https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/matejn-burda-orientaci-se-o-lesy-staraji?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Burda: Orienťáci se o lesy starají

20.1.2021
Jednoduché pravidlo. Nezanechávat po sobě žádný odpad.
Jednoduché pravidlo. Nezanechávat po sobě žádný odpad.
Foto | Tomáš Bubela
Orientační běžci jsou semknutá komunita, která nemá za cíl v lesích pouze běhat a závodit s mapou a buzolou. Chtějí se o svou „tělocvičnu“, les, také starat a pečovat o něj, aby mohli běhat ve zdravém a příjemném prostředí. I proto bývá orientační běh označován jako „zelený sport“.
reklama

 

Již tradičně se orientační běžci v různých koutech naší vlasti zapojují do pomoci obnovy lesních porostů, zejména po kůrovcové kalamitě (např. v rámci akcí Lesů ČR). Rok 2020 byl v tomto směru komplikovanější, ale ani zima nebo pandemie tyto aktivity nezastavila, a tak se orientační běžci opět zapojili do přeměny našich monokulturních lesů na druhově bohaté, silné porosty, které nejen zvládnou měnící se klima, ale poskytnou i lepší prostředí pro lesní zvěř, živočišné druhy a v neposlední řadě i kvalitnější vyžití a vyšší orientační náročnost pro všechny orientační sporty. A budou přínosem i pro rekreující se veřejnost.

Například na Písecku na konci listopadu se na zalesňování holin podílelo přes 40 orientačních běžců. Jak popisuje Ivo Šafařík, jeden z dobrovolníků, lesy jsou pro orientačního běžce něco jako tělocvična, takže je to prostor, kde se pohybujeme velmi často. Ve spolupráci s místními lesy města Písku, jsme se dohodli, že je podpoříme tím, že jim pomůžeme lesy vysazovat.

Pražští orienťáci zase sázeli v lesích u Dolního Bousova, kde na oplátku za povolení tréninků v lesích Kinských dal Borgo pomohli během jednoho víkendu vysadit přes 10 tisíc sazeniček dubů. Běžci z turnovských orientačních klubů a Jenišovic se během dvou víkendů zapojili do sázení a úklidu větví na mýtinách v okolí Českého ráje. Klub z Nového Boru nabídl svou pomoc Lesní správě v České Lípě a uskutečnil dvě lesní brigády mezi obcemi Prácheň a Slunečná. Ve velmi kamenitém terénu se povedlo během jara vysázet 1000 sazenic dubů a na podzim 200 vzrostlých jeřábů.

Čist-O-les

Unikátním projektem orientačních běžců je Čist-O-les, snaha pomoci udržet a zlepšit čistotu lesa a životního prostředí jakožto prostoru, ve kterém se orientační sporty odehrávají. Projekt navázal na spontánní aktivity jednotlivců, tréninkových skupin i celých oddílů orientačních běžců, kteří už řadu let sbírají odpadky v lesích, kde trénují nebo kde hodlají pořádat závody. Čist-O-lesu jde v první řadě o čistší přírodu, nezanedbatelný přínos je ale i ve zvýšení bezpečnosti závodníků a všech lidí pohybujících se volně terénem. Všichni známe příklady toho, jaká zranění dokážou napáchat rozbité láhve a plechové nádoby skryté v listí nebo jehličí.

Sbírat odpad zvládají orienťáci při tréninku v lese i při procházkách, každý kus, který by jinak v lese zůstal, se počítá. Jen za první rok bylo orientačními běžci z lesů do patřičných skládek přemístěno zhruba 30 tun odpadků. Kromě sbírání Čist-O-les podporuje i možnost větší množství odpadků nahlásit jako černou skládku. Je navázána spolupráce s Ministerstvem životního prostředí (v rámci kampaně #dostbyloplastu) i s dalšími organizacemi a aktivitami s podobným cílem, jako například Ukliďme Česko či Plogging.cz a řada orientačních běžců se jich účastní. Hodně se jich zapojilo během jarního lockdownu i do soutěže O Challenge, kdy jedním z úkolů bylo uběhnout ve svém oblíbeném lese alespoň 3 kilometry a posbírat přitom co nejvíce odpadků.

Samozřejmě také platí i jednoduché pravidlo – nezanechávat po sobě žádný odpad! A to jak při tréninku, tak zejména při závodech. To je další cíl Čist-O-lesa hned od počátku a dnes se problematice udržitelnosti kolem závodů v orientačních sportech věnuje celá řada oddílů i nadšených závodníků, mimo jiné i pořadatelé Mistrovství světa v orientačním běhu 2021.


reklama

foto - Burda Matěj
Matěj Burda
Autor pracuje pro Český svaz orientačních sportů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

20.1.2021 10:34
Orienťáci se o les nestarají ani náhodou, osobní zkušenost. V honitbě, kde jsem dělal mysliveckého hospodáře a zástupce uživatele honitby tradičně probíhal jakýsi orientační závod. Zcela pravidelně se po proběhlém závodu v honitbě nacházely zbytky plastového značení, obaly od tatranek a tyčinek, plastové lahve apod., nehledě na rušení zvěře apod. (mimchodem součást Natura 2000). Honitba byla v pronájmu od LČR. Každoročně jsme jako ti oškliví myslivci uklízeli následky této rádoby sportovní aktivity. Nakonec to dosáhlo takových rozměrů, že mě to jako MH donutilo žádat o zákaz této aktivity. LČR mě samozřejmě poslaly do prdele. A silně pochybuji, že by se něco od té doby změnilo.
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.1.2021 11:48 Reaguje na Hunter
asi jak kde. obecně tam, kde orienťáci trénují (v lese za chalupou) a dělají si srandazávod dvakrát do týdne v rámci tréningu, je zvykem dbát o nějakou trvalou udržitelnost, uklízet po sobě, udržovat vztahy. na závodech to tak zdaleka neplatí, čím dál víc jsem zdaleka, tím víc je mi to jedno.
Odpovědět
MC

Mimo Chodem

20.1.2021 14:01 Reaguje na Lukas B.
Myslím, že snahy o částečnou profesionalizaci (profi svaz, snaha mít konkurenceschoupnou repre, velkou členskou základnu apod. ... ostatně jako u jiných sportů) a celkový vývoj společnosti směrem k pohodlnosti mění tuto disciplínu v lesní fitness aktivitu, kde les je spíše zelenou kulisou (chápu, že zájmem svazu je tento sport rozvíjet, ale ... ).
Odpovědět
JP

Jan Picek

20.1.2021 21:35 Reaguje na Hunter
Dobrý den, myslím, že pletete různé sporty a je to škoda. Orientační běžci mají v lese kontroly, žádné plastové značení, stejně tak obaly od tyčinek na občerstveních nejsou. To jsou různé krosy, které pořádají různé firmy či spolky za účelem zisku. To není případ orientačních běžců. Prosím vás tedy do budoucnosti, rozlišuje, kdo je kdo. Nás orientační běžce to pak mrzí, že se všechny aktivity v lese "strkají do jednoho pytle". Děkuji za pochopení.
Odpovědět
Hu

Hunter

21.1.2021 10:18 Reaguje na Jan Picek
Nevím, jestli si pletu různé sporty a je to samozřejmě možné, není to moje parketa. Nejednalo se o akce pořádané firmou za účelem zisku, ale pořadatel byla nějaká sportovní nezisková organizace. Také děkuji za pochopení.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.1.2021 12:54
Jak se ukazuje, tak nejlépe se staraly Vojenské lesy - viz Brdy a tak to mělo zůstat. Stačila vlastně chvilka a Brdy dopadají jako Šumava, Krkonoše, atd. .
Odpovědět
Hu

Hunter

20.1.2021 13:09 Reaguje na smějící se bestie
Tak zrovna VLS Doupov, obrovský problém s technaři, pravidelně v období srnčí říje koncert (to samozřejmě nemá nic společného s orientačními běžci), ani VP si s nimi nebyla schopna poradit (hlavně že my jsme museli mít kdejaké povolení a evidenci). Nejlíp to vyřešil jeden místní zemědělec, najel mezi ně s postřikem kejdou a bylo po nepovoleném koncertu raz dva. Obávám se, že ani VLS nejsou schopné tyto problémy vyřešit, maximálně tak zorganizovat úklid. Řekl bych, že celkem jedno jestli VLS nebo LČR, techno nebo orientační běžci, výsledek vždy stejný, jen ta intenzita se liší.
Odpovědět

Jirka Černý

21.1.2021 06:11 Reaguje na Hunter
No intenzita se značně liší, u nás proběhlo techno v takřka komorním duchu a vypadalo to jako když na louce exploduje naložené popelářské auto.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.1.2021 10:07
Mimo doby hnízdění, odchovu mláďat a klidu za extrémního zimního počasí
lze tolerovat volný pohyb v přírodě pokud se nejedná o masový závod.
Mnohem horší jsou takzvaní "ochránci" se svými pejsky pobíhajícími po
lese, kteří zanechávají minimálně pachovou stopu odrazující zvěř od
návratu na danou lokalitu. Lépe jeden závod týdně, než denní vycházka
s jedním volně běhajícím psem. V době hnízdění a výchovy mláďat je to
dokonce zhovadilost. Pokud to běžci navíc provádějí po dohodě se
správcem či majitelem lesů a honiteb, tak nelze mít moc námitek.
Je vidět, že pokud se lidé dohodnou, tak lze téměř cokoliv. Horší to
je se zmíněnými techokoncerty a dokonce v době hnízdění ptáků a
rozmnožování zvířat. Ten několikadenní hluk okolí doslova vyčistí
od jedné generace mláďat. Liknavost policie pak ve mně vzbuzuje dojem,
že je tu strach z podobných nátlakových skupin ve kterých jsou často
i dětičky VIP osob. I tam lze ale najít kompromis a vyčlenit pro ně
jednu lokalitu v republice, kterou budeme k tomuto obětovat a jinde
to bude vždy ilegální a bude tvrdě rozehnáno. Vznikají různé nově
rekultivované lokality po povrchových dolech a nebo opuštěné lomy
po těžbě surovin. Tam vytipovat podobnou legální lokalitu a je tak
problém vyřešen jedno provždy. Možná to přijmou jako tradici včetně
možnosti se napojit na zdroj elektřiny a možnost sociálních zařízení.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist