https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-svoboda-a-marta-kovarova-otevreny-dopis-tajemnikovi-osn-k-jednotne-globalni-uhlikove-dani?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Svoboda a Marta Kovářová: Otevřený dopis tajemníkovi OSN k jednotné globální uhlíkové dani

2.10.2023
Marta Kovářová a Jiří Svoboda před summitem COP 25 v Madridu.
Marta Kovářová a Jiří Svoboda před summitem COP 25 v Madridu.
Foto | Petr Kačírek
Vážený pane generální tajemníku Guterresi,

děkujeme za Vaši významnou práci pro OSN. Vnímáme, že k intenzivní ochraně klimatu permanentně vyzýváte světové lídry, ale emise skleníkových plynů v globálním měřítku, i přes nemalé snahy a výdaje některých zemí, neustále rostou. Cítíme, že je nezbytné, abychom přijali rychlá a funkční opatření ke zmírnění emisí skleníkových plynů na globální úrovni a co nejdříve přešli k udržitelné nízkouhlíkové budoucnosti. Myslíme si, že je na čase si přiznat (to je první krok k úspěšnému řešení), že dosavadní přístup založený hlavně na závazcích jednotlivých zemí do poměrně daleké budoucnosti nefunguje.


reklama

 
Nedávno se konal africký klimatický summit, jehož výsledkem byla Nairobská deklarace, která se má stát základem pro vyjednávací pozici afrických zemí na nadcházejícím klimatickém summitu COP28 v Dubaji. Afričtí představitelé navrhují, aby se světoví lídři zasadili o nové globální daně, které by pomohly financovat boj proti změně klimatu, včetně globálního režimu uhlíkové daně. Jsme přesvědčeni, že náš koncept by rezonoval se zájmy afrických zemí.

Na světových klimatických summitech COP25 (Madrid) a COP26 (Glasgow) jsme se na vlastní pěst pokusili představit náš koncept Jednotné globální časově progresivní uhlíkové daně z těžby fosilních paliv a její 100% dividendy, která by mohla být celosvětově účinná, aniž by významně narušila zaběhnutý světový řád. V pozicích samozvanců nám však nebylo umožněno účastnit se jednání autorit.

Schéma globální uhlíkové daně
Schéma globální uhlíkové daně
Foto | Marta Kovářová

Naše tříleté putování s konceptem daně z našeho domova v České republice až na zmiňované klimatické summity zachycuje dokument Jiříkovo vidění / Globální Home esej (World According to My Dad / Global Home Story). Mj. v něm prověřujeme v setkáních s odborníky – klimatology, politiky, ekonomy a sociology, proč by to na světě nešlo zařídit tak, jak si představujeme. Z rozhovorů vyplývá, že koncept je logický, efektivní a férový, ale to nejtěžší je celosvětová shoda na něm.

Rádi bychom Vás proto požádali, abyste zvážil (po prostudování příloh), zda byste jako generální tajemník OSN mohl na summitu COP28 v Dubaji uspořádat setkání zástupců zúčastněných zemí, kde by byl koncept globální uhlíkové daně představen. Vaše podpora by jistě byla pro zavedení tohoto konceptu zásadní. Pro představení našeho návrhu můžeme poskytnout veškerou podporu; vědecké důkazy, odborný článek, film, knihu a samozřejmě účast nás samotných.

Děkujeme Vám za pozornost, kterou této záležitosti věnujete, a těšíme se na Vaši odpověď.

S pozdravem, Jiří Svoboda a Marta Kovářová


reklama

Další informace |
Dopis byl tajemníkovi OSN odeslán v angličtině 26. září 2023.
Jiří Svoboda a Marta Kovářová
Jiří Svoboda pracuje v Ústavu fyziky materiálů AV ČR, Marta Kovářová učí na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (66)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

2.10.2023 08:13
Snad je na čase vrátit se zpět na začátek a přehodnotit komunistické "poručíme větru, dešti".
Třeba proto, že se ukazuje, že taková snaha je neuvěřitelně nákladná, nefungující a vedoucí k ekonomickému zaostávání. Na frak kvůli tomu dostává i ochrana přírody, protože další kus divočiny potřebujeme na fv lány, větrníky a nebo biopaliva.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.10.2023 10:36 Reaguje na Richard Vacek
Tady nikdo nechce poroučet větru, dešti.

Pokud se ale rozhodneme omezovat emise skleníkových plynů (dominantní důvod pro globální nárůst teploty), je třeba to dělat na globální úrovni co nejefektivněji. Ve férovém nezideologizovaném tržním prostředí by se zřejmě rozvíjely více JE než OZE a úspory energie by byly běžnou součástí života, protože by lidé začali chápat, že za peníze uspořené za energii si mohou dopřát spoustu jiného zajímavého.

Tak, jak se lidé za století naučili většinou rozumně zacházet s vlastními penězi, tohoto by bylo i využito k ochraně globálního klimatu. Nemuseli bychom nikoho převychovávat.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.10.2023 17:58 Reaguje na Jiří Svoboda
By mě docela zajímalo co si představujete pod floskulí "dopřát spoustu jiného zajímavého", co by nebylo založeno na růstu spotřeby, drancování zdrojů a exploataci přírody...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 09:55 Reaguje na Jakub Graňák
Třeba se vzdělávat. Divím se vaší velmi malé představivosti!
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

3.10.2023 11:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Jo, tak tím dnešní konzumní společnost doslova nadchnete... vůli se vzdělávat nemá ani desetina společnosti
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 12:18 Reaguje na Jakub Graňák
Řekl bych, že naplňování oné floskule (třeba sezení v hospodě) bude mít téměř vždy nižší devastační účinky než prosté spalování fosilních paliv za účelem např. vytápění špatně zatepleného domu s otevřenými okny.
Odpovědět
PB

Petr Brok

3.10.2023 12:31 Reaguje na Jiří Svoboda
K čemu je vzdělávání se? Přihlásit se do AZ kvízu? Nebo více vydělat a spotřebovat?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 13:27 Reaguje na Petr Brok
Více vydělat. Doufám, že nepředpokládáte, že každá utracená koruna má stejnou uhlíkovou stopu. O tom to celé je, efektivně snižovat průměrnou uhlíkovou stopu utracené koruny. Jedině toto je cesta k rozumné dekarbonizaci.
Odpovědět
PB

Petr Brok

4.10.2023 09:23 Reaguje na Jiří Svoboda
Tu uhlíkovou stopu spočítá kdo? A budu si jí moct přepočítat?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.10.2023 09:02 Reaguje na Petr Brok
Uhlíkovou stopu nikdo nebude muset počítat a přesto bude přesně zohledněna v ceně čehokoliv. To je ta zásadní přednost konceptu.

Uhlíkovou stopu si budete moci přepočítat jen ve velmi jednoduchých případech jako třeba spotřeba vaše plynu. Ve složitějších případech k tomu nebudete mít data.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

3.10.2023 19:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Nevím, kolik si myslíte, že stojí dnešní zdravotnictví a jakou za sebou zanechává stopu - sezení v hospodě a lemtání piva (poněvadž toto zařízení k tomuto účelu slouží) totiž dříve nebo později do špitálu vede.
Jediným smysluplným uplatněním vašeho "konceptu" je tudíž zjevně centralizované využití takto získaných prostředků. Poněvadž zjevně ani vy neuvažujete o využití takto získaných prostředků na zlepšení stavu přírody - kupříkladu vyšší péčí o stav půd... tak jsme zase na začátku: kdo určí co je smysluplné využití aniž by za sebou zanechalo víc škody než užitku ala další greendeal, biopaliva...?
Pokud prostředky získané vaší globální uhlíkovou daní rozhodíte mezi lidi, tak je prožerou. Pokud je dostane do pracek stát, tak je zkrz lobby zájmových skupin vyplýtvá na chujárny.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.10.2023 09:00 Reaguje na Jakub Graňák
Zdá se, že víte, jak se to nemá dělat, tak, prosím, i sdělte, jak by se to dělat mělo.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

4.10.2023 10:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Ó od toho jste tu přece vy akademici. Já bych (pokud tedy skutečně stojíte o můj prostý vidlácký názor) začal výchovou lidí, aby vůbec chápali o co jde a měli vůli něco tomu "cíli" obětovat - bez toho se totiž jaksi stejně nic nehne...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.10.2023 09:08 Reaguje na Jakub Graňák
Ale náš koncept nikoho převychovávat nemusí, lidé se budou nadále chovat podle zažitých ekonomických vzorců chování a při tom bude automaticky docházet ke globální dekarbonizaci.

To si fakt myslíte, že drtivou většinu populace lze v krátké době převychovat? A navíc k tomu, aby se obětovávali? To je hodně prostý vidlácký názor!
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

5.10.2023 13:01 Reaguje na Jiří Svoboda
Chach... tak to mnoho zdaru
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.10.2023 14:53 Reaguje na Jakub Graňák
Díky za přání!

Když už usilovat o něco těžko prosaditelného, tak ať je to aspoň smysluplné.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.10.2023 19:25 Reaguje na Jiří Svoboda
V cenách fosilního benzínu a nafty už odvádíme víc než polovinu daní. To vám nestačí? Nejde prostě spotřební daň nazvat daní uhlíkovou a hotovo? Nebo chcete aby byla tato paliva ještě víc znevýhodněna?
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2023 20:11 Reaguje na Richard Vacek
Samozřejmě že jde o likvidaci spotřeby. Na cestu na pole s motykou benzín nepotřebujete, to už vyzkoušel Pol Pot.
Udělal ale chybu - postupoval příliš rychle v příliš malém regionu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 11:28 Reaguje na Viktor Šedivý
Kdyby zásoby fosilních paliv rychle docházely, řešení by se najít muselo a velmi efektivní by se našlo tržními mechanismy. My máme problém ne s malými zásobami fosilních paliv, ale s odpadem z jejich spalování. Takový problém je mnohem složitější k řešení. Globální uhlíková daň navodí situaci, jakoby fosilní paliva docházela a tím se řešení problému zjednoduší/zefektivní.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 10:02 Reaguje na Richard Vacek
Ze spotřební daně je hlavně financována stavba a údržba silnic a má to i ten efekt, že silnice nejsou individuální přepravou tak přecpané. Proto je osvobození od spotřební/silniční daně u biopaliv a e-mobility nesmysl.

Uhlíková daň u fosilních pohonných hmot by byla relativně malá. Znevýhodnění všech fosilních paliv by mělo být stejné podle množství uhlíku, aby to bylo férové.
Odpovědět
PH

Pavel Hájek

3.10.2023 01:24 Reaguje na Richard Vacek
Emise Co2 Západu klesají. Tak proč nefungující?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 10:06 Reaguje na Pavel Hájek
O 20 % za 30 let na Západě - ani to nefunguje. Problém je ale globální. Tam to vůbec nefunguje a dobrý koncept se musí pokoušet omezovat globální emise. A i o to se musí Západ postarat. Kdo jiný?
Odpovědět
PB

Petr Brok

3.10.2023 12:23 Reaguje na Jiří Svoboda
A na Východě si už říkají, že Západ chce zase poroučet. Tůdle, nůdle.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 13:29 Reaguje na Petr Brok
Západ musí přijít s přijatelným konceptem. Pak tůdle nůdle nemusí nastat. I východ má zájem na řešení klimatického rozvratu.
Odpovědět
PB

Petr Brok

4.10.2023 09:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Na světě je cca 200 států. Třetina je demokratických a vlády musí změnit postoje podle vůle voličů. Zbytek je velmi nedůvěryhodný.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.10.2023 09:10 Reaguje na Petr Brok
Uznávám, že to vůbec nebude jednoduché. Ale je nutné aspoň začít tímto směrem uvažovat.
Odpovědět
PB

Petr Brok

5.10.2023 09:47 Reaguje na Jiří Svoboda
Vadí mi na tom, že zbavit se všeho fosilu se bere jako přesné řešení. Co když by stačilo zbavit se půlky fosilu a nepanikařit? Nebo, co když ani úplně bez fosilu to nepomůže? A pak někdo bude tvrdit, že si nesmím doma vykrmit prase, protože to má větší uhlíkovou stopu, než prase z velkochovu. Pak se naštvu a založím odboj. Nakonec se dojde k tomu, že se bude sledovat všechno, pestrost lidských činností se bude snižovat a lidé budou z nudy dělat problémy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.10.2023 14:57 Reaguje na Petr Brok
Ale náš koncept lze v zásadě zastavit na nějaké ceně fosilního uhlíku a tak jeho spotřebu/těžbu jenom limitovat.

Dnes je situace taková, že spotřeba fosilního uhlíku stále roste...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.10.2023 08:20
No jo, teď? To když nebyla vůle států zabránit válkám v minulém 30ti letí?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.10.2023 10:22 Reaguje na Slavomil Vinkler
Mám obavu, že je nezbytné začít dělat účinnou globální politiku. A samozřejmě zabránit rozpoutávání válek by mělo mít absolutní prioritu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2023 20:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Čí politiku? Čínskou, indickou, americkou ... ?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 10:14 Reaguje na Viktor Šedivý
Národní politiky by měly implementovat globální pravidla jako např. globální uhlíkovou daň. Přece se již podařila implementovat globální pravidla např. pro globální obchod nebo cestování.

Jak řešit války opravdu nevím, ale zase by to asi mělo být pomocí nějakých globálních pravidel, za jejichž porušení budou tvrdé sankce od ostatních států. Ať si armáda politologů láme hlavu.
Odpovědět
PB

Petr Brok

3.10.2023 12:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Jenže mnoho lidí o globální obchod a cestování stejně nestojí, takže na globální pravidla z vysoka ... a nejen na Východě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 13:31 Reaguje na Petr Brok
Jenže takoví lidé o ničem nerozhodují.
Odpovědět
PB

Petr Brok

4.10.2023 09:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Zatím.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.10.2023 09:12 Reaguje na Petr Brok
Už někdy existoval systém, kdy rozhodovali?
Odpovědět
PB

Petr Brok

5.10.2023 09:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Při každých svobodných volbách je to rizikem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.10.2023 15:00 Reaguje na Petr Brok
Svobodně si volíte pouze lidi, kteří za vás mají (podle svého) rozhodovat. Ta rozhodnutí nejsou podle vás.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2023 09:32
V každém případě poděkování za neskonalou práci a námahu ,jak paní Kovářové , tak panu Svobodovi , s níž se snaží o účinnou změnu stávajícího a nefunkčního systému snižování emisí CO2.

Tím můj optimismus končí , nemají v zádech lobbisty , kteří by je stejně jako Gretu Thunberg vystrkali na piedstal zájmu médií a vrcholných politiků. A tedy žádné představení jejich konceptu se konat nebude.

Nechci být cynický, ale tak už to v životě chodí , dobré nápady přece mají jen ti, kteří disponují veřejnou mocí a koncept globální uhlíkové daně to v tuto chvíli určitě není.
Snad mi můj věčný oponent , pan Jiří Svoboda, promine.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.10.2023 10:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, v tomto se plně shodneme.

Ale můžeme si vybrat ze dvou možností: usilovat o radikální změnu s minimální šancí na úspěch nebo nedělat nic. V druhém případě je šance nulová.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2023 19:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Ovšem "nedělat nic" zároveň znamená nelikvidovat si ekonomiku nesmyslnými opatřeními s čistě ideologickým pozadím.
Takže může být víc prostředků na přizpůsobení až/jestli začne být zle.
Budou-li stoupat hladiny oceánů, bude mít šanci na přežití ten s ocelárnami a cementárnami, splnění závazku uhlíkové neutrality bude plat prdné.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 10:34 Reaguje na Viktor Šedivý
Kde v tom vidíte nějakou ideologii? Já jen v tom, že se klima řeší pouze ideology posvěcenými dotovanými prostředky, na kterých si vybrané skupiny mastí kapsu. To by po zavedení globální uhlíkové daně skončilo.

Na balkón si také včas nainstalujete zábradlí a nečekáte, až z něj někdo spadne. Předcházet nejhoršímu bývá rozumné.

Jistě máte pravdu, že ten kdo se na uhlíkovou neutralitu v současném systému vykašle, bude na tom oproti zbytku světa lépe. Ale kolektivní úsilí může mít v celku vyšší přínos (menší náklady). Problém ale je, jak posunout individuální profit na úroveň kolektivního. A právě zavedení konceptu globální uhlíková daně toto umožní. Výhodné pro mne se stane i výhodné pro globální klima. Díky tomuto mechanismu kapitalismus drasticky pozvedl naši civilizaci, aniž by se do toho politika příliš montovala. Podobně by to asi fungovalo i s klimatem.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

2.10.2023 14:08
Zde se opět jedná o nějakou formu danění a následného přerozdělování bez jakéhokoli technické řešení problému. Když nemám možnost výběru zdroje, tak nemá cenu to zatěžovat daní. A zatím žádnou možnost výběru nemám. Jádro je na chvostu možných řešení a s jeho (ne)výstavbou jsme zabily ta 20 let. Čímž jsme se uvázali k závislosti na fosilních palivech. A tedy jakýkoli produkt by byl touto daní zatížen. Tedy jakýkoli spotřebitel tuto daň zaplatí a následně mu přijde část kompenzace ve formě dividendy? K čemu to bude?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.10.2023 15:13 Reaguje na Oldřich Vašíček
Ta daň a dividenda by (na rozdíl od současného chaotického/děravého systému, kde pouze platíte) nabíhaly postupně a udávaly by podmínky i do dostatečně vzdálené budoucnosti. Působilo by to jako trvalá popstupně rostoucí klidná síla, která by motivovala k využívání všech v dané době vhodných dekarbonizačních opatření s jasným výhledem, kdy se i ta finančně náročnější dekarbonizační opatření vyplatí a mohlo se i do nich s předstihem investovat.

Koncept si zakládá na tom, že vhodná technická/organizační řešení bude hledat trh a nikoli lobbingem ovlivnění politici. Nutnou podmínkou dobrého fungování je ale potřeba vliv politiků vyeliminovat. Koneckonců ti dostali již dosti příležitostí a evidentně neuspěli. Nezbývá, než to změnit, jinak se bude klimatický rozvrat stále prohlubovat.

K čemu to bude? Bude to finančne motivovat snižovat uhlíkovou stopu všech subjektů v globální společnosti. Kdo to bude dělat, ušetří své peníze, kdo to dělat nebude, bude stále více tratný. Bude to volba každého, jak se zachová. Každý má možnost snižovat svou uhlíkovou stopu a tento koncept ho bude motivovat, aby tak opravdu činil. Ale nemusí!
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2023 20:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Ale nejvíce by samozřejmě vydělal ten, kdo by celý systém ignoroval a nechával druhé, ať krvácejí. Dnes nás koneckonců Čína vesele verbálně podporuje, protože každá naše ztráta v důsledku uhlíkového blbnutí znamená významné a zřejmě nevratné posílení jejích pozic.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 10:53 Reaguje na Viktor Šedivý
Vy se pořád nejste schopen přenést do situace, že se klima neřeší současným přístupem nýbrž zavedením globální uhlíkové daně. To je, jako byste usuzoval z výsledků budování socialismu na možnosti fungování kapitalismu.
Odpovědět
PB

Petr Brok

2.10.2023 15:41
Každý den se narodí 300 000 lidí a zemře 160 000 lidí. Tu proměnnou by muselo uhlídat kolik úředníků? A kolik by to stálo a z čeho se to platilo?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.10.2023 16:12 Reaguje na Petr Brok
Tento komentář nechápu. Každopádně nárůst globální populace je obrovský problém a zase se musejí hledat efektivní systémová opatření k řešení. Z mého pohledu dát lidem lepší zajištění na stáří, aby jej neřešili tvorbou početné rodiny.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.10.2023 16:42 Reaguje na Jiří Svoboda
No a s raketovým růstem populace světové státy neudělaly taky nic. Ten váš postoj je sice pochopitelný(aspoň něco), ale připomíná to boj s větrnými mlýny.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 10:56 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pokud se neaplikuje světovými státy vhodný koncept, výsledek se, dle očekávání, nedostaví.
Odpovědět
PB

Petr Brok

3.10.2023 05:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Ptám se na způsob vyplácení divident. Konkrétní příklad. Kdo bude hledat "efektivní systémová opatření k řešení"? A z mého pohledu, já mám hodně dětí a vnoučat, ale nikoliv proto, abych byl zajištěn na stáří.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 11:00 Reaguje na Petr Brok
Jedno z možných opatření je rozdělovat v zemích s vysokým nárustem populace uhlíkovou dividendu jen dospělým. Zdá se to jako drsné opatření, ale ve srovnání s jinými možnostmi či scénáři relativně přijatelné. Týkalo by se to jen takových zemí.
Odpovědět
PB

Petr Brok

3.10.2023 12:35 Reaguje na Jiří Svoboda
S tím nebudou souhlasit. Leda by jim to jejich diktátoři nařídili.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 13:36 Reaguje na Petr Brok
Jak to víte? Pokud se to postaví tak, že dividenda jen pro dospělé nebo nic...

Ta pravidla musí být nastavena obecně: pokud je relativní rychlost nárůstu obyvatel v zemi taková a taková, bude příspěvek dětem krácen tak a tak.
Odpovědět
PB

Petr Brok

4.10.2023 09:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Chcete trestat lidi za to, že chtějí mít velkou rodinu a zrovna náhodou žijí v blbé zemi?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.10.2023 09:17 Reaguje na Petr Brok
Nechci je trestat. Chci modifikovat obecné podmínky, které preferují nižší porodnost, protože je to z globálního hlediska potřebné.

Když zdraží benzín nebo pivo, protoře není na silnicích k hnutí a chodníky jsou poblité, chápete to také jako trestání řidičů a pivařů?
Odpovědět
PB

Petr Brok

5.10.2023 09:38 Reaguje na Jiří Svoboda
Aby to nedopadlo jako ve filmu "https://www.csfd.cz/film/185578-absurdistan/prehled/" Když není na silnicích k hnutí, tak se postaví širší silnice, cena benzínu se mění s panikou na trhu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.10.2023 15:03 Reaguje na Petr Brok
Ale spotřební daň na benzín si určuje vláda.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

2.10.2023 15:50
Velká poklona za rozhodnutí udělat to, co má dle Vás má velký smysl, nehledě na ústrky se kterými jste se setkávali. Chápu, že zkusit se to někdy musí i když je vidina výsledku nulová. Takže za mě klobouk dolů.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.10.2023 22:51 Reaguje na Aleš Nebáznivý
S tímto se ztotožňuji a připojuji se.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2023 20:02
Myslím, že don Quijote byl realista.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 11:03 Reaguje na Viktor Šedivý
Takové docela chybné konstatování ale nic neříká. Nesdělil jste, co s čím srovnáváte.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.10.2023 23:15
Dnes mne na ekolistu zcela mimořádně zaujaly hned dva nové články. Jednak ten o majstrštyku v Plzni (https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jde-to.v-plzni-nasli-zpusob-jak-mit-v-rybniku-misto-sinic-pruzracnou-vodu) a jednak tento otevřený dopis tajemníkovi OSN k jednotné globální uhlíkové dani. U obou mi přišel na mysl citát vyslovený Jiřím Grygarem (prý Konfucius cca půl tisíciletí př. n. l.), který zazněl v rádiu při jednom z posledních Meteorů: „LEPŠÍ JE ZAPÁLIT ALESPOŇ MALOU SVÍČKU NEŽ PROKLÍNAT TMU.“
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2023 00:56 Reaguje na Majka Kletečková
Ovšem obětovat životní úroveň pokusům, zda přece jen vyfukováním tabákového kouře do vody zlato nevznikne, není pošetilost, to je zločin.

(Jasně, dokud to provozují lokální mašíblové, ještě to jde. Ale když se toho chytí vlády ... Je to podobná blbost, jako v boji za světový mír zrušit armádu.)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 11:10 Reaguje na Viktor Šedivý
Myslím, že "zločin" je současný způsob řešení ochrany klimatu, který neúčinně spotřebovává obrovské prostředky v některých zemích a nevede k rozumným výsledkům. To s vysokou pravděpodobností po čase povede na rezignaci vůči ochraně klimatu, čímž ten zločin vyvrcholí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2023 11:19 Reaguje na Majka Kletečková
Problém je, že na mnohých vysoce postavených postech panuje přesvědčení, že svíce jasně plápolá a je jen třeba nakupovat a zapalovat další a další svíce.

Vyléčili jsme angínu jednoho pacienta penicilínem, budeme proto všem lidem ordinovat penicilín preventivně, abychom angínu vymýtili. Je takový přístup rozumný?
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist