https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-evropsky-trh-s-elektrinou-funguje-dobre.co-uz-nefunguje-je-klima-2?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Evropský trh s elektřinou funguje dobře. Co (už) nefunguje, je klima

19.3.2023
Evropský trh s elektřinou je dobrá věc. Umožňuje totiž relativně snadno sehnat elektřinu v situaci, kdy se v domácí výrobě elektřiny něco pokazí. A takové případy máme v Evropě za loňský rok hned dva.
reklama

 
V první řadě je to Francie, kde došlo kvůli kombinaci sucha, horka a technických problémů k odstavení několika desítek jaderných reaktorů. V jednu chvíli jich bylo mimo provoz 32 z celkem 56. Takže do Francie bylo najednou potřeba odněkud dodat celkem asi 17 TWh elektrické energie. Přitom z Francie se ještě rok předtím exportoval trojnásobek.

Francouzské energetické firmy nakoupily elektřinu hlavně z Německa, Belgie, Španělska a Velké Británie. To jsou země, které mají jiný výrobní mix než Francie a také jiné podmínky pro výrobu. V Německu a Velké Británii mají silné zastoupení větrné parky, v Belgii kombinace jádra a plynu, ve Španělsku plyn a obnovitelné zdroje. Evropský trh tu pro Francii zafungoval jako diverzifikace rizika - když už se na domácích elektrárnách něco pokazí, je dost nepravděpodobné, že se to stane ve stejné míře i u elektráren v jiných státech.

A teď se pojďme podívat na druhý příklad, kde vloni trh taky zafungoval, i když jinak než v případě Francie. Loňský rok byl pro velkou část Evropy extrémně suchý a horký. Dopady sucha si klasicky umíme představit v zemědělství – není úroda, množí se škůdci, jsou drahé potraviny i krmivo pro zvířata. Jenže v takových Alpách má sucho i energetické dopady. Tamní výrobní mix totiž tradičně počítá se zapojením vodních a přečerpávacích elektráren.

Jen v italské části Alp vloni sucho způsobilo výpadek asi 15 TWh (to jsou zhruba naše Dukovany). A nedá se vyloučit, že se to letos zopakuje. Na konci roku to sice se zásobami vody vypadalo lépe, teď už ale vodohospodáři opět varují, že v půlce roku může být s vodou problém. Itálie je jedna ze zemí, kde probíhající změna klimatu nejspíš povede k rozsáhlým změnám ve způsobu života. Bude tam totiž opravdu horko, neúrodno a nejspíš i sucho.

V takové situaci si jako stát budou muset vyhodnotit, jak s vodou nakládat, když bude stále vzácnější, a jestli je do budoucna provoz alpských přečerpávaček vůbec udržitelný. Může se stát, že budou potřebovat ve zvýšené míře elektřinu dovážet, než si domácí infrastrukturu přenastaví na nové podmínky. Je to přitom citlivé téma, protože způsob nakládání s vodou v italských Alpách ovlivní i regiony v sousedním Rakousku a Švýcarsku. Společný energetický trh tady nabízí diplomatickou cestu řešení - my budeme chránit vodu a vy nám prodáte elektřinu.

Problém se změnou klimatu je, že se tak nějak nikoho neptá, kde mají státy hranice. Proto má cenu hledat a posilovat nástroje, které státům rozšiřují možnosti, jak řešit domácí problémy prostřednictvím širší spolupráce. Jako třeba společný evropský trh. V loňském roce nám obchod s elektřinou v případě Francie a Itálie celkem dobře zafungoval i proto, že na trhu bylo co koupit – typicky v létě je k mání levná solární elektřina, v zimě zase obvykle mají vrcholnou sezónu větrné parky.

Nepřijde mi jako dobrý nápad omezovat obchody na společném trhu, jak se teď ozývá od některých států v souvislosti s chystanou reformou. Chápu, že určitá část obchodů může mít podobu dlouhodobých kontraktů a přináší to všem stranám větší jistotu. Zároveň ale nejde nevidět, že i v podmínkách velkých centralizovaných zdrojů, které by měly dodávat elektřinu stabilně a předvídatelně, občas dojde k výpadkům. A ty jsou potom bohužel taky velké: vloni -119 TWh v jaderkách a -66 TWh ve vodních elektrárnách, to je dvouapůlnásobek roční spotřeby České republiky. Nemluvě o tom, že kvůli vyschlým vodním cestám se nedařilo pořádně dovážet ani to uhlí (reálně obnovené evropské uhelky jely v roce 2022 jen na 18 %).

Když je na trhu co koupit, dají se relativně v klidu vyřešit i situace vyvolané „vyšší mocí“, jako je třeba to zmíněné sucho. Když budou „regály“ na trhu s elektřinou prázdné, dokáže nás pořádně potrápit i řádově menší výpadek výroby. Doufám, že to bude mít na paměti Komise i jednotliví ministři v Radě, až budou diskutovat o reformě trhu s elektřinou. Řešit se to bude v létě, tak třeba jim pohled na vyschlé řeky a další klimatické reálie současné Evropy pomůžou najít nějaký udržitelný úhel pohledu.


reklama

foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (173)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

19.3.2023 07:03
Evropský trh s elektřinou nefunguje už dávno, za což mohou ti v Bruseli a následně burza !
A klima může těžko fungovat, když letadel létá stále více, k tomu starty raket, že. Obří námořní lodě a kácení deštných pralesů, jsou k tomu jenom jahůdka na dortu !
Ale za to nefungování klimatu, mohou klasické motory v autech v Evropě, co ?
Odpovědět
Pe

Pepa

19.3.2023 08:33 Reaguje na smějící se bestie
Trh s ee funguje docela dobře na tu svou relativně krátkou historii. Jinak bychom v EU měli každoroční poměrně velké blackouty a to stejně jako kdybychom si hráli každý na svém písemku, tím by ČR navic přišla o 110 mld ročně primych dotaci.
Za klima samozřejmě nemohou osobaky, to si hlasate na vašem mítinku. Ale technologický pokrok nezastavis, nebo si myslíš, že jenom motor složený ze 2000 součástek dodávaných stovkami sub a dodavatelů z celého světa je ta nejefektivnější pohonná jednotka? Stačí když ti vypadne jeden dodavatel a auta neopustí továrnu, viz kabely nebo čipy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2023 17:06 Reaguje na Pepa
Mno, ty drastické cenové výkyvy moc dobrým obrázkem o fungování ee trhu nejsou. Ale to jsme s bezemisní elektro-energetikou v podstatě úplně na začátku a žijeme hlavně z existujících silových vedení. Jak to bude, až se bude Evropa blížit uhlíkové neutralitě, když bude třeba vyrábět zhruba 3 násobek elektřiny než dnes, a to bezemisně, a všechno pořádně zálohovat bez užívání fosilních paliv, to bude jinej mazec!

Ale možná máte projevovat spokojenost v popisu práce, tak se vás nějaké hlubší úvahy netýkají.
Odpovědět
Pe

Pepa

19.3.2023 21:07 Reaguje na Jiří Svoboda
Když vypadne hlavní dodavatel tak to cenu na trhu ovlivnit musí a to je v pořádku. Nebo vy chcete mít cenu ee konstantní?
Jednou z hlavních úloh trhu je dodávat ee tam kde momentálně chybí, jinak nastava blackout, což trh dokonale plní a také o tom je clanek.
Na Vaše hlubší úvahy o dlouhodobe budoucnosti fungování trhu nemáte potřebné znalosti...
Odpovědět
Pe

Pepa

19.3.2023 21:08 Reaguje na Pepa
...znalosti.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2023 15:21 Reaguje na Pepa
Mé znalosti sahají pouze tam, že čím více se trh reguluje zákazy a příkazy a deformuje dotacemi vyvolených technologií, tím hůře funguje. A právě takové aktivity mohou trh paralyzovat a způsobovat blackouty. Těm se pak musí předcházet dalšími netržními opatřeními. Nakonec z toho vznikne podobný systém, jako za reálného socialismu.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

20.3.2023 10:09 Reaguje na Jiří Svoboda
On ten výkyv má docela dobrý smysl: OKAMŽITĚ všichni vědí, a to fakt všichni, až do toho provozovatele věčného světla v kostele, že je třeba
A/ šetřit
B/ poohlédnout se po jiných zdrojích.
Ona ta elektřina vůbec není blbý zdroj, ale musí fungovat trh obecně, protože jinak nezjistíte, kde se vyplatí a kde nikoliv. Uvědomte si, že elektromobilita je ve skutečnosti naprosto běžná věc, od těžkotonážních vlaků až po eskalátory a nekonečné pásy dopravující řekněme hromadu suti nachodníku na korbu náklaďáku. Jediná doprava, kterou elektřina fakt neumí, je ta individuální čili chaotická v čase i prostoru čili automobilová. Tramvaje i trolejbusy fungují dobře ve velkoměstě, ale na rozvoz dvaceti lidí z pěti hospod do šesti sídlišť jsou lepší auta. Pro opilce taxíky.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2023 10:21 Reaguje na Ladislav Pícha
Takovýto výkyv moc smysl nemá, protože nezapůsobi dlouhodobě ala sejde z očí, sejde z mysli. Mnohem lepší by bylo znát vysoce pravděpodobný vývoj cen energií do střednědobé budoucnosti, aby to motivovalo dělat dlouhodobá opatření.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 23:09 Reaguje na Pepa
Nj. V elektromobilů se na kabely a čipy vyzralo......už tam podle vás nejsou hahahahaha
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

20.3.2023 09:59 Reaguje na Pepa
Člověče, věřte nevěřte, spalovací motor je - pozor, pro automobily, ta nejefektivnější pohonná jednotka. Pozná se to dvěma způsoby:
1/ Konkurenční systémy se musí dotovat, aby je vůbec někdo chtěl.
2/ Spalovací motory se musí zakazovat, aby si vůbec někdo koupil konkurenční systém, přestože je dotovaný.
Věřte nevěřte, já bych taky radši jezdil bez benzínu, ale ono existuje docela dost technických důvodů, proč je to pekelně složité a proto - pozor - pekelně drahé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 08:51 Reaguje na smějící se bestie
Kdyby evropský trh nefungoval nešťastníče, tak jsme zmrzli jak drozdi, jak si přála ta kremelská zrůda.
A právě proto, že funguje i za extrémních podmínek, tak jsem vyvázli jen s odřenýma ušma a jsme na cenách skoro předválečných.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.3.2023 20:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte pravdu. Prezentované myšlenka je variací na téma, když se politici nelíbí voličům, je třeba ty voli(če) vyměnit.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 13:07 Reaguje na smějící se bestie
Letadel NELÉTÁ stále více vy špinavý lháři. Stačí si vzpomenout na osmdesátky, kdy jste vy rudá verbež lomcovali v noci okny nad obytnými oblastmi, abyste obyvatelstvu dali na vědomí, jak jste na stráži míru a socialismu před zlými imperialisty.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.3.2023 14:07 Reaguje na smějící se bestie
pan Peska je asi ztělesněný rčení, mysleli jsme to dobře ale mizerné počasí nám to zklazilo...no jo no, chtít po politikovi, aby převzal zodpovědnost nejde... Ještě že se v tom Bruseli mají na co vymlouvat, ale to neznamená, že jsou méně směšní.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

20.3.2023 10:12 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Člověče, já si nějak nedokážu připustit, že by to ausgerechnet Peksa myslel dobře. Já ho párkrát slyšel mluvit - to je zatraceně chytrej člověk. A chytrej člověk NEMÁ PRÁVO nevědět.
Je mi líto, že o někom musím napsat něco tak ošklivého.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

21.3.2023 18:40 Reaguje na smějící se bestie
Peca je ekologistický pirát. Lže jako když tiskne. Ale těch odborníků na energetiku. Nechám to na nich.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.3.2023 07:18
Europslanec Peksa , řečeno poněkud expresivně, je na prsa.
Žádný energetický trh v EU neexistuje , jde o centrálně řízenou a regulativy upravenou distribuční soustavu , která se řídí politickým zadáním (Green deal) , je zmrzačena dotacemi na OZE a neprůhledným hospodařením s emisními povolenkami . Ty má v gesci výsostně politický orgán Evropská komise.
Nejde o nic jiného než obdobu socialistického nazírání ekoblouda na svět.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.3.2023 07:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 08:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy jste regulérní komik. Jak si představujete, že se mění denně ceny energií na burze a následně se tvoří ceny pro obyvatele? Nějakou "centrálně řízenou a regulativy upravenou distribuční soustavu"??? Fakt? Jak se jmenuje, kde má sídlo a kdo je tam šéfem? Podle jaké legislativy jede?
To by věděl jen pan Novák. A taky ví, že je úplná pitomost.
Zkuste ale popsat, jakým mechanismem vám do baráku chodil plyn i elektřina zcela bezproblémů, i když byl všeho kritický nedostatek!! Centrální systém tohle neumí, to umí jen trh.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2023 17:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Bože, copak je to trh, když část zboží je tam dotováno a povinně vykupováno?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 17:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Zcela normálně.Je to jen jeden ze zátěžových faktorů, trhu je mu to fuk. Když budete dotovat várobek A, může být na trhu levnější, (což se s energiemi asi nedělá), když ho zatížíte daní (emisní povolenka), vyjde dráž. Naprosto normální trh, něma problema. proto se to dělá.
Daně na alkohol, benzín a cigára snad nějak hroutí trh??
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2023 20:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Dotuji třeba FVE vyrobené z uhlí v Číně. Komické!

Proč se to v ee daní a dotuje? Fakt si myslíte, že kvůli ochraně globálního klimatu? A nebo je to spíše metoda, jak někomu přihlát nemalý peníz?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 08:07 Reaguje na Jiří Svoboda
Kvůli klimatu. Nechápu, kdo by komu přihrával nějaké kačáky tak debilním způsobem. Technologie pro OZE jsou prostě drahé a neměly by šanci se prosadit. Jak prosté milý Watsone.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2023 15:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale Šerloklu, kdyby se to vše dělalo kvůli klimatu, tak už tu dávno máme globální uhlíkovou daň z těžby fosilního uhlíku a fungovalo by to samo a optimálním způsobem! Ty zájmy jsou úplně někde jinde, jen vám chybí ochota si to přiznat!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 07:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Připadá mi až komické, že někdo není schopen pochopit něco tak jednoduchého, i dyž mu to bylo 100x vysvětleno.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

20.3.2023 10:16 Reaguje na Pavel Hanzl
No počkejte - cena elektřiny lítá jak splašená, někdy i do záporu. Vám jako odběrateli to distributor zprůměruje, maximálně vám nabídne tarif s nočním proudem. Vhodné typicky třeba pro bojler, teplá voda je, bez nadsázky, skvělé úložiště energie.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2023 15:30 Reaguje na Ladislav Pícha
A jak z toho teplého bojleru získáte elektřinu? To je jako byste říkal, že váš bachor je ideální skladiště pro řízky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 07:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Ale bachor dokáže z těch řízků vyrobit energii, na rozdíl od ledničky, která ji jen spotřebovává.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.3.2023 14:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
1**
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

21.3.2023 18:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 08:36
Pan Peksa z neznámých důvodů opomněl ten nejdůležitější aspekt, putinovské zablokování plynu. Tam propad o nějakých 80 miliard kubíků způsobil ty příšerné cenové šoky. V kombinací s tím, co píše, to vytvořilo nejhorší energetickou krizi od 70. let, která ovšem odeznívá. Jak je to možné, když sucho a vyšší teploty jsou pořád?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 13:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Plyn žádný Putin nezablokoval, nelžete tady. Kdybyste měl alespoň dokončené základní vzdělání, tak byste věděl, že plyn je neobnovitelný zdroj, a zásoby tohoto jsou konečné. Bylo to napsáno ve vlastivědě pro pátou třídu. To vy jste ale neměl čas, provolával jste slávu SSSR a věčně žijícímu Leninovi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 08:48
Energetický trh (burza) se projevila jako neprůstřelný systém, fungující i ve zcela extrémních situacích. Pokud vznikne extrémní nedostatek něčeho, extrémně vyletí jeho cena a tím extrémně spadne spotřeba a začnou se hledat zcela extrémní postupy k její získání. Tím se systém zase vrací zcela automaticky do rovnováhy, což vidíme dnes všude.

Tohle žádný umělý a centrální systém nedokáže.

Jako extrémní řešení považuji velmi až extrémně rychlou výstavbu německých LNG terminálů, které se staví cha cha cha v NĚMECKU!!! načerno, bez stavebního povolení!!
Tohle považuji za důkaz, že Evropa neztratila rozum a má šanci neutopít se ve vlastní byrokracii.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 13:11 Reaguje na Pavel Hanzl
To, že se sklenice dopije, není žádná extrémní situace, stejně jako když někde dojde ke zlomu produkce plynu. Kalkulovat s tím, že se odveze odněkud, odkud se vyvážejí pouze přebytky, je hovězí nápad, a ten, v jehož hlavě se třo zrodilo, je blb.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 13:20 Reaguje na Pavel Hanzl
A k čemnu to těm Němcům CHACHACHA je, když jak Norsko, tak USA mají toho plynu ještě na o něco málo více, než 10 let současné produkce, a k zastavení exportu dojde CHACHACHA ještě mnohem dříve??? Na koho budete nadávat potom???
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.3.2023 14:54 Reaguje na Daniel Višňovský
V Evropě je v nalezištích plynu na 20 - 40 let, stačí ho jenom začít těžit. A na 50 let má plynu Ukrajina, pokud vyhraje válku bez větších územních ztrát. A roury z Ukrajiny k nám jsou položeny už dávno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 18:10 Reaguje na Radim Polášek
Putin nám prodával plyn tak levně, aby se Evropanům nevyplatilo těžit vlastní. Jako drogový dealer věděl, jak se pěstuje u nějkoho závislost. Ale Evropani nejsou tutani.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 18:34 Reaguje na Radim Polášek
Ano, pokud každý rok, vytěžíte plynu do jednoho zapalovače ročně, pak je tohoto na 40 let. BTW....umíte VY OSOBNĚ ten plyn těžit? Kolik jste už vytěžil fluidních energetických surovin? Nic? Tak nerypákujte, stulte pysk i nebučte, když se baví dospělí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 19:21 Reaguje na Radim Polášek
ODKAZ, LHÁŘI!!!!!!!!!!!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2023 17:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím, že způsobem ode zdi ke zdi zvládne regulovat i člověk vaší úrovně.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2023 09:01
Pan Peksa pronesl zcela zásadní informaci: "To jsou země, které mají jiný výrobní mix než Francie a také jiné podmínky pro výrobu. "

Je tedy zcela nutné podporovat všechny nízkoemisní zdroje bez vyjímky a hlavně bez ideologie.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.3.2023 09:28
Pokud je trhem tento paskvil řízený EU a burzou, tak bylo trhem taky i to přerozdělování zisků za socíku. Levně vyrábíme, levně prodáváme, ale nazpět
kupujeme dráž, pouze proto, aby drahé zdroje ekonomicky přežily. Ty drahé
OZE dotujeme a přednostně od nich nakupujeme nevyužitelné přebytky a ty
levné trestáme povolenkami a neustálým zpřísňováním podmínek provozu(JE).
Piráti se asi v socíku shlédli, když chtějí lidem a firmám stále diktovat,
jak mají žít a fungovat. Mluví z nich nezkušenost a naučená moudra ze škol
pochybné kvality. Technikům rozkazují politologové, filozofové a jiní lidé,
kterým schází základní technické znalosti. Podle toho to taky v EU vypadá
a obávám se, že to bude nadále čím dál horší. Generace zdravého rozumu
vymírá a doblblé generace začínají mít většinu, která žije v oblacích a má
nereálné představy o technice a ekonomice. Vše zachrání dotace ze zisku
úspěšných, ale ty likvidují a na dotace nebude. Zatíží tak daňově více
spotřebitele, ale ti to už brzo neutáhnou. Pak je tu možnost dotovat na dluh a dostat ekonomiku EU ke kompletnímu krachu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 09:49 Reaguje na Břetislav Machaček
Na věky věkův Ámen trulo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.3.2023 10:07 Reaguje na Břetislav Machaček
+1 !
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 13:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Machačku, kdo je to VY levně vyrábíte??? Kdo je to to VY levně prodáváte??? Proč dokola stále melete stupidní lži o tom, že vyrobenou elektřinu posíláte do nějaké lipské rozvodny, tam tato přejde do jiných drátů, a přiteče zpět?? Žádná taková rozvodna není Machačku, naopak, poblíž Lipska má pan Křetínský elektrárnu, která má vyšší instalovaný výkon, než všechny ČEZácké dohromady, tudíž jaksi není potřeba, aby tam nějaká ČEZácká elektřina tekla. NAVÍC, křetínský vozí z Německa uhlí pro dvě české elektrárny, a kdyby to nedělal, tak byste si tu mohli s Vinklerem akorát navzájuem houpat Vaškem.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 13:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Aha, generace zdravého rozumu velela vyčmoudit všechny fosilní zdroje během 40 let, aby na ty další generace nezbylo, ŽE, Machačku??? To je podle Vás ten "zdravý rozum" Já se ptám Machačku, kde je to Vaše zařízení, které dokáže to spálené uhlí z ovzduší znovu dostat pod zem, aby bylo co těžit, a z čeho získávat energii.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 13:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Machačku, to za za Vás, komoušů JSTE vy POLITRUCI nám TECHNIKUM diktovali. A nyní, když nemůžete diktovat, tak alespoň ideologicky vřeštíne na diskusích.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 13:25 Reaguje na Břetislav Machaček
A vy základní technické znalosti máte, když projevujete neznalost vlastivědy páté třídy?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.3.2023 15:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Nejenže dotujeme drahé OZE, ale taky dotujeme zisk překupníkům elektřiny. Díky tomu, že posledních cca 15 let se kvůli zelenému rozvratu evropské energetiky nedá stavět klasické stabilní zdroje elektřiny, protože se nedá dopředu spočítat jejich ekonomická návratnost tudíž se coby investice nedají financovat, nebyla nyní alternativa k elektřině od překupníků, která byla až 15x předražená. Distribuční závody, aby zajistily svým zákazníkům elektřinu mohly ji získat jedině od překupníků a ti, protože nebyla alternativa, mohl i cenu elektřiny takhle obrovsky přepálit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 18:13 Reaguje na Radim Polášek
Kdo je nějaký překupník elektřiny? Distributor? To těžko, výrobce? Zákazník taky ne. A nikdo jiný tam nefiguruje.
Odpovědět
va

vaber

19.3.2023 09:37
vzpomínám na dobu, kdy se tvrdilo,že žádný nový jaderný blok není potřeba protože,elektřiny bude mnoho a to byl jeden z hlavních důvodů proč o výstavbu dalšího bloku nebyl zájem,
byla to doba kdy každý kdo nehlásal odstavení JE, byl považován za vyvrhela a největší hrdinove byli ti co JE odstavili, místo toho se prosazoval paroplyn a sluneční el. na zelených loukách ,mocně dotované ,což je značná deformace trhu ,
i my jsme si paroplyn postavili,kdo ví zda li Počerady jedou stále nebo jen občas a za kolik vyrábí kWh,samozřejmě i takovou drahou energii trh nakoupí ,právě proto ,že zdroje el. jsou pochybné, to se prosazovalo a to ovlivňuje cenu ve špičkách, vše navrhovali vizionáři v EU
trh prý funguje dobře i když jde od extrému k extrému ,
samozřejmě stačí zdražit a spotřeba klesne ,ale to je nouzové východisko a ne správný chod věcí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 09:58 Reaguje na vaber
Naposled "se tvrdilo" za komára, od té doby každý tvrdí něco jiného. Výhrady proti JE byly už od 60. let, Černobyl, Fukušima i Putinovo vyhrožování tomu pomáhalo, zase grýndýl a potřeba čisté energie hovořily pro další výstavbu.
Z plynu je špičková energie, potřebná vždy, nejen na vyrovnávání OZE. FVE do jisté působí míry taky tak .
Trh funguje dobře, i za extrémních podmínek loňského roku bylo energie pořád dost. Sice drahé, ale vždy je něco za něco. Nebýt plyn (jak nám sliboval Puťka), tak můžeme být fakt v bankrotu.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 13:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Nepravda, naposledy se to tvrdilo někdy mezi lety 2012 -2016, v době kdy už byl vypsanej ten tendr na dostavbu Temelína. To se vřeštělo, že se ta elektřina z těch nových bloků stejně neprodá, a každej druhej proletář v tom viděl tunel.
Odpovědět
va

vaber

19.3.2023 13:32 Reaguje na Pavel Hanzl
stále říkám ,že nevíš co bylo včera,ty jsi vzorný příklad lidí ,co tvrdí každou chvíli něco jiného,
slepičí mozek nic nenapraví
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 18:15 Reaguje na vaber
Zkuste tady uvést, co jsem včera tvrdil jiného, než dnes.
Odpovědět
pa

pavel

19.3.2023 10:21
no věděl jsem to již dříve ale dnes je to plně potvrzeno máme v češtině nové synonymum pro slovo IDIOT a to je slovo EUROPOSLANEC a pozor přátelé diskutující pan HANZL má ve svém nicku chybu a to je záměna písmene N za J pak je jeho jméno správně
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 13:24 Reaguje na pavel
To s N-J Víme všichni, ale nesmí se to psát, je za to blokace.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.3.2023 15:03 Reaguje na pavel
No, co si do evropského parlamentu volíme, to tam je a potom to nám taky škodí. O volbách je třeba zapojit nzdravý rozum a tyto škodíky naší společnoti tam prostě nevolit.
Odpovědět
VH

Viktor Havel

19.3.2023 10:22
Trh fungoval proste skvele! Proto vyletla cena MWh na 1000 Eur a muj dosavadni dodavatel NANO Green mi zalohy platby zvysil ze 3300 az na 47000 (leden). Tak jsem rad, ze jsem mohl pomoci Nemecku prosazovat gryndyl!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 10:36 Reaguje na Viktor Havel
Trh není od toho, abyste měl zrovna vy levnou elektřinu. Ten je od toho, aby vyrovnával poptávku s nabídkou.
Což dělal velmi důsledně.
A jestli to nějaký šmelinář zneužije, není to problém trhu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.3.2023 10:39 Reaguje na Pavel Hanzl
ANO,
je to problém vládnoucích politiků a justice, že něco takového dovolili !
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 14:22 Reaguje na smějící se bestie
A co jakože dovolili???? Neli tu elektřinu rozdělovat podle potřeb????
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 18:55 Reaguje na smějící se bestie
Mě v šalině ukradli peněženku, což je problém vládnoucích politiků a justice, že něco takového dovolili !
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.3.2023 12:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Trhem se pane Hanzle rozumí trh bez přívlastků.
To ,co dnes existuje s elektřinou je pouhá pokřivená karikatura trhu .
To je dobrý leda pro Peksy, Hanzly a další ekomagory.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 18:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pořád nechápu, co je tam pokřiveného. Daně, nebo emisní povolenky jsou jen nákladový faktor, stejně jak vysoké mzdy, nebo drahé technologie, výtěžnost ložiska, dopravy atd.. Naprosto normální, z toho vzniká cena a ta jde na trh.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2023 12:00 Reaguje na Viktor Havel
Z rozhovoru a p. Mílem: "Čtvrtým principem je odstranění stávajících distorzí na trhu s energiemi a příčin dnešního stavu. Tedy uvědomění si, že žádný funkční trh s elektrickou energií nikdy neexistoval. To potvrzuje i zpráva Evropského účetního dvora, tedy auditora Evropské komise. V lednu 2023 vydal dokument, který jasně konstatuje, že tady nikdy nefungoval trh s elektrickou energií. Prioritou je mít nový design trhu, který odpovídá potřebám ČR a Evropy."
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.3.2023 21:44 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nerozumím, o čem Míl mluví. Jaký nefunkční trh? Já žádný trh s českou elektrikou nevyžaduji. Proč není zásobování jako dřív. Nadbytky ať ČEZ zpeněžuje jak je libo, nejlépe za oprávněně velmi draho těm, co likvidují českou i svou energetiku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 08:13 Reaguje na Jaroslav Studnička
Fakt neexistoval? A kde se teda elektřina kupuje? O čem mluví, co si představuje pod pojmem "trh"? Nebo jste to zase nepochopil, vytrhl nějakou blbost z kontextu a zdupal jste to celý, jak dycky?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.3.2023 08:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Odkaz na dvoudílný rozhovor s p. Mílem jsem zde před několika dni dával, tak si to přečtěte, než tu budete zase blábolit.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 14:21 Reaguje na Viktor Havel
A kdyby trh nebyl, tak by vám cenu nezvysili, ale odpojil by vás, a zdůvodnil by to tak, že někdo jiný při nedostatku elektřiny tuto potřebuje více, než vy. Kromě toho, kdybyste nebyl tržní dravec, vyznávajíci hodnoty centrálního plánování, byl byste u CEZ.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 14:24 Reaguje na Viktor Havel
Bez Německého uhlí byste měli v Cechackostanu blackout, hlupaku.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2023 14:55
Opět je v článku několik nesmyslů:
1) Kombinace sucha a horka zapříčinila loni ve francouzských jaderných eletkrárnách výpadek pouhých 0,5 TWh, tj. zcela zanedbatelný, viz zde: https://www.lemonde.fr/blog/huet/2022/11/17/nucleaire-eau-climat-bilan-de-canicule/
2) Tvrzení "Zároveň ale nejde nevidět, že i v podmínkách velkých centralizovaných zdrojů, které by měly dodávat elektřinu stabilně a předvídatelně, občas dojde k výpadkům. A ty jsou potom bohužel taky velké: vloni -119 TWh v jaderkách..." - další nesmysl. Podstatná část z těch 119 TWh vůbec nesouvisí s nějakými výpadky ale prostě proto, že byly jaderné elektrárny v Německu a Belgii z politických důvodů předčasně a bezdůvodně uzavřeny.
3) To hlavní, co se loni v domácí výrobě elektřiny pokazilo, a co způsobilo růst cen elektřiny na rekordní úrovně z důvodu naivní energetické politiky zemí EU, tj. léta budovaná závislost na ruském plynu, "kupodivu" v článku z nějakého záhadného důvodu chybí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.3.2023 15:09 Reaguje na Emil Novák
Tak je to kombinace nedostatku ruského plynu a kvůli zelenému blázněné nestavění nových stabilních elektráren posledních asi 15 let.
Kdyby se ty nové elektrárny postavily a nyní by oproti elektřine vykoupené dopředu spekulanty postavily svou nabídku okamžité nabídky dodávek elektřiny, spekulanti by si dovolili zdražovat elektřinu tak 2x, ne 10x - 15x. Protože by takhle zdraženou elektřinu neprodali.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2023 17:22 Reaguje na Radim Polášek
Ano, plus předčasného bezhlavého zavírání stabilních domácích jaderných a uhelných zdrojů bez toho, aniž by za ně byla jiná stabilní domácí náhrada.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 18:30 Reaguje na Emil Novák
"Emil Novák9.7.2022 20:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Omyl ano ale opět váš. Jak je vidět na příkladu Německa, k žádnému nahrazování "stabilních i špičkových" zdrojů pomocí OZE nedochází. Instalovaný výkon stabilních zdrojů v Německu na konci roku 2003 - 101,97 GW, na konci roku 2021 - 100,81 GW. Je tedy evidentní, že instalovaných stabilních zdrojů má Německo pořád stejně a jen k nim vybudovalo paralelně druhou energetiku do dobrého počasí."
Tak nevím. Jak to teda fakt je?
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2023 18:52 Reaguje na Pavel Hanzl
"Fakt" je to tak jak jsem psal, tehdy i dnes. Vzájemně se to ani v nejmenším nevylučuje. I v Německu došlo k "předčasnému bezhlavému zavírání stabilních domácích jaderných a uhelných zdrojů bez toho, aniž by za ně byla jiná stabilní domácí náhrada". Instalovaný výkon stabilních domácích uhelných a jaderných zdrojů v Německu klesl v uvedeném období o 40 %, zatímco instalovaný výkon plynových elektráren, které domácími zdroji rozhodně nejsou, stoupl ve stejném období o 60 %. Co na tom konkrétně nechápete?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 19:47 Reaguje na Emil Novák
Instalovaný výkon stabilních zdrojů v Německu na konci roku 2003 - 101,97 GW, na konci roku 2021 - 100,81 GW.
Instalovaný výkon stabilních domácích uhelných a jaderných zdrojů v Německu klesl v uvedeném období o 40 %,

1% je to samé co 40%, asi su fakt úplně blbé, nebo je to jak s kachňálem.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2023 20:02 Reaguje na Pavel Hanzl
1 % není to samé co 40 %, ale druhou část té věty už máte naprosto správně. Opět jste zkrátka nepochopil psaný text.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 08:18 Reaguje na Emil Novák
Tak to vysvětlete. Máte dvě věty o stejném objektu v příkrém rozporu.
Nebo se držíte známého rčení zatloukat, zatloukat, zatloukat a když to rupne, zatloukat dál?
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2023 08:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejsou to "dvě věty o stejném objektu" a už vůbec nejsou "v příkrém rozporu", Hanzle.
"Instalovaný výkon stabilních zdrojů" × "Instalovaný výkon stabilních domácích uhelných a jaderných zdrojů".
Zkuste najít rozdíl, stále ještě věřím, že na to nakonec přijdete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 08:28 Reaguje na Emil Novák
Není žádný. Víte sám, že jste myslel v obou větách to samé, ani hnidu tu nevypíchnete. Žádné "zahraniční" zdroje v Německunnic podstatného neudělá, vždy elektřinu vyváželi.
Prostě se jen kroutíte jak had šedý, šupinatý.
Proč si sám nemůžete přiznat jakoukoliv chybu? To máte tak nízké sebevědomí?
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2023 08:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, Hanzle, nemyslel jsem v obou větách to samé, v každé větě jsem myslel něco jiného, proto jsem také v každé větě něco jiného napsal. Už jsme zase u toho vašeho problému chápat psaný text. Tím kdo by tu měl přiznat chybu jste vy a ne já. Zemní plyn není německý domácí zdroj, opravdu není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 09:35 Reaguje na Emil Novák
O žádném plynu taky nepíšete, jen o "německých domácích stabilních zdrojích", jejichž instalovaný výkon klesl v jedné větě o 1%, ve druhé o 40%. I hodně zkroucený had na sobě škotový uzel neudělá.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2023 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, Hanzle, nikde jsem nepsal o "německých domácích stabilních zdrojích", jejichž instalovaný výkon klesl o 1%. Přestaňte lhát, vy zkroucený hade.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 07:07 Reaguje na Emil Novák
"Instalovaný výkon stabilních zdrojů v Německu na konci roku 2003 - 101,97 GW, na konci roku 2021 - 100,81 GW."
Já tam vidím 1%, vy ne?
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.3.2023 07:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Mám dotaz: vážně jste tak hloupý nebo to jen hrajete? Opravdu nejste schopen pochopit rozdíl mezi "stabilní zdroj" a "stabilní domácí zdroj"?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 18:38 Reaguje na Radim Polášek
uhelmý 660 MW v Ledvicích nic??? 900 ?W paroplyn v Počeradech nic??? Labská kaskáda nic???
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.3.2023 19:38 Reaguje na Daniel Višňovský
Co je Labska kaskada? Strekov vyrobi asi tak dvojnasobek elektriny, co jez na Stvanici a jezy a prehradky na Labi nad Melnikem ne o moc vic. Jaka je vzajemna bilance naseho dovozu nemecke hnedouhelne elektriny a nasi s ruskym palivem - jaderne elektriny?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 23:13 Reaguje na Miloš Zahradník
Lovosice, litomerice, Roudnice Štětí Liběchov.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 23:16 Reaguje na Daniel Višňovský
Nevím, co je německá a česká hnedouhelna elektřina.....počítáte elektrárny, které patří LEAG mezi německé, nebo české???? Jsou v Německu, ale vlastní je Češi.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

20.3.2023 09:18 Reaguje na Daniel Višňovský
Minil jsem porovnani prispevku ceskeho a nemeckeho (beru to geologicky) uhli, a ruskeho jaderneho paliva do ceskeho energetickeho mixu. Spad Labe od Melnika do Usti je kolem 20 metru, vody tece v Usti skoro 2 krat (v Melniku jen asi 1.5 krat) tolik co v Praze cili energeticky potencial te reky (je asi plne vyuzit) cini rekneme 5 Stvanic nebo rekneme 1 Orlik (ktery je 10 krat vyssi nez jez na Stvanici ale Vltava je tam polovicni)
tahle cisla jsou jen velmi hruba :) Uznam ale, ze to neni uplne malo. Vetsim dilem jde asi o Strekov. Na wiki a jinde je o rekach spousta zbytecne "presnych" cisel ale presna nadmorska vyska (pri prumerne vysoke hladine) hladiny reky v danem miste se tam hleda spatne. Udaje o prutoku jsou tam spis hausnumera -
pomineme li presnost mereni (ktera je u zkanalizovane reky asi uz dost dobra na rozdil od reky tekouci v nepravidelnem koryte) tak hlavni problem tech "dllouhodobych prumeru" je to, ze rocni prutoky i velkych rek kolisaji nekdy v pomeru az 1:2 a navic v poslednich cca 15 letech je nizky prutok spis pravidlem, nez nahodnou anomalii
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.3.2023 12:32 Reaguje na Miloš Zahradník
Německé uhlí se vozí pro Počerady, Chvaletice, a myslím Opatovice. Instalovaný výkon asi 1,9 GWe - nějaké teplo. Temelín + Dukovany cca 3,8GWe. Finta je, že bez toho německého uhlí by už bylo ČR dovozcem. Myslím, že další uhlí se vozí z Polska do Dětmarovic.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2023 13:07 Reaguje na Daniel Višňovský
Počerady mají uhlí z vlastního lomu Vršany, i Chvaletice berou uhlí z vlastních zdrojů.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.3.2023 13:23 Reaguje na Emil Novák
Jen doplním.
Hnědé uhlí z Německa berou Opatovice, respektive jedná se o uhlí, které získal EPH koupí důlní společnosti Mibrag.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.3.2023 18:45 Reaguje na Jaroslav Studnička
EPH provozuje nasobne více hnedouhelnych elektráren, než CEZ. LEAG patří do EPH, a ani to není vše.....ten uhlak, který vidíte na A2 u Hannoveru je také EPH.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.3.2023 18:42 Reaguje na Emil Novák
No, já mám info, že Chvaletice berou zhli od Kretinskeho.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.3.2023 18:42 Reaguje na Daniel Višňovský
Uhlí...
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

20.3.2023 15:27 Reaguje na Daniel Višňovský
Dik za info. Kolik GWE cini prumerny vykon ceske energeticke soustavy? A
kolikrat vice ceskeho uhli se u nas spali vic, nez toho nemeckeho? To nemecke uhli je z Luzice ci nekde z vetsi dalky? A vozi se pres Decin?
(Abych si trochu upresnil sve vlastivedne znalosti :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 08:24 Reaguje na Emil Novák
Tu příčinu tam máte špatně, jak dycky.
Závislost (ovšem pouze asi 40%) není sama žádná příčina krize. Ta krize nastane, až vám to dodavatel stopne. Dalších 60% fungovalo dál normálně.
Evropa je energeticky i surovinově závislá na půlce světa a je nějaký problém?
Není. POUZE s Putinem, s nikým jiným.
Takže ten problém není závislost, ale Putin.
Já vím, to vám nezapadá to šablony dogmat, bez kterých jste v dupě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2023 08:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Příčinou že vám vykradli byt nebylo že jste nechal týden dokořán otevřené vchodové dveře a ještě jste veřejně rozhlásil že týden nebudete doma, ale zloděj který toho využil. Zhruba takovou "logikou" tu argumentujete.
Příčinou krize jednoznačně hloupá energetická politika zemí EU byla. Výpadek 40 % plynu na krizi bohatě stačí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 09:15 Reaguje na Emil Novák
Omyl jak dycky. Příčinou vykradení, že jsem nechal otevřené dveře v komunitě, kde NIKDO NIKOMU NIC neukrdl, je VŽDYCKY zloděj. Zvláště, když se tak chovají všichni.
Příčina vašeho okradení na ulici není, že chodíte neozbrojen, jako všichni ostatní.
Vaše otáčení významu je takové dost vinklerovské.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2023 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Komunita kde "NIKDO NIKOMU NIC neukrdl" ovšem Evropa rozhodně není, a to už minimálně od roku 2014. Zrovna vy jste se mohl zbláznit, když se jen připouštěla možnost nechat si od Ruska předložit nabídku na výstavbu jednoho jaderného bloku s roční výrobou maximálně 9 TWh, ale dovoz stovek TWh ročně v podobě zemního plynu vás nechával úplně v klidu a teď hrajete překvapeného, že to Rusko zneužilo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 09:41 Reaguje na Emil Novák
Taky nikdo v Evropě nenechává otevřený barák. Ale kupuje plyn na základě mezinárodně platých smluv s různou délkou kontraktu. A Gazprom se vymastil na všechny. Tohle není blbostí odběratele, to nečekal NIKDO (kromě mě, samozřejmě). A ten plyn Evropa zvládla výrazně lépe, než my bychom zvládali ruský blok v Temelíně.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2023 09:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozřejmě že nechával, právě v podobě léta budované závislosti na ruském plynu a likvidaci stabilních domácích zdrojů (uhelných a jaderných), aniž by za ně byla jiná stabilní domácí náhrada.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 09:55 Reaguje na Emil Novák
"Instalovaný výkon stabilních zdrojů v Německu na konci roku 2003 - 101,97 GW, na konci roku 2021 - 100,81 GW."
Tak likvidovali nebo nelikvidovali, dali mi medajli, nebo nedali mi medajli?
Zkuste se už nějak rozhodnout, bo s váma je, (brněnsky řečeno) jako "hantec jak s pos.aným tanec".
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2023 10:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, naučte se nejdřív číst a to co čtete chápat, vím že je to pro vás nedostižná meta, ale bez toho se bohužel smysluplně diskutovat nedá.
Hint: důležitá jsou všechna slova ve větách, ne jen každé druhé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 09:50 Reaguje na Emil Novák
Faktem je, že první tendr na dostavbu Temelína byl velmi nebezpečný, bo expozitura Fsb na pražském Hradě měla velkou sílu a i přes výrazný odpor odborné veřejnosti (kromě pana Wagnera) by asi byl Rosatom v estébákově vládě protlačen.
Vy ovšem nikdy nepochopíte, že nechat si stavět jaderku od státu (a Rosatom je státní podnik) který vás zařadí na druhé místo mezi nejhorší nepřátele (hned po USA) je prostě zcela šílený nápad.
Nechali by si Britové postavit elektrárnu pro celý Londýn od Hiterovy firmy??
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2023 10:12 Reaguje na Pavel Hanzl
1) K věrohodnosti vašich už tak hloupých názorů moc nepřispívá, že si pletete Temelín a Dukovany.
2) Vy jste ten poslední co může něco plácat o tom kdo co údajně nikdy nepochopí (aniž by to byla pravda).
3) "Nechat si stavět jaderku od státu (a Rosatom je státní podnik) který vás zařadí na druhé místo mezi nejhorší nepřátele (hned po USA) je prostě zcela šílený nápad", přičemž takových jaderek jsou v Evropě vyšší desítky a jejich provoz je na Rusku nezávislý, ovšem mít z Ruska skoro polovinu zemního plynu, který se dá zastavit ze dne na den, to vůbec chyba nebyla a kdo mohl tušit že se to stane...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 11:29 Reaguje na Emil Novák
ad 1) Píšu o prvním tendru na dostavbu Temelína, račte si to tam přečíst.
ad 2) To je zcela relativní pojem, s tím bych nešermovat.
ad 3) Nevím, jestli jaderek stavěných Rosatomem jsou v Evropě "vyšší desítky", ale asi žádná se nestaví v zemi úhlavního nepřítele Ruska. Plynu jsme se zbavili do roka velmi elegantně.
Ovšem jaderka použitá jako zbraň (názor Putina) je přece úplně jiný level, už to palivo z podzimu bych dost brutálně prověřoval a další rozhodně nekupoval, i kdyby bylo zadara.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.3.2023 11:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Ad 1) V prvním tendru na dostavbu Temelína žádný "výrazný odpor odborné veřejnosti" nebyl, opět plácáte nesmysly.
Ad 2) Tak s tím nešermujte, když je to relativní.
Ad 3) Opět ten problém s chápáním psaného textu, nikde jsem nepsal že "jaderek stavěných Rosatomem jsou v Evropě vyšší desítky".
"Velmi elegantně" jsme si tu vytvořili nejhorší energetickou krizi od 70. let, Hanzle, a zaplatili jsme za to slušnou devastací veřejných rozpočtů.
"Jaderka použitá jako zbraň" je jen strašení lidí jako jste vy. Ve skutečnosti na Ukrajině naopak vidíme, že jaderné reaktory jsou v podstatě jediná energetická zařízení, na které Rusko neútočí se snahou je zničit.
Palivo se "dost brutálně prověřuje" odjakživa, bez ohledu na to odkud pochází.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 07:15 Reaguje na Emil Novák
3) "Nechat si stavět jaderku od státu (a Rosatom je státní podnik) který vás zařadí na druhé místo mezi nejhorší nepřátele (hned po USA) je prostě zcela šílený nápad", přičemž takových jaderek jsou v Evropě vyšší desítky a jejich provoz je na Rusku nezávislý, .....
Zkuste jmenovat jen pár těch desítek, o kterých píšete.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.3.2023 07:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Vážně chcete abych jmenoval desítky jaderných elektráren v Evropě? K čemu by vám to bylo?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 07:21 Reaguje na Emil Novák
Stačí jen ty, které stavěl Rosatom.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.3.2023 07:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč bych to měl dělat? Já jsem nic nepsal jen o těch, které stavěl Rosatom.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 07:27 Reaguje na Emil Novák
Píšete to o příspěvek výš, už jsem vám to kopíroval.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.3.2023 07:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Nepíšu to o příspěvek výš, to jen vy opět nejste schopen chápat psaný text.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 07:20 Reaguje na Emil Novák
Ad ad A) četl jsem pouze názory pár našich energetiků a pí. Drábová i pan Míl byli dost proti Rosatomu.
Rusi neútočí na jaderku v Záporoží (jen občas omylem), bo v ní mají ukryté zbraně a velitelství atd. atd. Navíc je útok na JE považován jako útok jadernou zbraní a tam dostali od Amíků červenou čáru.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.3.2023 07:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Četl jste ty názory kdy? V roce 2014? Žádám odkaz na nějaký takový názor z roku 2014.
Rusové ani nikdo jiný neútočí na žádnou jadernou elektrárnu "se snahou je zničit".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 07:24 Reaguje na Emil Novák
Člověče nešťastná, tu krizi přece způsobil grýndýl a ne Putin!!
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.3.2023 07:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Já jsem o grýndýlu nic nepsal, člověče nešťastná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 07:30 Reaguje na Emil Novák
Jak hantec a pos.aným tanec.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.3.2023 07:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Jedině vaší vinou, já nemůžu za to, že nejste schopen chápat co kdo napsal a vidíte tam pořád něco co tam není.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.3.2023 15:10
Zelený bruselský svazák Peksa vyplodil zelený blábol.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.3.2023 19:30 Reaguje na Radim Polášek
Vzajemne si tady porad nadavame a tak radeji hledejme, co nas (skoro vsechny zde) spojuje. Verim, ze nazor na tohodle pana Pirata :)
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.3.2023 21:38 Reaguje na Miloš Zahradník
Sympaťák. Jen je skoda, že si nešika pexeso neumí opravit nefunkční klimu a píše asi kvůli horečce zmatené výplody.
"Zaznamenal jsem, že na Václavském náměstí se sešli nějací lidé s proruskou symbolikou, provolávali neonacistická hesla a následně se pokusili o útok na Národní muzeum. Podobné chování do demokracie nepatří a jsem rád, že policie agresory zneškodnila,“ uvádí europoslanec Peksa, Pirát.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

19.3.2023 17:15
O jakém trhu to náš skvělý euposlanec mluví? Pročpak si nemohu koupit elektřinu z Ruska? Aktuálně je 6x levnější než u nás. Kdo je ta žába na prameni, která mi znemožňuje svobodně si vybrat dodavatele? Rád bych zbytečně neplatil více, než je potřeba:
https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 18:31 Reaguje na Richard Vacek
Bo tam nejdou droty.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.3.2023 23:17 Reaguje na Richard Vacek
Kradene he vždy levné.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.3.2023 18:47 Reaguje na Richard Vacek
Co takhle kdybyste se do toho Ruska odstěhoval, když je to tak úžasné????
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.3.2023 17:25
Za obnovitelné zdroje, které nám mají elektřinu zlevňovat, budeme platit zase víc. Stát totiž zřídí Elektroenergetické datové centrum (EDC), které bude sice placené Evropskou unií, ale jeho provoz budeme muset platit my.
Nový systém bude sledovat, vyvažovat a hledat cesty, jak energetický tok zefektivnit. EDC je tedy řídicí systém distribuční a přenosové soustavy nového tisíciletí, který se vypořádá s novými problémy, jako je výroba z OZE, která má svoje extrémní hodnoty.

A teď zase může politruk Hanzl mudrovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 18:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
Asi to bude nutné, elektrická síť se výrazně zkomplikovala. Dřívější systém z velkoho zdroje k žárovce v každém domku je už hudba minulosti. Uřídit milióny nejen spotřebičů, ale i zdrojů, asi není úplná čurina.
Samozřejmě s cenou naší OZE to neudělá vůbec nic.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.3.2023 19:22 Reaguje na Pavel Hanzl
"Asi to bude nutné, elektrická síť se výrazně zkomplikovala."

Zase mlátíte prázdnou slámu -- masivní nasazení OZE si vynucuje zásadní přestavbu distribuční sítě -- , kterou zaplatí unijní nevolníci .
To je ta úžasně levná a kdykoli dostupná Hanzlova fantómová elektřina ! :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 19:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vždyť to píšu a vy to kopírujete.
Takže vůbec nechápu, co to má s nějakou slámou. Váš svět naopak je někdy nesrozumitelný.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2023 17:27
A další demagogie je: "V jednu chvíli jich bylo mimo provoz 32 z celkem 56. Takže do Francie bylo najednou potřeba odněkud dodat celkem asi 17 TWh elektrické energie."

Je naprosto irelevantní, kolik bylo odstaveno jaderných bloků. Nutné je porovnání v kontextu výroby. V porovnání s rokem 2021 byl nejhorší stav, kdy výroba byla horší o něco málo přes 10 TWh.

17 TWh nikdy "najednou" Francie nepotřebovala importovat. Největší import do Francie byl v září a to 7,2 TWh, saldo ovšem bylo jen 3,4 TWh.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 18:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
TWh se naráz skutečně neimportuje, ty hodiny jsou tam čas.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2023 20:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Mě to vysvětlovat opravdu nemusíte :-))), ale vysvětlete to p. Peksovi.

Právě to "najednou" z toho dělá demagogii par excellence.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2023 18:51 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tuhle demagogii jsem četl i v seriózních médiích (oblíbenou mám oenergetice.cz), z čehož odhaduji, že to žádná demagogie asi nebude. Což vy potvrzujete.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.3.2023 19:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Jestli vám jeden celý kalendářní rok připadá že je "najednou", tak pak asi není divu, že to za demagogii nepovažujete.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2023 20:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, seriózní média nejsou ničeho zárukou, zvláště když informace pouze přebírají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 08:31 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zato váš plácalismus by se měl tesat do žuly...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.3.2023 08:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenom doplním zdroj dat: https://www.energy-charts.info/?l=de&c=FR

Ok, budu Fraunhofer-Institut informovat, že jakýsi analfabet Hanzl ze zaprděného brněnského bytu považuje jejich data za plácalismus.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.3.2023 18:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Můj placalismus je určitě relevantnejsi, než nějaký "odborny" web. Já ti energetickou infrastrukturu stavím......a Hunzlingu, kupodivu v Německu.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

20.3.2023 09:52
Jak je v článku správně psáno - je fajn, když je co koupit. Tak proč, proboha, se pokoušite zakazovat tepelné elektrárny (to jsou i jaderné), když fyzicky neexistuje jejich náhrada??? Tedy kromě plynových, ale ty jsou zase pekelně drahé.
Vždyť i v tom prémiovém bohatém Německu běží TEĎ dopoledne ze 66,5GW přes 41GW na uhlí a jádro, zatímco slunce plus vítr dává nějakých 15GW (zbytek voda a biomasa). Viz https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/17.03.2023/20.03.2023/today/.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 09:57 Reaguje na Ladislav Pícha
Problém nomero uno je uhlí (nejvíc srágor do vzduchu) a po něm ropa. ostaní paliva už nejsou pod takovým šikanem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 10:00 Reaguje na Ladislav Pícha
Jádro je přímo v taxonomi jako nízkoemisní zdroj rodporováno jako OZE a plyn.
Zajímavé je, že úplně supermoderní a stále nehotový tokamak je taky parní stroj pracující v Carnotově okruhu...
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.3.2023 12:39 Reaguje na Ladislav Pícha
Problém numero uno je ten, že pro tepelné eletrárny dovážímne uhlí už nyní, a v nepříliš vzdálené budoucnosti to už nepůjde. A JE neumíme postavit.
Odpovědět
MB

Majkl Borovička

20.3.2023 10:14
Investice do tzv. řešení změny klimatu mohou vést jen k navýšení výroby, tedy ke zvýšení spotřeby energií. Pokud by byla spotřeba zásadním důvodem změny klimatu, navýšení investic do jeho řešení stav jedině zhorší. Antropogenní příčina změny klimatu je pohádka pro hlupáky.

Když si představím jeden pylon s větrníkem, tam je betonu - a půl roku to stojí - buď nefouká nebo zase moc. A tak je to se vším. Zádě někdo vydělá a víc materiálu a surovin se nenávratně zničí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 11:35 Reaguje na Majkl Borovička
Nejde ani tak o energii, ale o emise CO2. Ty prokazatelně vedou k nezřízeném oteplování, to je 100 tisíckrát dokázané.
Samozřejmě výstavba OZE potřebuje energii i suroviny, ovšem jaderka nebo jiná energetika taky. Evropa má asi 10 tisíc km větrného pobřeží, kde nefouká jen pár dní do roka.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.3.2023 11:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Schválně - už někdo vyčíslil uhlíkové stopy OZE a baterií ?

O biodiverzitě ani nepíši , protože masové nasazení OZE biodiverzitu doslova deklasuje.

Ale o tom ani slovo, Hanzl , Gréta a Lejnová musí nejspíš utlouct sodovkáč !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 12:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Samozřejmě se všechny uhlíkové stopy pořád dokola řeší a vždycky se dojde na to, že OZE nejsou spása lidstva, ale nic lepšího nemáme. Pokud by ovládly s jádrem energetiku světa, máme šanci.
Biodiverzita nemá s OZE nic společného, ovšem povrchovíé doly na uhlí, nebo havárie ropných tankerů ANO.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.3.2023 12:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Máme - jaderné elektrárny !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.3.2023 15:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Fakt? A kolik?
Odpovědět
va

vaber

21.3.2023 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl,ty nevíš že kdysi bylo Československo a všechny JE se stavěly tehdy a byly to, J. Bohunice , Mochovce, Dukovany a Temelín,
nyní už JE v Evropě nikdo stavět neumí a neumí to ani v USA ,kdy naposled postavili nějakou JE?
odborníci co to znali už vymřeli
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 12:13 Reaguje na vaber
Pí Drábová hovoří opak a jí věřím daleko více, než vám.
Odpovědět
va

vaber

21.3.2023 17:50 Reaguje na Pavel Hanzl
co hovoří p. Drábová je jedno,
za každého dodavatele mluví jen to co postavil,kde a kdy a jak to funguje
ostatní jsou jen reklamní triky a snaha o získání kšeftu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.3.2023 09:01 Reaguje na vaber
"Všichni zájemci mají v současné době realizované úspěšné projekty a po technické stránce jsou zcela srovnatelní (j.Korea, Francie, USA).
Mně se líbí nejvíc Jihokorejci, spostili jaderku v SA v termínu a za smluvní peníze". pí Drábová někdy před 2?? lety.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 07:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
To mají Frantíci taky a hódně. Loni dováželi z celé Evropy.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.3.2023 07:35 Reaguje na Pavel Hanzl
My nejsme "Frantíci" a "Frantíci" nedováželi z celé Evropy, např. Itálie nebo Rakousko na tom bylo podstatně hůř než Francie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 22:11 Reaguje na Emil Novák
Tak dováželi z většiny Evropy, z Albánie nebo Moldovy asi fakt ne. Dostal jste mě na hruškách jak dycky.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.3.2023 22:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako obvykle plácáte úplné nesmysly, Hanzle. Ve skutečnosti dováželi jen z Německa, Belgie a Španělska, naopak vyváželi do Velké Británie, Itálie a Švýcarska. https://energy-charts.info/charts/import_export/chart.htm?l=en&c=FR
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.3.2023 09:05 Reaguje na Emil Novák
Z toho paragrafu jsem nepochopil vůbec nic. Tohle je srozumitelné:
"Jaderná produkce ve Francii loni poklesla na 30leté minimum a dostala se do problémů s pokrytím zvýšené zimní poptávky. Na vině je opožděný plán údržby, jaderné reaktory jsou postižené korozí, což způsobuje dosud nevídaný počet výpadků."
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.3.2023 09:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemusíte psát co všechno jste nepochopil, napište až něco pochopíte, bude to kratší.
Tohle je sice srozumitelné, ale zase to nic neříká o tom, odkud Francie loni dovážela elektřinu.
Odpovědět
va

vaber

21.3.2023 17:53 Reaguje na Pavel Hanzl
dal jsi si otázku proč Francie dovážela,
protože poslechli moudrou EU a ne proto že by byly JE špatné a nespolehlivé
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 22:09 Reaguje na vaber
A jaké moudra prebodaga poslouchali?
Představ si, že jsi ředitel jaderky.
Máš napsaný přesný harmonogram servisních prací, máš smouvy s odběrateli, se servisními firmam, vše pod sankcemi, vše nasmouvané.
A večer v TV slyšíš kdáky naprosto jakéhokoliv typu.
Tak jdeš druhý den ráno do práce a budeš dělat asi tak co šuldo?
Odpovědět
va

vaber

21.3.2023 09:21
trh s energií funguje také tak ,že za nespolehlivé obnovitelné zdroje musí být horká rezerva a za tuto horkou rezervu se hodně platí i když se nic nevyrábí a je lepší pro takové zdroje ,být v horké rezervě a nic nevyrábět,peníze stejně dostanou,
jen to zvyšuje cenu energie a spotřebitel to zaplatí
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.3.2023 10:04
Vláda chystá megaplán na stavbu čtyř nových jaderných bloků

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce, aby kabinet Petra Fialy ještě v tomto funkčním období přišel s plánem na stavbu celkem čtyř nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně.

„Přikládám tomu enormní význam a domnívám se, že ještě tato vláda by měla rozhodnout o výstavbě ne jednoho, ale rovnou čtyř nových jaderných bloků. Z pohledu české energetiky jde o jednoznačnou prioritu,“ řekl Seznam Zprávám Stanjura.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 12:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je hezké, to jsme četli všichni. A co my s tím?
Kde máte ty série plivaců a nadávek, jak jsou tam všichni blbí, jak tomu nerozumí, jak hrabou jen pod sebe a jak kvůli nim všichni zbankrotujeme?
Odpovědět
va

vaber

21.3.2023 17:59 Reaguje na Pavel Hanzl
no Hanzl připrav si kýbl ,budeš nosit vodu,ty jsi říkal že voda na chlazení v Dukovanech chybí a jak je to v Temelíně
a kde vezmou peníze, my musíme především válčit a živit uprchlíky,
takové mastodonty stavět, nebo to budou čtyři SMR o výkonu 50MNW
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2023 22:01 Reaguje na vaber
Nerozumím řeči vašeho kmene, nebo je to jen blábol jako dycky?
Odpovědět
va

vaber

23.3.2023 08:37 Reaguje na Pavel Hanzl
zase si nepamatuješ co jsi psal o suchu a vodě pro Dukovany, o mastodontech a o SMR,
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.3.2023 08:56 Reaguje na vaber
Pamatuju, ale netuším, co to má s uprchlíky a dalšími vašimi bláboly.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.3.2023 07:40
Článek europoslance Peksy bych závěrem okomentoval tak, že mladík neví o čem mluví.
Žije ve své vysněné věží ze slonoviny, odkad každé ráno nasává euroblbiny z Bruselu a propadlý vizi jak spasí svět, je šíří dál.
Mýlí se téměř ve všem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.3.2023 08:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ve vašem světě naopak je ovšem vše na správném místě. Pouze hlavou dolů.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist