Jiří Hlavenka: (Skoro) samé dobré zprávy v obnovitelných zdrojích
reklama
Pokud vás to uklidní, mám tyto obavy taky. Ale snesu vám zde důležitá fakta a pokroky z uplynulého roku, které je snad pomohou trochu rozptýlit.
Výkon roste, ceny klesají. A stále to trvá
Je jasné, že nové technologie jsou na začátku drahé a složité, pak se to zlepšuje; platí to i o obnovitelných zdrojích a není to určitě velké překvapení. Co ale je překvapením, je, že toto zlepšování a současné zlevňování trvá i nadále a skoro nezpomaluje.
Od roku 2010 klesla cena solární elektřiny o 85 % (tedy zhruba šestkrát), větrné na polovinu. U solárů se vývoj stále drží pravidla, že pokaždé, kdy se zdvojnásobí na světě instalovaná kapacita solárních panelů, klesne jejich cena o třetinu.
Dnes je cena energie z obnovitelných zdrojů konkurenční vůči tradičním zdrojům - v otevřených výběrových řízeních v USA, kdy je požadován tzv. pohotový výkon (tedy dodávat kdykoli je potřeba, nikoli kdy svítí nebo fouká) dnes stále častěji vítězí obnovitelné zdroje nad uhlím či plynem.
Poslední známá čísla jsou mezi roky 2019-2020 (rok 2021 ještě není spočítán) a hovoří o následujících poklesech cen z obnovitelných zdrojů, meziročně: fotovoltaika -7 %, větrníky na moři -9 %, větrníky na souši -12 % a tzv. koncentrované soláry -16 %. (K tomuto víc dále).
Vývoj cen dobře ilustruje první obrázek: zcela vlevo jsou fosilní paliva, v pravé části pak obnovitelné zdroje. Je vidět, že před deseti lety ještě byly obnovitelné zdroje zcela neschopné konkurence, trojnásobně až pětinásobně dražší na vyrobenou kWH (s výjimkou větrníků na souši). V roce 2020 ale už větrníky na souši porážejí fosílie na hlavu, níže je i fotovoltaika a obrovský skok zaznamenaly i mořské větrníky. A po roce 2021 budeme opět o kousek dál.
Říkáme si, že cíle (“Fit for 55”, “Green deal”) jsou nadstřelené a nesplnitelné. Jenomže v roce 2010 se vítr a slunce podílely na 1,7 % vytvořené elektřiny, o deset let je to 8,7 %, pětinásobek za dekádu. O tom, že by byly vyčerpány možnosti pro jednu i druhou technologii vůbec nelze mluvit, kapacity planety (bez toho, že bychom si škaredili svoje okolí) jsou obrovitánské. Ohledně cílů je dobré si připomenout, že v roce 2012 prognózovala IEA (Mezinárodní energetická agentura), že až v roce 2030 dosáhneme 550 TWh ze sluneční energie… ale toto množství bylo vyrobeno už v roce 2018.
Rok 2021 bude opět rekordním
Podle zmíněné IEA bude 2021 rekordním rokem z pohledu nově instalované kapacity, tedy přírůstku. Co přináší každoroční rekordní přírůstek, je jasné - exponenciální růst celkové instalované kapacity, jak ukazuje obrázek. Je z něj dobře patrné, že zatímco do roku 2016 ještě stále přibývaly hydroelektrárny, od dalšího roku už je to v režii slunce a větru. V exponenciále si tak voda víceméně drží pozice, slunce a vítr ji ale už překonávají.
Jestliže před pár lety proběhla světem novinka, že v přírůstcích už obnovitelné zdroje předběhly ty tradiční, pak IEA odhaduje, že v roce 2021 už bude celých 90 % (!) celkového přírůstku energetických zdrojů obnovitelných a jen 10 % tradičních. Růst nových kapacit se v těchto letech pohybuje okolo 270 GW (srovnej jeden blok Temelína = 1 GW, samozřejmě mějme na vědomí, že zatímco Temelín “jede furt”, obnovitelné nikoli) a v příštích dvou letech se má na této úrovni udržet. (Důvodem byl extrémní růst v Číně díky státní politice, který výrazně zpomalí. Ostatní svět to však dožene).
Energie se dnes soutěží v aukcích a jak dopadají obnovitelné zdroje ukazuje obrázek č. 3 - rok od roku víc vyhrávají obnovitelné zdroje. Růst je opět exponenciální. Soutěží se na cenu, bez ohledu na technologii. V cenovém vyjádření se používá termín LCOE (levelized cost of energy), který počítá průměrný náklad na kWH rozpočtený na celou dobu životnosti elektrárny, přičemž se započítává výstavba, provoz, údržba i opravy. Porovnání této nákladové ceny uvádí obrázek č. 4: například u nás tolik oblíbené jádro je už dnes pětinásobně dražší než plyn nebo velké solární farmy (!). Je ale vhodné si povšimnout, že solární panely na střechách patří mezi drahé zdroje a vyrovnají se jádru - je zřejmé, že finanční efektivity se dosahuje ve velkých instalacích. A upozorňuji též na položku u jádra číslo 5: udává nákladovost u jaderné elektrárny, která je už dávno v provozu, tedy zafinancovaná a zaplacená, tedy jen o její provozní náklady, bez nákladů na stavbu - i ty jsou na úrovni obnovitelných zdrojů. Vyvrací to oblíbenou fikci, že jakmile se už jaderka postaví, tak že prakticky nevyžaduje žádné provozní náklady. Není to bohužel pravda.
Kilowatthodina za 23 haléřů
Kam až může jít tržní (vytendrovaná!) cena obnovitelné energie, ukazují poslední aukce z arabského světa. Obří projekty s vysokou efektivitou jako je 600 MW elektrárna v Saudské Arábii byl vytendrován s cenou 0,0104 USD, tedy asi 23 haléřů za vyrobenou kilowatthodinu. To není výrobní, ale prodejní cena počítající se ziskem elektrárníka a je to třikrát méně než jsou minimální náklady LCOE z obrázku. Je jasné, že jsou zde pro sluníčko výborné podmínky (nicméně ve velkém horku trochu klesá účinnost), ale dobře to ukazuje, kam už se technologie dostaly.
Koncentrovaná sluneční energie
Zatím málo známý druh obnovitelných zdrojů víc než dlouhé vysvětlování ozřejmí obrázek č. 5. Namísto fotovoltaických panelů používá zrcadla, která soustředně směřují sluneční energii do ohniska. Zde se ohřívá medium, které pak slouží podobně jako v konvenční elektrárně, tedy pro pohon turbogenerátoru vytvářejícího elektřinu.
Hlavní výhoda tohoto zdroje je v možném ukládání energie: vyrobené teplo jde například do roztavených solí, odkud se pak uvolňuje dle potřeby. Je to vlastně druh sluneční elektrárny, která ale produkuje stabilní (nebo pohotový, požadovaný) výkon 24 hodin denně, když je potřeba. Jsou zde ale i nevýhody, jako je vysoká pořizovací cena, náklady na čištění zrcadel a ekologické náklady. Přesto se ale této technologii přisuzuje důležité místo v obnovitelném energetickém mixu - pokud se staví v místech, kde svítí slunce stabilně velkou většinu dní v roce, je to velmi spolehlivý zdroj dodávající energii podle potřeby. Účinnost přeměny je u těchto elektráren 25-30 %, což není tak zlé.
Zakletý zámek je dnes jen v ukládání
Dá se říci, že u obnovitelných zdrojů už dnes nespočívá problém v jejich výrobě. Míst kde se dá vyrábět elektřina ze slunce nebo větru a kde “neškodí” svým umístěním je víc než dost. Zůstává však určitý (překonatelný, byť ne levně) problém transportu a zatím hlavní problém ukládání. I zde jsou ovšem dobré zprávy. Cena bateriového ukládání v průmyslovém (tedy velkém) provedení permanentně a stále rychle klesá. Obrázek uvádí poklesy v uplynulé dekádě, kdy se pohybovaly mezi 10-35 % meziročně, a je výborné, že i v těchto letech se stále držíme nad 10% poklesem. (Informace za rok 2021 ještě nejsou k dispozici). Celková kapacita pro ukládání roste též exponenciálně - tedy každý rok jsou vyšší přírůstky než v roce předcházejícím - tím ale dobré zprávy víceméně končí. Zatím stále není nějaká přelomová nová bateriová technologie, která by problém vyřešila jednou provždy, baterie se stále nejvíce spoléhají na (drahé a nikoli nekonečné) lithium a jsou, marná sláva, stále drahé. Proto se také věnuje více pozornostem obnovitelným zdrojům s možností ukládání, jako jsou zmíněné “koncentrované” sluneční elektrárny. Hledají se i další cesty.Jak je to s Green dealem?
Rozumím Green dealu - což je ale velmi široké pásmo opatření proti klimatické změně, ale vůbec i devastaci planety v řadě dalších ohledů člověkem - spíš jako cestě než jako cíli. Dobře to ostatně ilustruje i tento článek, který uvádí každoroční velmi citelné pokroky v podstatných věcech, ale současně i oblasti, kde to jde pomaleji. Náš přístup je někdy příliš inženýrský - chceme vidět, jak to má všechno perfektně rozplánováno, narýsováno, vyřešeno. Sice na papíře, ale to nevadí. Taková ale není realita, nikdy, a u Green dealu teprve ne - je před námi spousta překážek, některé víme jak splníme, u některých to spíš odhadujeme, i když se znalostí věci (například jak jsme podobné překážky překonávali dříve). Podstatné ale je, že výprava po této cestě funguje: rok za rokem se dostáváme o hodně dál, a dokonce (jak jsem v článku doložil), jsme schopní tempo zrychlovat.reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (226)
Pavel Hanzl
2.1.2022 08:46Jarek Schindler
2.1.2022 09:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 10:22 Reaguje na Jarek Schindlerkarel krasensky
2.1.2022 15:36 Reaguje na Pavel HanzlJaromír Husařík
3.1.2022 05:39 Reaguje na Jarek SchindlerEmil Novák
3.1.2022 08:38 Reaguje na Jaromír HusaříkJaromír Husařík
3.1.2022 08:53 Reaguje na Emil NovákJaroslav Studnička
3.1.2022 08:57 Reaguje na Jaromír HusaříkJaromír Husařík
3.1.2022 09:30 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Pobeha
4.1.2022 04:08 Reaguje na Jaromír HusaříkJe to čisté pokrytectvo, virtuálna bateria je len niečo ako kreatívne účtovníctvo - na upokojenie ľudí, ktorých fyzikálna realita nezaujíma.
Jaromír Husařík
4.1.2022 07:43 Reaguje na Jaroslav PobehaJaroslav Pobeha
4.1.2022 12:02 Reaguje na Jaromír HusaříkDarth Bane
4.1.2022 20:58 Reaguje na Jaromír HusaříkJaromír Husařík
5.1.2022 07:10 Reaguje na Darth BaneDarth Bane
6.1.2022 22:33 Reaguje na Jaromír HusaříkDarth Bane
4.1.2022 20:55 Reaguje na Jaromír HusaříkJaromír Husařík
5.1.2022 07:17 Reaguje na Darth BaneDarth Bane
6.1.2022 22:35 Reaguje na Jaromír HusaříkEmil Novák
3.1.2022 11:51 Reaguje na Jaromír HusaříkA poplatek se platí oprávněně, protože taková služba logicky něco stojí, takže kdyby se neplatil, museli by za vás náklady na tuto službu zaplatit ostatní spotřebitelé.
Jaromír Husařík
4.1.2022 08:07 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
4.1.2022 08:37 Reaguje na Jaromír HusaříkNevím co chcete říci těmi "zpochybňovači", já nikde nepíšu že se to zrovna vám ve vašem konkrétním případě nemůže vyplatit. Ale není to zdaleka výhodné pro každého a určitě to neumožňuje v zimě využívat elektřinu vyrobenou v létě.
Jaromír Husařík
5.1.2022 11:25 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
5.1.2022 13:22 Reaguje na Jaromír HusaříkTakže se tu úplně zbytečně snažíte okecat zjevný nesmysl, elektřinu vyrobenou v létě skutečně nikdo v zimě spotřebovat nemůže, ať už u tuhle vymýšlíte sebevětší hlouposti.
Vaše věštění budoucnosti v tomto kontextu ani nepokládám za užitečné číst.
Darth Bane
4.1.2022 21:01 Reaguje na Jaromír HusaříkKarel Ploranský
3.1.2022 14:06 Reaguje na Jaromír Husaříkmůj dům vytápí tepelné čerpadlo už 13. rok a fotovoltaiku mi nainstalovali před pár týdny. Nedá se tedy říci, že bych se o zmenšení své uhlíkové stopy nesnažil.
Ale zůstávám oběma nohama na zemi a všechny klady i zápory hodnotím střízlivě a bez ideologické zátěže. Takže tomu co píšete se nemohu ani zasmát.
Ta energie, kterou "dostanete" z virtuální baterie v době, kdy ta vaše FV nic nedává, je úplně stejně špinavá jako kdybyste žádnou FV neměl. Vy ji totiž z té "baterie" budete brát hlavně v zimě, v noci a ve dnech se špatným počasím. A v té době ji bez špíny a emisí vyrobí jedině jádro (které se ovšem na té výrobě podílí bohužel jen zčásti).
Takže to, co si představujete, je pouhopouhá iluze.
A chybek na kráse to má víc než jen to, že si přiúčtují nějaký ten poplatek...
Teď vidím, že mne předběhl pan Studnička; napsal totéž co já, jen jinými slovy.
Jaroslav Pobeha
4.1.2022 04:15 Reaguje na Karel PloranskýJaroslav Studnička
2.1.2022 10:35 Reaguje na Pavel HanzlFakta a argumenty u vás těžko očekávat.
Pavel Hanzl
2.1.2022 10:39 Reaguje na Jaroslav StudničkaTyhle diskuse nejsou o odborných tématech, ale o všeobecných.
Jaroslav Studnička
2.1.2022 11:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 11:18 Reaguje na Jaroslav StudničkaJiří Svoboda
2.1.2022 12:59 Reaguje na Pavel HanzlObávám se, že skončí velmi nepěkně.
Karel Ploranský
3.1.2022 14:16 Reaguje naJá se na rozdíl od Vás obávám, že skončí dokonale "ve vatě".
Nebo si snad dovedete představit, že až se prokáže, že Energiewende, GreenDead, zákaz rozumných aut a další věci ani zdaleka nepřinesly efekt, který by ospravedlnil ty absurdní výdaje, tak že se kterákoliv z osob, které to politicky protlačily, bude muset zodpovídat? Že např. paní von der Leyen někdo za to, že nám coby vrchní šéfová EU nakomandovala Grýndýl, zabaví majetek na úhradu ztrát?
To byste byl opravdu HODNĚ naivní...
Jaroslav Pobeha
4.1.2022 04:14 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
2.1.2022 09:32Základní chyba = chiméra, že OZE plně zajistí energetickou spotřebu společnosti.
Nikdy ji pochopitelně nezajistí , protože jejich chování je nestabilní a nepředvídatelné. Proto ke každému zdroji OZE musíme vybudovat náhradní zdroj - dnes ZP , který je na tom srovnatelně s uhlím z pohledu CO2.
Spotřeba energií globálně stoupá a s tím žádné OZE nic nesvede, a neexistuje racionální a efektivní způsob jak by OZE mohly nahradit fosilní paliva beze zbytku.
Existuje pouze jediný koncentrovaný a stabilní zdroj energie - jaderné elektrárny. Ty byly ovšem ideologicky zelenými magory dány na index a pouze současná energetická krize drtící domácnosti napříč Evropou přiměla Brusel ke změně pravidel. Pozdě ale přece.
Zoufalá nekoncepčnost, absence strategického plánování , vyhánění odborníků absolventy genderových a LBQT univerzit - to je vizitka současné Evropské komise, která nás směle vede do energetické chudoby.
M.j. EU se podílí pouhými 7% na emisích CO2, její HDP podíl v globálním měřítku trvale klesá v porovnání s USA i Čínou.
Co roste skutečně skvěle je zadlužování eurozóny, která nežije z prosperity, ale projídá grunt minulosti.
Vezmu-li veškeré externality OZE, jejich surovinovou náročnost, mizernou účinnost, směšnou energetickou hustotu /výkon na jednotku plochy/ a absolutně nevyřešenou problematiku recyklace , potom lze masívní spotřebu OZE označit za poslední ránu do vazu biodiverzity a exponenciální tlak na růst nebezpečných odpadů, který považuji za number one v problémech ŽP dneška. Všechno špatně.
Pavel Hanzl
2.1.2022 09:47 Reaguje na Miroslav VinklerVypichujete jen nevýhody, který každý systém má. Ale to řešení je známé. OZE je nestabilní jen do určité míry, i uhláky jsou ohroženy haváriemi atd. a využitelnost je dobrá na 80%. U větrníků to je asi 60%, což není až tak zásadní rozdíl. Zato FVE je naprosto stabilní a ve slunečních krajích nemají mraky prakticky vůbec žádný vliv. Tam víte zcela přesně, kdy budete mít jaký výkon i celkový výkon za rok.
OZE můžou nahradit úplně všechny energetické potřeby lidstva, pokud budou mít dostatečný výkon, prostoru i energie je na Zemi bambilión.
Stále nedořešená je akumulace, ale syntetické palivo berou spalovací motory pístové i tryskové, palivový článek i klasické turbíny.
Zajímavý údaj je v tom, že stále narůstající energetické potřeby lidstva jsou pokryty z 90% narůstajícími OZE a jen 10% fosilem. Každoroční nárůst OZE o 270 GWp je dost síla.
Emil Novák
2.1.2022 10:00 Reaguje na Pavel HanzlNaprosto přesně nevíte u fotovoltaiky nic ani den dopředu. Není výjimkou ani to, že se ten výkon oproti předpovědi liší i o 50 %, viz např. zde:
https://energy-charts.info/charts/power_scatter/chart.htm?l=en&c=DE&dataType=solar_ante_post&interval=year&year=2021
Takže zpátky na zem, Hanzle. Že motáte dohromady pokrytí energetických potřeb a instalovaný výkon je už jen taková třešňička na dortu.
Pavel Hanzl
2.1.2022 10:21 Reaguje na Emil NovákTen článek se zabývá celým světem, což vaše detailistická povaha nezvládá.
Emil Novák
2.1.2022 10:37 Reaguje na Pavel Hanzl40 TWh v Německu odpovídá přibližně 8 TWh v ČR, což není nic co by nás nějak zásadně vytrhlo, obzvlášť když je naprostá většina soustředěna do jara a léta, kdy je to nejméně potřeba.
Pavel Hanzl
2.1.2022 10:43 Reaguje na Emil NovákTak co můžeme rozvíjet podle vás?
Viktor Šedivý
2.1.2022 10:55 Reaguje na Pavel HanzlSprávná otázka zní, zda máme plnohodnotnou náhradu, která umožní vyhovět ideologickému požadavku na uzavření uhelných elektráren. Pokud ne, nesmíme je zavírat - bez ohledu na to jaký rok se píše.
Pavel Hanzl
2.1.2022 11:20 Reaguje na Viktor ŠedivýDarth Bane
2.1.2022 13:34 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
2.1.2022 11:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 11:21 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
2.1.2022 11:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 12:03 Reaguje na Emil NovákPokud už i v Afganistánu už sedláci používají z 98% fve, tak to o něčem svědčí.
"Tyto čtyři afghánské provincie tedy mají na počet zhruba dvakrát více solárních instalací než Česká republika".
Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/fotovoltaika-cena-ve-svete-afghanistan.A201109_121216_tec_technika_mla
Darth Bane
2.1.2022 13:36 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
2.1.2022 16:03 Reaguje na Pavel HanzlPetr Pršal
2.1.2022 21:08 Reaguje na Pavel Hanzlkarel krasensky
2.1.2022 21:25 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
3.1.2022 13:59 Reaguje na Pavel HanzlNehledě na to, že Afgoš není Morava a tamní spotřeba je taky "trochu" jiná než ve vyspělých zemích.
Darth Bane
2.1.2022 13:35 Reaguje na Pavel HanzlDarth Bane
2.1.2022 13:33 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pobeha
4.1.2022 04:28 Reaguje na Pavel HanzlDarth Bane
4.1.2022 21:11 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pobeha
4.1.2022 04:23 Reaguje na Pavel Hanzlsmějící se bestie
2.1.2022 10:00 Reaguje na Pavel HanzlJiří Kvítek
2.1.2022 12:41 Reaguje na Miroslav VinklerOZE nikdy plně nezajistí energetickou spotřebu společnosti, minimálně proto, že je sezónního charakteru a energie je třeba pořád. A to se ještě nebavíme o jejich energetické hustotě (jak jste napsal, výkon na jednotku plochy) a v neposlední řadě i o regulační soustavě, která by asi těžko výkyvy počasí zvládala.
Moc by mne zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby například v Rakousku a Německu nesměli používat energii z atomu alespoň jeden rok (nebo alespoň přes zimu).
Možná by jejich občané konečně pochopili skutečnou hodnotu myšlenek zelených politických demagogů, kterým chybí kromě chladného technického uvažování mnohdy i to základní: zdravý rozum!
Konkrétní odstrašující příklad: nesmyslně vynucovaná elektromobilita
Darth Bane
2.1.2022 13:37 Reaguje na Jiří KvítekJiří Kvítek
2.1.2022 14:15 Reaguje na Darth BaneA co budou dělat ti, kteří pasivní domek nemají?
Nebo třeba, že bychom přestavěli stávající sídliště? No to by byla úspora!
Ani neumím vyjádřit, jak jsem štěstím bez sebe.
Děkuji za skvělý nápad :-)
Darth Bane
2.1.2022 14:55 Reaguje na Jiří KvítekJiří Kvítek
2.1.2022 16:00 Reaguje na Darth BaneJak velmi správně píšete, použil jste klasickou ekoteroristickou zelenou polopravdu a velmi dobře jste udělal!
Moc děkuji, fakt jste mne pobavil :-)
Jenom nevím, kolik lidí Vaši nadsázku pochopilo, ale to už necháme na nich, ne?
Petr Dvořák
2.1.2022 14:58 Reaguje na Miroslav VinklerPředstava, že se OZE nějak vylučují s využíváním jádra je také mylná. Naopak představa, že bude většina spotřeby fosilních paliv nahrazena pouze jádrem se mi jeví jako nerealistická a přinejmenším v rozumném časovém horizontu nerealizovatelná.
Jiří Svoboda
2.1.2022 16:45 Reaguje na Petr DvořákA kolik problémů a složitostí a peněz bude potřebovat výstavba odpovídajícího množství OZE včetně vedení a záložních zdrojů jak popisujete? My k tomu prakticky nic nevyrábíme. Vše import a jen hloupá nádenická práce při instalaci FVE. To je ta moderní technologie 21. století, která nás má povznést mezi "vyspělé" země západní Evropy?
Petr Dvořák
2.1.2022 17:20 Reaguje na Jiří SvobodaOpravte mne, jestli něco přehlížím.
Viktor Šedivý
2.1.2022 18:15 Reaguje na Petr DvořákTakže je to hodně problémů a složitostí, výsledek může fungovat.
Jiří Svoboda
3.1.2022 14:40 Reaguje na Petr DvořákA teď to podobně vypočtěte pro dominantní OZE s tím, že tam pořádně započtete i záložní zdroje, zábory půdy.... A buďte stejně kritický jako k jádru. Řekl bych, že se dostatnete na mnohem větší číslo.
ČR by potřebovalo asi 20 temelínských bloků a bylo by v podstatě vystaráno. To je reálné za 30 let postavit, jeden dodavatel, opakovaný projekt, výrazné zlevnění - viz Francie. Zkuste si nastudovat, JE není nic složitého, je to velmi kompaktní záležitost zaručující spolehlivé dodávky elektřiny.
Již jsme prošustrovali 20 let! V efektivní ochraně klimatu ještě více.
Jaroslav Pobeha
4.1.2022 04:37 Reaguje na Petr DvořákDarth Bane
4.1.2022 21:12 Reaguje na Petr DvořákPetr Dvořák
5.1.2022 17:12 Reaguje na Darth BaneDarth Bane
6.1.2022 22:45 Reaguje na Petr DvořákPetr Dvořák
7.1.2022 10:19 Reaguje na Darth BaneKlaním se k zemi a děkuji za osvětu, pane profesore.
Darth Bane
8.1.2022 15:03 Reaguje na Petr DvořákAndrej Repiský
4.1.2022 10:27 Reaguje na Miroslav VinklerJe to další článek, který ignoruje například to, že přes nárůst OZE roste ještě víc spotřeba fosilích paliv. To všechno jen proto, že západní věřejnost uvěřila mýtu, že OZE můžou nahradit klasické zdroje energie.
vaber
2.1.2022 09:44hlavně rostoucí množství spalované biomasy určitě každého zeleného nadšence musí potěšit,
když někdo rozhodne ,že spalování biomasy je ekologické a všichni to dokola začnou omílat, je vidět že lidé jsou jen stádo ovcí, se kterými manipuluje několik jednotlivců
Pavel Hanzl
2.1.2022 09:53 Reaguje na vaberAle Australské uhlí v našich železárnách je něco zcela příšerného, hlavně, že kleklo OKD. Prostě ropáci (uhláci) nemejí v prasárnách konkurenci.
Vaclav Sobr
2.1.2022 10:15 Reaguje na Pavel HanzlJinak se můžou prostě jenom zavřít a budeme si pak to železo kupovat od někoho kdo to též nezdanil :D
a "clo" nepomůže protože to nám jen promítnout do ceny... alternativu koupit stejně mít nebudeme.
(a ta zelená ocel ze švédska dělaná v miniaturních množstvích vodíkem je drahá jak pr...)
Vaclav Sobr
2.1.2022 10:16 Reaguje na Vaclav SobrPavel Hanzl
2.1.2022 10:23 Reaguje na Vaclav SobrKatka Pazderů
2.1.2022 10:37 Reaguje na Vaclav SobrPavel Hanzl
2.1.2022 10:45 Reaguje na Katka PazderůViktor Šedivý
2.1.2022 10:49 Reaguje na Katka PazderůJiří Svoboda
2.1.2022 13:04 Reaguje na Katka PazderůDarth Bane
2.1.2022 13:42 Reaguje na Katka PazderůPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
karel krasensky
2.1.2022 15:25 Reaguje na Darth BaneDAG
2.1.2022 19:33 Reaguje na Katka PazderůKarel Ploranský
3.1.2022 14:32 Reaguje na Katka PazderůVaše technické znalosti jsou ohromující.
Nebo spíše udivující - protože kdo si vaše výplody přečte, je opravdu udiven.
Uhlík je opravdu úžasný materiál. Ale okruh jeho možného využití je bohužel mnohem, mnohem omezenější, než si představujete, a ocel může nahradit jen z velmi malé části.
Například ta Eifelovka; ta by se fakt těžko obešla bez prvků, které jsou namáhány TLAKEM, resp. na VZPĚR. A u těch je vám vysoká pevnost uhlíkových vlákem v tahu platná stejně jako mrtvému zimník. A to je jen jeden příklad.
Darth Bane
2.1.2022 13:39 Reaguje na Pavel HanzlPetr Dvořák
2.1.2022 15:05 Reaguje na Pavel HanzlJinak dodám, že zrovna řepka se do bioplynky nepoužívá, možná tak výlisky a sláma by se daly, ale z toho je lépe udělat pelety, když to má být využito energeticky.
Obecně cílené pěstování jednoletých porostů pro BPS mi připadá dost zcestné. Existují vhodné a vyzkoušené vytrvalé plodiny, bohužel setrvačnost v zemědělské praxi se snad dá srovnat jen s tou v lesnictví. Dokud nebude zle, tak je ticho po pěšině. A ono už tedy zle je..
Jaroslav Pobeha
4.1.2022 04:44 Reaguje na Pavel HanzlPre vás na samoštudium:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uhli-nelze-ve-velkem-nahrazovat-biomasou-upozornuji-vedci
Emil Novák
2.1.2022 09:48https://www.pv-magazine.com/2021/12/29/pv-module-price-index-the-price-spiral-winds-up
O hliníku a dalších potřebných materiálech to pochopitelně platí také. A zajímalo by mě, jak si autor vysvětluje fakt, že navzdory tomu neustálému poklesu se v Německu nejnižší cena v aukcích vysoutěžila na začátku roku 2018 a od té doby narostla o 25 % u fotovoltaiky a o 50 % u větru. A to je pro nás poněkud podstatnější reference než Saúdská Arábie.
Stejně tak bude pro nás podstatnější referencí informace o ceně elektřiny z různých zdrojů elektřiny od Mezinárodní energetické agentury než od americké banky Lazard, jejíž údaje se od těch o IEA značně liší, a liší se značně i od údajů jiných bank.
https://www.iea.org/reports/projected-costs-of-generating-electricity-2020
Miroslav Vinkler
2.1.2022 10:17 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
2.1.2022 10:29 Reaguje na Emil NovákJenže píše o celém světě a tam patří SA a všichni skutečně ví, že slunné kraje mají pro fve daleko lepší pdmínky, než my. Stejně, jak sever Německa pro VE.
Taky proto nárůst nových kapacit je celosvětově 90% v OZE a jen 10% ve fosilu.
Jenže je to pořád ještě málo, my potřebujeme mít víc jak 100% v OZE (nebo jádru). Tj. i odstavované fosilní zdroje nahrazovat OZE.
Jaroslav Studnička
2.1.2022 10:42 Reaguje na Pavel HanzlÚdaje banky Lazard byly mnohokrát zpochybněny.
Emil Novák
2.1.2022 10:43 Reaguje na Pavel HanzlNárůst světových kapacit je úplně irelevantní číslo, protože kapacitou si elektřinu když ji potřebujete nevyrobíte.
Pavel Hanzl
2.1.2022 10:46 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
2.1.2022 11:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 12:15 Reaguje na Emil Novákhttps://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe/recovery-coronavirus-success-stories/environment-and-climate/hydrogen-drive-eus-green-recovery_cs
A Solek staví megawattové elektrolyzéry v Chile.
Ta úvaha je přece celkem jednoduchá. Elektromobilita se tlačí silou, ale velké stroje s dlouhou životností pojedou pořád na spalovací motory. Taky tryskové letecké motory není možno nahradit, i palivové články se teprve rozvíjí. A všechno tohle může jet na syntetické palivo, což je zelený vodík s biouhlíkem.
Vodík by mohly vyrábět přímo naše fve, protože tam není přímý tlak na okamžitý výkon 24 hod denně. Prostě to dimenzovat na půlku výkonu fve plus nějaké větřáky, takže to bude bublat skoro pořád, přetoky prodávat do sítě. Ekonomika bude daná cenou syntetiky, která extra levná nebude nikdy.
Jaroslav Studnička
2.1.2022 13:10 Reaguje na Pavel HanzlSolek bude stavět v Chile jeden elektrolyzér.
Pokud chcete ekonomicky smysluplný projekt, budete chtít z instalovaného výkonu získat co nejvíce el. energie, aby elektrolyzér mohl vyrábět ideálně neustále.
To vaše dojmologie neumožňuje.
Ano, pomůžou tomu dotace.
Pavel Hanzl
2.1.2022 13:48 Reaguje na Jaroslav StudničkaVyužití je přece otázka dimenzování, když budete mít větrný a vedle solární park a elektrolyzér bude mít výkon desetinu obojí v píkách, tak pojede na plný pecky prakticky pořád.
Ale to přece není účelem, neznám žádné zařízení (snad kromě dálnice) které by jelo na 100% pořád.
V Chile na to dotaci neznají, firma Solek všude jede čistě na komerční bázi.
Emil Novák
2.1.2022 16:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 22:12 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
3.1.2022 07:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2022 21:13 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
4.1.2022 22:28 Reaguje na Pavel HanzlZpětná výroba určitě 50 % energie nemá, má jí asi tak čtvrtinu, což je úplně špatné.
Darth Bane
4.1.2022 21:18 Reaguje na Pavel HanzlDarth Bane
2.1.2022 13:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 14:59 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
2.1.2022 16:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 16:56 Reaguje na Emil NovákVaclav Sobr
2.1.2022 22:13 Reaguje na Pavel Hanzltzn - jste na nějakých 45-50 procentech, při nejlepším při hodně krátkodobém skladování...
Emil Novák
3.1.2022 07:46 Reaguje na Vaclav Sobrhttps://oenergetice.cz/vodik/vodik-nejlehci-prvek-nejvetsi-vyzva
A k Hanzlovi: tvrdil jste že "Nikdo nesází všechny karty na jediné řešení" a teď najednou tvrdíte, že moc možností nemají a vlastně jedinou jsou ta syntetická paliva.
Svatá Prostoto
3.1.2022 14:09 Reaguje na Pavel HanzlOna to jednak není žádná prdel a v posledních desetiletích jsme těch zářných objevů zase až tak neudělali. A další věc je vlastnická struktura našich firem. Proč by měli třeba Germáni, kterým tu patří kde co, nějak jooo podporovat vývoj a následnou výrobu s top marží u nás, místo toho, aby tyhle aktivity dělali u sebe doma. A tady jim to Hanzlové u pásu pak už jen nabouchají:-).
Darth Bane
2.1.2022 13:45 Reaguje na Pavel HanzlKatka Pazderů
2.1.2022 10:27Pavel Hanzl
2.1.2022 10:31 Reaguje na Katka PazderůPetr Eko
2.1.2022 10:38 Reaguje na Katka PazderůNemám nic proti tomu, když budeme sdílet OZE energii odněkud ze Středomoří, kde celé dny svítí slunce. Ovšem u nás je to horší - kolik bylu třeba tedka o Vánocích slunečných dnů ???? A to byla spotřeba na vysoké úrovni. Chcete svítit svíčkami celé dlouhé zimní dny ???
A co pak takové severské země, kde mají půl roku polární noc??
Čili OZE, hlavně ze slunce, je silně závislá na zeměpisné poloze a cpát ji k nám za každou cenu je ideologický nesmysl.
Ale proti tomu sdílení se zeměmi, kde slunce svítí stále, nemám nic.. To by byl dobrý nápad.
Darth Bane
2.1.2022 13:49 Reaguje na Petr EkoViktor Šedivý
2.1.2022 10:41 Reaguje na Katka PazderůPlaneta sice dostává ze Slunce spoustu energie, bohužel v místech a časech které se dost zásadně neshodují s našimi potřebami. Zmiňovat zkušenosti ze Saúdské Arábie je tedy skutečně známka totálního nepochopení problému.
Pavel Hanzl
2.1.2022 12:21 Reaguje na Viktor ŠedivýDarth Bane
2.1.2022 13:53 Reaguje na Pavel HanzlDarth Bane
2.1.2022 13:51 Reaguje na Viktor ŠedivýDarth Bane
2.1.2022 13:48 Reaguje na Katka PazderůSoudružko pazderů, chodila jste na střední školu, kde se učila druhá věta termodynamická, nebo máte jenom pomocnou školu, a pak tu vaší vidlárnu?
Jiří Svoboda
2.1.2022 14:39 Reaguje na Katka PazderůDarth Bane
2.1.2022 14:57 Reaguje na Jiří SvobodaKarel Ploranský
3.1.2022 14:45 Reaguje na Darth BaneVýjimky, kdy je hněv lidu dohnal, jsou opravdu velice vzácné (třebas Ceaucescu).
Byl snad u nás někdo postaven před soud za solární veletunel? A ten je proti sumám, které zaplatíme za grýndýl, jen zrnkem máku.
Darth Bane
4.1.2022 21:24 Reaguje na Karel PloranskýPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pavel Hanzl
3.1.2022 11:58 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
3.1.2022 14:45 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
4.1.2022 19:55 Reaguje na Jiří SvobodaViktor Šedivý
2.1.2022 10:27Omyl. Průšvih je právě v tom, že přístup k problému v energetice, tedy problému inženýrskému, ekonomickému a bezpečnostnímu je hrubě zideologizovaný.
Všechno řešíme s ohledem na nejhorší možné scénáře, nastavujeme součinitele bezpečnosti ... a v energetice najednou stačí postup ve stylu "ále, vono to ňák dopadne".
Představme si třeba scénář většího vulkanické aktivity na Islandu ... nic nereálného, pár týdnů či měsíců by to zakrylo oblohu na celé severní polokouli. Kde by byly slavné OZE? Ano, přesně tam. A několikatýdenní nebo delší zhroucení energetiky by naše společnost docela jednoduše nepřežila.
Spoléháním na rozmary přírody se vracíme tam, kde byl středověký zemědělec. Když se jednou neurodilo, bylo moc zle, když se neurodilo víckrát po sobě, vymíraly desítky procent obyvatel, leckde celé vesnice.
Pavel Hanzl
2.1.2022 10:36 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
2.1.2022 11:00 Reaguje na Pavel HanzlJenže energetika musí být postavená tak, že ať se stane co se stane, bude fungovat, Stejně zbývá dost černých labutí.
Pavel Hanzl
2.1.2022 12:19 Reaguje na Viktor ŠedivýDarth Bane
2.1.2022 13:56 Reaguje na Pavel HanzlDarth Bane
2.1.2022 13:54 Reaguje na Viktor ŠedivýDarth Bane
2.1.2022 15:00 Reaguje na Pavel HanzlViktor Šedivý
2.1.2022 18:21 Reaguje na Darth BaneDarth Bane
6.1.2022 22:57 Reaguje na Viktor ŠedivýKarel Ploranský
3.1.2022 14:47 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pobeha
4.1.2022 05:03 Reaguje na Pavel HanzlJiří Kvítek
2.1.2022 12:53 Reaguje na Viktor ŠedivýKdyby o tom rozhodovali fundovaní technici a nikoliv zelení demagogové, bylo by to nejlepší. Ale to nikdy nebude.
OZE může hrát vedlejší nebo chcete-li doplňkovou roli, ale nikdy ne tu hlavní. Důvod je prostý: není to stabilní zdroj energie.
Podtrženo, sečteno: v ČR si pořád nalháváme, že si můžeme vybírat, ale opak je pravdou! Po vyčerpání fosilních paliv máme už jenom jádro. OZE to fakt nevytrhne.
Ať se nám to líbí nebo ne - kde nic není, ani smrt nebere...
Pavel Hanzl
2.1.2022 14:56 Reaguje na Jiří KvítekJádro dnes možná něco přes 20 TWh.
Jaroslav Studnička
2.1.2022 15:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 15:47 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
2.1.2022 17:12 Reaguje na Pavel HanzlUhelné elektrárny potřebujeme zejména v období, kdy nám toho FVE moc nevyrobí.
Z emisních povolenek se platí programy jako NZÚ, Modernizační fond, atd.
Elektrolyzéry v podmínkách ČR nebudou bez dotací konkurenceschopné.
Pavel Hanzl
2.1.2022 19:23 Reaguje na Jaroslav StudničkaA taky na kšeft, budou potřeba všude.
Mám obavu, že právě s těmi povolenkami se dost kšeftuje a ti spekulanti na tom musí dobře vydělávat.
Emil Novák
2.1.2022 20:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.1.2022 10:07 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
3.1.2022 11:54 Reaguje na Pavel Hanzl2) Tvrdil jste že "elektrolyzéry bychom měli právě na to období, kdy nesvítí", takže už nepočítáte s tím že by vyráběly vodík z fotovoltaiky? Protože ta naopak vyrábí elektřinu v období kdy svítí, takže se jaksi nepotkává se spotřebou toho elektrolyzéru.
Pavel Hanzl
3.1.2022 20:16 Reaguje na Emil NovákOn vyrábí vodík na syntetiku nebo zpětnou výrobu elektřiny, když nefučí a nesvítí.
To je fakt tak složitý?
Pavel Hanzl
3.1.2022 20:21 Reaguje na Pavel HanzlJe tam ale zcela zásadní rozdíl. Není v tom žádná emise CO2.
Emil Novák
3.1.2022 20:50 Reaguje na Pavel HanzlÚčinnost celého procesu není ani náhodou 50 %, 50 % je účinnost samotného palivového článku. Další velké ztráty jsou při samotné elektrolýze (cca 25 %), stlačení/zkapalnění 10-30 % podle způsobu.
https://oenergetice.cz/vodik/vodik-nejlehci-prvek-nejvetsi-vyzva
Přečerpávačka má účinnost 75-80 %.
Jiří Svoboda
2.1.2022 12:55Proč čtenářům také neřeknete o velmi malé životnosti OZE, která se ještě mnohonásobně zmenší, pokud ji vynásobíte koeficientem využitelnosti?
Proč čtenářům také neřeknete o exponenciálně rostoucích problémech a dodatečných nákladech při navyšování podílu OZE v energetickém mixu?
Proč čtenářům také neřeknete o nutnosti nejen nahradit současné zdroje elektřiny bezemisními zdroji, ale i o potřebě výrobu elektřiny ztrojnásobit?
Proč čtenářům také neřeknete o nutnosti zpětinásobit! těžbu minerálů z důvodu dekarbonizace primárně založené na OZE, kde na to vše vezmeme nová území, kde na to vše vezmeme a kde vybudujeme potřebnou infrastrukturu?
Už se mi s výčtem dále nechce pokračovat, je mi z vašich propagandistických řečí docela smutno.
Jarka O.
2.1.2022 13:38 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
2.1.2022 16:05 Reaguje na Jarka O.Zajímavé na tom je, že se ještě vůbec neví, kde to bude.
Naše jádro je proto tak úžasně levné, ten ouřad je totiž státní.
Jarka O.
2.1.2022 16:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 16:58 Reaguje na Jarka O.Vladimir Mertan
3.1.2022 08:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.1.2022 10:44 Reaguje na Vladimir MertanJaroslav Pobeha
4.1.2022 05:07 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
4.1.2022 16:14 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
2.1.2022 16:55 Reaguje na Pavel HanzlTo zelení magoři úložiště prosazují, aby mohli házet vidle do jádra.
Pavel Hanzl
2.1.2022 17:00 Reaguje na Jiří SvobodaVaclav Sobr
2.1.2022 22:16 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
3.1.2022 14:49 Reaguje na Vaclav SobrKarel Ploranský
3.1.2022 14:59 Reaguje na Vaclav SobrMáte za jedna!
Snad bych ještě podotkl, že hledat mnoho let vhodná místa pro úložiště, aniž by někdo tvrdě zatlačil otázkou KDE JE UŽ KONEČNĚ Z TOHO HLEDÁNÍ NĚJAKÝ VIDITELNÝ VÝSTUP?? - to určitě bude celkem lukrativní činnost s perspektivou dobré obživy až do penze...
Pavel Hanzl
2.1.2022 16:02 Reaguje na Jiří SvobodaA) Životnost fve je asi poloviční, než JE, ale zlikvidovat (ne zrecyklovat) mastodonta JE je neskutečně nákladná věc a vzniká giga odpadu, část silně radioaktivního.
FVE se nemusí likvidovat vůbec, stačí v rámci běžné údržby měnit vypálené panely i jiné komponenty, vše je recyklovatelné už dnes.
B) nevím o žádných expo rostoucích problémech v mixu
C) Výroba elektřiny musí zákonitě velmi vzrůst a to s OZE nebo fosilem tak jako tak.
D) To znásobení těžby nebude asi tak žhavý (na rozdíl o nutnosti těžby bambiliónů barelů ropy), protože stále víc surovin se recykluje.
Prostě tam pan Hlavenka nepíše (a nikdo z vás taky ne) jak to udělat lépe a radostněji. Ptám se pořád a ropáčci mlčí jak partyzáni a jdyž už, tak kníknou "jádro".
Jarka O.
2.1.2022 16:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 17:03 Reaguje na Jarka O.A jezdit místo na elektriku na naftu, je skutečně nápad na Nobelovku.
Jiří Svoboda
2.1.2022 17:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.1.2022 19:08 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
3.1.2022 14:51 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
3.1.2022 15:02 Reaguje na Jiří SvobodaNěkteří jedinci jsou nevzdělavatelní.
Pavel Hanzl
5.1.2022 08:43 Reaguje na Jiří SvobodaDarth Bane
6.1.2022 23:06 Reaguje na Pavel HanzlDarth Bane
6.1.2022 23:07 Reaguje na Jiří SvobodaDarth Bane
6.1.2022 23:02 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
2.1.2022 17:12 Reaguje na Pavel HanzlTo likvidace listů rotorů VE je pěkná ošťara.
B) to zjevně souvisí s vaší neschopností vnímat realitu.
C) bezuhlíková elektřina musí nahradit veškerou energii z fosilních zdrojů, proto je nutné to ztrojnásobení. Kdyby nemusela bezuhlíková elektřina nahradit i fosilní paliva nepoužívané k výrobě elektřiny, bylo by ji potřeba mnohem méně.
D) To je údaj ze zprávy IEA https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050. Můžete to klidně rozporovat - ale ne tak blbě, jak jste doposud předvedl.
Milan Smrž
2.1.2022 19:47 Reaguje na Jiří SvobodaEmil Novák
2.1.2022 20:10 Reaguje na Milan SmržJiří Svoboda
3.1.2022 14:55 Reaguje na Milan SmržZkuste vytáhnout jiného králíka z klobouku a také uvidět vážné potíže OZE.
Břetislav Machaček
2.1.2022 19:01všech domácností ekofanatiků dálkově spínané elektroměry( my ostatní je
nebudeme potřebovat, protože preferujeme zdroje trvalé a těmi jsou JE
a "uhláky".)Zelení budou dálkově připojeni, jen když bude svítit slunce,
foukat vítr a z akumulacích bude zelená energie. Jedině tak jim dojde,
že důležitá je stabilita dodávek a hlavně cena bez dotací a bez pokut
(povolenky). Stále srovnávají cenu z dotované fotovoltaiky a větrníků,
když je a nikoliv tehdy, když ji musí zastoupit náhradní zdroje. To
by se asi divili, že ji buď nebudou mít a nebo za cenu násobně větší.
Udržovat v pohotovosti náhradní zdroje by mělo být povinností pro
provozovatele OZE a dodávat do sítě pouze stabilní výkon. Slíznou
tak pouze smetanu a náhradní zdroje musí v ceně energie vydržovat spotřebitel. Tím narůstá celková cena, protože jsou to navíc zdroje na dovozový plyn a i kdyby půl roku nenaběhly, tak v pohotovosti musí být.
Pro hůře chápající uvedu příklad. Vybavím se za své fotovoltaikou
s bateriovým úložištěm a pro případ delšího výpadku i elektrocentrálou
se zásobou benzínu. Na závěr roku si udělám inventuru a sečtu všechny náklady a spotřebu. Vezmu do úvahy životnost, náklady na revize, opravy
a vlastní obsluhu. Srovnávat však dnes není už s kým, protože ostatní
jsou trestáni povolenkami, podporou OZE a placením vícenákladů na
energii z náhradních zdrojů. Povedlo se zdeformovat trh s energiemi tak,
že dnes už se nelze vícenákladů zbavit a další deformace se chystají.
Čím více nestálých zdrojů, tím více zdrojů záložních na plyn odebíraný
nárazově za momentální tržní cenu převyšující násobně cenu obvyklou. Ono
ač to trápí i maloodběratele, ale pro velkospotřebitele v průmyslu to je
limitující faktor efektivity provozu. Firemní energetik na pokyn ekonoma
vypne přívod a šéf pošle při vysoké aktuální ceně dělníky domů. Nikdo
totiž nebude schopen konkurovat násobně větší cenou zelené energie těm,
kteří na "gryndýl" zvysoka kálejí. EU spěje k nestabilitě, neefektivitě,
závislosti na dovozech energie a energeticky náročného zboží. Co asi
tak zbude konkurenceschopného k vývozu a k vyrovnané obchodní bilanci?
Snad je vývoz hlupáků, ale bude o ně zájem, když je ještě dovážíme?
Hlavně vy mladí myslete a počítejte. Matematiku, fyziku, chemii a ani
ekonomiku nelze oklamat nadšením a sny o čistě zelené energetice.
Milan Smrž
2.1.2022 19:45Anonymita se stala psychosociálním problémem současnosti. Decentrální zdroje energie, potravin a dalších komodit mohou tento trend pomoci zvrátit.
Dobré je rovněž připomenout, že existuje mnoho regionů v Rakousku a Německu, které jsou plně, včetně vývozu, zásobovány obnovitelnou energií. Třetina území Německa se přihlásila k úplnému zásobování obnovitelnou energií, proto se nebojí odstavovat jaderné elektrárny.
Dobré je rovněž připomenout, že budovy v EU spotřebovávají 40% energie. V okolních zemích se staví/rekonstruují solarplus domy, které vyrobí více energie, než za rok spotřebují. Kolik takových je u nás?
Břetislav Machaček
2.1.2022 20:07 Reaguje na Milan Smrželektrárnu, tak budu soběstačný a budu ji i vyvážet. Pokud na to
nemám přírodní podmínky, tak mi v noci a při zatažené obloze bude
fotovoltaika k ničemu a větrník při bezvětří taky. I ty baterky
mi to udrží hodiny, ale nikoliv dny. Pak budu buď energii od
někoho nakupovat a nebo ji mít nebudu. Hrát si na vyrovnanou
bilanci s naddimenzovanými OZE a prodejem převisů, které jiní
musí kvůli kvótám energetického mixu nakupovat a v případě
výpadku nakupovat energii z uhláků, je pouhá hra na zelenou
energetiku. Ta musí být zelená vždy a ne díky nějakým švindlům
s povinným mixem a odstavením stabilních zdrojů při převisu
energie z OZE. Strčte si ty převisy za klobouk a v případě
výpadků OZE si dělejte co chcete. Ti se stabilními zdroji by
vás měli odpojit a nechat vymáchat v zelené ideologii. EU
se pustila na tenký led závislosti na přírodě a bohužel to
přehání. Rozumný mix se skutečnou (ne baterky)akumulací je
možný už dnes, ale nic se nemá přehánět, protože stabilita
sítí je jako tlukot srdce. To když se zastaví, tak jeho
nahození se nemusí pokaždé zdařit.
Vaclav Sobr
2.1.2022 22:18 Reaguje na Milan SmržMinimálně ne dokud každá elektrárna zároveň ve své vlastní lokaci nemá svojí vlastní zálohu.
Pavel Hanzl
3.1.2022 10:39 Reaguje na Vaclav SobrJaroslav Pobeha
4.1.2022 05:21 Reaguje na Milan SmržStanislav Mikeska
3.1.2022 07:00Jan Hladil
3.1.2022 08:20Emil Novák
3.1.2022 08:43 Reaguje na Jan HladilPavel Hanzl
3.1.2022 10:10 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
3.1.2022 14:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.1.2022 16:00 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
3.1.2022 17:03 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
4.1.2022 16:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.1.2022 08:42 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
5.1.2022 08:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2022 08:13 Reaguje na Emil NovákNěkdo předpokládá, že ceny energií budoou už trvale vyšší, někdo zase tvrdí, že OZE je srazí na minimum a ani JE se nevyrentuje.
Emil Novák
6.1.2022 08:46 Reaguje na Pavel HanzlA nastat to nemůže z jednoduchého důvodu, protože kdyby to nastalo, tak se nevyplatí ani ty OZE a investice za milióny do nich.
Karel Ploranský
3.1.2022 15:24 Reaguje na Pavel HanzlVezmete si na sebe VY OSOBNĚ zodpovědnost za to, že FVE, kterou jsem si pořídil, se mi vůbec někdy zaplatí?
Já jsem do toho šel s vědomím, že hodně riskuji. A čím víc o tom teď vím opravdu z praxe a čím víc temných zákoutí se odkrývá při řešení problémů které se už ukázaly, tím větší mám obavy, že navzdory těm velkorysým 50 % dotace jsem si šlápnul do lejna...
Veškerá návratnost navíc padá zcela spolehlivě, jestliže kterákoliv komponenta FVE klekne po záruce. A ta je dlouhá pouze a jenom na výkon panelů, na nic jiného. Pokud se panely mechanicky rozpadnou působením povětrnosti, budu mít smůlu už po 15 letech, u prvků uchycení už po 5 letech. Stejná lhůta platí pro měnič. Když mi odejde v šestém roce, budu si moci jen rvát vlasy.
Zvyšující se ceny elektřiny mi zdánlivě nahrávají, díky nim by se mi to mohlo zaplatit rychleji. Ale to co díky nim (snad) vydělám pomocí FVE, to mnohonásobně zaplatím v rostoucích cenách úplně všeho - od výrobků až po služby!!
A PROČ jsou ceny elektřiny skokem tak vysoké? A PROČ se budou ještě zvyšovat?
Co mi na to odpovíte? Jakou lež vymyslíte tentokrát?
Budete tvrdit, že to nijak nesouvisí s potrhlostí snílků? Jak těch bruselských, tak těch berlínských?
Pavel Hanzl
3.1.2022 16:08 Reaguje na Karel PloranskýEnergie byly silně podcené, běžná spotová cena na nule přece není normální, dotování na 50 eur bylo pro čecháčka přímo tragédie.
Teď se sešlo pár okolností zaráz (píšu to furt dokola, dobře to popsala paní Drábová) a Vladimir toho využil a přitáhl kohoutky.
Žádné snílky nikde hledat nemusíte, ti do praktického kšeftu nedosáhnou.
Pavel Hanzl
3.1.2022 10:38 Reaguje na Jan HladilSvatá Prostoto
3.1.2022 14:30Nicméně ono je to všechno daleko prostší ... prostě pokud by OZE byly taková výhra, tak se prosadí jaksi samy od sebe a není potřeba je lidem cpát a k tomu dotovat až to bolí.
A fakt si nemyslím, že by se většina národa rozplývala nad vyrabovanou dírou v zemi nebo rourou, u které jeden úplně neví, kdy mu někdo na druhém konci zavře kohoutek. Takže z plezíru za fosilní paliva asi nikdo nehoruje.
Prostě OZE jsou fajn a je spousta situací, období a regionů, kde jsou tím nej, co je dispozici. Ale nelze z nich dělat nějakou univerzální cestu ke štěstí všude a pro všechny. Je to úplně stejné jako s elektromobily. Mají řadu výhod a v řadě případů jsou fakt nej řešením. A v řadě případů zase ne (plus jsou furt drahé jak sfiňa).
Prostě netlačit jen na jedno řešení, co je efektivní se prosadí samo, a co ne, tak skončí. Jenže to by spousta lidí nemohla páchat vyšší dobro a ještě větší spousta z toho mít živobytí, nebo dokonce super kšeft.
Ale to je marný ... to je v dějinách furt dokola. Jednou je to víra, pak národ, pak třeba rasa nebo vztah k výrobním prostředkům:-))) ... lidi jsou pořád stejný.
Karel Ploranský
3.1.2022 15:36 Reaguje na Svatá ProstotoMne napadá jen provoz v lázeňských městech a s výhradou v centrech velkoměst. Smysl dávají u rozvážkové služby.
Jinak mne nějak nic nenapadá.
Co tak dokážu domyslet, všude jinde mají výhody v nejlepším případě (!) stejnou váhu jako nevýhody. Pokud se ovšem berou v úvahu VŠECHNY související nevýhody a VŠECHNY související dopady (i v jiných oblastech a oborech než je energetika a doprava).
A samozřejmě pokud se to posuzuje se znalostí věci a bez zatížení mysli jakoukoliv ideologií - ať už zelenou, nebo ropáckou.
Svatá Prostoto
3.1.2022 15:49 Reaguje na Karel PloranskýMěstská, prakticky výlučně, doprava ... od rozvozu zboží, poštu, přes taxi až po IAD (pokud je dané vozidlo využíváno primárně pro dopravu ve městě).
Tedy všude tam, kde je primárním problémem místní znečistění ovzduší a doprava má charakter poskakování po krátkých vzdálenostech, zejména ve spojení se stáním v kolonách.
Používat v těchto případech spalovací motor fakt není nic moc, ostatně ani pro ten motor.
Pavel Hanzl
3.1.2022 20:12 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
4.1.2022 16:12 Reaguje na Pavel HanzlDarth Bane
4.1.2022 21:28 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
5.1.2022 21:14 Reaguje na Svatá Prostotohttps://oenergetice.cz/cista-mobilita/nabijeni-elektromobilu-fotovoltaiky
Svatá Prostoto
7.1.2022 16:33 Reaguje na Pavel HanzlAle můžete nám napsat zda už máte ty FVE panely a ten e-mobil, který z nich budete nabíjet? Nebo furt jezdíte k pumpě pro starej dobrej N95:-))).