https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-konec-cernych-skladek?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Konec černých skládek?

21.1.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Evropský parlament podpořil nová pravidla pro efektivní nakládání s odpadem. Vnáší transparentnost do mezinárodního vývozu odpadů a skládkování a lépe chrání před potenciálními negativními dopady na zdraví i životní prostředí. Díky otevřeným datům také bude snazší vyhodnotit, jestli má vyvážený odpad nějaký potenciál pro druhotné využití surovin.
reklama

 
Státy EU každoročně vyvezou mimo evropské území přes 30 milionů tun odpadu. Takové množství přitom zahrnuje i řadu surovin a materiálů, které by bylo možné zrecyklovat a znovu použít. Navíc dnes není zcela jasný osud vyvezených odpadků, protože často končí i v zemích s nižší ochranou životního prostředí nebo lidského zdraví. To se má změnit s novými pravidly pro mezinárodní vývoz odpadů, která dnes podpořil velkou většinou Evropský parlament.

V cirkulární ekonomice nejsou odpady sprosté slovo, ale důležitá surovina. V jednadvacátém století máme nástroje na to, abychom s odpady nakládali chytře a nepřipravovali se zbytečně o materiál, který dokážeme znovu použít. Základem je transparentnost a otevřená data, která nám umožní mimo jiné i lépe rozlišit, co je bezpečný a znovupoužitelný odpad a kde už se potýkáme s látkami, které mohou mít negativní dopad na lidské zdraví.

Právě veřejné informace o složení a původu odpadu budou nově jedním z pilířů pravidel pro přeshraniční vývoz odpadů. Další změnou je i přísnější povinnost nakládat s odpady tak, aby se minimalizovaly dopady na lidské zdraví. Podobné zásady se budou týkat i případů, kdy se odpad vyváží za hranice Evropské unie. Větší transparentnost dopadne i na nelegální vývoz odpadu, bude totiž snazší zjistit, odkud materiál pochází a kdo je za něj odpovědný.

Návrh nových pravidel pro mezinárodní vývoz odpadu nyní projednají zástupci Evropského parlamentu s představiteli jednotlivých členských států. Pokud najdou shodu, bude nařízení přímo účinné ve všech evropských státech bez nutnosti další implementace.


reklama

foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.1.2023 07:26
Papírově posun správným směrem, z pohledu praxe zcela nedostatečné.
Místo utlučení sodovkáče , raději utlučte těch 30 mil.t odpadů/rok !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.1.2023 07:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jenže to by se muselo vyrábět méně a to by lobbisté v Bruselu nepřežili. V Bruselu plánují regulace, který zaplatí obyčejný občan a nebo firmy, které regulacemi vyžene mimo Evropu. Pan Peksa to napíše tak, aby něco napsal ale ne zas moc, aby jim do toho moc nikdo nerejpal. Kšefty s nelegálním odpadem stejně budou dál, akorát ti “ slušní” zaplatí mnohem víc
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.1.2023 09:46 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No,
hlavně šetři na obalech !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.1.2023 07:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Čili jednoduše, v Bruselu míří na stodolou ale zastřelí vlastního psa
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.1.2023 09:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.1.2023 09:07
Ano, úporná snaha všechno regulovat je typickým znakem civilizace před zhroucením.
Víc zdrojů padne na udržení složitého systému v chodu než na reálné ekonomické aktivity.
Máme se na co těšit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2023 15:27 Reaguje na Viktor Šedivý
Reálná ekonmikká aktivita vyrábí především předměty, ze kterých se velmi brzy stává odpad. A pokud se tomu nechá volný průběh, v odpadcích se za chvíli utopíme.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.1.2023 11:45
Konec černých skládek lze účinně vyřešit bezplatným odběrem odpadů od občanů samozřejmě s citelnou pokutou, pokud ji přesto někdo vytvoří. Zpoplatnění likvidace odpadů lidi láká se jich zbavit bezplatně někde
v přírodě.
Pokud se změní pohled na komunální odpad a bude energeticky využíván,
tak odpadne často nesmyslné třídění a oficiální skládkování. Navíc odpad
mimo topnou sezónu je možno slisovat a uskladnit na využití později. Ono
to sice není nic vábného, ale ve skladovacích "bunkrech" to nemusí nikomu
vadit. Ono pokud by se odpad energeticky využíval pro ohřev užitkové
vody ve městech a továrnách, tak by se nemusel ani skladovat, protože nepokryje stávající spotřebu energie na výrobu teplé užitkové vody.
Nenavádím, ale zkuste spálit svůj denní komunální odpad, zda na něm
uvaříte alespoň kafe. Na skládce působí ten denní svoz hrozivě, ale
jeho energetický potenciál je pouze zlomkem denní spotřeby tepla.
Tady vede cesta k odstranění černých skládek a skládek vůbec, ale
to chce změnit pohled laiků na spalovny a přestat poslouchat snílky
prosazujících pouze recyklaci bez recyklace na energetické palivo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2023 15:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Ekodvory třeba v Brně fungují už dávno a berou skoro vše bezplatně.
Ale odpad se má třídit už v místě vzniku a jako surovina se má vykupovat. Pokud by se recyklovalo blbých 50%, výrazně se uleví všem, zbytek pálit s odchycováním CO2, nebo vyrábět plazmový plyn.
Každopádně nevyvážet, radši skládkovat, dokud se nevybudují dostatečné kapacity pro další zpracování.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.1.2023 15:46
Nazvat vývoz odpadu do třetích zemí a do názvu dát konec černých skládek. Kde to jsme? Odpady je třeba likvidovat všechny a v Evropě a (mimo PET a kovy) nejlépe ve spalovnách.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.1.2023 16:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
To by musel někdo (stát) zaplatit. Proto je lepší zkorumpovat místní úřady v Africe a Asii a nezištně jim tam "využitelné suroviny" nastrkat .
O tom se však v EK nedebatuje, ti se musí nejspíše napakovat na gryndýlu.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

19.3.2023 09:25
"...Právě veřejné informace o složení a původu odpadu budou nově jedním z pilířů pravidel pro přeshraniční vývoz odpadů. Další změnou je i přísnější povinnost nakládat s odpady tak, aby se minimalizovaly dopady na lidské zdraví. Podobné zásady se budou týkat i případů, kdy se odpad vyváží za hranice Evropské unie. Větší transparentnost dopadne i na nelegální vývoz odpadu, bude totiž snazší zjistit, odkud materiál pochází a kdo je za něj odpovědný..."

Pane Pekso, Váš článek je opravdu odstrašující ukázkou lidské naivity, která škodí nám všem! Tím jenom dokazujete, jak těžce jste mimo realitu!

Současně platná legislativa odpadů pojem "černá skládka" nezná. Pokud je zjištěno ilegální uložení odpadů, místně příslušné ORP (obecní úřad obce s rozšířenou působností) sice vyzve vlastníka pozemku k úklidu, ale tím neřeší to hlavní: viníka

Kdybyste o tom něco věděl, tak byste věděl, že:

1) nejlépe řešil problematiku černých skládek náš historicky první zákon o odpadech (č.238/1991 Sb., platil od 01.08.1991 do 31.12.1997)

Na jeho tvorbě se aktivně podílel mimo jiné i pan Josef Vavroušek, který byl tehdy předsedou Federálního výboru pro životní prostředí.

2) po smrti pana Vavrouška (1995) se do odpadů začali "montovat" lidi, kteří měli asi stejnou erudici jako autor tohoto článku a vymysleli to následovně:

- černé skládky "vyřešili" tím, že paragraf, který je řešil, bez náhrady zrušili

3) tak vydali nový zákon o odpadech (č.125/1997 Sb.), který byl skutečným paskvilem a započal cílené zavážení naší země odpadem všeho druhu

Od té doby si každý hlupák mohl přivézt co chtěl, protože chyby zákona mu příliš těžký život nedělaly.

Dnešní legislativa EU mezinárodní přepravy odpadů se opírá o Basilejskou úmluvu (Basilejská úmluva ze dne 22. března 1989 o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování) zakotvenou v Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 ze dne 14. června 2006 o přepravě odpadů.

To původně zavedlo tři barevné seznamy odpadů:

- zelený seznam (volně obchodovatelné odpady)
- žlutý seznam (odpady podléhají postupu předchozího písemného oznámení a souhlasu MŽP)
- červený seznam (odpady, jejich vývoz je zakázán)

I když časem došlo k úpravám označení těchto seznamů, princip řešení zůstal stejný.

Funguje to ale jenom pro ty, kteří to dodržují!

Ten kdo bude chtít dělat ilegální činnost si zase najde cestu, jak to obejít.

Takže Váš text "...Právě veřejné informace o složení a původu odpadu budou nově jedním z pilířů pravidel pro přeshraniční vývoz odpadů..." jenom dokazuje, že opravdu nevíte, o čem mluvíte. On někdo zveřejní informace o nelegální přepravě odpadů? I Vy naivo!

Důkaz mého tvrzení:

informace o složení a původu odpadu a o tom, kdo je za přepravu odpovědný, tam jsou již teď! Takže nevím, co tam europoslanci vymýšlejí za převratné novinky!

Najdete to v Článku 18 výše citovaného Nařízení č. 1013/2006. a hlavně v průvodní dokumentaci podle Přílohy VII téhož předpisu, která se nazývá: "INFORMACE DOPROVÁZEJÍCÍ PŘEPRAVU ODPADŮ PODLE ČL. 3 ODST. 2 A 4".

- najdete tam všechny Vámi citované novinky, které jsou "pilířem" nových úprav, včetně údaje, kdo je za přepravu odpovědný

Četl to v Bruselu vůbec někdo?

A na závěr skutečná perla Vašeho článku:

"...Větší transparentnost dopadne i na nelegální vývoz odpadu, bude totiž snazší zjistit, odkud materiál pochází a kdo je za něj odpovědný..."

Pane Pekso, 30 let dělám v oblasti odpadů, z toho 6 let jsem certifikovaným vzorkařem odpadů, ale takový nesmysl jsem za tu dobu ještě nečetl!!!

Z nelegální přepravy odpadů vyčtete odkud materiál pochází a kdo je za něj odpovědný? To jste těch černých skládek v životě ještě moc neviděl.

Leda byste v europarlamentu přidělovali lidem v provozní praxi také křišťálovou kouli!

Prosím, nepiště články, jejichž kvalita dokazuje, že o tom vůbec nic nevíte.

Hlavně ta Vaše "moudra" nedávejte do evropské legislativy - kdo to má pak po Vás v provozu dodržovat!!!
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist