https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulasn-peksa-jaky-je-osud-elektromobilu-v-cesku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Jaký je osud elektromobilů v Česku?

26.11.2021
O tom, že investice do čisté mobility mohou přinést rozvoj technologií nejen v dopravě, ale také v přidružených sektorech, jsem psal nedávno. Podívejme se teď na oblast, která si za svou poměrně krátkou historii stihla vytvořit jak nadšené zastánce, tak fanatické odpůrce a všechno mezi tím.
reklama

 
Ano, hádáte správně, řeč bude o elektromobilech a o tom, co nás v následujících letech čeká a nemine. Je elektromobilita přesně ta revoluce, kterou potřebujeme, nebo slepá ulička? A jak se můžeme připravit na budoucnost, ve které postupně a naprosto logicky mizí spalovací motory?

Norsko: dobrý příklad i návod, jak to (ne)dělat

Určitě si pamatujete obrázky, které před pár lety kolovaly na sociálních sítích. Protagonistou byl zoufalý cyklista, snažící se potmě proplést kabely visícími z oken k řadě parkujících aut. Jde o záběry z poměrně nadsazeného videa, které v roce 2018 vytvořila norská automobilová asociace v reakci na rychlý rozvoj trhu s elektromobily v této severské zemi.

Ač se jedná o nadsázku, je nutné si přiznat, že cca od roku 2011 byl nástup elektromobility v Norsku tak rychlý, že ze začátku pokulhávala infrastruktura a obzvláště v odlehlejších oblastech byl problém naplánovat delší cesty tak, aby vám nedošla šťáva. To se ale rychle mění a pokrytí je ve městech a na hlavních tazích více než slušné.

Proč jsou „auta na baterky“ v Norsku tak populární? Je to především díky daňovým a dalším výhodám, resp. díky výraznému zdanění aut se spalovacími motory a fosilních paliv. Princip „znečišťovatel platí“ se zkrátka Norské vládě a občanům v tomto případě vyplatil. Jak ale v rozhovoru přiznává Christina Bu, generální tajemnice norského svazu elektromobility, je to recept, který bude v jiných zemích těžko replikovatelný.

I bohaté Norsko už se připravuje na to, že subvence a výhody jednoho dne skončí. Ukazuje však, že když se trh nastartuje, elektromobily se stanou něčím „normálním“ – ať už cenou, nebo, a to především, v hlavách lidí.

Prodej aut v Norsku, srovnání elektro vs. fosilní
Prodej aut v Norsku, srovnání elektro vs. fosilní
Zdroj | OFV

Český trh: hlavní je pořizovací cena a prolomení trhu s ojetinami

Když se podíváme na počty elektromobilů na českých silnicích, nevypadá to zatím na nějaký velký boom, ten teprve přijde. Zatím se pohybujeme někde na začátku exponenciály (dalo by se to přirovnat k počtu mobilních telefonů: ještě před pár lety byly drahé a neohrabané a moc toho neuměly, dnes už si jej s sebou bereme úplně všude a zvládnou elektronické bankovnictví, filmy i hry).

Prodeje smartfounů po světě
Prodeje smartfounů po světě

Český automobilový trh je navíc specifický tím, že převládají ojeté vozy, a těch je v bateriové divizi zatím málo. Nové elektromobily jsou zatím o významný kus dražší než jejich fosilní ekvivalenty, to se ale brzy s největší pravděpodobností změní. Obzvláště pokud bude pokračovat současný trend snižování výrobní ceny baterií a investic do vývoje nových technologií, které by již třeba nepotřebovaly vzácné kovy.

Tři ze čtyř nových aut v Česku pořizují firmy, rozvoji trhu s elektromobily – včetně těch ojetých – by tak mohly pomoci další pobídky a výhody, třeba rychlejší odpisy. Elektromobily jsou také ideální například pro veřejnou správu, tedy třeba pro obce. Tyto vozy jsou ideální do městského provozu, protože produkují méně lokálních emisí, a s nabíječkou před radnicí může obec ještě ušetřit na provozních nákladech.

Pro typického Čecha, který najede v průměru 32 km za den, může být výhodou elektro ojetiny kolem však například to, že díky absenci spalovacího motoru a spousty dalších součástek, které se mohou pokazit, je jeho provoz dlouhodobě o dost levnější.

Investice do infrastruktury jsou základ

Jedním z hlavních argumentů odpůrců elektromobilů je fakt, že nabíjení trvá oproti natankování celkem dlouho a síť rychlých i pomalých nabíječek u nás zatím není tak hustá, jak by si všichni představovali. I tady se ale blýská na lepší časy. Výstavba nabíjecích stanic bude podporována například v programu Nová zelená úsporám, s infrastrukturou pro alternativní pohony se počítá také v Modernizačním fondu. Balíček Fit For 55, který nedávno představila Evropská komise, počítá například s masivními investicemi do sítě rychlých nabíjecích stanic na hlavních evropských tazích, činí se i samotní výrobci.

Příkladem mohou být superrychlé nabíječky Ionity, které jsou provozovány skupinou automobilek (BMW, Ford, Daimler, Volkswagen a Hyundai). Zatím jsou u nás jenom čtyři, dá se ale předpokládat, že s rostoucími prodeji a širším portfoliem elektromobilů právě těchto značek přibude i nabíjecích stanic. Pozadu není ani Tesla se svými sedmi superchargery a musím zmínit také síť sice pomalejších, ale stále dostatečných nabíječek od ČEZu, E.On či PRE.

V příštím roce bychom se také mohli dočkat zatím nejrychlejších nabíjecích stanic od ABB, které zvládnou dobít auto na 100 km dojezd za 3 minuty.

Ve výhodě jsou samozřejmě motoristé, kteří mají možnost dát si na vlastní střechu solární panely. Nabíjení elektromobilu se tak stává ještě výhodnějším a dlouhodobé úspory výraznějšími. Ani ve městě si ale nemusíte zoufat – díky zjednodušení legislativy je nyní možné zbudovat běžné nabíjecí stanice například u sloupů veřejného osvětlení.

Pokud vás zajímá, jak je to se sítí stanic v Česku, mrkněte třeba tady na udržovanou mapu nabíječek od všech poskytovatelů.

Zvládneme vyrobit tolik elektřiny?

Řekněme si nejprve jednu věc: pokud vezmeme průměrný nájezd a spotřebu běžného auta na fosilní paliva, jak uvádí server oenergetice.cz, ušetřili bychom již při pouhém 20 % podílu elektromobilů na českých silnicích cca 1,4 miliardy litrů pohonných hmot ročně. A to je fakt hodně emisí CO2.

Celková spotřeba všech těchto aut by tak představovala přibližně jeden blok jaderné elektrárny Dukovany. Vzhledem k tomu, že velkou část elektřiny, kterou vyrobíme, vyvážíme (vloni to podle dat Energetického regulačního úřadu bylo 10,2 TWh), máme i pro prudký vzestup počtu elektromobilů ještě dostatečnou rezervu.

Bez čeho se ale dlouhodobě neobejdeme, je rozvoj obnovitelných zdrojů energie a také způsobů ukládání energie. Potenciál větrné energie v ČR je až 28 % současné spotřeby (AV ČR), potenciál solární energie dalších 27 % (EGÚ Brno), ty zatím zdaleka nevyužíváme tak, jak by bylo možné.

I z reálného modelu, který vytvořila společnost McKinsey pro německou síť, vyplývá, že elektromobilitu a domácí nabíjení síť celkem hravě zvládne. Obzvlášť, pokud se na ni připravíme předem, například zavedením levnějších tarifů během dne nebo v noci, kdy je celkový odběr elektřiny menší.

Automobilky jsou připraveny, co my?

Automobilový průmysl se mění. Ať už je to tlakem států a regionů na snižování emisí, nebo rostoucí poptávkou zákazníků, počet elektromobilů na našich cestách již jen poroste. Velké automobilky jsou na tuto změnu připraveny a je jen na nás politicích, abychom se postarali o to, že bude elektrozměna co nejhladší.

Další zdroje:
Global EV Outlook 2021.
Statistika počtu elektrických a hybridních aut v Norsku.


reklama

foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (276)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 08:47
" již při pouhém 20 % podílu elektromobilů na českých silnicích cca 1,4 miliardy litrů pohonných hmot ročně. A to je fakt hodně emisí CO2."

A kdyby jen emisí, taky 49 miliard korun. Elektřina taky není zadarmo, ale za sítě třeba za desetinu, z vlastní fve skoro zadara.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

26.11.2021 18:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Spotřební daň na fosilní PHM činí řádově 11 Kč/litr. Při pouhém 20 % podílu elektromobilů činí propad rozpočtu cca 15 miliard Kč.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:03 Reaguje na Karel Tejkal
To soudruzi z ANO stačí rozfrcat a rozkrást za měsíc.....
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.12.2021 08:42 Reaguje na Pavel Hanzl
ještě že po vás ty bludy nikdo nechce aby jste dožil faktologicky
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2021 18:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Stačí se podívat na nárůst našeho státního dluhu za poslední 2 roky.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.12.2021 08:37 Reaguje na Karel Tejkal
Pan Hanzl by se neměl vyjadřovat k něčemu o čem nic neví...ale to by se asi nevyjádřil k ničemu...tvrzení ono je to vše vlastně zadara je jak od soudruhů Pirátů
Odpovědět
PB

Petr Blažek

26.11.2021 09:31
Autor fabuluje hned v první větě- "čistá mobilita".
Nejdříve musí být čisté zdroje energie a pak teprve bude čistá mobilita. Všechny výpočty tzv. čistého provozu elektroaut se opírají o energetický mix, ale to není pravda. Každý takový velký spotřebič je napájen z toho nejhoršího zdroje co máme uhelné elektrárny. A ty se kvůli těmto autům budou odstavovat řádově o desítky let déle.
A další fabulace , že si pořídíte fotovoltaiku. Za prvé si musíte vybrat jestli si pomocí ní snížíte účet za elektřinu nebo budete napájet automobil a za druhé si musíte v obou případech pořídit stacionární akumulátor, který ovšem bude stárnout stejně jako to auto. Takže si ho rovnou můžete přičíst k ceně automobilu.
O ekologické stránce výroby a recyklace nových akumulátorů se autor raději nezmiňuje. On by totiž musel napsat že staré olověné akumulátory jsou z hlediska výroby a recyklace proti těm novým- úplným ekologickým zázrakem.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.11.2021 09:34 Reaguje na Petr Blažek
On totiž pan Peksa je prostě pan Peksa :-).
Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 10:32 Reaguje na Petr Blažek
"Každý takový velký spotřebič je napájen z toho nejhoršího zdroje co máme uhelné elektrárny." důvod?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 11:06 Reaguje na Va Shek
Pan Blažek slyšel od dědy, že první parní stroje roztápěli taky senem pro koně a taky jim to moc nefungovalo.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

26.11.2021 17:09 Reaguje na Va Shek
Současné zdroje nám dávají určité množství energie. Jestliže se na jedné straně snažíme tuto energii uspořit (zateplení budov, tepelná čerpadla...) abychom mohli uzavřít uhelné elektrárny tak když do systému pustíte takhle velké spotřebiče tak to uhlí určitě jen tak nezavřeme. A je právě otázka co je ekologičtější zda auto na naftu nebo auto na uhlí. Já si myslím, že na naftu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 17:35 Reaguje na Petr Blažek
Auto na naftu je čistší, ale láme se to někde na 50%. Takže u nás je ještě špinavější, ale v hodně zemí Evropy už ne.
A to počítám, že se stále dobíjí ze sítě, ne z domácí fve.
Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 19:18 Reaguje na Petr Blažek
Tak jedna věc je to, že na výrobu nafty i benzínu spotřebujte velké množství energiea druhá věc je, že ev auta jsou ideální pro akumulaci v síti a tím umožňují naopak využít OZE a ušetřit např uhlí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.11.2021 19:25 Reaguje na Va Shek
Kolik je podle vás "velké množství energie" a jak jste na to přišel?
Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 19:33 Reaguje na Emil Novák
Udává se 1 až 1,5kWh na litr.
Udává to kromě jiných zdrojů pan profesor Macek. Známý odpůrce ev.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 09:06 Reaguje na Va Shek
Rafinérie Kralupy udává 0,58 kWh na kg, což odpovídá 0,43 kWh na litr benzínu. Rafinérie Litvínov udává 0,52 kWh na kg, tj. na litr benzínu 0,38 kWh. Stačí se podívat do výroční zprávy Spolany.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 09:21 Reaguje na Emil Novák
Děkuji za zdroj. Jiste ale uznáte, že jde pouze o samotnou rafinaci která je jen části, i když podstatnou, řetězce od těžby ropy do nádrže.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 09:43 Reaguje na Emil Novák
V které části výroční zprávy jste to našel?
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 10:00 Reaguje na Va Shek
https://www.spolana.cz/CZ/ONas/Documents/Zprava_OZBPZP_CZ_final.pdf, str. 17, měrná energetická spotřeba ve skupině. Přepočet z TOE/t na kWh/kg jistě zvládnete.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 12:05 Reaguje na Emil Novák
A jak jste došel k závěru, že to je jenom na naftu a benzín? Obě rafinérie vyrábějí mnoho jiných produktů?
je to někde rozděleno?
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 14:20 Reaguje na Va Shek
Obě rafinérie vyrábějí z drtivé většiny benzín a naftu, takže s to ty ostatní ropné produkty nijak zásadně změnit nemohou a není žádný důvod měly ostatní produkty nižší energetickou náročnost než benzín a nafta, které se destilují z ropy při nejnižší teplotě.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 14:31 Reaguje na Emil Novák
Litvínov - " jsou dalšími významnými výrobky topné oleje, asfalty, olejové hydrogenáty sloužící k výrobě mazacích olejů a elementární síra"

Kralupy -"Kralupská rafinérie je výrobcem leteckého petroleje JET A1"
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 16:45 Reaguje na Va Shek
Rok 2015, prodané objemy rafinérských produktů: benzín 1483 tisíc tun, nafta 3093 tisíc tun, celkový objem 5800 tisíc tun, podíl benzínu a nafty na celkové produkci je tedy 79 %, tedy drtivá většina.
https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/115288/SEI0047_HGF_B2102_2102R001_2016.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Odpovědět
VS

Va Shek

29.11.2021 08:42 Reaguje na Emil Novák
Díky za odkazy. Určitě dobrý podklad pro další přemýšlení nad tématem.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

27.11.2021 06:27 Reaguje na Va Shek
Pouštět se do tématu velké "množství energie" je hodně tenký led. Výroba eaut, těžba uhlí a plynu, přenos elektřiny na větší vzdálenosti( až 30%), akumulace elektřiny do zásobního akumulátoru, samotné nabíjení auta, násobné posílení elektrické infrastruktury to všechno vyžaduje velké množství energie.
A za druhé já osobně s autem jezdím převážně ve dne takže dobíjení by probíhalo převážně v noci, kdy moc energie navíc z OZE neseženete.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 07:22 Reaguje na Petr Blažek
Ale ta energie je potřeba i k výrobě benzinu a nafty.
Osobní auto hlavně v průměru naprostou drtivou většinu času někde stojí.
Opravdu se o tomto nechci hádat, ale podívejte se reálné kolik času běžné osobní auto stojí a kolik je v provozu.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

27.11.2021 08:41 Reaguje na Va Shek
Když stojí tak nespotřebovává ani benzin.
Nemám nic proti využití elektropohonu tam kde to má smysl. Což je tam kde se dá snadno a často dobíjet akumulátory, aby nemusely být moc velké. To znamená akumulátorové trolejbusy, vozy taxislužby, dodávkové vozy na krátké vzdálenosti, malé příměstské auta typu nákupní tašky. Ale cpát baterie do velkých aut určených na jízdu na velké vzdálenosti je alespoň momentálně ekologický nesmysl, protože hmotnost baterií a elektromotorů se pomalu rovná hmotnosti zbytku auta.
Více by se mělo investovat do výroby nějakých druhů syntetických paliv, které umožní, jako dnešní nafta, akumulaci většího množství energie na jednotku hmoty.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 08:51 Reaguje na Petr Blažek
Omlouvám se, ale teď vám nerozumím.
Původní smysl mého příspěvků byl o tom že i na výrobu paliv spotřebujeme energii.
Ani ev při klidu prakticky nepotřebovala energii, proč to zmiňujete? Ale ev se v tom klidu může nabíjet a nebo ještě lépe. Může sloužit jako úložiště elektřiny z OZE.
Syntetické paliva je otázka. Proč marit elektřinu na jejich výrobu, když nabít rovnou ev je o hodně efektivnější?
Velká auta jako ev jsou z důvodu ceny. Teprve po zaplnění tohoto top segmentu začne ev propadat níže.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

27.11.2021 09:54 Reaguje na Va Shek
Může sloužit jako úložiště OZE - tím myslíte své vlastní OZE nebo jako zálohu sítě obecně.V každém případě byste musel mít EV připojeny v okamžiku kdy jsou OZE v přebytku výroby(bud doma nebo na nejakém parkovišti)-typicky pres den mezi 9-15hod a v noci (nebo v případě poklesu vyroby OZE) si nechat baterii vybijet(bud pro sebe nebo distributorem).Životnost baterie se udává většinou počtem cyklů nabití/vybití ,tím si budete snižovat životnost.Samozrejmě, bylo by to téké o kompenzaci kterou by Vám distriburor za používání Vaší baterie poskytl.
A ted se přesuneme do zimy, OZE jsou málo efektivní, spotřeba energií stoupá, budeme na to připraveni? Já pochybuji.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.11.2021 11:01 Reaguje na Jaroslav Bobr
Predikce levné (sluneční) elektřiny na několik dní dopředu je velmi bezpečná. Pokud mám EV s dojezdem 200 km na dojíždění do práce vzdálené třeba 50 km, mohu podle předpovědi nabíjet přes den a v noci si nechat polovinu baterie vycucnout nebo nabíjet přes noc a ve dne si nechat polovinu baterie vycucnout.

Je samozřejmě otázkou, zda to kvůli padesátikoruně za den budu dělat a snižovat navíc kapacitu své baterie.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 12:08 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ano, to co popisujete bude asi brzo realitou. Pronájem části baterie atd. To jsou plány do budoucna a zřejmě to bude velká změna v chápání automobilu jako takového.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.11.2021 21:03 Reaguje na Va Shek
A nebo to zůstane jen nenaplněným snem některých podobně jako Neználkovo Sluneční město.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 08:51 Reaguje na Petr Blažek
Omlouvám se, ale teď vám nerozumím.
Původní smysl mého příspěvků byl o tom že i na výrobu paliv spotřebujeme energii.
Ani ev při klidu prakticky nepotřebovala energii, proč to zmiňujete? Ale ev se v tom klidu může nabíjet a nebo ještě lépe. Může sloužit jako úložiště elektřiny z OZE.
Syntetické paliva je otázka. Proč marit elektřinu na jejich výrobu, když nabít rovnou ev je o hodně efektivnější?
Velká auta jako ev jsou z důvodu ceny. Teprve po zaplnění tohoto top segmentu začne ev propadat níže.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 10:41 Reaguje na Petr Blažek
Za první Evropa nečeká na náš uhelistán, kdy konečně ráčíme pohnout prdelí a postavíme si dost kapacit v OZE.
Za druhé můžete z fve živit auto i domácnost (nebo dílnu, firmu, obchod, i velký obchodní komplex), to je jen otázka dimenzování.
Každý rodinný domek má každopádně k fve akumulátor na pokrytí nočního provozu, používají se standardně olověné. Ale výhodnější je, když nabíjíte auto přes den, záleží na struktuře používání.
Ekologie výroby a recyklace baterií se velmi rychle vyvíjí, je to ale poměrně drahá technologie.
Ovšem s rostoucí cenou fosilních paliv a s rozvojem se recyklace stává stále dostupnější a s ní se snižuje zátěž na těžbu surovin.
Prostě je to dnešní výzva a moderní trend, který povede ke zbohatnutí těch, kteří do toho půjdou. Tak to v historii bylo vždycky a dnes je to ložený. Fosilní uhlí u nás stejně za chvíli dojde, což ropák nepochopí nikdy.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.11.2021 11:57 Reaguje na Pavel Hanzl
No, to jste se zase předvedl :-).
Odpovědět
LS

Lukas Spitzer

26.11.2021 13:30 Reaguje na Pavel Hanzl
tři drobnosti - tvářit se, že obnova baterií a pod bude dostupnější tím, že znedostupním jiné zdroje je pravda, ale je to neakceptovatelný faul. Vrtulníky budou dospunější tím, že adekvátně zdražím až vyřadím auta...

Ke zbohatnutí to povede u lidí, kteří už bohatí jsou a mohou na tomto štěrře dotovaném poli operovat. Jsem chudák, nejsem mezi nimi. Já budu rád, když si zuby nehty i na cenu masivního přizpůsobení se udržím živbotní úroveň.

A za poslední - zatím nikdy nedošel zdroj, který byl nahrazen. Pazourky taky nedošly když přišly kovy. Nebo víte o nějakém zdroji, na kterém byly civilizace závislé, a který by došel (mimo vody, ketrá dochází a objevuje se v průběhu staletí kdekoli...).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 13:43 Reaguje na Lukas Spitzer
Fosilní paliva musí platit za svoje emise, prostě špinavec platí, to je spravedlivé.

Pokud je ve státě na dobré úrovni hi-tech průmysl, zbohatnou všichni. U nás mít problémy skutečně budeme mít všichni, protože zaostalé země jsou vždycky chudé.

Doba kamenná neskončila proto, že by došlo kamení, doba ropná a uhelná taky neskonší s jejich vyčerpáním. Jen ropáčci si to přejí....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.11.2021 20:40 Reaguje na Pavel Hanzl
"Fosilní paliva musí platit za svoje emise, prostě špinavec platí, to je spravedlivé."

Jenže vy takový systém nechcete a zastáváte se těch, co jej bojkotují a hrají velmi drahé divadlo na ochranu klimatu!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 08:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak proč bych ho obhajoval? Považuji to za správné, protože to motivuje lidi k budování OZE, které se tím stávají levnější než fosil. A to je přece účel celého, nebo ne??
Odpovědět
ph

pavel hek

28.11.2021 17:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaké oze produkují elektřinu v noci, za bezvětří apod? Jak velké úložiště bude potřeba aby pokrylo jejich výpadek? Vaše tvrzení je jen fantazie energetiky neznalého. Někdy si zkuste spočítat svoji spotřebu a jakou budete potřebovat baterku, pak Vám to možná dojde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2021 18:36 Reaguje na pavel hek
V Severním moři fučí asi tak 360 dní do roka.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.11.2021 20:37 Reaguje na Lukas Spitzer
Zdroje nikdy nedojdou, pouze se stanou vzácnější, tím zdraží a jsou po dostatečném zdražení nahrazeny něčím levnějším. Kvůli zdrojům se vedly války.

U fosilních paliv je to složitější. Tam není problémem limit jejich množství, nýbrž limit produktu jejich spalování, jehož vypouštění do globální atmosféry bylo po staletí považováno za "beztrestný" samozřejmý čin.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.11.2021 22:06 Reaguje na Petr Blažek
Autor je pirát. A významný. Takže blábol od začátku do konce. Ten vůbec neví, jak většina obyvatelstva žije a pracuje. Pokud by přijel k nám do Tábora na sídliště plantat svoje bludy, včetně těch o migrantech na Polských hranicích, co má nyní na Facebooku, asi volíme nového europoslance.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.11.2021 10:41
Ne my připraveni nejsme a dlouho nebudeme.
Naše realita ,pane Pekso je následující :

Cenový horor na energetických burzách pokračuje. Elektřina, plyn i povolenky dál zdražují. Elektřina v základním pásmu na příští rok na pražské PXE dnes znovu překonala hranici 140 eur za megawatthodinu a blíží se maximálním hodnotám z první poloviny října. Výrazně zdražují také emisní povolenky a zemní plyn.

V době, kdy jste doslova svlékli z kůže statisíce českých i unijních domácností krachy desítek obchodníků s elektřinou, pouze a jenom v důsledku neexistence solidní evropské energetické strategie, přicházíte ze strakami na vrbě - elektromobilitou.
Hranici 140 eur/MWh ve čtvrtek překonala také elektřina v základním ročním pásmu 2022 na hlavním trhu v regionu – na německé burze EEX. Není je ještě to nejhorší číslo, například měsíční kontrakt únor 2022 vyjde na bezmála 230 eur/MWh (pro srovnání: před rokem se pohybovala okolo 50 eur/MWh).

Cena emisní povolenky v systému EU ETS dnes dosáhla rekordních 74 eur za tunu oxidu uhličitého.

Protože v Německu je hotovou věcí vládní koalice SPD-FDP-Zelení a její program , šlus uhelným i jaderným elektrárnám as soon as possible , lze s jistotou očekávat další razantní navyšování cen energií i zde, v 17té spolkové republice, de iure neexistující, de facto německé montovně v České kotlině.

Další razantní tlak na dekerbonizaci a její přidružené sektory vč. e-mobility nás přivedou s 90% pravděpodobností do stavu sociální nouze. Chápu , že z výšin bruselského europarlamentu a s odpovídajícími příjmy, se pro vás jedná doslova o marginální záležitost, zcela podle přísloví sytý hladovému nevěří.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 10:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Cenový horor vytváří především fosil, OZE makají pořád za stejné kačky.
Píšu to stále, náš neschopný uhelistán musí počítat s velmi drahými energiemi, prostě zaspali jsme minimálně celou dekádu.

Nádherný a zcela typický příklad je náš invalidní parapresident, který už skoro DVA MĚSÍCE není schopen ani jmenovat nového premiéra.
Potom se nikdo nediví, že 10 let vypisujeme tendr na dostavbu JEDNOHO bloku a ani tendr, ani premiér nejsou.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.11.2021 11:01 Reaguje na Pavel Hanzl
To že musí vyrábět el. energii fosil je ovšem důsledek toho, že OZE nevyrábí a odstavují se JE.
To je problém celé Evropy, nikoliv ČR.

Tak tu nekydejte lži.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 11:04 Reaguje na Jaroslav Studnička
Kde se v Evropě odstavují JE v době životnosti, kromě Německa? A ty taky odsavují až jsou na konci.....
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

26.11.2021 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl
V Rakousku postavili ... a nespustili (Zwentendorf).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 12:03 Reaguje na Dalibor Motl
V Německu si na to udělali lidové referendum, což byla fatální chyba.
Daleko horší chybou bude, až my si vypíšeme referendum o vystoupení z EU.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 18:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Sorry jako, v Rakousku.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.11.2021 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
V Německu neodstavují jaderné elektrárny na konci životnosti, odstavení je stanovené úředně zákonem z roku 2011, dokonce jejich provozovatelé dostávají za předčasné odstavení odškodnění od německé vlády, tak tu laskavě nelžete.
Odstaveny před koncem životnosti byly i elektrárny ve Švédsku, ve Francii, podmínka vstupu do EU byla uzavření jaderných elektráren před koncem životnosti na Slovensku, v Bulharsku a v Litvě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 14:23 Reaguje na Emil Novák
Na Slovensku ty staré jaderky přece jedou...
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.11.2021 14:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět nevíte o čem píšete:
"Další dva reaktory typu VVER-440/230 se označují souhrnně jako elektrárna V1. Jejich výstavba začala v srpnu 1972 a do komerčního provozu byly uvedeny v letech 1980 a 1981. První z nich byl odstaven 31. prosince 2006, druhý 31. prosince 2008, jako jedna z podmínek vstupu Slovenska do Evropské unie.[2] Na počátku roku 2009 však vláda odsouhlasila jeho opětovné dočasné spuštění v souvislosti se zastavením dodávek zemního plynu z Ruska,[3] ale Evropská komise varovala, že obnovením provozu bloku V1 by Slovensko porušilo evropské právo."
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna_Jaslovsk%C3%A9_Bohunice
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 17:44 Reaguje na Emil Novák
Slovensko má přece přes 80% elektřiny z jádra. Tak to si třepe z rukávu? Jaslovské Bohunice i Mochovce přece jedoui, ne??
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.11.2021 19:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Slovensko nemá přes 80 % elektřiny z jádra, loni to bylo 53,5 %, a v Jaslovských Bohunicích jedou jen dva bloky místo čtyř, protože dva museli Slováci kvůli vstupu do EU odstavit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 08:32 Reaguje na Emil Novák
Přes 50% je naše vysněná a nedosažitelná meta, tak proč je pořád kritizujete? To odstavení mělo velmi praktický (technický) důvod.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 09:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Kritizuju jedině vás, za to že nejste absolutně schopný si ověřit nic z té kupy nesmyslů, které trousíte od rána do večera. Žádný praktický ani technický důvod to odstavení nemělo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:05 Reaguje na Emil Novák
Tak jaký?
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 17:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Typický Hanzl, plácne nesmysl a pak se ptá, jak je to ve skutečnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 22:15 Reaguje na Emil Novák
Nekličkujte. Z jakého důvodu museli Slováci vypnout ty reaktory a my Dukovany ne.
Politický důvod tam není, tak jaký??
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 22:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč se mě na to ptáte, vy to snad nevíte? Ještě včera večer jste vůbec netušil, že nějaké bloky Slováci museli odstavit, ale už dnes ráno jste "zasvěceně" popisoval důvody, proč k tomu došlo, tak jste si to jistě nastudoval. Nebo to dopadlo jako vždycky a opět jste jen plácal nesmysly?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2021 10:35 Reaguje na Emil Novák
To jsem skutečně netušil a proto se ptám vás, proč ty bloky museli odstavit. Vy pořád nějak jako naznačujete, že je to z politických důvodů, což je nesmysl. Tak se ptám. Myslím si, že to bylo kvůli bezpečnosti (technické problémy). Ale ptám se, protože to nevím ani nevím, kde bych to našel.
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.11.2021 13:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Tvrdil jste, že "To odstavení mělo velmi praktický (technický) důvod." Nic o bezpečnosti jste nepsal. A teď se ptáte mě, jaký důvod to mělo, protože to nevíte. Takový způsob diskuse vám připadá normální?! Proč si vymýšlíte něco, o čem nemáte ani potuchy?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

29.11.2021 17:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Tento rok by sa mal spustiť tretí blok v Mochovciach (VVER 440) a budúci rok štvrtý. Až potom bude ma Slovensko 70-80 percent z jadra.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.11.2021 11:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Třeba Belgie. V Německu odstavují a budou odstavovat elektrárny uvedené do provozu v druhé polovině 80 let, tedy stejně staré jako naše Dukovany.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 14:22 Reaguje na Jaroslav Studnička
Taky jsou to dědové na důchod. Většinou se odstavují z ekonomických důvodů (pí Drábová), staré auto se taky začne prodražovat na opravách.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.11.2021 14:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Odkláníte se od tématu...
Přečtěte si příspěvek Emila Nováka. Jaderné elektrárny se neodstavují z ekonomických důvodů.
Ty jaderné elektrárny klidně ještě minimálně 10 let mohli vyrábět levnou a bezemisní el. energii.
Skutečnost je opačná. Elektřina je drahá a výrobu zachraňuje uhlí a plyn.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.11.2021 15:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Sám jste děda na důchod. Většina těch elektráren mohla být úplně v klidu minimálně dalších dvacet let v provozu.
Z ekonomických důvodů se odstavují hlavně tam, kde platí jaderné elektrárny takové daně, aby se jejich provoz nevyplatil a provozovatel je odstavil "z ekonomických důvodů". To je příklad třeba Španělska, kde daně, jaké musí platit jaderné elektrárny, dohromady dělají 22,4 €/MWh, což bylo loni na jaře dokonce víc, než za kolik se elektřina prodávala: http://www.energiaysociedad.es/boletin/la-energia-nuclear-sufre-un-exceso-de-carga-fiscal-sin-parangon-con-otros-paises/
A elektrárny, které se "z ekonomických důvodů" neodstavily při cenách pod 50 €/MWh, se při cenách vysoko přes 100 €/MWh odstaví z ekonomických důvodů dost těžko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 17:46 Reaguje na Emil Novák
Pí Drábová hovořila o USA.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.11.2021 19:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale celé vlákno o jaderných elektrárnách v Evropě a vy jste konkrétně reagoval na Belgii a Německo. Tak do toho netahejte USA.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 08:34 Reaguje na Emil Novák
Pokud se JE odstavují kvůli ekonomice v USA, velký rozdíl proti Evropě to nebude.
Faktem ale je, že tam má ekonomické problémy snad třetina jaderek...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.11.2021 08:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Kličkujete v tématu jak zajíc na poli při honu...

Vlákno je o EU a odstavování JE před ukončením životnosti, což má za následek vyšší ceny elektřiny a vyšší emise.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 09:21 Reaguje na Pavel Hanzl
USA nemají na rozdíl od EU žádný celostátní systém emisních povolenek a před rokem se v Evropě prodávala MWh zemního plynu za 14 €, v USA v přepočtu za 8,5 €/MWh, tj. o 40 % levněji. Ale chápu že pro vás detaily jako platba navíc desítek €/MWh v EU za emise plynových elektráren nebo 40 % v ceně plynu sem tam nehraje žádnou roli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 10:15 Reaguje na Emil Novák
Ono je to skutečmě o tom, jestli má člověk rabovat Zeměkouli jak doposud, nebo už řekla DOST!!
Američani mají obrovskou zemi a ten tlak prostě nevidí tak intenzivně, jak Evropa. I když se tam taky snaží a OZE tam jedou na plný pecky, ale vysoká životní úroveň je pro ně Pánbíček, přes kterého nejede vlak.

A já si myslím, že klíčová otázka dneška zní: dá se udržet (nebo i zvýšit) životní úroveň lidí v civilizovaných zemích a přitom nerabovat Zemi??
Umožnit dotažení rozvojových zemí na přibližně naši úroveň bez rabování Země??

Nějakých pár procent někde na nějaké komoditě mě skutečně nezajímá.....
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 10:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Ušetřete mě laskavě vašich sáhodlouhých filozofických úvah. Pochybuji že někoho zajímá, co si myslí někdo, kdo prokazatelně nezná základní fakta.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:07 Reaguje na Emil Novák
Vy znáte určitě procenta každé ptákoviny, ale pro stromy nevidíte les.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 17:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Já si na rozdíl od vás ta procenta dokážu dohledat, a pokud to nedokážu, tak si je necucám z prstu. A tím kdo ten les vidí máte být jako vy? :-D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 22:11 Reaguje na Emil Novák
Já se těmi procenty prostě nezabývám, nezají mě.
Mě zajímá o co tam jde.
Pan Saint de Exupéry tomu říkal "tíhnutí", prostě každá společnost má nějakou vlastní gravitaci. Voda každou škvírou z nádrže teče vždy dolů, k zemi. A ten směr mě zajímá a hlavně PROČ.
Vy budete počítat ty škvíry a měřit jejich šířku atd. atd. atd.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 22:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Procenty se nezabýváte, nezajímají vás, a proto se s nimi neustále oháníte. Jen v této diskusi:
"již při pouhém 20 % podílu elektromobilů na českých silnicích..."
"Auto na naftu je čistší, ale láme se to někde na 50%"
"Slovensko má přece přes 80% elektřiny z jádra."
"Přes 50% je naše vysněná a nedosažitelná meta"
"Normální auto stojí 95% své životnosti na parkovišti"
A ušetřete mě laskavě vašich "hlubokých" filozofických úvah.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2021 10:37 Reaguje na Emil Novák
Někdy ty procenta použít musím, ale natrvám na každé jednotce.
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.11.2021 13:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemusíte používat vůbec nic, co nemáte ověřené. Pak se nedivte, že jste za pitomce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 22:13 Reaguje na Emil Novák
Vás nezajímá filosofie, mě procenta. Ale já z vás pitomce nedělám, kdežto vy ze mě ANO.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 22:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Pitomce ze sebe děláte úspěšně sám, vůbec k tomu nepotřebujete od nikoho pomáhat. Když vás procenta nezajímají, tak se s nimi v jednom kuse neohánějte. Prokazatelně neustále plácáte nesmysly a ještě si stěžujete, když někdo dovolí uvést věci na pravou míru.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2021 10:38 Reaguje na Emil Novák
Proč se pořád tak čertíte?
To není dobré na nervy....
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.11.2021 13:49 Reaguje na Pavel Hanzl
O moje nervy nemusíte mít vůbec žádnou starost. Starejte se spíš o to, co tu předvádíte vy sám.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

29.11.2021 17:02 Reaguje na Pavel Hanzl
V Belgicku napríklad.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

29.11.2021 17:10 Reaguje na Jaroslav Pobeha
A tiež jeden blok švédskej elektrárne Ringhals . Po 44 rokoch. Za posledných 7 rokov je to štvrtý blok. A teraz švédi v zime nemajú dosť elektriny. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/svedsku-chybi-odstavena-jaderna-elektrarna-prestante-luxovat-vyzyva-obcany-40350219
Odpovědět
LS

Lukas Spitzer

26.11.2021 13:35 Reaguje na Pavel Hanzl
a jak by prosím fosil vytvářel horory, kdyby ho a) nebylo třeba; b) kdyby se dále investovalo do levných zdorjů (viz tlaky na neinvestice do jakéhokoli fosilu; c) politika vytváří horory, a jak vidmo, nepřízpusobili se tomu nikde v Evropě, potažmo světě, tak nekydejte hnůj na náš malý uhlostán; d) už desetiletí se nekomplikovaly cesty k výstavbě dalších jaderných zdrojů - největši probléme nejsou dodavatelé, ale udržitelné financování této akce bez vstupu státu, což vy víte a což je skrze německo a Rakousko politicky bržděno až dosud.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 18:09 Reaguje na Lukas Spitzer
Je mi poněkud úplně jedno, proč naši nepolitici zrušili už rozběhnutý tendr na dostavbu Temelína a nový doposud nevypsali.
Zajímavé je, že Poláci se snad loni rozhodli, že postaví 6 velkých jaderných bloků, už mají dodavatele a za chvíli to poběží.
(A bude mura, pan Novák na mě číhá jak had a okamžitě mě sepsuje)
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.11.2021 21:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Poláci dodavatele nemají, v říjnu předložila nabídku i EDF a čeká se i nabídka od KHNP, deadline je polovina roku 2022. Nemají zatím ani EIA, kterou Temelín i Dukovany dávno mají. Takže opět máte všechno špatně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 08:35 Reaguje na Emil Novák
Já věděl, že bude mura......
Pokud vím, tak to má stavět Westighouse, ale asi nastala změna....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.11.2021 08:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Když nebudete psát lži, tak na vás nikdo nemusí reagovat.
Můžete si za to sám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 10:16 Reaguje na Jaroslav Studnička
To by byla nuda, ne? Diskuse přece je od toho, aby se reagovalo, ne??
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.11.2021 11:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy ovšem nediskutujete, vy tu tapetujete lži a demagogii.
To nemá s nějakou seriózní diskuzí nic společného.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:08 Reaguje na Jaroslav Studnička
Obávám se, že na tyhle komodity jsou ropáci daleko větší kadeti.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.11.2021 17:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Však vy mezi ropáky patříte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 22:06 Reaguje na Jaroslav Studnička
Na téhle diskusi jsou ropáci prakticky všichni, když tam zařadíte i mě, tak úplně všichni.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 09:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádná změna nenastala, k finálnímu výběru dodavatele v Polsku ještě nedošlo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 10:17 Reaguje na Emil Novák
Aj tak sa može. Ale v médiích se už loni psalo, že to budou Amíci, nedávno jsem četl, že Westinhgouse.
Dnešní přeinformovaná doba je nacypa.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 10:27 Reaguje na Pavel Hanzl
To jste si spíš zase jako obvykle vyložil informace v médiích po svém.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 22:07 Reaguje na Emil Novák
Těžko si můžu vyložit jinak informaci, že JE v Polsku má stavět West
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 22:11 Reaguje na Pavel Hanzl
A takovou informaci jste vzal kde?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:13 Reaguje na Pavel Hanzl
A čtete více Blesk nebo Šíp ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:09 Reaguje na Petr Pekařík
Sputnik, nešťastníče.
Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 11:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zásadní otázka je co se tedy vlastně stalo letos v létě, že cena tak výrazně vzrostla?

Došlo k odstavení tak výrazného počtu elektráren?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.11.2021 12:20 Reaguje na Va Shek
Máte v tom trochu nejasno, nejde o počet odstavených elektráren, ale jejich vliv na celou soustavu.

Zjednodušeně : vyvážená páka,nabídka -poptávka .
Stačí nevýznamně upravit hmotnost jedné strany a celá soustava přepadne do nerovnovážného stavu, zde poptávka převyšuje nabídku.

Jinak -- celá transformace energetiky v rámci EU je ukázkovým příkladem, jak se to dělat nemá.
Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 12:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak co se tedy stalo letos v létě tak zásadního?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.11.2021 12:51 Reaguje na Va Shek
Realita dohnala ideologii made in Brusel. Nic jiného se nestalo. To, čeho jsme dnes svědky je pouhá diference mezi plánem a realitou. Prostě někdo to podělal.
Dvě věty a pravdu máte nahou na stole.
Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 12:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Takže podle vás zlom cen elektřiny letos v srpnu není založený na odstavení konkrétního zdroje?

Dává to logiku?
Neshoduje se datum nárůstu cen s nějakou události?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.11.2021 13:34 Reaguje na Va Shek
Cenová volatilita trhu s energiemi je dána chybnou premisou EK, že tržní
mechanismy budou fungovat i v regulovaném prostředí , které EK sama vytvořila.
Což z podstaty věci možné není.
EK se podařilo vytvořit doslova hru s neznámými pravidly a děj podle toho taky tak vypadá.

Že se tak stalo v srpnu je zcela irelevantní , mohlo to být i v červnu nebo listopadu, nevýznamné.

Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 13:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
A co byl spouštěcí moment? Nezměnila se nabídka dostupnosti elektřiny. Nezměnila se cena emisních povolenek. Nedošlo k žádné změně zákonů.
Proč zrovna konec srpna a začátek září? Nemůže to mít nějakou souvislost?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 14:29 Reaguje na Va Shek
Není to složité, jsou to čtyři základní vlivy působící naráz, které každý sám o sobě nic nezpůsobil.
Vyšší cena emisní povolenky (byla drahá už loni, ale určitý vliv to má).
Méně foukalo (pár procent ale i tak).
Hlavní je konjunktura po koronáči, fabriky doháněly loňské zpoždění, poptávka po energiích výrazně stoupla. A hlavně soudruh Vladimirovič to mistrně využil a zavřel kohouty. Teda dodával jen z loňska nízko nasmlouvané množství a dál ani ťok.

To vyhnalo cenu dost vysoko, ovšem v Asii je ještě vyšší, takže s EU to nemá prakticky nic společného.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.11.2021 14:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Ty vaše dojmologické závorky :-).
Loňský rok končila emisní povolenka na hodnotě cca 32 EUR. Oproti aktuálním cenám tak byla loni za hubičku...

Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 14:59 Reaguje na Jaroslav Studnička
To ano, ale zlom v ceně povolenek rozhodně nenastal na začátku září.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 17:48 Reaguje na Va Shek
Ten zlom byl především velký nárůst poptávky, vše ostaní se víceméně navázalo. A soudruh to dorazil.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.11.2021 20:07 Reaguje na Va Shek
To taky netvrdím.
Jen jsem reagoval na nesmyslný komentář p. Hanzla.

Jinak je také zajímavý vývoj ceny plynu.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak Putina nemusím , tak se ho zastanu. Dodal dohodnuté množství v určité ceně. Kdo bude chtít , dostane další , ale za cenu novou. Jakpak bysto to dělal Vy ? Na vině je EU
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 12:27 Reaguje na Petr Pekařík
Tak tonhle názor je jen částečná pravda, jak už to bývá. Nervozita je hlavně z toho, že plyn dodával ze zásobníků na uzemí EU čímž je vyprazdňoval a na každoroční navyšování dodávek nedošlo.
Kde je na tom vina EU?
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

27.11.2021 18:52 Reaguje na Va Shek
Zásobníky na území EU mají pod kontrolou ruské firmy?Ptám se, nezajímal sem se o to.I když proč ne, když byla nafta z českých hmotných reserv uložena v Německu u firmy ,která posléze zkrachovalo.
Pokud to tak opravdu je tak to považuji za nebetyčnou blbost a příklad toho jak to dopadne když stát rezignuje nad kontrolou energetiky.Na jedné straně diktát výrobcům, na straně druhé často nesmyslné dotace a neschopnost nařídit dostatečné zásoby.
V září také byly v Německu volby ve kterých se opět prosadili zelení -to bude také důvod.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 22:03 Reaguje na Petr Pekařík
Ne. On dodal jen to domluvené z loňska a když chtěli víc, dal jim kulový. A když byla krize největší, zablokoval Jamal jako že ho spravuje. Prostě hnusné ruské podraznictví, jak dycky.
A teď by nám měk stavět jaderku, děsivá představa!!!
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

28.11.2021 11:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Nesmysl- Rusové prostě nechtějí prodávat na Burzách a na aukcích - chtějí prostě dlouhodobé konraktky nasmlouvané na roky dopředu.

nelíbí se jim obchodní podmínky které po nich Evropsdké státy chtějí tak prostě Evropě neprodávají.

to je celé... (a ano rusové do ceny faktorují i politiku... ale to dělá i Asie)

Evropa má prostě blbé to že nemá takovou ekonomickou vyjímečnost že rusové snadno můžou prodat plyn komukoliv jinému.

Rusko vážně není povinno držet Evropské sny o tom jak má být obchod regulován a její energetiku v klidu.

Nikdo na planetě nějak není povinnen sloužit v tomhle EU.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 14:41 Reaguje na Va Shek
To z pana Vinklera fakt nevyrazíte, bude se pořád kroutit jako had a vše svalovat na Eu a nic konkrétního ale nenapíše.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.11.2021 10:53
Cena elektromobilu, ekonomika provozu a životnost baterií je základním
kritériem pro jejich rozmach. Napomáhat tomu uměle dotacemi a naopak
zdaněním konkurence spalovacích motorů má své mantinely a pokud se to
přežene jako v Norsku, tak vznikne pokřivený trh s vozidly. Násilný
tlak do elektromobility je dalším z nesmyslů a výhodnost toho či onoho
má řešit nedeformovaný trh a vhodnost pohonu pro jednotlivé druhy
použití. Už vidím v Norsku za třeskutých mrazů dopravní zácpu a v ní
mrznoucí řidiče polemizující zatopit a nebo dojet k nabíječce? A co
teprve ten promrzlý vehikl po ránu zahřát alespoň na teplotu, kdy
vevnitř řidič nezmrzne. U spalováku je teplo odpadem a u elektromobilu
cíleně použitou energií. Dobíjet v zimě z OZE? To snad lidé spadli na
hlavu a dobíjet z elektráren na plyn, tak to ho rovnou použít k pohonu
beze ztrát při výrobě, přenosu, transformaci a akumulaci elektřiny.
Při započtení všech těchto ztrát je účinnost mizerná a tudíž je tato alternativa i neekologická. Technicky vzdělaní lidé to chápou a i
ekonom to má sečteno, ale ekolog je ideolog popírající ekonomiku
i techniku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 11:02 Reaguje na Břetislav Machaček
Už jsem vám to určitě psal, ale kamarád od kamaráda vozí těžký vozík s auty na kšeft a pořídil si na to Teslu. Cenově proti fest suvéčku není podstatný rozdíl, ovšem jezdí za pusinu a nemůže si to vynachválit, bude kupovat druhou.
Obává se pouze jednoho: až na to přijde víc lidí, bude u nabíječek tlačenice, dne dobíjí jen on.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.11.2021 12:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Tesla Model 3 od 1.4 do 2 000 000Kč - nové auto
------------------------------------
A teď trochu reality :

Volkswagen e-Golf, 2017 , nájezd 36 tkm, se prodává za 400 tis. Kč s touto referencí :
Velmi zachovalý a atraktivní vůz s čistě elektrickým pohonem kupován jako nový v ČR po pečlivém majiteli. Dojezd 190Km.
--------------------

Kdo má auto ví, o čem mluvím. Od pana Hanzla uslyšíme jen chvalozpěvy na e-mobilitu,
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 13:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vozík s naloženým suvéčkem skutečně golfem neutáhnete. Potřebujete masivní auto (tj. drahé) a Tesla je těžká dost.
Pokud byste najel 50 tisíc ročně, zaplatíte jen za naftu 180 tisíc, tj. za nějakách 6 let to dělá milión.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.11.2021 14:01 Reaguje na Pavel Hanzl
A tu elektřinu má asi zadara a dobíjí to v noci ze
solárů že? Za šest let chci vidět tu baterii, pokud
bude vozidlo takto zatěžováno i s těmi nabíjecími
cykly den co den a pak to bude půl mega navíc..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 14:32 Reaguje na Břetislav Machaček
Musk garantuje na baterce milión kilometrů a i kdyby to byla půlka, tak se to proklatě vyplatí, jen nafta by stála skoro 2 mega.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.11.2021 21:51 Reaguje na Pavel Hanzl
A teď pro změnu realita místo dalších a dalších Hanzlových dojmů:
Model S, Model X - 8 let nebo 240 000 km, podle toho, co nastane dříve, se zachováním alespoň 70 % kapacity akumulátoru po dobu trvání záruky.
Model 3 s pohonem zadních kol - 8 let nebo 160 000 km, podle toho, co nastane dříve, se zachováním alespoň 70 % kapacity akumulátoru po dobu trvání záruky.
Model 3 Long Range, Model 3 Performance, Model Y Long Range, Model Y Performance - 8 let nebo 192 000 km, podle toho, co nastane dříve, se zachováním alespoň 70 % kapacity akumulátoru po dobu trvání záruky.
https://www.tesla.com/cs_CZ/support/vehicle-warranty
Jeden tip pro Hanzla: trvá kratší dobu (asi deset vteřin) najít na googlu že píšete nesmysly, než ty nesmysly skutečně napsat.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 07:18 Reaguje na Emil Novák
Aniž bych se zastával pana Hanzla. Zaměnujete životnost se zárukou.

Spalovací motor má záruku většinou daleko kratší a stejně nepočítáte ani vy ani výrobce s tím, že je to jeho životnost.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 08:53 Reaguje na Va Shek
O životnosti Hanzl nic nepsal, psal co Musk "garantuje". Garance = záruka. Takže jestli tu někdo něco zaměňuje, tak vy.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 11:52 Reaguje na Emil Novák
Opět by bylo lepší zkusit začít od začátku a to příspěvku pana Macháčka.
Jste tu jako bojovník a nebo diskutér?
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 16:49 Reaguje na Va Shek
Napsal Hanzl, že "Musk garantuje na baterce milión kilometrů"? Napsal. Garantuje něco takového? Negarantuje. Takže o čem se tu bavíme? Proč obhajujete někoho, kdo tu prokazatelně lže, a jak s tím Hanzlovým lživým výrokem souvisí pan Macháček?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 17:55 Reaguje na Emil Novák
Víte jak? Neboť kritizuji
nesmysly stejně jako vy.
Ono to už není "válka"
argumentů, ale nenávist
vůči kritikům nesmyslů,
kteří je nachytali na
"hruškách".
Odpovědět
VS

Va Shek

29.11.2021 09:04 Reaguje na Emil Novák
Mířím spíš k pochybnost o baterií po 6 letech.
Můj dojem zde z většiny diskutujících je, že odpor proti ev je založen hlavně na pocitech a ne na faktech.



Odpovědět
EN

Emil Novák

29.11.2021 09:28 Reaguje na Va Shek
Já jsem nic o pochybnostech o baterii po 6 letech nepsal, ani jsem na žádné takové pochybnosti nereagoval, tak nevím, proč s tím reagujete zrovna na mě a na doložený fakt, že Hanzl opět píše úplné nesmysly.
Vám vadí, že odpor proti ev je založen na pocitech a ne na faktech, ovšem je to jen váš pocit a ne fakta. :-D
Odpovědět
VS

Va Shek

29.11.2021 09:55 Reaguje na Emil Novák
Taky jsem psal, že se nejedná o zástavani se pana Hanzla, ale o zamysleni jestli i Spalovací auto po 6 letech těžkého provozu nebude mít mnoho problémů.

K vaší druhé poznámce.
Zkuste si projít diskuzi zde a zamyslet se kolik iracionální kritiky na ev zde je...
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.11.2021 11:59 Reaguje na Va Shek
Aha, takže protože je tu podle vás plno iracionální kritiky na ev, tak vy nevyvracíte tuto iracionální kritiku doložitelnými fakty, které dokazují, že je tato kritika iracionální, ale radši kritizujete toho, kdo pomocí faktů vyvrací nesmysly, které naopak ev adorují.
Slovy klasika: vy všichni, jak jste tady, tomu rozumíte?
Odpovědět
VS

Va Shek

29.11.2021 12:34 Reaguje na Emil Novák
Abych mohl jen popsat a připadne krátce reagovat na každy iracionální argument zde v diskuzi, musel bych tomu věnovat veškerý volný čas.

Jak sam v této diskuzi vidíte, je tu mnoho nezodpovezenych otázek od mé osoby na kritiky ev.

Zajímavý je také vás výběr příspěvků na které reagujete. Některé naprosto špatně příspěvky necháváte být. Ale je to samozřejmě vaše svobodná volba, jen to o něčem vypovídá.

Je tu dokonce člověk který spočítal do posledního detailu dapad ev na ekologii. Vyšel mu opak všech studií, ale zveřejnit to nechce... Prý to nemá to cenu..
Odpovědět
VS

Va Shek

29.11.2021 12:42 Reaguje na Emil Novák
Třeba jen s tou zárukou to má dvě tváře.
Vas příspěvek může vlastně být chápán jako kritika, že Tesla nemá záruku milion, ale jen 240000km a 8let.

Ale podívejte se na běžné záruky na spalovací vozy a nebo jejich komponenty.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.11.2021 13:00 Reaguje na Va Shek
1) Já jsem nic nepsal o tom, že máte reagovat na každý iracionální argument v diskusi.
2) Podívejte se, kolik času už jste strávil nekonečnými reakcemi na jeden racionální argument. Místo toho jste ten čas mohl věnovat těm "iracionálním". Takto to totiž vypadá, že žádné důkazy, že jde o iracionální argumenty, nemáte, a že si to tedy jen myslíte.
3) Kladením otázek neprokážete, že jde o iracionální argument, zkuste tedy místo kladení otázek klást fakta, která ty "iracionální" argumenty vyvrátí.
4) Já reaguji na příspěvky, na které jsem schopen dokázat, že se jejich autor mýlí. Na příspěvky, u kterých toho schopen nejsem, nebo si o nich něco jen myslím, se snažím nereagovat. O čem to tedy podle vás něco vypovídá?
5) A co já mám podle vás dělat s tím, že "Je tu dokonce člověk který spočítal do posledního detailu dapad ev na ekologii. Vyšel mu opak všech studií, ale zveřejnit to nechce"? Vy znáte všechny studie o dopadech ev na ekologii, že si dovolíte něco takového tvrdit? Já tedy ne, o dopad ev na ekologii se nijak zvlášť nezajímám, tak nevím proč bych na takového člověka měl reagovat, když nemám informace, kterými bych mohl jeho tvrzení vyvrátit. A nějaké svoje dojmy, jako to dělá Hanzl a podobní, rozhodně trousit nebudu.
6) Můj příspěvek žádná kritika, že Tesla nemá záruku milion, není. Můj příspěvek je kritika Hanzla, že opět plácá nesmysly. Jestli si někdo jako vy můj příspěvek špatně vyloží, s tím opravdu nic nenadělám, a rozhodně to nebude důvod, abych ho nenapsal, protože by si to mohl někdo špatně vyložit.
7) A nevidím vůbec žádný důvod, proč bych se měl dívat na běžné záruky na spalovací vozy, to je argument ve stylu "ale vy zase bijete černochy", tj. whataboutismus.
Odpovědět
VS

Va Shek

29.11.2021 14:24 Reaguje na Emil Novák
Krátce. Problém je, že mnoho argumentů se jednoduchým číslem vyvrátit nedá a na těchto argumentech je založena naprostá většina kritiky EV.


Odpovědět
EN

Emil Novák

29.11.2021 14:35 Reaguje na Va Shek
Takže jestli to dobře chápu, vy si jen myslíte že jde o iracionální argumenty, nijak dokázat to schopen nejste, ale vám vadí, že takové argumenty nevyvracím já, a vyvracím jen ty, které vyvrátit umím.
Odpovědět
VS

Va Shek

29.11.2021 14:59 Reaguje na Emil Novák
Ne, vadí mi, že v diskuzích o EV je mnoho argumentů, které přispěvatel neumí vyargumentovat.
Jistě můžeme se dlouho bavit jestli je racionální tvrzení "Každý takový velký spotřebič je napájen z toho nejhoršího zdroje" atd, ale má to cenu?

Původ mého příspěvku byla kritika EV a toho jak bude vypadat jeho baterie po 6 letech.
OK, vy jste reagoval na pana Hanzla, ale primární a hlavní věc podstata toho příspěvku je jinde, a to že už ten základ je iracionální. Kritizovat věc se zárukou 8 let když obdobný spalovák ma max 5 a ještě při nižším nájezdu?
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.11.2021 15:23 Reaguje na Va Shek
1) A proč to vyprávíte mně, co vám vadí? Proč s tím reagujete na můj příspěvek, kde jsem nic z toho nepsal?
2) Hlavní podstata toho příspěvku je vyvracení nepravdivého argumentu, nikde jinde ta podstat není. Tak mi laskavě nepodsouvejte, co jsem chtěl napsat.
3) Já jsem žádnou věc se zárukou 8 let nekritizoval, tak nevím proč to opět píšete mně! Jediné, co jsem kritizoval, byl Hanzl a jeho výmysly.
4) To mi jako chcete tvrdit, že když tu někdo bájí o garanci milion kilometrů, tak se nesmí dát odkaz na oficiální stránky Tesly, kde je ta skutečná garance uvedená, protože spalovák má tu garanci nižší? Vypůjčím si vaše slova: "Jste tu jako bojovník a nebo diskutér?"
Odpovědět
VS

Va Shek

29.11.2021 15:53 Reaguje na Emil Novák
Snažím se diskutovat. Slova "vadí" já poprvé nepoužil.

Na co já upozorňuji ( a ne konkrétně vás) je, že mnohdy je kritika EV založena na iracionalitě viz tento případ s baterkou po 6 letech a 8 letou zárukou.

Odpovědět
EN

Emil Novák

29.11.2021 16:03 Reaguje na Va Shek
Klidně diskutujte, ale mě laskavě vynechte ze svých úvah, co je podle vás iracionální, když tu iracionalitu nejste schopen nijak dokázat, a když jsem já nic takového nepsal.
V diskusi je už 267 příspěvků, opravdu nevím kdo a jak vás tak rozlítil s nějakými 6 lety, a je mi to i celkem jedno. Já nic o 6 letech nepsal, tak svou kritiku směřujte na autora toho výroku a ne na mě. Děkuji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 08:41 Reaguje na Emil Novák
Trvá asi 5 vteřin se podívat do složky a najít ten správný článek:
https://fdrive.cz/clanky/lexus-poskytne-u-sveho-prvniho-elektromobilu-zaruku-milion-kilometru-na-baterii-5355

https://fdrive.cz/clanky/bezkobaltove-baterie-tesla-by-mohly-zasadit-smrtici-uder-fosilnim-palivum-5372
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 08:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, takže "správný" článek k tvrzení "Musk garantuje na baterce milión kilometrů" nejsou oficiální informace ze stránek Tesly, ale informace z článku o Lexusu, se kterým nemá Musk vůbec nic společného, a informace o tom, o co Tesla usiluje. Logika level Hanzl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 10:21 Reaguje na Emil Novák
Ten článek je starý minimálně půl roku a mezitím se celá akce dotáhla doufám do nějakého finále.
Ale řeč byla o tom, kolik vydrží současná baterie a ne o tom, jestli má Tesla na stránce 324 údaj xyz.
Vy se v těch detailech utopíte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 10:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to doufáte špatně, aktuální informace na oficiálních stránkách Tesly totiž říkají úplně něco jiného. Řeč byla o tom co "Musk garantuje", tak se přestaňte vykrucovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 10:41 Reaguje na Emil Novák
A jak dlouho bude trvat, než to bude hotový, když to umí už Lexus??
Vývoj baterií je jeden z nejintenzivnějších na světě a ti vývojáři nejsou hloupí strýčci ropáčci, nebojte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 14:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Je úplně jedno jak to dlouho bude trvat, prostě teď nic takového Musk negarantuje, takže jste zase tvrdil hlouposti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:10 Reaguje na Emil Novák
Mezitím Musk koupil Lexus.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 17:22 Reaguje na Pavel Hanzl
V Hanzlově alternativní realitě možná. Ve skutečnosti je vlastníkem Lexusu Toyota.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 18:04 Reaguje na Emil Novák
To bylo před dvěma hodinami a na Netu se to ještě neobjevilo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.11.2021 19:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Zdroj jedna paní povídala, co?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2021 10:42 Reaguje na Emil Novák
Vy fakt nechápete, že si dělám srandu?
To vaše zaryté hnidopišství je někdy fakt čurinovní.....
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.11.2021 13:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Už jste tu plácal větší nesmysly, které jste myslel vážně, takže u vás člověk nikdy neví.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 16:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Co je to těžký vozík ... jinak, kolik aut se na ten plaťák vejde. A co je to za Teslu.

Jinak teda Tesel jsem už viděl hodně, ale s koulí a vozejkem ještě ani jednu. A fakt by mne zajímalo, co ten plaťák, byť by byl jen na jedno auto, udělá s dojezdem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 17:52 Reaguje na Svatá Prostoto
Asi to má na jedno auto (nevím), má vytipované nabíjecí místa (jezdí většinou stejnou - podobnou trasu), hlavně fakturuje plnou palbu. Neplatí za dálnice, silniční daň, může parkovat všude atd. atd.
Ale poježdění je v tom prý naprosto úžasné, akcelerace atd. prostě paráda.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

26.11.2021 23:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže reálně o tom nevíte nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 08:43 Reaguje na Jaroslav Bobr
Píšu v první větě: kamarád od kamaráda, se kterým jsem to řešil u piva.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 09:00 Reaguje na Pavel Hanzl
U nás se těmto informacím říká agentura
JPP(jedna paní povídala) a zvláště pak
u piva. Jinak se divím, že se s vámi
někdo u piva vůbec baví, když máte ve
všem pravdu pouze vy a nikdo jiný. U
nás by vás posadili do kouta, nařídili
mlčet, dopít pivo a odchod!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 10:25 Reaguje na Břetislav Machaček
Já mám kamarády, se kterými se dá bavit o všem možném, každý má jiné názory, ale nikdo neví většinu věcí (kromě svého oboru) najisto a do detailu, jako pan Novák.
Ale ten vozík je fakt, to je realita na rozdíl od názorů. Tohle je nutno přísně rozlišovat.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:20 Reaguje na Pavel Hanzl
No , pokud jim jako očkovanec zaplatíte v hospodě pivo , tak toho máte na knihu pohádek
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

26.11.2021 23:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Většina Čechů jezdí do práce do 36km denně, i my jsme smanželkou v této skupině a každý dojíždíme denně svým autem.Vzhledem k tomu že umřela naše Felicie uvažovali jsme i o této možnosti https://www.elblesk.cz/city-s/ technické parametry bychom asi zkousli(i když 7,5kW asi opravdu moc akcelerovat nebude) ale auto se kterým můžete opravdu jezdit jen na nákupy a do práce a v případě poruchy druhého auta s tím nikam nedojedete je za tu cenu příliš drahé a tak jsme na poslední chvíli koupili 1.0 MPI Fabii nejjednodušší škodovácký spalovák(ještě že jsme to stihli, letos tak minimálně půl roku čekat) cena byla samozrejme vyšší ale užitná hodnota také.Na dojíždění do práce nepotřebuju jednoúčelové auto za 300000.Druhé auto máme 1,4 Ford Fusion, doufáme že ještě nějakou dobu vydrží.Bydlíme v RD takže dobíjení přes noc by problém nebyl.Automobilky produkují auta na kterých vydělají a za která nemusí platit uhlíkovou dan.1.0 benzínové Citigo se kterým jezdí jeden člověk do práce je neekologické a tak se přestalo vyrábět, SUV Kodiag který váží 2,5x více se kterým jezdí jeden člověk ekologické je a tak z něj automobilka uhl dan neplatí.Zmizelo jednoduché posouzení - auto je tím ekologičtější čím méně paliva spotřebuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 08:48 Reaguje na Jaroslav Bobr
Pokud máte RD, nebývá většinou problém pořídit si střešní fve. Pak ten výpočet vypadá úplně jinak.
Ideální by bylo dobíjet v zaměstnání.....tam to stojí celý den a nad parkovištěm může být výkonná fve.

Na dobití malého elauta na 100km jízdy stačí parkovací místo s komunikací (asi 30m2 panelů) a jeden průměrný den.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

27.11.2021 10:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Já o voze, vy o koze, problém není nabijení, problém je užitná hodnota, tzv poměr cena/výkon.To auto se nehodí na vůbec nic jiného než nákupy a cestu do práce a na to je neúměrně drahé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 10:29 Reaguje na Jaroslav Bobr
Pokud byste jezdil jen do práce a na nákupy ročně 15 tisíc km, tak ročně zaplatíte jen na benzínu minimálně 34 tisíc.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale musím koupit panely a to auto(za vyšší peníz). A taky by mělo být každý den hezky jasno. Co na to zavlažení krajiny ? :-) Nebo u vás vlastně prší jen v noci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:16 Reaguje na Petr Pekařík
Výpočet výkonu fve vám udělá každý projektant, kterého si stejně musíte pořídit. Počáteční investice samozřejmě vysoká dost je. Ale výpočet, kolik platíte za elektřinu a kolik za benzín, kolik můžete od státu dostat dotaci, kolik to má celé životnost atd. atd. není přece tak složité. A ideální by bylo, kdybyste se domluvil se sousedem a v létě ho živil elektřinou a on vás přes zimu atd. atd.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

27.11.2021 19:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy už ty FVE máte instalované, jaké s nimi máte zkušenosti, nebo je to taky přes kamarádova kamaráda?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.11.2021 20:38 Reaguje na Jaroslav Bobr
Hanzl používá zemní plyn, je to ropák :-)
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

27.11.2021 19:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Žena najezdí cca 7500 což je za cca 16 000 +10000pojistka a cca 5000každoroční servis, z toho se fakt nepodělám.To mi přijde s užitnými vlastnostnostmi které to má a pořizovací cenou jako přijatelné.
Elekrokára je pro mě nevýhodná(dnes).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2021 08:54 Reaguje na Jaroslav Bobr
K tomu si připočtěte účet za elektřinu pro celou domácnost, auteb ´m budou jezdit za chvíli i děcka atd. atd., ideální je když máte doma nějakou živnost (dílnu). To se pak odpisuje velmi svižně.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

29.11.2021 11:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Jakou to má souvislost?Tím ,že si nainstaluju FV s tou elektrokárou dojedu dál?nebo se mi do ní víc vejde?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2021 18:25 Reaguje na Jarda Bobr
Elektrárna na střeše vám bude živit elektřinou celou domácnost, živnost i auto.
Musíte mít na to střechu a nějaké peníze (dotace nejsou vůbec zanedbatelné) ale hlavně vůli.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:23 Reaguje na Jaroslav Bobr
CITIGO se přestalo vyrábět , protože bylo obchodně prodělečné a za ty peníze ho nikdo nekupoval ( tedy za takové , aby na něm byl zisk). Kvůli emisím to rozhodně nebylo.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

27.11.2021 19:06 Reaguje na Petr Pekařík
Já pochopil vyjádření Škody tak, že vložené technologie které vyžaduje legislativa EU, natolik zvyšují cenu že auto je neprodejné
Odpovědět
LS

Lukas Spitzer

26.11.2021 13:25
Zbožní přání a manipulace, které nereflektují potenciální vývoj.

a) že zvládneme vyrobit proud, který bychom nemuseli vyvážet nic neznamená, protože napřed je vyvezena pak znovu koupen. Nebo p. Peksa čeká, že se napřed uspokojí domácí zákaznk a pak se zbytek vyveze? A přebytky v uhlácích nevyrobíme, protože je ČR nepotřebuje? Co na to němci a jednotný trh EU?

b) trh s ojetinami existuje proto, že lidé nemají tolik peněz na nová auta. Průěmrná cena ojetiny je kolem 250k. Což jsou z pohledu zatím nepředaněného ropáku ceny na cca 50 % ceny nového auta. Při nákupu Češi stále počítají s udržitelností této investice více než 5 let, spíše déle. Jak by tento propočet vyšel při otáčení elektromobilů do druhé ruky? Nechci ani spekulovat, ale šlo by to podobně jako v Norsku vyřešit pořádným zdražením ropáků.

c) jsme na startu rozvoje elektromobility, nikdo radši neříká, kde stát vezme chybějící prachy ze spotřebních daní na fosilní paliva. Že by z elektřiny? Která tak rázem dále zdraží pro všechny?

d) úspora emisí je zatím díky našemu energetickému mixu díky nespálení benzínu iluzorní. Dokud nebude mít kdekdo na střeše elektrárnu s úložištěm, tak je i nesmyslná. Poporad střešních solárů je cesta, ale ta razantně, a to víte, zdraží zbytkový udržovací proud v síti - viz před páry lety boj o platby za jističe. To se bude periodicky opakovat.

za další) elektromobily současné "přijatelné" cenové hladiny jsou tak do města, což kvituju, ať jich ve městě jezdí hodně. Do vesnického terénu už hůře a jako vesničtí/kutilsští pracanti nepoužitelné (víte, kolik modelů je vybaveno tažným zařízením a dokážou utáhnout aspoň 750 kg vozík)?

za další) už teď na cestách pozoruju rozpad systému dopravy. Ti progresivnější by řekli "zklidnění". Na dálnici se perou o pozici suverénně nejpomalějších aut staré trabanty a nové elektromoobily. Což o toh, je tam víc pruhů, ale při běžném provozu při šeření baterie jezdí elektromibily opačně - z kopce pomalu (rekuperujou) a do kopce normálně. Ve výsledku tvoří nezvyklou jízdou kolony... Toho jste si už určitě i při těch málo autech všimli.

za další) pokud do pár (pěti? sedmi?) let vyrobí adekvátní náhrady za funkční spalováky, super, boží. Teď jsou to jen náročné hračky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 14:38 Reaguje na Lukas Spitzer
Lidé nemají na nová auta, protože se ekonomicky propadáme.
Ale na dálnici jsem trabanta neviděl hodně let (a to jezdím teď více) a elauto nepoznám, ale všichni jedou 130 prakticky pořád. Tak nevím.
Ale eluto není stavěné na delší štreky, stejně jak s kamiónem nebudete jezdit pro rohlíky.
Ovšem veškerý městský a příměstský provoz by mohl jezdit na elektriku, což je snad většina.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

27.11.2021 00:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Valná většina elaut ma evidenční cnačce EL aby byla snadno poznatelná kvůli výhodám.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:27 Reaguje na Jaroslav Bobr
A až jich bude množství větší než malé , tak ty výhody logicky skončí. Státu tam utíkají peníze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2021 08:51 Reaguje na Petr Pekařík
Záleží, kdo bude ve vládě. Normální člověk se dá dojit velmi různými způsoby.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.11.2021 16:24
Rok 2021 se nezapíše do povědomí pouze jako »covidový«, ale také kvůli enormnímu růstu cen energií a inflace, která se může v průběhu ledna vyšplhat nejvýše za poslední čtvrtstoletí. Přirozeně vzrůstají obavy lidí z toho, jak zvládnou zaplatit vysoké náklady na elektřinu nebo plyn – položky, které jsou pro život zcela zásadní.
(až na pana Hanzla,ten tomu tleská)

"Jestliže na jaře ceny výrazněji neklesnou, tak je třeba počítat s tím, že zejména zase příští rok na podzim a po novém roce dojde k citelnému zdražování," řekl ekonom Lukáš Kovanda. /převzato/

Snad si eurohujeři nemyslí, že si to lidé napříč Evropou nechají líbit , vidím to na horký rok 2022.
Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 16:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Už jste přišel na to co se stalo začátkem září když začal růst cen elektřiny?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.11.2021 17:01 Reaguje na Va Shek
Začátkem září se školáci vrátili do škol, třeba.
Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 17:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
To dáváte do souvislosti s růstem cen elektřiny?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.11.2021 17:18 Reaguje na Va Shek
Souvislost s růstem elektřiny jsem jasně popsal, to vy neustále něco žádáte , tak nás uklidněte vaší verzí vyšetřování případu elektrošoku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.11.2021 17:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
To jste napsal moc hezky. Bylo jen otázkou času, kdy k tomu dojde. Více vrtulí a solárů - větší nejistota dodávek. Prodejci povolenek a jiní šíbři si právě v krizi přijdou na své, jak se v minulosti na ziscích bank mnohokráte potvrdilo. Moment překvapení jako eso v rukávu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 17:56 Reaguje na Karel Zvářal
Nesmysly, se silným nárůstem cen energie se počítalo už během jara, proto třeba banky upozorňovaly Písaříka, ať si dělá rezervy. Jenže on na to mastil ždímal firmu co to šlo a proto mu na podzim už nepůjčily.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.11.2021 18:07 Reaguje na Pavel Hanzl
... jak dycky:-) Neskončila jen Bohemia, ale i další. Že energetika je obrovský byznys, snad nebude popírat. Že spekulanti mají nasimulované různé stupně deficitů, včetně šokových zdražení, o tom snad nepochybujete. Ostatní je mediální hra a sáhodlouhé litanie překvapených "odborníků".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 18:47 Reaguje na Karel Zvářal
Jistě. A všichni v jedné řadě bedákají, že za to může Unie.
To, že vladimir Vladimirovič zavřel kohouty nikoho nazajímá, může za to Unie. Aspoň víme, odkud vítr vane.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.11.2021 18:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Bylo to řečeno jinde - neměli to nasmlované. Navíc "amici mei" silně lobují proti dvojce. Takže ano, bez stabilního (A) zdroje přinesl šačkec kolem oze své ovoce. A budem čekat na první blacko...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 10:31 Reaguje na Karel Zvářal
Tak proč si nepostvíme další dva Temelíny, když je to i v energetické koncepci???
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Konečně máte logicky slušný nápad. Na burze za ty prachy( povinně výrobu musíme nabízet přes burzu) vždycky prodáme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:18 Reaguje na Petr Pekařík
Nic povinně nemusíme, ale ČEZ by byl blbý, kdyby prodával levně, když na burze dostane víc.
Odpovědět
VS

Va Shek

26.11.2021 17:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Řekl bych, že i vy dobře víte co se stalo začátkem září tohoto roku a mohlo by to mít spojitost.
Otázka je proč děláte, že to nevíte?

Není divné, že se v ten moment neskončil asi žádný velký zdroj, nebyla žádná změna předpisů atd, ale jedná věc se stala.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.11.2021 18:20 Reaguje na Va Shek
Dlouhodobé tahanice o NS 2, Saša pohrozil utažením kohoutů aj. V politice se furt něco děje...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 10:32 Reaguje na Karel Zvářal
Pokud by se využívaly stávající plynovody, problém není ani bez NS2.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém nastane , až lidé z kopců budou chtít uhláky a jádro nahradit plynem , který nemají a kapacita plynovodů jim bez NS2 stačit nebude
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:19 Reaguje na Petr Pekařík
Mohutně makají na OZE, především na větřácích...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 16:25
Tak trochu do reality jak ty ceny půjdou dolů ...

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/cena-elektromobil-zlevneni.A210521_110012_automoto_fdv

Jinak k těm ojetinám, s ohledem na degradaci baterky v čase a na její cenu, bude její výměna ekonomický nesmysl, a bez ní bude z 10 let starého auta jen čistě poskakovadlo okolo baráku.
Lze tedy očekávat, že propad cen ojetých vozů oproti cenám nových bude výrazně vyšší, což samozřejmě zvýší celkové průměrné náklady na provoz vozidla.

Pro upřesnění, to není nic proti e-mobilům, ale zase bych si ty světlé zítřky zatím tak nemaloval. A hlavně, kdyby se to nechalo na přirozením vývoji, tak to není třeba nějak řešit či komentovat, prostě počkáme a uvidíme, ale s ohledem na to křížové tažení za elektromobily ... a proti všemu ostatnímu ... je ta perspektiva pro běžného člověka fakt neradostná.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 16:27 Reaguje na Svatá Prostoto
Jo, a ačkoli běžná údržba může být u e-mobilů nižší, tak ono se to zase nasčítá jinde ... https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/pojistovny-prodelavaji-na-elektromobilech-opravy-jsou-drazsi-a-bouracky-cetnejsi-1385520
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 18:05 Reaguje na Svatá Prostoto
Těch elaut je u nás tak málo, že celou statistiku rozhodí jeden magor, který si ho půjčí (velké procento se půjčuje) a rozstřelí, taky eluta jezdí hlavně po městě. Informace nula.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Nojo , ale kastle u fosilu jde vyklepat. Ale u elektriky si po nárazu asi může poškodit i obal baterky. Kdo a jak to opraví ? Výměnou !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:20 Reaguje na Petr Pekařík
Myslím si, že inžové, kteří to vymysleli, to mají ošetřené.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

28.11.2021 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Moc ne - třeba Musk teď plánuje dělat prakticky vše z jednoho svařence protože opravovat ta auto v rámci bezpečnosti baterií nemá po haváriích moc smysl protože člověk stejně musí projít každý jeden článek a je lepší většinu vyndat a dát do nového než něco opravovat na pomuchlaném autě.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2021 08:49 Reaguje na Vaclav Sobr
Pomuchlané auto je stejně zralé do šrotu, tak jako tak. A dnešní trend nic neopravovat a vše vyhodit k tomu spěje prakticky všude.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

26.11.2021 19:43
Nejprve by nám pan Mikuláš Peksa měl říci, od koho dostal všimné za prosazování elektromobilů. Jinak mluvit o elektromobilech jako o ekologických může pouze ekoblb. Na jeden akumulátor-baterii do elektromobilu je potřeba vytěžit a zpracovat při těžbě vzácných kovů a minerálů průměrně 226 tuny zeminy a toto narůstá při snaze o větší baterie do silnějších elektromobilů. V důsledku to znamená nárůst radioaktivity či jinak toxických materiálů trvale devastujících kraj v místě těžby. Ovšem to ekoblby nezajímá -probíhá to v jiných zemích, většinou v těch, kterým se říká rozvojové a co oči nevidí, srdce netrápí. Jenom pro představu, pokud´ by Velká Británie chtěla splnit své cíle, pokud´ jde o elektromobily do roku 2030,tak by se muselo na světě pro tuto jedinou zemi vytěžit-207 900 tun kobaltu,264 400 tun uhličitanu lithného,7 200 tun neodymu a dysprosia a 2 300 000 tun mědi. Petrův Zdar
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.11.2021 06:44 Reaguje na Jan Knap
1*. Jízda bez zplodin za cenu zničení krajiny na velké části světa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 09:02 Reaguje na Karel Zvářal
Zničená krajina je především těžbou uhlí v povrchových dolech, taky ropná pole, taky havárie tankerů a zničené mořské ekosystémy, taky ty miliardy CO2 a dalších externalit v ovzduší.
A hlavně POŘÁD, KAŽDÝ ROK O NĚCO VÍCE.

Těžba surovin pro baterie taky neí nijak kouzelná, ovšem proběhne to jen jednou a pak se už točí dokola.

Kolikrát se u nás otočí měď, hliník, zinek i levné železo?? Nikde šrot už nevidíte, recykluje se prakticky vše. A to nepočítám stříbro nebo zlato....když píšete o vzácných kovech...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatím se to moc neotáčí. Snad tak za 30 - 70 let
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:21 Reaguje na Petr Pekařík
Toho odpadu je zatím velmi málo, nejvíc se to asi skládkuje. Ale těžit skládku je x násobně levnější, než ze skály.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 07:28 Reaguje na Jan Knap
Asi máte rád čísla, budu tedy rád, když sem dáte čísla o tom jaká je alternativa v podobě spalování ropy.
Kolik tun ropy spali v GB za jeden rok na osobní dopravu?

Jinak výrobci jak baterek tak pohonu se snaží, a celkem úspěšně, těmto materiálům vyhnout. Druhá dobrá zpráva je, že některé jde z baterií recyklovat.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:35 Reaguje na Va Shek
Ono jde zrecyklovat fosil i elektro. Jen to elektro za násobný peníz , rentabilitu doženeme dotacemi a dotace vytaháme z kapes všech občanů
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 13:04 Reaguje na Petr Pekařík
Ropu spálenou ve spalovacím autě už asi těžko zrecyklujeme..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 21:58 Reaguje na Petr Pekařík
Člověče nešťastná, jak chcete recyklovat fosilní uhlík? Metoda CSS ho jen odchytí a natlačí do země, skutečná recyklace funguje jen v přírodě přes fotosyntézu.
To by se taky dalo využít, ale nikde jsem o tom nečetl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 08:56 Reaguje na Jan Knap
Jenom vám uniká, že tyhle vytěžené suroviny se po využití v bateriích zrecyklují a jede se nanovo a už skoro nic těžit nemusíte.
Ovšem jediný malý spalovák, který najede sotva 15 tisíc ročně, spotřebuje TISÍC litrů benzínu, což je možná přes 2 tuny CO2.

Elauto nula.

https://oenergetice.cz/akumulace-energie/chemicky-gigant-basf-postavi-nemecku-pilotni-zavod-recyklaci-baterii

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 09:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Už jste se zamyslel nad tím, že benzín a nafta jsou pouze
dvě složky ze zpracování ropy a co s nimi, když budou
pouze elektroauta a vy potřebujete i ty zbývající složky
jako oleje a hlavně asfalt na zpevnění povrchu silnic i pro ty elektromobily? Jakpak budete budovat a opravovat silnice, když nebudete mít tu poslední těžkou frakci ze zpracování
ropy? Doučte se učivo 8.třídy ZŠ, co vše se z ropy vyrábí
a co s jednotlivými frakcemi, když pro ně nebude využití?
Vše se vším souvisí a nelze vytrhovat z kontextu pouze
něco. Chabé znalosti z mnoha oborů lidské činnosti jsou
živnou půdou populistů, kteří tak mohou snadno oblbnout
nedouky a některé jako vy navíc zfanatizovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 10:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Vaše agresivní plky si nikdy neodpustíte, proč?
To jste sám tak nejistý, že musíte pořád urážet??
Nikdy jsem netvrdil, že se nemá vůbec těžit ropa, ale je potřeba přestat ji těžit pro energetické účely. Z ropy se dělají taky plasty a vagón dalších, potřebných věcí a pálit ji je samo o sobě prasárna. A mazutová elektrárna spálí i ty vaše živičné úžasnosti....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 11:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Úžasně jste to převrátil. Já píšu, že asfalt máme
díky tomu, že zpracováváme ropu i na paliva.
Pokud tu nebude potřeba paliv, tak nebude důvod
ropu zpracovávat a bude scházet ten asfalt. Vy
to převracíte v tom smyslu, že se nyní spaluje
stejně jako těžké oleje(mazut), ale to není
až na výjimky pravda. Celosvětová poptávka po
asfaltu překračuje možnosti zpracovatelů ropy
a proto se jde už i cestou omezených recyklací
(frézování a opětovné použití s přídavkem nové
čisté suroviny). Při dalším poklesu spotřeby paliv nastane pokles těžby(paliva jsou nejlukrativnější
frakcí ropy) a tím i nedostatek asfaltu. Pak už
nebudou mít po čem jezdit ani ty elektromobily.
Já vás neurážím, ale pouze vám doporučuji se doučit to učivo 8. třídy a hlavně si to srovnat v hlavě
podobně, jak vám to tu polopaticky opakovaně vysvětluji. Prostě a jasně. Vše se vším souvisí
a vytrhnout pouze něco, tak se hroutí celek.
Pokud doučení studia frakování ropy považujete za urážku, tak budiž a omlouvám se za to, že to sice víte, ale neberete to z ideologických důvodů jako fakta. Možná ale víte jak z ropy vyrobit pouze plasty a asfalt a zbývající frakce ponechat
v ložiscích ropy budoucím generacím. Prosím tedy
o doučení naopak mne a věřte mi, že já se na
rozdíl od vás neurazím odkazem na zdroj informací.
Děkuji.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 11:56 Reaguje na Břetislav Machaček
Obávám se, že váš příspěvek ukazuje jen to jak strašně velká je naše závislost na ropě. Výhoda je, že poměr rafinovaných složek z ropy lze v nějakém rozsahu měnit. A opravdu je asi velice krátkozraké spalovat dnes nenahraditelnou ropu pro auta.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 12:09 Reaguje na Va Shek
Ano krakováním je možné ten poměr složek
v ropě částečně měnit, ale hlavně ve
prospěch lehkých frakcí na úkor těch
těžkých. Tudíž ne naopak a prosím tedy
o poučení, kde brát ten asfalt, když
nebudu ropu zpracovávat i na paliva.
Nic víc a nic míň po nikom z vás nechci.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 12:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Asi by bylo nejednoduší odpovědět slovem beton, ale i to v sobě nese mnoho problémů.
Každopádně i v naprosto teoretickém případě, že se od dnešního dne budou prodávat v evropě pouze EV by trvala kompletní výměna vozového parku několik desetiletí.
Ropu budeme muset využívat ještě hodně dlouho.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.11.2021 12:39 Reaguje na Va Shek
Ale cement na beton přece vyrobíme v cementárně. Musíme tedy ale zatopit ...asi elektřinou. Jen ten příkon bude blbé sehnat . Taky můžeme začít silnice dláždit a na těžbu kamene povolat ekotlupu.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 13:05 Reaguje na Petr Pekařík
Na získání asfaltu elektřinu potřebujeme také.
Ano, není to tak jednoduché ani černobílé, ale jde o to hledat řešení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:27 Reaguje na Petr Pekařík
I cementárna může jet na vodík......a uhlík tam dodat třeba odpadem.....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 12:45 Reaguje na Va Shek
Vidíte a takový lídr elektromobility Norsko bude
asi muset ten asfalt už asi
brzo dovážet od "ropáků".
No a beton (cement) vypálí
z vápence jak? Asi ho taky dovezou a zaplatí ropou,
kterou těží a vyvážejí.
No není to pokrytecké?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:25 Reaguje na Břetislav Machaček
Silnice se dnes dělají velmi často betonové (viz naše D1) a na asfaltu tak fatálně závislé nejsou.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.11.2021 17:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Kromě dálnic jsem tedy betonovou silnici ještě neviděl...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 18:09 Reaguje na Jaroslav Studnička
Až asfalt nebude, uvidíte je všude.
Na Jihu je mívají běžně, protože asfalt teplem trpí.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

28.11.2021 11:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Beton ovšem často víc - viz když nám na kilometr přibude díky roztažnosti betonu 50cm dálnice, ta se zvlní a popraská.

Obecně - beton měl být způsob jak ušetřit ale ukazuje se že to bude dražší a nebezpečná katastrofa. Zejména pokud by se mělo ještě víc oteplovat.

Asfalt se ukazuje, ve správném mixu, trvanlivější a snadněji opravitelný a udržovatelný.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

28.11.2021 11:55 Reaguje na Vaclav Sobr
krom toho beton taky vyžaduje hodně cementu... což je ekologicky velmi náročná výroba s hodně emisemi CO2 :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2021 22:13 Reaguje na Vaclav Sobr
Inženýři projektující a stavějící betonové dálnice to asi neví, proto jsou po celé Evropě hrbaté a potrhané, že?
V asfaltu se vyjedou koleje, není zatím technologie, která by tomu zabránila. Proto se dálnice snad už všude staví betonové.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

28.11.2021 11:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Jedna zajímavost - ty "energetické" složky ropy nemají prakticky žádné jiné užití než je spálit :D
Odpovědět
JM

Joska Malý

27.11.2021 11:13
Vždy si kladu otázku, zda jsou takoví lidé hloupí nebo navedení. Problematiku elektromob. Vyčerpávajícím způsobem postihuje práce pánu z ČVUT. "Kam kráčíš elektromobilito". Stručně: pri našem energ. mixu to vychazi na asi 10kg uhlí na 100km, aumulatory jsou narocne na výrobu a nikdo je zatim nikde nerecykluje. Pouze pokusy. Rozvodna sit je problem i zvyseni produkce el., neprakticnost pro nektera pouziti. Do mesta dobrý, jinak moc ne. Prvni samohyby byly na elektrinu a Porsche to u wehrmachtu s dieselektrinou taky projel. Zatím je to blbostí.
Pokud ono zda navedeni, nebo hloupí. Oboje je smutné a asi i platí oboje zároveň.
Osobní autodoprava to nevytrhne. Jsou horší odvětví, ale to nikoho nezajímá. Proč?
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 11:58 Reaguje na Joska Malý
Já si zas kladu otázku, zda není dobré nad argumentací přemýšlet?
Pan profesor Macek je asi nejznámější odpůrce EV. Mnohokrát už své argumenty musel opravovat na základě vývoje EV.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2021 10:53 Reaguje na Joska Malý
Ten článek je velmi fundovaný a předpokládám, že pravdivý. ( "Kam kráčíš elektromobilito".)
Jenže je tam zakamuflovaný zcela zásadní podraz v grafu emisí.

Počítá s tím, že elauto se nabíjí fosilní elektřinou (myslím, že alespoň z půlky), navíc se bude měnit baterie.

Tohle samozřejmě posune elauto do nesmyslné roviny a není nutno sepisovat k tomu celé ciráty.

Proč tam nedali graf, jak by to vypadalo, když by byl nabíjen z OZE? To by vypadalo naprosto opačně, než bylo záměrné vyznění článku. A to nepovažuji za seriózní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2021 10:56 Reaguje na Joska Malý
Elauto je technologie 21. století. Taky byste v roce 1914 chtěl po prvních autech výkony, jako po dnešních??
Odpovědět
ms

27.11.2021 12:16
Fantasmagorie zelených věrozvěstů nezná mezí: Elelktroauta se prodávají všude jen díky dotacím, na něž celá EU neormarxisticky jede jako na heroinu a už jsme skoro zničili hodnotu skutečných statků. U nás bez dotací je zatím podíl e-aut na vozovém parku 1,2 promile. To je odpověď trhu, pokud není dotačně zničený jako v Norsku či Německu. Na to, abych při optimálním slunečním dnu nabil auto elektřinou na ujetí 70 km, potřebuji 16 m2 panelů - ovšem buď budu přes den nabíjet z FVE nebo jezdit. Jinak je elektřina v síti z 50 % z uhlí, jako ve většině EU s výjimkou Norska (voda), Švédska (jádro, voda) a Francie (jádro). Po 10 letech německé šílené Energiewende je 70 % výroby elektřiny z emisních zdrojů. A hlavně, s naprostou idiocií vyřazování stabilních zdrojů a přechodu na OZE za chvíli nebude e-auta čím nabíjet. Ale to stoupencům nových zelených zítřků nevadí. Aspoň se uvolní od socek silnice a oni se budou moci svými e-auty po nich svobodně projíždět. A v tom je podtstat Green Deal: vytvořit noviou zelenou elitu a na ně přerzodělit majetek. Češi už to v cenách energie začínají chápat, protože už teď zelený program Německa dotujeme tím, že českými cenami elektřiny prodávané na Lipské burze Němcům jejich super drahou elektřinu trochu cenově snižujeme. Ano, česká kolonie, jak má být. Pirátsko-zelený Pixa ve své blahobytné sociální bublině bruselského europoslance zapomíná, že polovina Čechů žije z platu 30.000 Kč hrubého měsíčně.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 12:29 Reaguje na
Přepsal jste vlastně všechny současné fakenews co kolem elektroaut jsou.
Nehcete si na každý z těch argumentů nejdříve sám odpovědět?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 12:39 Reaguje na Va Shek
Odpovězte vy a vyvraťte, že to není pravda bod po bodu.
A prosím fakta a nikoliv nějaká všeobecná hesla a pouhé nerealizované projekty. Sen ještě neznamená, že je to
skutečně realizovatelné. A taky mi o tom asfaltu výše
dlužíte odpověď.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 12:52 Reaguje na Břetislav Machaček
Tím betonem jste mi neodpověděl, protože i on potřebuje energii na výrobu cementu a nedá se
použít už na stávající živičné povrchy. Pod
beton musí být zcela jiný podklad, než pod
asfalt. To znamená komplet rozbagrovat a začít
od začátku. To je v tom množství silnic holá
fantasmagorie se kterou "gryndýl" nepočítal.
Komplexní myšlení, ekonomické a technické
vzdělání je ekologistům cizí a jsou to pro ně
sprostá slova, která nahrazují slovy dotace
a NĚJAK to dopadne. Ano dopadne, ale tragicky.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 13:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Naučil jste se někdy něco tím, že vám to někdo řekla a nebo jste na to sám přišel?

Ale můžeme- bod 1 "Elelktroauta se prodávají všude jen díky dotacím" - je to pravda? Ne. EV se prodávají i na trzích bez dotací. Stejně tak i s dotací jde stále o dražší auta.

A druhá strana dotací je, že jde o podporu automotiv a udržení jeho konkurenceschopnosti.

A takové zamyšlení nakonec. přišla dotace a podpora automobilek až s EV?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 16:00 Reaguje na Va Shek
Co jsem mohl taky od vás čekat. Jeden neodpoví vůbec a druhý odpoví otázkou. V příručkách to nikde není a tak nemáte co odpovědět. Dotuje se vždy pouze to, co bez dotací nepřežije. Klasický autoprůmysl není třeba dotovat a podbízení, jak
ho nalákat k sobě se jmenuje pobídka, která se
ale nakonec bohatě vrátí na daních. Dotace je naopak žumpa, kam se sype bez očekávaní návratu investic. Toť ve zkratce učivo ekonomie pro začátečníky, ale ekonomika a ani technika není parketou ekologistů. Ti žijí sny a často zcela
postavených na "vodě"( nyní mantře CO2). Ona
ta uhlíková stopa elektromobility se zapomíná
počítat od "Adama" a počítá se až od zásuvky.
To taky mohu stejně počítat cokoliv jiného
a říci například, že do biopaliv nebudeme
počítat výrobu umělých hnojiv, obdělání půdy,
sklizeň, dopravu, investici do bioplynek a
s připočtenou dotací tak propaguji efektivitu
tohoto "obnovitelného" zdroje a jeho "nulovou"
uhlíkovou stopu. Opak je pravdou, ale co, účelová
lež světí prostředky. A tak je to pomalu se vším,
co se ekologistům snažíme my ostatní zkritizovat.
Bohužel slepota nedouků se nedá léčit jinak, než
hořkou zkušeností nás všech.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.11.2021 15:01 Reaguje na Va Shek
Pan ms ani zdaleka nevyjmenoval všechno, co lze u elektroaut uvést jako argument proti nim.
A napište prosím KONKRÉTNĚ, který z jeho argumentů je "fake news"!
Já například MÁM od září na střeše FV. 18 panelů po 450 Wp + akumulátory 11,4 kWh. A přesto se děsím chvíle, kdy mi doslouží mé staré dobré auto, nebo mi ho znechutí nějakou nesmyslnou daní, nebo absurdní cenou nafty, nebo rovnou zakážou - a budu si muset pořídit ten elektrický nesmysl...
Protože na rozdíl od vás vycházím z REALITY.
A to prosím patřím k těm, kteří při vší té bídě mají podstatnou výhodu: Já na rozdíl od většiny mám svou střechu, na které mohu mít tu svou FVE...
Běda těm, kteří bydlí v paneláku...

Pokud nechápete, že ani ta FV na vlastním domě ani mně, ani nikomu jinému provoz elektroauta zdaleka nemůže vyřešit, tak jste prostě zaslepenec, který NECHCE vidět fakta. Ani ta fakta, která ho do zavřených očí přímo mlátí.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 15:13 Reaguje na Karel Ploranský
Ano, i Elektro auta mají spoustu nedostatků, stejně jako Spalovací auta.

Ale na vašem příspěvků je nejdůležitější to slovo "děsím", vy máte strach. Strach z toho co MOZNA bude.
Zatím je situace taková, že spalovací auta nikdo nezakazuje. Cena paliv stoupá hlavně na základě stoupající ceny ropy která je přímo závislá na legálním kartelu.

A všechny automobilky světa investují do elektrických aut. Všude na světě a ne jen v Evropě. Dá se říct že Evropa je v EV vlastně zaostala.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 16:32 Reaguje na Va Shek
Cena paliv se skládá z nákladů na nákup ropy,
nákladů na zpracování, dopravu (stoupají) a
z DPH a SPD. Poslední dvě položky jsou zdrojem
dotací i do elektromobility. Likvidací těchto
zdrojů nebude na dotace a zbude nedotovaná
monopolní eletromobilita. Toto není trh, ale
pouze cílená uspěchaná cesta do pekel. Když je
něco ekonomicky a technicky konkurenceschopné,
tak nepotřebuje dotaci a prosadí se samo. Ale
s dotací obor stagnuje bez potřeby se zdokonalit
a být konkurenceschopný. Je to medvědí služba
elektromobilitě samotné. Jsou země, kde nemají
systém dotací a jdou cestou vývoje, ale EU a
zvláště Norsko jde cestou , která se spokojila
s dosavadním stavem a který pokládá za dokonalý.
Bohužel k dokonalosti to má stejně, jako už
kdysi vymyšlené elektromobily z doby před 100
léty. Ty "dojely" na baterie stejně jako se
zadrhly i ty současné. Ty stovky tun vzácných
zemin na výrobu jedné baterie budou znamenat
pro nahrazení dosavadních spalovacích aut těmi
elektromobily rozkopání celé zeměkoule a tak
velkou spotřebu energie na jejich dosavadní
způsob těžby, zpracování a dopravy, kterou
nikdy efekt samotných baterií nenahradí. Proto
je ta těžba v rozvojových zemích za otrockých
podmínek, abychom se honosili "čistou" energií
z baterií. Hnus a pouhé pokračování kolonizace
jako v minulosti. Oni pěšky a my v EKO autě.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 16:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Kdo bude asi největší konkurent evropskému automotiv? Čína.
Dotuje Čína ev a jejich vývoj?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.11.2021 17:05 Reaguje na Va Shek
Nic jste nepochopil.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 18:38 Reaguje na Karel Zvářal
Rád se nechám poučit. Jak budou evropští výrobci konkurovat čínským elektrovozum na evropském trhu?
Podívejte se na ceny ev v Číně. Až sem přivezou auto velikosti Fabie s dojezdem 250 za 250 000kc bude opravdu tolik věrných zákazníků co to nekoupí?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.11.2021 19:22 Reaguje na Va Shek
Nebojte, ti náš vyškolí všechny.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.11.2021 17:14 Reaguje na Va Shek
Ta se bude držet toho, co je na Západě trendy, aby obsadila trhy svými výrobky. Mají nás přečtené, jak malý Bobeš slabikář. Elauta budou, o tom není sporu, zaleží jen na tom, v jakém rozsahu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 18:08 Reaguje na Karel Zvářal
Přesně tak. Proč by nám dodávali
baterie a suroviny na auta, když
nám mohou dodávat auta kompletní.
Po krachu tuzemských továren to
už nebudou nejlevnější auta na
trhu, ale jediná auta na trhu,
stejně jako už u jiného zboží.
To je přesně ten ekonomický
slabikář, na který se v EU jaksi
v zápalu o "gryndýl" zapomnělo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 12:33 Reaguje na
Smutná pravda a budete za ní ekologisty tepán. Oni totiž pravdu
výsostně nesnášejí a nejlépe jim je v těch snech a lžích.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.11.2021 12:52
Je krásné si přečíst, jak úžasné nabíječky jsou pro elektromobily vyvíjeny, nebo dokonce už k dispozici. Jak houstne síť nabíjecích míst.
Ale ani ta nejlepší nabíječka není k ničemu, když k ní neumíte přivést potřebný elektrický výkon. I velmi hustá síť veřejných stanic může zájemce o její služby trpce zklamat, když v dané lokalitě zrovna v tu chvíli nebude dost výkonu; a provoz těch nabíječek může velmi snadno přispět k tomu, že dokonce nastane lokální blackout.
Takže pane Pekso:
Než se opět oddáte těm vlhkým snům, měl byste se nejdříve začít zabývat tím, co je potřebné udělat s naší elektrorozvodnou sítí. Jak velké investice bude nutné vložit do jejího posílení. A jak velký úkol to je i z hlediska objemu prací a kapacity firem, které to musejí udělat.

Asi zažijete šok...

A ten základní problém dobře vyjádřil o kousek výše pan Petr Blažek.
Dovolím si ho citovat:
"Nejdříve musí být čisté zdroje energie a pak teprve bude čistá mobilita. Všechny výpočty tzv. čistého provozu elektroaut se opírají o energetický mix, ale to není pravda. Každý takový velký spotřebič je napájen z toho nejhoršího zdroje co máme uhelné elektrárny. A ty se kvůli těmto autům budou odstavovat řádově o desítky let déle."
A já k tomu doplním:
Elektroauto funguje s nějakou účinností. Skvělou účinnost má elektromotor a hnací trakt, v tom na něj klasické auto nemá. Ale nějakou účinnost má také proces nabíjení/vybíjení, a tam už to žádná sláva není. Co hůře, účinnost toho procesu u baterií s časem velmi rychle klesá. Drasticky rychle, pokud někdo bude často používat rychlonabíjení.
Nějakou účinnost má nabíječ. a nějakou účinnost má rozvodná síť, která přivádí elektřinu k nabíječi. Nějakou účinnost má elektrárna (ještě dlouho převážně uhelná).
Když všechny ty účinnosti mezi sebou vynásobíte (nikoliv sečtete - účinnosti v řetězci se NÁSOBÍ), dostanete se docela výrazně pod účinnost běžného auta poháněného spalovacím motorem.

Neškodilo by podívat se občas do učebnice fyziky pro základní školy...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 12:59 Reaguje na Karel Ploranský
Ještě bych dodal to, že spalovák topí odpadním teplem a elektroauto
"čistou" energií primárně určenou pouze k pohonu. V některých
ročních obdobích a zemích to bude podstatný díl celkové spotřeby.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 13:08 Reaguje na Břetislav Machaček
A v některých ročních obdobích a částích světa je "topení"spalováku naprosto zbytečné.

Většina EV dostává tepelná čerpadla a podíl spotřeby na topení klesá.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.11.2021 13:14 Reaguje na Va Shek
Klesá, ale pořád je to spotřebovaná energie.
Miniaturní TČ v autě sotva bude mít nějaký zázračně dobrý topný faktor. Pochybuji, že dosahuje hodnotu 3.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 13:09 Reaguje na Karel Ploranský
porovnání EV a spalovacího motoru je celkem snadno dohledatelné včetně výpočtů na internetu.
EV dopadá v drtivé většině výpočtů lépe než spalovák.

Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.11.2021 13:20 Reaguje na Va Shek
Inu, to záleží na tom, kdo to počítal a kdo si ten výpočet objednal.
Já jsem si dal opravdu velkou práci s tím, abych si pro výpočet opatřil věrohodné zdroje dat, která jsem si pečlivě ověřoval křížovým porovnáváním. A mám pro to i odpovídající technické vzdělání, abych ten výpočet uměl udělat správně a mohl si za něj ručit.
Takže té "drtivé většině výpočtů" dohledatelných na Internetu se mohu leda vysmát. Přesněji ne těm výpočtům - těm, kteří se jimi nechají oblbnout.
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 13:28 Reaguje na Karel Ploranský
Ok, můžete jistě váš výpočet publikovat a dát ho teda i ke kritickému pohledu ostatních.
Třeba máte pravdu a ostatní co toto počítají dělají chybu. Jistě Vám to přinese nejenom uznání mezi odborníky.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.11.2021 15:12 Reaguje na Va Shek
Už jsem to jednou v podobné diskusi rozepsal poměrně dost podrobně. Je to pár měsíců.
Opakovat to nebudu, protože by to nepřineslo NIC.
Na názory, které jdou proti mainstreamu, totiž nikdo nebere zřetel - a naprosto vůbec nezáleží na tom, jak dobře jsou či nejsou podložené fakty.
Do kanceláří, ve kterých se ROZHODUJE, takové názory buď vůbec neproniknou, nebo je lidé, kteří tam sedí, rázně smetou se stolu. Protože by mohly uškodit jejich zájmům.
No, a odborná veřejnost to nepotřebuje; odborníci (ti skuteční, z praxe) to vědí i beze mne...
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 15:16 Reaguje na Karel Ploranský
Takže to mám chápat tak, že to nechcete zveřejnit?

Můžete mě a panu Novákovi alespoň pomoc v diskuzi na téma energetické náročnosti výroby benzínu?
Jaký údaj máte vy ve svém výpočtu a z jakého zdroje?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.11.2021 13:11 Reaguje na Karel Ploranský
Zapomněl jsem zmínit ještě dvě důležité věci:
Je nesmysl argumentovat tím, že si budeme elektroauta nabíjet z FVE. Je to tak velký nesmysl, že to musí vědět i úplný pitomec - takže kdo to tvrdí, je nestoudný LHÁŘ.
Že mi FVE dodává nějakou energii ve dne, to mi je prd platné, protože to jsem s autem někde mimo domov!..
Abych mohl energií z FVE nabíjet v noci, bezpodmínečně musí být jeho součástí akumulátory.
Takže jedněmi drahými baterkami (s krátkou a nejistou životností) budu nabíjet jiné drahé baterky (s krátkou a nejistou životností) v autě. Ke klesající účinnosti cyklu nabíjení/vybíjení baterek v autě se přidá klesající účinnost cyklu nabíjení/vybíjení ve stacionárních bateriích, takže nějakých 30 % energie mi zbytečně zahřeje garáž. A těch 30 %, to může (snad) platit, když jsou oboje baterky NOVÉ. Ta ztráta s dobou provozu rychle poroste. A stále nižší dosažitelná kapacita těch baterek časem přestane stačit k tomu, abych vůbec mohl jezdit.
Za jak dlouho začnete být nespokojen s tím, jak vám "drží" baterie ve vašem mobilu, pane Pekso?
Takže po nějaké době - protože jsem optimista, tak si troufnu říci po 5 až 7 letech - budu kupovat DVOJE nové baterie. Drahé baterie.
A někdo bude muset DVOJE nové baterie vyrobit a DVOJE staré baterie zlikvidovat, v lepším případě jakž takž zrecyklovat.
To je panečku ekologie!

Jestli takovéhle bludy obhajujete v Europarlamentu, pane Pekso, tak nám pomoz Pánbůh...
Odpovědět
VS

Va Shek

27.11.2021 13:25 Reaguje na Karel Ploranský
Kde se ve vás bere ten vztek a agrese?
Nebylo by lepší se zeptat na řešení?

Proč bych ve nemohl nabíjet ze své FVE když jsem připojený k nabíječce např v práci? Ano, nejsou to "ty samé" elektrony, ale v principu propojených sítí je to uplně jedno a možná ještě lépe.
A pak nemusím mít ani doma ty baterie, protože tu elektřinu z auta můžu použít doma pro napájení domu přes noc.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.11.2021 15:20 Reaguje na Va Shek
Nechám na ostatních diskutujících, aby porovnali, kdo z nás dvou dává najevo víc vzteku a agrese.

Elektroauto není mobil nebo notebook a k nabíjení potřebuje trochu víc všeho. Místa, příkonu...

Přeji vám, aby vám váš zaměstnavatel umožnil nabíjení elektroauta během pracovní doby.
Nebo aby v okolí vašeho pracoviště bylo nejen dost parkovacích míst, ale aby na nich byly i zásuvky.
Ale že to tak bude, tomu jistě nevěříte ani vy sám.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.11.2021 15:30 Reaguje na Karel Ploranský
Pane Ploranský, jsem na Vaší straně, ono zde platí "podle sebe soudím tebe". A jinak při představování gryndýlu by se lépe uplatnil Rowan A., to by byla ta správná kulisa:-) Elauta mohou fungovat jako minorita, při masivním provozu, zejména v příměstských kolonách, se mi opět vybaví Mr. Bean, jak vše s humorem řeší... Tam si odtahovky přijdou na své:-) P.S. Sen krásný, realita drsná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:34 Reaguje na Karel Ploranský
Amíci mívají před fabrikami panely nad parkovišti pro zaměstnace. Na dojezd 100 km malým elektroautem vám stačí 30m2 panelů a náš průměrný den, což je parkovací místo plus komunikace.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

28.11.2021 21:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak maximálně v LA a okolí a jen ti, co chtejí ukázat že na to mají, Běžný amík jezdí minimálně 3l ropákem, prakticky jedině benzinákem
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2021 22:08 Reaguje na Jarda Bobr
Pojem "běžný amík" je zcela nesmyslný asi tak, jako kdybyste napsal, že Evropan čte denně Sputnik.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 17:31 Reaguje na Karel Ploranský
Člověče nešťastná, co to plácáte? Normální auto stojí 95% své životnosti na parkovišti a to je vždy celé potmě?
A kolikrát najezdíte za život milión kilomerů proboha.
https://fdrive.cz/clanky/lexus-poskytne-u-sveho-prvniho-elektromobilu-zaruku-milion-kilometru-na-baterii-5355
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.11.2021 06:18
Průzkum, který se aktuálně uskutečnil v Německu, přinesl tyto poznatky.

Hned 79 procent respondentů v něm uvedlo, že s užíváním syntetických paliv by neměli sebemenší problém.
Pokud by se pak Němci měli rozhodnout mezi spalovacím vozem, který by poháněla „zelená” paliva, a elektromobilem, volilo by 58 procent lidí první možnost.
Mimo to 64 procent populace odmítá, aby byl ve střednědobém či dlouhodobém horizontu zakázán prodej spalovacích aut.
A konečně, 88 procent lidí zastává názor, že spolková vláda má podporovat veškerá řešení vedoucí k ochraně klimatu, ne jen a pouze elektromobilitu.

Jak se přitom zdá, z euforie se začínají probírat i němečtí politici. Kandidát na ministra dopravy Volker Wissing pak rovnou vdechl většině motoristů novou naději na návrat zdravého rozumu. Uvedl totiž, že „mobilita musí zůstat dostupná, nesmí se stát luxusem“. Tím poukázal na dosavadní vývoj, který zatím nepřinesl nic jiného než utrácení velkého množství peněz daňových poplatníků dost pochybným způsobem.
Odpovědět
VS

Va Shek

29.11.2021 09:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak o o je těžké brát vás vážně když čerpate info od pana Prokopce...a bez zamyšlení dal šířite...


Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist