceany si udělají svoje a muže kvokat OSN a Greenpeace kolik chce.Už je to tu znovu.Ted ne včerveném trikotu,ale zelenem.Poručíme větru,dešti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.8.2022 21:47
Nevěřím, že Greenpeace dokáže něco smysluplného vytvořit. Greenpeace už mnohokrát svou činností prokázali, že dokáží jen škodit, exhibovat a ničit to, co lidé vytvořili. Nejlíp pro životní prostředí a hlavně pro lidstvo by udělali, kdyby se rozpustili a skončili.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2022 22:05 Reaguje na Radim Polášek
Pane Polášku, zapamatujte si, že všechno "zlé" je k něčemu dobré. Nezapomenu, jak jste strmý, erozí vymletý břeh po jarním tání vyhodnotil jako "rovinu" a článek jako "aktivistický blábol". Jestli myslíte, že svými komediálními výstupy něčemu pomáháte, tak ano. Přinejmenším čtenosti Ekolistu. Stálo by možná za to vydat to knižně: Radimovy knížecí rady:-)
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

15.8.2022 22:08
Je to síce krok správnym smerom, ale nie som si celkom istý, či práve sieť rezervácií je správne riešenie. Navodzuje to schému 30% oceánov neúčinne byrokraticky chrániť a zvyšok ešte viac drancovať a znečisťovať.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2022 22:12 Reaguje na Vladimir Mertan
Pane Mertane, 30% je obrovská plocha. Když se to podaří realizovat, tak to bude obrovský úspěch! Celou planetu člověk drancuje, a podobně by bylo třeba chránit i pevninská cenná území. Myslím, že i zde dojde v blízké době k podobným krokům.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.8.2022 22:24 Reaguje na Vladimir Mertan
Ano. Mě některé body, co GP chce prosadit, straší, např. se mi zdá, že rozhodování kvalifikovanou vetšinou proti zájmům někoho se skoro podobá diktátu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2022 22:32 Reaguje na Jarka O.
To je podobný "diktát", jako když dají na Sněžce plůtek, za který se nesmí, většina to respekuje, ale znáte lidi... Koukal jsem kdysi na pořad o rodinné váchově, kde vystresovaná paní vařila každému něco jiného, protože to, co chtěla, jiní odmítli. Za nás se jedlo to, co bylo, kdo nechtěl, zůstal hlady. Jako demokracie ano, ale pořádek musí bejt!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.8.2022 16:01
Prosím, kde jsou k nalezení odkazy na literaturu [1] a [2]. Chtěl jsem se tam podívat, kolik z těch 49 států sousedí s mořem/oceánem.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist