https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-papousek-pane-stanjuro-pomozte-statni-kase-a-zdante-plasty?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Papoušek: Pane Stanjuro, (pomozte státní kase) a zdaňte plasty!

2.3.2023
Kolik je potřeba obalu na přepravu jedné pánve?
Kolik je potřeba obalu na přepravu jedné pánve?
Foto | Jiří Papoušek
Před pár dny jsme si s manželkou v e-shopu objednali pánvičku a tuto posléze i obdrželi. Naprosto běžná záležitost, snad až na to, že předmět, který manželka přinesla z výdejny, jako pánvička moc nevypadal. Spíš připomínal igelitem silně zafačovanou tenisovou raketu.
reklama

 
Novou pánvičku jsem rozmotal a obaly změřil. Čítaly: tři a půl metru bublinkové folie a pět metrů (nejspíš) potravinářské folie, šíře 45 cm. Úplně vespod byl ještě původní igelitový pytlík a papírový kryt s reklamním potiskem. Suma sumárum, dosti ohyzdné a samozřejmě též zbytečně neekologické balení, vzhledem k tomu, že plast použitý (PVC) je nejspíš nerecyklovatelný, resp. nerecyklovaný.

Při vybalování jsem pravděpodobně nesouhlasně funěl a snad i naštvaně mručel, manželka dlouho mlčela a posléze řekla smířlivě: „Jo, máš pravdu, ale proti té žehličce předloni je tohle balení ještě úsporné!“.

A opravdu! Předloni jsme kupovali žehličku a ta při doručení vypadala jako do igelitu zafačované dinosauří vejce.

Proč to ty e-shopy takhle balí, nevím. Že by se to zákazníkům líbilo, zdá se mi být nemožné. To už spíš se to líbí a hodí přepravci nebo e-shopu. Zafačování umožňuje následné nahrnutí předmětů v dodávce na jednu hromadu, bez hrozby poškození. E-shop to tak má snadné a zákazník, ač jistě ne nadšen, je asi rád, že nedostává věc potlučenou a rozedranou.

(Samozřejmě bych nerad dostal napříště pánvičku s poškrábanou teflonovou vrstvou. Ale nezdá se mi normální, že by nešlo ve věku umělé inteligence dosáhnout nepotlučenosti a zachovalosti pánvičky jinak, než vytvořením neekologické a odpudivé igelitové hroudy!)

Pánev před rozbalením.
Pánev před rozbalením.
Foto | Jiří Papoušek

Proč o tom tak obšírně píšu a proč se tomu vlastně vůbec divím, když to takhle chodí už roky?

Protože v současné době se takřka po celém světě zvedl odpor k takovému nedomyšlenému nadužívání (a vandalskému zahazování) jednorázových plastů. Problém se dokonce dostal už i do globální politiky; před rokem proběhla pod hlavičkou OSN slibná konference, na níž se 175 zemí dohodlo, že budou nadále postupovat daleko opatrněji a zeleněji a že do roku 2024 připraví na ochranu přírody a lidí před plasty závaznou dohodu.

Také v Evropě už se něco děje a od roku 2021 se vybírá daň z nerecyklovatelných plastů. Daň zatím platí Česko jakožto stát a nejsou to úplně malé částky. Naopak Česko samo jako stát daň nevybírá. Proč, není známo. Asi to vládě nepřijde jako problém. Ale plastů v běžném životě, (například v rozličných prodejnách) zdá se mi, spíše přibývá. Některá oplastování a zaigelitování jsou opravdu bizarní: v zelenině vídám třeba řepu, zabalenou do několika vrstev PVC, brokolice bývá tak omotaná, že nevidíte tu případnou plíseň vespod, mrkev se prodává s natí v plastovém obalu jako nějaký pugét.

Vláda by mi řekla, že se snaží a že chystá systém zálohování některých obalů. To dělá určitě dobře, ale zálohování obalů se bude zřejmě týkat pouze PET lahví a hliníkových plechovek. Neboli, půjde jen o část problému. Kdyby vláda také chytře zavedla vhodnou daň (z obalů, či z plastů apod.), mohla by nejen trochu zlepšit truchlivý stav státní kasy, ale též zlepšit situaci s přibývajícími a přebývajícími nežádoucími plasty v našem životním prostředí. Bylo by nám lépe, krásněji a zdravěji!

Pane Stanjuro, zvažte to.


reklama

foto - Papoušek Jiří
Jiří Papoušek
Autor je bývalý novinář a donedávna také bloger na téma klimatické krize.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (76)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

2.3.2023 07:31
Jak by jste funěl, kdyby ta pánvička byla poškrabaná, odřená nebo omlácená?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2023 08:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Na to stačí jedna papndeklová krabice.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.3.2023 07:45
Pánev je standardní zboží, které se sežene v podstatě skoro všude. Nechat si toto zboží posílat poštou je možné, ale pak se nedivte
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

2.3.2023 09:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.3.2023 07:52
Autor zcela oprávněně hořekuje nad zneužíváním, přesněji nadužíváním, plastových obalů.
Zde bych podotkl, že základní surovinou pro jejich výrobu je ropa a právě zde se nachází celá řada možností, jak výrazně snížit jejich produkci.
To by se ovšem EU muselo chtít něco rozumného udělat, ovšem po ekomagorech z Bruselu bych požadoval příliš mnoho.
Ti se vrhli na zardoušení výroby energie , preferenci OZE , likvidaci domácího automobilového průmyslu , koloniální expanzi těžby surovin potřebných pro ukládání energie - bateriová úložiště a řadu dalších , po čertech nepotřebných věcech.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.3.2023 08:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2023 08:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
A vy stejně bijete černochy.
Proč vy, KDYKOLIV se snažíte odpovědět na cokoliv, skončíte se stejně nesmyslnou litánií proti EU?
Vy to máte přednachystané a jen to kpírujete? Nebo vám připisují v Kremlu nějaké body?
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.3.2023 18:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože bruselská nařízení, která by za "nepromyšlená" označil jen velmi útlocitný optimista, stojí za nemožností racionálně řešit skutečné problémy místo strefování se do symbolů.
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.3.2023 18:50 Reaguje na Viktor Šedivý
Mimochodem - co máte furt s tím Kremlem?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 08:55 Reaguje na Viktor Šedivý
Stálé útoky a hyenizace EU je důležitou složkou hybridní války, kterou proti nám Kreml jede. Zkuste odhadnout, proč.
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.3.2023 11:31 Reaguje na Pavel Hanzl
A proto jest kritizování brusele zakázáno.
Kdo není s námi, je proti nám.
(Kurňa, neslyšel jsem to už někdy?)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 18:25 Reaguje na Viktor Šedivý
A kdo preboga zakazuje kritizovat Brusel? Paroubkovi Marťani trulo? Podívejte se KAMKOLIV kolem sebe a nic jiného o Bruselu nezjistíte, jen kritiku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 09:00 Reaguje na Viktor Šedivý
Veškerá bruselská nařízení máte zprostředkovaná našími médii. A jejich kvalita a nestrannost je velmi problematická, to se ví všeobecně.
Jednu dobu (to jely ty známé kampaně) jsem počítal příspěvky v různáých médiích, které se týkaly EU. Z deseti byly 3 - 4 neutrální a ostatní jednoznačně negativní, pozitivní žádný.

Kdy jste naposled viděl jakýkoliv článek o tom, jak obrovskou výhodu je pro nás členství v Unii a co by se stalo, kdybychom vystoupili?
Pokud víte aspoň o jednom, pošlete mi link, já nevím o žádném.
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.3.2023 11:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdybychom vystoupili, nic děsivého by se nestalo - až na jediný moment. Svině z brusele by se začaly šíleným způsobem mstít, aby kohokoli dalšího podobné nápady přešly. A tenhle tlak, to by byl určitě fatální průšvih.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 18:28 Reaguje na Viktor Šedivý
Totální pitomost, Brusel by si oddechl, potížisty nemá rád nikoho. Ale naši ekonomové spočítali propad HDP na asi 30 - 40%, což je totální bankrot.
Stačí se podívat na mohutnou Británii, dnes by přes polovina Anglánů šla zpět do EU.
Odpovědět
sv

sv

4.3.2023 11:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
A co kdybys tak chtěl něco po burešovi? Třeba by ten ekomagor místo podepisování green dealu, zhovadilého rozhazování veřejných prostředků a zlodějin mohl udělat něco užitečného.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 18:29 Reaguje na sv
Nemohl. Nemá na to v koblize závit.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.3.2023 08:57
Autor ten obal samozřejmě v ceně již zaplatil. Pokud se mu to zdá málo, může klidně prodejci poslat nějaké peníze navíc. A pokud si myslí, že ty peníze lépe než on využije vláda, tak mu nic nebrání poslat je přímo jí. Může to provést jednou ročně u daňového přiznání a odvést vyšší daň, to je povolené.
Odpovědět
SV

Starej Vůl

2.3.2023 09:25
Pánev Tefal je možné koupit téměř všude. Takže pokud jde o ekologii, bylo by určitě lepší zvednout zadek a dojít si pro ni, než hořekovat nad množstvím obalového materiálu. Myslím, že o žehličkách to platí také.
Odpovědět
PE

Petr Eko

2.3.2023 09:27
Pan autor je trochu mimo..
1) balení je nutné kvůli přepravě, cena obalu vůči ceně zboží je nepatrná
2) ale to hlavní - jak může ekologicky smýšlející člověk něco kupovat přes e-šop, když ví, že zboží bude v obalu a ještě v krabici, které pak vyhodí. Správně si měl pán zajet do kamenného obchodu (nejlépe na kole) a tam si to koupit.

Ale e-šopy jsou opravdu mor, co se pak vyhodí obalů a krabic, to je neskutečné. Jenže co s tím - zakázat si to nikdo nedovolí a dávat daně na obaly je diskriminace chudších, kterým stoupne cena za zboží.
Jedině zbývá počkat, až všichni schudneme natolik, že si nic nebudeme kupovat. Tam mílovými kroky směřujeme..
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.3.2023 17:19 Reaguje na Petr Eko
E-šop by mohla být naopak naděje pro bezobalový prodej. Existovalo by třeba 100 typů pevných kontejnerů z recyklovaného PE a v nich by každý dostal zboží do výdejního místa. Z kontejneru by si zboží bez obalu vyjmul do své tašky. Rozbité PE kontejnery by se recyklovaly na nové. Auto by do výdejního místa dovezlo kontejnery se zbožím a hned by prázdné kontejnery i s vycpávkovým materiálem odvezlo.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 09:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Na to by měly jen největší eshopy a ceny za dopravu zboží by se musely navýšit. O třetinu, polovinu možná až dvojnásobek, aby bylo zaplaceno vrácení obalů.
Recyklovaný PE spíš nejde použít, protože má sníženou pevnost proti novému a kontejnery by tak musely být těžší.
Balicí materiál by se musely vždycky použít, protože i uvnitř kontejneru je třeba zboží zafixovat, aby se pohybem nerozbilo. A vlastní kontejner by se stejně balil do fólie, protože zabalení do současné obalové fólie výrazně zvyšuje pevnost kontejneru a umožňuje swnadno a sundatelně lepit služební nálepky.
Vyzkoušet by se klidně mohlo.
Buď by se použily dnešní standartní sériově vyráběné složitelné plastové palety. Nebo by klidně šlo použít pevnější papírové krabice, pokud by se vyvinul takový systém balení zásilek, že by z krabic nebylo třeba odlepovat firemní nálepky nebo lepicí pásky a dopravní nálepky. Takové papírové krabice se dají složit, takže by se zpátky nepřevážel vzduch.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 09:15 Reaguje na Jiří Svoboda
A bezobalový prodej průmyslového zboží nikdy nebyl. Snad maximálně kdysi v Rusku. Zboží, třeba vysavače, naházené ve velkoobjemovíém kontejneru jedno přes druhé, jak to přišlo z fabriky. Prodavačka jen stojí za pultem a z té bedny, jak jí to přijde pod ruku, podává vysavače, s příslušenstvím přivázaným špagátkem nebo drátkem k vysavači zájemcům. A lidi si ten vysavač nesou domů buď v ruce nebo si ho dají do velké tašky.
To ale není civilizovaný prodej. To by zelení museli Evropu setsakra pořádně ožebračit, aby se v Evropě staly takové prodeje normální.
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.3.2023 11:32 Reaguje na Radim Polášek
Jen počkejte :-(
Odpovědět
ZK

Zan K.

3.3.2023 14:03 Reaguje na Petr Eko
Pokud jsou ony obaly z přírodního materiálu, jsou eko neškodné. A ony kamenné obchody? Až tam bude ono kvantum zboží jako v onom I. obchodu a jeho cena stejná či nižší, samo se to srovná.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.3.2023 17:17 Reaguje na Zan K.
To kvantum zboží v regálech byste neobešel ani za týden. Internet je jediná možnost jak mohu koupit, po čem mé srdce touží.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 09:18 Reaguje na Zan K.
To je úplný nesmysl. Princip eshopů je založen právě na vynechání drahých kamenných prodejen, kde musí za každý metr čtvereční platit každý měsíc obrovské částky na nákladech a kde na ten metr čtvereční uloží sotva desetinu toho, co jsou schopni uložit ve velkoskladu eshopu. Kde jsou náklady na metr čtvereční výrazně nižší.
Odpovědět

vladimír šmídl

8.3.2023 10:55 Reaguje na Petr Eko
I já upřednostňuji nakupování v uložence. A prodavačka kmitá a vydává balíky, mnohdy obsahující stejné zboží, jako vede ona v obchodě( Sluchátka, myši, klávesnice, inkousty do tiskáren). Důvod je prostý. Její zboží je dražší.
Odpovědět
PS

Petr Skála

2.3.2023 09:58
Průměrný Čech prý spotřebovává 1,5 násobek toho co je schopna planeta utáhnout ale pokud si neuvědomí každý jakými malými cestičkami tu přírodu ničí a nebude to aktivně řešit včetně takovýchto interpelací a pokud možno ještě důraznějších tak se nedivme.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.3.2023 11:41 Reaguje na Petr Skála
Nevím zda 1,5násobek. To si myslíte, že kdyby bylo na Zemi 8 miliard Čechů, kteří by spotřebovávali 1,5krát méně, že by byl život trvale udržitelný?

Jistě, je to o spotřebě, ale hlavně o způsobu uspokojení té spotřeby.

Dřevo či pitná voda jsou spontánně obnovitelné zdroje fungující na pohon Slunce. Mají ale přirozený limit udržitelné vydatnosti. U téměř všeho ostatního to bude třeba ošetřit "uměle", což je a bude strašně složité. Když si uvědomíme, že všechny neobnovitelníé zdroje jednu dojdou, pak ráj na Zemi rozhodně nebude.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 09:34 Reaguje na Petr Skála
Kde jste přišel na ten 1,5 násobek?
Původní přírodní kapacita, pokud vezmete za výchozí údaj, že člověk je či byl v přírodě vrcholový predátor lovec sběrač je asi zhruba na jednu lidskou loveckou tlupu o 10 - 20 lidech trvale udržitelné loviště o rozloze 1000 - 2000 km čtverečních. Jelikož má naše republika cca 80 tisíc km čtverečních, je její původní kapacita naplněná, pokud by na našem území žilo asi kolem 800 lidí.
Neboli dnes průměrný Čech spotřebovává asi 12500 násobek toho, co je část planety o rozloze naší republiky schopna v případě toho, že by člověk žil čistě přírodním životem, utáhnout. Těch 12500 násobek (- jednotka) pak připadá na zdroje, které jsme my jako lidé získali svým úsilím a přemýšlením, svymí objevy a vynálezy. Za cca posledních 10 tisíc let.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

2.3.2023 12:05
Zcela jistě to je PE, ten je recyklovatelný snad nejlépe. Dal by se i lehce a ekologicky spalovat, takže článek je tak trochu blábol, když je založen na nesmyslu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.3.2023 13:25 Reaguje na Milan Dostál
Máte pravdu, žádné PVC. Asi by se opravdu měl autor dovzdělat - působí trapně. Stejně tak Ekolist měl na tuto chybu autora upozornit.

Asi by se měly zavést kontejnery výlučně na neznečištěný PE a všechny obaly dělat z tohoto recyklovaného.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 09:38 Reaguje na Jiří Svoboda
Jenom z recyklovaného PE už tak kvalitní obalovou fólii neuděláte. Kromě toho vzhledem ke své tenkosti je každá taková fólie, už jak se odmotá, okamžitě a na svou hmotnost masívně kontaminována okolním prachem z ovzduší. například proto, že vytváří elektrostický náboj. A proto třeba velmi dobře drží na sobě.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

2.3.2023 13:16
Autor se prezentuje jako novinář byť bývalý, to docela vnáší jasnější pohled do všech problémů současného světa. Když může veřejně působit a ovlivňovat ostatní lidi, někdo s tak elementární neznalostí. To bohužel platí nejen v ekologii. Do rize technických oborů mluví a ovlivňují veřejnost, lide bez znalostí, ale s o to větším zápalem. Pak vznikají takové hloupé články.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.3.2023 14:18 Reaguje na Milan Dostál
Jen aktivista a klimabloger se dokáže střílet do paty stylem: Já jsem línej nebo šetřivej, tak státe zdraž zboží všem ;)
Odpovědět
Pe

Petr

2.3.2023 18:01
Jak říkal Homer Simpson: Na lhaní musejí být dva. Jeden co lže, a jeden co poslouchá. A znamená to, že za něco nemůže jen jedna strana, ale vždy je to věc obou. V tomto případě - pokud nechcete výrobek obalený kilometrem plastu, tak proč si pořád dokola něco objednáváte v e-shopu? A proč to má za vás řešit někdo jiný?
Za ten kilometr plastu nemůže e-shop, ten se pouze přizpůsobil, ale líný zákazník.
Denně se u nás (a nejen u nás) ve stovkách aut rozvážejí tisíce zásilek, hezky jedna věc po druhé, většinou bezcenné drobnosti, jako v tomto případě. To je pošahaný svět, co?
Odpovědět
Pe

Petr

2.3.2023 18:10 Reaguje na Petr
A s obaly třeba zeleniny to samé. Stěžujete si na zeleninu v plastu, a stejně si ji koupíte. A pak si stěžujete, že vám to prodali? A jiný to má za vás zakázat, abyste to už nemusel kupovat? Není to nesvéprávnost?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.3.2023 11:25 Reaguje na Petr
A když si jedete autem do Tesca koupit kartáček na zuby, tak je ta ekologická stopa nižší?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

2.3.2023 20:24
Není nad bezobalovost. A kupování zbytečných věcí, to už je také přežitek. Za první 2 měsíce v letošním roce jsme nakoupili 3,9 kg plastu. Což byly dva 120 litrové pytle plastu.
Odpovědět
Pe

Petr

3.3.2023 02:25 Reaguje na Katka Pazderů
Jen malá poznámka k vašemu textu. Stodvacetilitrový je jedno slovo (jako třeba dvoupatrový), tedy 120litrový je také jen jedno slovo. Nelze to rozdělovat na kousky, navíc slovo litrový má úplně jiný význam (jeden litr), takže ani proto to nelze rozdělovat (litrové pytle přece nemáte, navíc litrové pytle 120 by přece byl nesmysl).
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.3.2023 06:37 Reaguje na Petr
Vy teda musíte seřvat každého. Zkuste si to napsat a počítač to obvykle automaticky opraví navzdory vám.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

4.3.2023 06:27 Reaguje na Petr
Děkuji za poučení. Mě by spíše zajímalo, kolik plastů nakoupíte a zahodíte Vy. ?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.3.2023 11:29 Reaguje na Katka Pazderů
A kolik čeho jste protopili?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

4.3.2023 06:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Dřevo z vlastního lesa, asi 2,5 PRM. Ale dům je celkem slušně zateplen, navíc je to přes 100 let starý dům s pořádným objemem zdiva, takže veškeré letní solární zisky se ukládají v té mase zdiva, omítek, podlah a stropů.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.3.2023 11:57 Reaguje na Katka Pazderů
Mno, ta akumulace tepla je jistě nějaký příspěvek, ale nevytrhne to. Pořádné zateplení je mnohem důležitější.

Ne každý je lesní magnát. Pokud by v ČR topilo 2,5 milionů domácností jako vy, byla by potřeba kolem 4 milionů plnometrů palivového dřeva ročně. To je zhruba 1/7 produkce dřeva v ČR. Kdyby tedy každý spotřeboval tolik dřeva na topení jako vy, šlo by to zvládnout dřevním odpadem! Chválím!
Odpovědět
HH

Honza Honza

3.3.2023 09:54
1. stejné je to i s potravinami, kolik se jich vyhodí do popelnice, zatímco v Africe stačí rohlík a voda, aby dítě přežilo
Pravdu mají i skalní aktivisté, že takhle to dál nejde, chování lidí se musí změnit, jinak nepřežijeme.
2. doba socialistického blahobytu, kdy každý měl zajištěné základní potřeby, skončila. Ne že bychom na to neměli peníze (i když topení přimotopem po zákazu topení dřevem a plynem může být pro řadu lidí zničující, stejně tak i elektroauto - po 8 letech si kupte nové za milion- lidi z vesnice nebudou mít možnost jezdit do práce a hospodářství půjde ke dnu) ale i ekologicky, nadměrnou spotřebou a nadměrným počtem lidí si zamoříme planetu a zničíme přírodu.
Proto je třeba být rozumní, reagovat na novou situaci, umět si něco odpustit, v něčem se uskrovnit ale zase nepostupovat progresivně fanaticky, to rovněž skončí katastrofou.
Odpovědět
ZK

Zan K.

3.3.2023 14:08 Reaguje na Honza Honza
Inu ale když na onom nerozumu se tak snadno a bezpracně vydělává a zákony tomu jdou t.zv. na ruku a ony vyhozené potraviny ani nedáváme na hnojiště či prasatům na zkrmení jako za totáče, tak se nedivme.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.3.2023 18:00
Že je tahle doba plastová neudržitelná, o tom žádná.

Velké množství polystyrenových obalů by mohly nahradit možná už i teď rozložitelné obaly z odpadu a podhoubí.
Viz např. produkty české firmy https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologickeho-oscara-letos-ziskal-kyjovsky-myco-vyrobce-obalu-z-houboveho-mycelia nebo americké firmy https://www.ecovative.com/.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

4.3.2023 06:29 Reaguje na Majka Kletečková
Na jídlo jsou lepší papírové krabičky než mykoobaly. Mít pak kousky hyf hub v těle, to není dobré.
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.3.2023 18:53 Reaguje na Majka Kletečková
A jste si jista, že ty rozložitelné obaly jsou vskutku "šetrnější", tedy bylo při jejich výrobě spotřebováno významně méně zdrojů?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2023 08:25
To řešení se přece samo nabízí, jenže vyžaduje spolupráci výtrobců.
A) vytvořit několik málo kategorií plastů, do kterých se musí všichni vejít.
B) nasadit na ně spotřební daň rozumné výše, na nerecyklovatelné x násobně vyšší.
C) plasty vykupovat dle kategoriích ve stávajících ekodvorech.

Tím by výrobci dostávali velmi čistou surovinu do další vyýroby a lidé měli motivaci třídit. Muselo by se to ale zavést v celé Evropě, aby se nevozily kamióny platů tam, kde se vykupují.
Něco takového přece už dávno úspěšně funguje u kovů.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.3.2023 12:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Absolutně souhlasím! Řekl bych, že většina by byl PE.

Co ale třeba kelímek od jogurtu? Umývat ho v myčce a pak odevzdat? Kdo bude kontrolovat každý kelímek? Namátkově na ekodvoře a za objevený špinavý kelímek flastr 100 Kč? Za 200 kelímků možná dostanete 100 Kč. Jak dlouho vás to bude bavit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2023 16:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Musíte se to dělat porozumu. Recyklační odborníci by si řekli, jaké znečištění nedělá problém. Špinavá surovina nevadí, nesmí být asi od betonu nebo malty a nějakých chemikálií (vyjeté oleje s velým obsahem karbonu) a co já vím? Každopádně by tu studii mohl zpracovat někdo, kdo tomu rozumí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.3.2023 18:26 Reaguje na Pavel Hanzl
pak co je to čistá surovina? Myslím, že kus betonu v tavenině klesne ke dnu a basta. To trocha jogurtu či jiná potravina / organická látka může taveninu řádsky znehodnotit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 09:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Tohle by museli říci odborníci, to je problém asi nejmenší.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.3.2023 09:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Když je tu tolik hlásačů recyklace, proč již se dávno nepostarali, aby toto bylo všeobecně známo a lidé nebyli pomýleni? Vždyť tu máme třeba Institut cirkulární ekonomie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 09:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Nevím. Nikde jsem tohle nečetl, celé jsem si to vymyslel a třeba je to úplná blbost, i když logiku to určitě má.
Odpovědět
Pe

Petr

4.3.2023 13:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Kovy mají k výkupu jeden zásadní předpoklad - obří hmotnost vzhledem k objemu.
Plastové obaly jsou opak - neváží nic, zato mají obří objem. To z nich dělá výkupní nesmysl jak pro zákazníky (Budete doma hromadit několik stovek kelímků, aby jich bylo kilo do výkupu? A to samé s dalšími obaly?), tak pro výkupčí. Proto výkup plastů nefunguje, zato u kovů skvěle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2023 16:24 Reaguje na Petr
Záleží dost na ceně. Ve výkupně by měli malý lis, zřízenec by zkontrolovat co tam sypete a koncentrát by se zvážil.
Samozřejmě se předpokládá, že budou mít lidé zájem plasty odevzdávat, což se do značné míry děje už dnes, to by bylo jen více motivační.
Ovšem v bídných zemích třetího světa by to mohla být pro ty nejchudší určitá obživa, což se děje už dnes. A hlavně by tam měli za chvíli čisto!!! Žádné haldy plastů a plné řeky odpadků!
To by stálo i za pěknou dotaci.
Odpovědět
Pe

Petr

4.3.2023 16:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Komická představa, jak doma týdny a měsíce skladujete hromady plastů, vše hezky vymýváte (aby to šlo slisovat), a pak ty hromady nějak vezete kamsi do výkupu, kde vám řeknou dvě kila a dají vám čtyřicet korun.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 09:08 Reaguje na Petr
Bohužel, to je hlavní problém. Řešit by se to dalo velmi vysokou cenou ve výkupu a tím 2x vyšší daní, což je taky problematické. Pokud byste ale dostal na petku daň 10 kč a ve výkupu za ni dostal 5 kč, už by to význam mělo. Pokud by za ten pytel pod schody někdo dostal 400, tak by s tím lítaly i děcka a rády.
Prostě by se to muselo dobřes počítat, na to lidi máme.
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.3.2023 18:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Bohužel kelímek od jogurtu nemá jako "surovina do další výroby" valnou cenu ... a jeho mytí, ať už domácí nebo průmyslové, je cca stejně drahé nebo dražší než ten získaný materiál.

Takže by to byla podobná šaškárna jako zálohování PETek - zaplatím stovku, abych dostal nevalnou surovinu cca za dvacku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 09:10 Reaguje na Viktor Šedivý
Do jisté míry máte pravdu. Jenže ten systém není o tom, že získáte kvalitní surovinu zalevno. Ten je o likvidaci odpadu. Ze to se už dnes platí bambilión a surovina žádná, navíc bo.del je všude.
Odpovědět

vladimír šmídl

8.3.2023 11:08 Reaguje na Viktor Šedivý
Kelímek od jogurtu lze spálit na CO2 + H2o (PVC nikoliv). Pak existuje několik málo plastů, které se odbourávají biologicky, ale ty nejsou z ropy. A dokonce polyethylen je napadnutelný zavíječem voskovým (znají včelaři), ale musí se mechanicky upravit.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 08:45
Koukám další zelený neználek, pro kterého se zastavil čas v roce 1980. Tuším někdy v té době se u nás přestalo na výrobu fólií definitivně používat měkčené PVC a přešlo se na polypropylen a polyetylen.
A pokud si to ten člověk nechal poslat přepravou z eshopu, tak tam je takové baleníé nezbytné, aby se zboží nepoškodilo. Vzhledem k tomu obrovskému množství balíků , které musí pošta i každá kurýrní služba, aby stlačila ceny za poslání zásilky na rozumnou úroveň, která umožní lidem využívat nižší ceny v eshopech proti kamenným obchodům, každý den přepravit, musí být zboží zabaleno tak důkladně, aby rychlou manipulaci sneslo.
Plasty jsou jinak v balení nenahraditelné, například tloušťka té plastové balicí fólie je v mikrometrech. Už jen náhrada té plastové fólie třeba papírem, jak o se například za socíku balíky na poštu balily do použitého Rudého Práva, by nejspíš výrobou toho papíru zatěžovalo ekologii víc než výroba té fólie. Papír je navíc ekologický jenom u domků vybavených něšjakým kotlem nebo krbem, kde se dá spálit a využít tak k produkci tepla. Když se papír nevyužije a musí s evyhazovat do popelnice stejně jako palst, je obalový papír podobně neekologický jako plastová fólie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 09:22 Reaguje na Radim Polášek
Plasty jsou naprosto nenahraditelné a zakazovat je nesmysl, klíčem je dobře organizovaný sběr.
Odpovědět

vladimír šmídl

8.3.2023 11:12 Reaguje na Radim Polášek
Papír lze kompostovat, na novinách roste dokonce hlíva ústřičná .
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 08:52
A recyklace plastu je z velké části nesmyslná, protože každá recyklace z principu kvalitu běžných plastů výrazně poškodí.
Plast vyrobený třeba z ropy je velmi dobrý materiál, jednou recyklovaný plast už má znatelně horší i mechanické parametry i obsah škodlivých látek. Plast vyrobený recyklací z recyklovaného plastu se nejčastěji hodí jenom na konečné nenáročné produkty typu sloupků plodu nebo zatravňovacích dlaždic a podobně.
K recyklaci plastů je tedy nutno přistupovat velmi rezervovaně a realisticky.
A co se týká opakovaného využívání plastových výrobků mimo recyklaci, je tam zase problém s jejich možnou kontaminací.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 09:21 Reaguje na Radim Polášek
To je technická záležitost a zvolit optimální cestu by nebyl až takový problém, jako dobře zorganizovat sběr. Každopádně by se nekvalitní recyklát dal vždycky spálit v ZEVO a nejlépe s odchycováním CO2.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 09:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak na tom žádnou optimalizací moc nevylepšíte. Každá recyklace plastu zhoršuje o jeden stupeň jeho vlastnosti a jeho použitelnost na čím dál víc nenáročnější výrobky.
Rozdíl je jen v tom, že v některých případech, asi ve většině, stačí 1 - 2 recyklace a plast je už zralý na likvidaci, třeba spálením.
A v jiných případech se možná dá dosáhnout třeba 5, snad i 10 recyklací, než je ten plastový materiál zralý akorát na těžbu energie v nějaké spalovně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 10:21 Reaguje na Radim Polášek
Vždyť to píšu. V tomto oboru taky jede výrazný výzkum, takže technologie se taky zlepšují a využitelnost odpadu se zvyšuje.
Každopádně klíčový problém je sběr odpadu, tam je slabé místo a proto já navrhuji tento systém.
A nenej u ás, ale především v zemích třetího světa, ty vytváří rozhodující podíl zamoření odpadem nejen řek, ale i moří.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 18:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádný výrazný výzkum v "tom oboru" nejede. Spíš naopak, plasty jsou čím dál plněny různými plnivy a čím dál víc upravován aditivy, takže jejich recyklovatelnost se spíš snižuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2023 18:33 Reaguje na Radim Polášek
Proto píšu, že celý systém by musel být vypracován ve spolupráci s výrobci. Třeba tady je ten hlavní problém, ne?
Odpovědět
MD

Milan Dostál

6.3.2023 09:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro obaly ve styku s portavinami je množství předpisů, např.:Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 ze dne 27. října 2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami.
Takže s tím sjednocováním materiálů to není tak jednoduché, pro jiné výrobky by to snad šlo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.3.2023 15:55 Reaguje na Milan Dostál
Pro potraviny se plasty používají přece běžně. Takže by se z nich vybralo jen pár typů (a pár myslím fakt dva, nebo tři druhy) které by měly jasné označení a sbíraly se odděleně. Napadá mě jen PET, PE. To by muselo stačit. Třívrstvé tetrapaky a pod. zrušit.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist