https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-janota-cesku-hrozi-nedostatek-vcel-nemoci-drobnych-zvirat-i-sireni-africkeho-moru-prasat?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Janota: Česku hrozí nedostatek včel, nemoci drobných zvířat i šíření afrického moru prasat

30.10.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Organizace zajišťující na objednávku státu vzdělávání a služby včelařům, chovatelům drobného zvířectva a myslivcům budou v příštím roce nuceny omezit svou činnost. Hrozí tak úbytek včelstev, zhoršení veterinární situace v drobných chovech a vzroste například pravděpodobnost zavlečení neléčitelného afrického moru prasat do chovů hospodářských prasat.
reklama

 
Český svaz včelařů, Český svaz chovatelů a Českomoravská myslivecká jednota jsou odbornými organizacemi, které vedle spolkové činnosti plní řadu úkolů na objednávku státu. V jejich plnění jsou nezastupitelné.

Český svaz včelařů zajišťuje vzdělávání chovatelů včel, jejich informování o státní a unijní podpoře, zveřejňování potřebných formulářů, podmínek získání dotací, nebo informuje o veterinární, plemenářské, potravinářské a další legislativě. Státní a unijní podpora včelařství, jakožto společensko-prospěšné činnosti, byla vždy nástrojem státu k zajištění potřebného opylování zemědělských a planě rostoucích rostlin na našem území. Bez přístupu k potřebným informacím poroste riziko šíření nemocí včelstev, jejich úbytek a s ním spojené důsledky nedostatečného opylování i nedostatku včelích produktů včetně medu na tuzemském trhu.

Český svaz chovatelů z dotačních prostředků financuje veterinární prevenci nejen čistokrevných druhů drobných zvířat, ale i genových zdrojů národních plemen drůbeže a králíků. Horší prevence povede ke zhoršení veterinární situace v drobnochovech. Svaz bude také nucen zavřít svou testovací stanici drůbeže a v neposlední řadě zvýšit účastnické poplatky na výstavách drobného zvířectva tak, že budou pro většinu drobných chovatelů jen těžko dostupné.

Českomoravská myslivecká jednota využívá státní dotace k průběžnému systematickému vzdělávání adeptů myslivosti, myslivců i mysliveckých hospodářů v oblastech péče o národní přírodní bohatství – volně žijící zvěř, prevence srážek motorových vozidel se zvěří nebo veterinárních opatření mj. proti hrozícímu zavlečení a šíření afrického moru prasat v České republice. Vzdělává také kynologické rozhodčí a vede agendy jejich aprobací. Organizuje kampaň na podporu spotřeby zvěřiny, která je velice kvalitní, zdravou a hodnotnou potravinou. Zajišťuje a organizuje také přibližně dvě stovky mysliveckých kroužků pro děti a mládež a podporuje stovky dalších. Bez dostatečných státních prostředků hrozí například šíření nemocí zvěře, stagnace poptávky po zvěřině, pokles množství krajinných úprav realizovaných myslivci za účelem např. zadržování vody v krajině i horší ochrana řidičů před přebíhající zvěří.

Do roku 2022 hradilo ministerstvo zemědělství náklady těchto veřejně prospěšných činností formou dotací pro nestátní neziskové organizace. Pro rok 2023 však dotace omezilo na nejvýše dva miliony korun na organizaci, což je pro jmenované organizace zlomkem potřebného objemu peněz. Tyto dotační prostředky však mají smysl – slouží k naplnění úkolů, které stát nemá kapacitu naplňovat sám.

Pokud nedojde k navýšení prostředků na financování služeb včelařům, chovatelům a myslivcům, budou muset Český svaz včelařů, Český svaz chovatelů a Českomoravská myslivecká jednota objem svých aktivit snížit a rozvrátit tak zavedený systém vzdělávání, informování a veterinární prevence v oborech, které jsou sice na první pohled pouhými zálibami, ale ve skutečnosti mají významný celospolečenský i ekonomický dopad,“ přiblížil Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty. „V zájmu státu je organizace včelařů, chovatelů a myslivců podporovat. Vzhledem ke škodám, které v případě zanedbání vzdělávání či veterinární prevence hrozí, se jedná o velice dobře utracené prostředky státního rozpočtu.

Český svaz včelařů byl založen roku 1872. Sdružuje 57 000 včelařů, což je 97 % všech včelařů v České republice. Jeho členové chovají více než 600 000 včelstev.

Členy Českého svazu chovatelů založeného roku 1957 je více než 15 000 chovatelů králíků, holubů, drůbeže, exotického ptactva, harckých kanárů, hlodavců, koček a dalších drobných zvířat.

Českomoravská myslivecká jednota sdružuje 55 000 myslivců, což je 80 % všech aktivních myslivců v ČR. Založena byla roku 1923.


reklama

foto - Janota Jiří
Jiří Janota
Autor je předseda Českomoravské myslivecké jednoty.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

30.10.2022 06:29
Jo, myslivců by mohlo být méně. Včely to ale určitě neohrozí. Soukromou veterinární praxi spojenou s očkováním králíků také ne. A kočky a psi musejí být očkování ze zákona.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.10.2022 09:06 Reaguje na Katka Pazderů
Myslivců ne, střelců ano.
Nejen včely ohrožuje i to sekání trávy na " anglický " trávník.
Chybí profese - pohodný/ras.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.10.2022 08:07
Dobrý den pane Janota. Jsem myslivec, rybář a včelař. Dnešní stav je jen důsledek desetiletí trvající Vaší kolaborace s ekologisty. Celkové směřování je špatné. Dotace to nevyřeší. Nemluvě o tom, že dotace jsou droga, na kterou je naše společnost závislá.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.10.2022 09:00 Reaguje na Michal Ukropec
1*
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.10.2022 08:27
Tendence vedoucí ke sdružování jsou staré jako lidstvo samo. Vyplývají z lidské přirozenosti a jsou významné nejen pro vývoj osobnosti jednotlivce, ale též pro vytváření fungující společnosti.
Spolky hrají ve zdravé a demokratické společnosti jednu z nejdůležitějších rolí.
Jsou ztělesněním občanské iniciativy a vůle se angažovat, organizovat se od spodu a podílet se na rozvoji celku a představují protiváhu společnosti, ve které se hledí pouze na individuální zájmy jednotlivců.

Je zřejmé, že spolky zajišťující společensky prospěšné věci , typicky hasiči, včelaři , ochrana životního prostředí, horská služba, charita apod. jsou z valné části odkázány na pomoc státu .

Je tragikomedií, že současná vláda vyhazuje stamiliardy za frašku nazývanou "drahé energie" , šmíru na které se autorsky podílela a na českém politickém jevišti se objevují trapné figury, která absolutně nechápou o co vlastně jde. A na straně druhé dělá všechno proto , aby doslova udusila část občanské společnosti, která zajišťuje doslova nezbytné služby pro společnost a její trvale udržitelný rozvoj.

Obavy autora článku plně chápu a souhlasím s ním.




Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.10.2022 09:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Občanská společnost je udušena tím, že přestala fungovat/byla vlastně zlikvidována HOSPODA - národní kulturní památka.
Tam začínalo téměř vše ve společnosti.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.10.2022 10:02
Systém rozděl a panuj vidíme denně v praxi. Rozdělit státy na rozhádané
státečky a ty pak ovládat, rozdělit lidi na bohaté a chudé a ty pak držet
v závisti a nenávisti, likvidovat spolky majících vyjednávací sílu na
jednotlivce, které se dá koupit a nebo likvidovat, no a to vše zaobaleno
do zdeformované ekonomiky dotací, všemožných daní, cel atd. Skutečnou
cenu nikdo už ani nezná a neřeší.
Jako včelař se o včelaření z důvodu výpadků dotací na školení nebojím.
Absolvoval jsem několik dotovaných přednášek a velmi často rozporuplných
a někdy i totálně o ničem. Osobně dávám přednost odborné publikaci ke
které se lze opakovaně vracet a nebo s ní zatopit v kamnech. To samé jsou trapné každoroční dotace na podporu zavčelení v hodnotě 1 kg medu a nebo
dotace na léčiva. Dobrý včelař se obejde bez dotací a těch pár korun ho
nemotivuje. Bylo by lépe, kdyby stát tyto dotace přesunul směrem k
zemědělcům na neproduktivní biopásy mající pro přírodu a i pro včely
větší význam, než pár korun dotací pro "včelaře". Ano v úvozovkách,
protože jedna třicetina, nebo padesátina z obratu je pouze o alibi,
že se stát o včelaření zajímá.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

30.10.2022 12:42 Reaguje na Břetislav Machaček
Máte plnou pravdu, že výpadek dotací je to nejmenší,co včelařství ohrožuje. Včelaři drží při sobě a vzájemně si radí a pomáhají a je i dost včelařské literatury, takže nedostatkem informací netrpí a bez dotovaných školení se obejdou.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.10.2022 17:22 Reaguje na Břetislav Machaček
1*. S manželkou máme jen 5+5 včelstev, a manželka cca před 5ti lety položila funkci okresní jednatelky, a nyní rezignuje i na jednatelku v Jistebnicí. Včely máme na místě vhodném k opylování Jistebnice, a med děláme pro sebe, rodinu a přátele. Náš vztah k dotacím je stejný jako ke střevličce východní nebo karasu stříbřitému. To znamená zlikvidovat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.10.2022 18:05 Reaguje na Michal Ukropec
Plně paní chápu. Totéž jsem udělal já s funkcí jednatele v ZO, protože mne odradil nárůst administrativy kvůli pár korunám dotací a případné sankce za nesplnění nařízení a chybách při vyúčtování dotací. Spolky jsou sešněrované úředničinou, kvůli které se nikdo do funkcí nehrne a raději je opouští. Kdo umí, ten umí, obejde se i bez dotací a
léčiva si zajistí přes veterináře sám. Smůlou ale pak je,
že o zbytek se nemá kdo postarat a doplatí na to včely.
Bez ochotných funkcionářů půjdou do kytek i ty spolky a
tak se ptám! Není to záměr, aby se lidé nespolčovali?
Moji radou je, nechte lidem spolky, které jim budou
koníčkem a nikoliv úřadem s množstvím zcela zbytečné
administrativy.
Odpovědět
MM

Miroslav Matucha

31.10.2022 13:32 Reaguje na Břetislav Machaček
Píšete o dotacích, ale tyto spolky nejsou od toho aby dávaly dotace členům, ale jsou zde uměle udržovány aby ty dotace z větší části zůstaly ve vedení a ve spřízněných firmách. Nebo se od členů vrátili zpět v příspěvcích. Ty léčiva pro včely které ty firmy přes svazy distrubují a které členům nutí ani nejsou potřeba, nebo stojí pár korun. Lidi se mohou sdružovat na místní či okresní bázi a nemusí živit celostátní aparát, který lobuje jen za své požadavky, za zájmy vedení a ne za zájmy členů.
Odpovědět
sv

sv

30.10.2022 21:49 Reaguje na Břetislav Machaček
A kdopak, že tě to machačku rozdělil na chudého a donutil tě závidět a nenávidět a kým ses dal koupit?
Odpovědět
HH

Honza Honza

31.10.2022 06:31
Vláda a ekologové by neměli působit jako smršť, vše zakazovat, přikazovat v zájmu svého dobra. Lidé ztratí zájem o dobré věci, společnost nebude mít peníze na podporu dobra. Mnohem lepší je přátelsky pomáhat, navrhovat lepší postupy, lidi nechat být, ať si chovají své včely, králíky, sekají louky, topí dřevem v krbu, ať jsou spokojení, radují se ze své činnosti. Ne je pronásledovat předpisy, dávat pokuty a lidi odrazovat od dobré činnosti. Kdo si zřídí na zahradě průtočné jezírko, kde je plno života, zavodní krajinu, společnost ho pronásleduje kontrolami. Přitom každý močál je nesmírně prospěšný a nikdo přece nechce na zahradě smradlavou díru. Společnost a ekologové by měli přehodnotit svůj přístup. Starat se o dobré ale i příjemné věci, radit, pomáhat a nebýt nesnesitelná odpuzující byrokracie a policie.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

31.10.2022 07:47 Reaguje na Honza Honza
1**
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

31.10.2022 08:45 Reaguje na Honza Honza
Naprostý souhlas!
Odpovědět
DA

DAG

31.10.2022 13:11
Tak nový ministr je asi spíš více do eko a tak vidí potřebu posílat dotace na jiné projekty.
Odpovědět
MM

Miroslav Matucha

31.10.2022 13:18
Včelařím 10 let a nikdy jsem svaz včelařů nepotřeboval. Je to organizace přežilá, která nechala rozkrást svůj majetek ( Včela Předboj a Včelpo ) Je to organizace, která je uměle udržována z důvodu čerpání dotací a rozšiřování chemických jedů mezi včelaře pro spřízněné dodavatele těchto tzv. "léčiv". Její osvětová činnost i časopis včelařství zamrzly někde v 80letech minulého století.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

31.10.2022 14:29 Reaguje na Miroslav Matucha
1*. Je to tak. Bohužel ale i myslivci zamrzli. Tak ať nebrečí.
Odpovědět
Hu

Hunter

31.10.2022 17:45 Reaguje na Michal Ukropec
Fakt máte LL?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

31.10.2022 19:07 Reaguje na Hunter
Nevím co je LL.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

31.10.2022 19:09 Reaguje na Hunter
Lovecký lístek? 17 let. Ale na Táborsku berou jen s honebními pozemky. Já jako bezdomovec nemám šanci. A už jsem pomalu rezignoval.
Odpovědět
JG

Jiří Guth

31.10.2022 17:32
Ne, prosím, z uvedeného omezení institucionálních dotací žádné "důsledky nedostatečného opylování i nedostatku včelích produktů včetně medu na tuzemském trhu" nehrozí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.11.2022 09:46
Tak toto je již i pro mě hodně přes čáru. Neberete si náhodou myslivce s jejich činností tak trochu jako rukojmí ve vztahu k možným dotacím pro ČMMJ pane Janoto? Třeba se ale mýlím a vysvětlíte mi to. Co se týká dotací na " vybrané myslivecké činnosti podle zákona o myslivosti", tak ty nemají s dotací pro ČMMJ, co vím, nic společného. Jsou to finanční příspěvky poskytované uživatelům honitebna na 1-zlepšování životního prostředí zvěře,2-na podporu ohrožených druhů zvěře a zajíce polního, 3-na oborní chovy zvěře se vzácnými druhy nebo poddruhy, 3- na preventivní veterinárně léčebné akce a zdolávání nákaz v chovech zvěře.4- na snižování početních stavů kormorána velkého a stavů prasete divokého, 5-na ozeleňování krajiny včetně oplocování dřevin,6- na chov a výcvik národních plemen loveckých psů a chov a výcvik loveckých dravců. Tyto příspěvka jdou z rozpočtu Ministerstva obrany, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva
zemědělství a jdou přímo žadatelům, tedy uživatelům honiteb.
Co má ČMMJ jako zastřešující myslivecká organizace společného se samotnou prácí myslivců v honitbách? Jak ČMMJ péčuje o volně žijící zvěř, dělá prevenci srážek motorových vozidel se zvěří nebo dokonce , jak se angažuje ve veterinárních opatření mj. proti hrozícímu zavlečení a šíření afrického moru prasat aby na to brala dotace? Pokud budou dotace tak ať jsou vypláceny těm co svoji prací obsah toho kterého dotačního titulu plní. Tedy přímo uživatelům honiteb. ČMMJ zastřešuje pouze část uživatelů honiteb. No a například ta kampaň za podporu spotřeby zvěřiny? Velice kvalitní, zdravá a hodnotná potravina by se měla prodávat sama. Na to nejsou potřeba dotace. Je potřeba a to by měl být úkol ČMMJ dořešit a prosadit takovou legislatívu aby se ta zvěřina v drobném vůbec prodávat mohla. Prodej zvěřiny není o penězích z dotací ale o možnostech tu zvěřinu legálně prodat. Atd.
Odpovědět
DA

DAG

1.11.2022 12:19 Reaguje na Jarek Schindler
Tak přes čáru to není. Mícháte hrušky s jablky. Navíc ČMMJ docela silně pomáhá státní zprávě, právě s prezentací veterinárních opatření atd. Nevím jak by jeden úředník v obci s rozšířenou působností dělal nějakou osvětu. Pro něj je myslivost tak procento pracovní náplně.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.11.2022 13:09 Reaguje na DAG
Aha. Co má společného úředník na obci s rozšířenou pravomocí s ČMMJ a nebo spíš, jak ČMMJ tomuhle úředníkovi asi pomáhá? Presentace veterinárních opatření? Jak taková presentace vypadá? Navíc je v článku psané o veterinárních opatřeních mj. proti hrozícímu zavlečení a šíření afrického moru prasat v České republice. Jaká prosím ta opatření jsou? Atd.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.11.2022 10:54
Úbytek včelstev určitě bude, protože například v intravilánech obcí vlivem změny hospodaření na zahradách ubyla včelí pastva na jednu desetinu, jednu pětinu původního množství. Podobné to je na obdělávaných plochách a jen o trochu lepší v pěstovaných lesích.
Přitom zavčelení zatím neklesá, dokonce naopak si místní populističtí politici občas kupují voličské hlasy za peníze daňových poplatníků dotování včelaření a populistickými bláboly typu "nebude včel, nebude lidí".
Na spoustě míst je dneska už převčeleno tolik, že kladnou bilanci sladiny mají včely pouze na jaře. Včelařům tam nezbývá než poprvé a naposled vytočit med někdy v květnu a po zbytek sezóny a na zpracování zimních zásob už musí včely držet na řepném cukru, protože jinak by na podzim včelstva skončila na dlouhodobé hladovění, s minimálním stavem včel a bez vychované zimní generace včel. A to ještě musí včelař doufat, že včely nedojedou na dlouhodbý nedostatek pylu, kde jde ruku v ruce s nediostatkem sladiny v přírodě a oslabené nepodlehnou nějakým hromadným úhynům.
Navíc v současné době ve včelaření končí klasické lékařské prostředky třeba proti varaóze, kde se jednoduchými a málo pracnými opatřeními dosahovalo vysoké účinnosti a objevují se všelijací nazelenalí inovátoři, kteří buďto nechtějí včelstva léčit vůbec, nebo se snaží léčit jimi "objevenými" pochybnými prostředky typu listí z rajčat a podobnými a jejich včelstva s etak stávají ohnisky nákaz.
V blízké době budou počty včelstev u nás určitě klesat a to možná dost významně.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist