https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-hruska-na-pozaristi-v-np-ceske-svycarsko-cloveka-napadaji-ruzne-veci?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Hruška: Na požářišti v NP České Švýcarsko člověka napadají různé věci

13.10.2022
Říjen 2022
Říjen 2022
Foto | Jakub Hruška
Na požářišti v NP České Švýcarsko člověka napadají různé věci. Například jak té přírodě vlastně nerozumíme.
reklama

 
Lesní požáry i u nás byly běžné, jen jsme je posledních 200 let hasili, obvykle relativně úspěšně. Ale když už se nám za posledních pár dekád velmi oteplilo (o 2 °C od roku 1961) a krajina opakovaně dramaticky vysychá, tak už se nám je hasit nebude dařit.

V Evropě letos shořely desítky tisíc hektarů lesa. V roce 1992 shořelo stejných 1000 ha jako v NP ČS v Záhorské nížině (dnes ve Slovenské republice), a taky to byly borové lesy na písku. Ta tisícovka v Českém Švýcarku je jen kapka v moři.

To, že ale hořelo v národním parku, kde je bezzásahová zóna se suchým lesem, ale pro některé lidi automaticky znamená, že to je proto, že ty blbý ochranáři tam nechali ten les uschnout....

Ale z páteční mnohahodinové pochůzky vyplývá celkem jasně, že hořelo (ale i nehořelo) všechno. Hořela hrabanka v úplně zeleném a zdravém listnatém lese, kde to dnes vypadá, jako by se nic nedělo. A přesto se právě tudy oheň dostal k obci Mezná, kde bohužel shořely tři domy.

Nehořelo i v bezzásahovce, kde stojí uschlé smrky, kde oheň jen líznul půdu a souše vůbec nehořely. Taky jsou tam místa, kde rokle vyhořely úplně až na písek a nic tam nezbylo. A taky shořely paseky, kde nebyla žádná souš.

Jak se požár šířil (kde vznikl a že to nezapálila příroda víme), a hrála-li v tom bezzásahovost nějakou roli, je otázka pro expertní skupinu jmenovanou MŽP (kterou vedu, ale pracují hlavně jiní). A buďte si jisti, že odpověď bude seriózní a založená na faktech. A nebudeme nikomu fandit ani nikoho ostrakizovat.

Podívejte se na pár fotek, které dokumentují, co jsem napsal. A taky už je jasné, proč se ta kapradina jmenuje hasivka orličí.

Požářiště v Národním parku České Švýcarsko

předchozí    další
Říjen 2022
Říjen 2022
Foto | Jakub Hruška
Říjen 2022
Říjen 2022
Říjen 2022
Říjen 2022
Říjen 2022
Říjen 2022
Říjen 2022

reklama

foto - Hruška Jakub
Jakub Hruška
Autor je přírodovědec, pracuje v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe a pro Českou geologickou službu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

13.10.2022 08:01
důkladná medializace wau efektu cosi emočně přifoukne.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.10.2022 08:16
v roce 1092 nebyl internet ani Čt24, kde to šlo 20x za den s dalšími nepříslušnými diskutéry.
Svoboda slova se proměnila na floskulní diskuse o čemkoliv a takřka od kohokoliv
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.10.2022 08:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1992:-)
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.10.2022 10:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.10.2022 08:37
Těch pár listnáčů v obci a na jejím okraji nemohly ten žár nijak ovlivnit. Smrků je/bylo (viz iks neosázených mýtin) kolem Mezné 90-95%. Listnáče (BK, DB, HA) mají význam z hlediska diverzity, neb listnatý les má úplně jiné složení fauny, než SM plantáž. Hořlavost jednotlivých druhů ponechám povolanějším.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.10.2022 09:04
Opravdu nádhera! Tak proč se požár vůbec hasil a nenechal v klidu dohořet,
když je takovým požehnáním pro přírodu v NP? To by byl asi pro veřejnost
nestravitelný malér a teprve po bitvě se vyrojili generálové, kteří mají
na zpackané bitvě lví podíl. Nezbývá, než příšťí rok zapálit zbytek, ať
se nečeká roky na zmar smrků a jejich zetlení. Kapradí už tam přece roste
a "odborníci" se nemohou dočkat, až se požářiště zalesní všemožnými náletovými dřevinami. Jakpak budou zasahovat proti například invazním
dřevinám a nebo proti smrku a borovici? Zase ohněm, nebo chemií? Tě bůh, tak to se ty skály rozpadnou o několik stovek let dříve, než by měly.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.10.2022 12:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud jde o přírodu, NP nebo neNP, tak mezi požehnáním a fatálmí, průserem je hooodně místa ... a tam někde ty důsledky jsou.
Já když se na ty fotky dívám, a díky za ně, tak z toho nějaké osypky nebo depku tedy nemám.

Jiná věc jsou samozřejmě ty následky v obydlených lokalitách, ale fakt jsem nezaznamenal, že to by někdo nepovažoval za průser a neštěstí pro ty chudáky, které to postihlo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.10.2022 11:12
A uklízet po požářiště bude kdo ?
Což se běžně všude dělá !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.10.2022 14:43
Proč Hasivka no to nevím, ale proč orličí- tak na příčném řezu stonku vytváří svazky obrazec jakoby rakouský dvouhlavý orel
Odpovědět
JC

Jan Chloupek

14.10.2022 10:39
Hořela hrabanka v listnatém lese ! Psát o hrabance( jehličí) v listnatém lese ??? Ochranáři pořád chtějí zamaskovat fakt, že obyvatelům Mezné nebylo dovoleno likvidovat soušky v blízkém okolí z důvodu ochranářského dogma ,, nezasahovat " a tak se vytvořilo prostředí dobré pro oheň, který po té ničil lidská obydlí !
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.10.2022 10:40
Houby oteplilo, středověké klimatické optimum je pořád ještě o něco teplejší než současné klima. Grafy teplot nesmí začínat v 19 století, kdy bylo přechodně velmi chladno, ale o takové minimálně dvě století dříve.
Jinak, když nic jiného, požár každopádně urychlil degradaci skal ČŠ ze zajímavých skalních útvarů směrem k fádním mírným pahorkům s po pískovci písčitou půdou. O 100 let, o 1000 let?
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist