https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/oldrich-madera-je-oprava-je-dukovany-opravdu-bezpecna-jako-elektroinzenyr-si-to-nemyslim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oldřich Maděra: Je oprava JE Dukovany opravdu bezpečná? Jako elektroinženýr si to nemyslím

29.5.2018
Vážení čtenáři, dnes jsem dostal další ČEZký šok. Jak nedávno napsali v novinách V Dukovanech mění staré sovětské rozvaděče za nové s českými technologiemi, ČEZ mění 500 ks rozváděčů v Dukovanech. Zdá se to jen JAKO taková malá kosmetická oprava / úprava. Přesně tak nám to páni novináři líčí. Já jako autorizovaný elektroinženýr to tak nevidím.
 

S ohledem na všeobecný nepořádek v normách, v revizích apod. jsme k jaderné katastrofě ještě mnohem blíže než jsme si mysleli. Speciálně věta:

"Ty už ale neodpovídají normám a nedají se na ně sehnat náhradní díly."

říká vše. Jak je možné provozovat jaderný reaktor, jehož řídící systém a s ním související elektro rozváděče asi léta neodpovídaly a stále neodpovídají technickým normám a nedají se na ně sehnat náhradní díly? Jak je možné se v něm rýpat za provozu? To vše udělají v době krátké odstávky? Ani náhodou! Jak je možné dělat časový nátlak u takové práce? Viz:

"Výměna a zapojení přístrojů musí skončit do začátku července."

To snad není pravda! Toto je naprosto neakceptovatelný výrok z hlediska bezpečnosti provozu JE! Práce snad skončí, až bude vše smontováno, oživeno, nastaveno a pětkrát technologicky překontrolováno! A ne, až nějaký inženýr-ekonom z ČEZu řekne zapnout! To je jaderný reaktor pánové a ne na černo postavená chata na Lipně nebo na černo ČEZem připojená solární elektrárna!

To snad chceme říci, že některé kabely již nyní za provozu reaktoru nevyhovují?

„Představuje to odpojení více než čtyř tisíc kabelů, jejich proměření a zkontrolování možnosti dalšího použití,“

No ono se není co divit, je to 33 let starý zánovní automobil Volga s perfektní ruskou technologií a kabeláží (viz jeho prezentace panem Benešem panu Zemanovi na ruské ambasádě letos v květnu). To jsme snad my Češi úplní pitomci? To bysme si koupili stejně starý automobil Volga v autobazaru, i když by nás ubezpečili, že má úplně novou převodovku a nové pneumatiky za dvacet tisíc Kč? Ne? Tak proč to děláme u čtyř jaderných reaktorů vyrobených ve stejné době?!

Smůla je v tom, že je to jen 40 km vzdušnou čarou od porodnice na Obilním trhu v centru Brna, kde jsem se narodil a jen 25km do sídla mé firmy v Rosicích. Proto mě při četbě tohoto textu málem omývali. Ti "odborníci" jsou ochotni vymazat půlmiliónové město, celý kraj a potažmo celý střed Evropy z mapy, aby si dobrodruzi typu Roman a Beneš mohli koupit další jachty v Karibiku. Proč ty vyšlehané ruské reaktory prostě okamžitě neodstavíme, když představují takové nebezpečí a jimi vyrobená energie jde stejně z 90 % na vývoz?

Pozavírat je všechny a s nimi i revizní techniky, kteří podepsali revize, i když ta zařízení, a zejména asi kabely, zcela evidentně neodpovídaly již léta normám. Zavřít i “vrchní jadernou specialistku” Drábovou. To věděla? Co dělala? Jo ona to nevěděla? To je snad ještě horší. Ona prodloužila život Dukovan bez omezení!! Nepletla se tak náhodou do řemesla elektro inženýrům a dalším specialistům? Nedokáži si představit horší obecné ohrožení, než to, které všichni tito zodpovědní dlouhodobě z titulu svých funkcí v organizované skupině (stát) zavinili. Nejsem sice právník, ale zákon (Trestní zákoník, zákon č.40/2009 sb.) hovoří v tomto případě celkem jasně a srozumitelně i k nám laikům:

§ 272 Obecné ohrožení

(1) Kdo úmyslně způsobí obecné nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že zapříčiní požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání, nebo

kdo takové obecné nebezpečí zvýší anebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až osm let.

(2) Odnětím svobody na osm až patnáct let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin opětovně v krátké době,
c) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu, nebo
d) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt.
(3) Odnětím svobody na dvanáct až dvacet let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 úmyslně smrt, nebo
b) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.

(4) Příprava je trestná.

Doporučuji okamžitě odebrat licenci ČEZu na provozování jaderných reaktorů. Všechny bloky je nutné okamžitě odstavit a podrobit nezávislé mezinárodní kontrole. V případě, že se prokáže jakékoliv pochybení v otázkách bezpečnosti provozu jaderných reaktorů, obvinit všechny výše jmenované.

Článek nám poskytuje návod kam máme jít a na co se podívat - zkontrolovat všechny jističe na vypnutí, zkontrolovat všechny kabely na izolační stav, zkontrolovat všechny vypínací smyčky, zkontrolovat všechny softwarové smyčky na vypnutí v režimech nebezpečí. Dále zkontrolovat elektročást každého za čtyř jaderných reaktorů. Nejsou jejich elektro zařízení již dávno degradována dlouhodobým vystavením i nízkým hodnotám radiace? Opravdu je v pořádku celý řídící systém - hardware i software? Opravdu pořád na 100% reagují všechna čidla a všechny regulační smyčky i po 33 letech provozu v podmínkách mírné radiace? To jsou i všechny slaboproudé součástky na všech plošných spojích a všechna relé stále v toleranci a neohrožují provoz?

Zkrátka je nutné provést okamžitě úplný bezpečnostní audit elektro části JE Dukovany, který je běžný u každé větší tepelné elektrárny po 20 letech provozu a který asi v Dukovanech nikdy proveden nebyl, ani po 33 letech provozu!

Toto vše říkám jako autorizovaný elektro inženýr v ČR a v Irsku. Dále jsem členem několika mezinárodních institucí jako např. ČKAIT v Čechách, IEI v Irsku a IET v Británii. Použiji veškerého svého vlivu, abych tato nebezpečí eliminoval. Mám dva tituly VŠ - jeden je specializace Výroba, rozvod a využití elektrické energie (m.j. několik zkoušek z jaderných reaktorů a jejich obslužných zařízení) a dále z oboru Mikroelektronika. Vše z doby, kdy tam byli ještě profesoři a jejich asistenti úzce svázáni s praxí. Stavím na těchto základech celý svůj život. Pracuji v oblasti bezpečnosti práce 37 let a něco takového asi hodně zavání.

Chtěl jsem v Čechách zahájit stavbu 500 lokálních EkoEnergoCenter o výkonu 5-18 MW (celkem jistě nad 10 000MW). Setkal jsem se u té příležitosti krátce s premiérem Andrejem Babišem a s vedoucím týmu jeho poradců Jaroslavem Ungermanem. Dopisoval jsem i s panem Hünerem. Kontakoval jsem asi 50 poslanců obou sněmoven parlamentu ČR, kontaktoval jsem pět politických stran, kontaktoval jsem 50 starostů obcí ČR, které mají téměř ideální podmínky pro vybudování obnovitelných zdrojů. Žádal jsem je o jejich podporu před zahájením projektu. Byl jsem vyhnán jako malý kluk. Bylo mi řečeno, že obnovitelné zdroje nejsou to pravé, že daleko lepší jsou ruské jaderné reaktory.

Alternativa jaderným reaktorům samozřejmě existuje, jen se o ní v ČEZku nesmí mluvit. To platí jak o současné vládě v demisi, tak i o starostech sešikovaných pod taktovkou tandemu Farský/Kalousek, jak jsem se na svou vlastní kůži přesvědčil. Bude to zajisté platit i o nové vládě s osobními přáteli pana Sobotky (pan Poche) nebo dokonce i o případné vládě pana Beneše, jak nám bylo opakovaně vyhrožováno.reklama

Oldřich Maděra
Autor je absolventem Elektroenergetiky na VUT v Brně.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (13)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FF

Franta Frantíků

29.5.2018 20:53
To je teda článek! A to říkám jako autorizovaný jaderný lobbista v Bostwaně a Kazachstánu, který má dokonce pět titulů z VŠ a je také členem mnoha prestižních mezinárodních organizací (namátkou třeb mezinárodní klub přátel Miloše Zemana). A to vše prosím ještě z dob, kdy bylo Mrtvé moře teprve marod...

Ale teď vážně:
V článku postrádám fakta, v podstatě je tam jenom ta zpráva z ČEZu. Na jaké technologii má k výměně dojít (jaderná či nejaderná část)? Proč by mělo být zapojení tisíců drátů a jejich kontrola problém? Proč by měl být problémem kontrola řidícího sw a hw? Vše jsou to úkony, které se normálně denodenně dělají, a to nejen v JE.
Odpovědět
sv

29.5.2018 22:00 Reaguje na Franta Frantíků
Autor článku je tentýž magor, který zde tvrdil, že kovové sloupy elektrického vedení jsou nebezpečné.
Odpovědět
OM

Oldřich Maděra

30.5.2018 19:44 Reaguje na
Vás vážený pane anonyme platí Roman, Beneš nebo zrovna Putin?
Odpovědět
sv

31.5.2018 17:17 Reaguje na Oldřich Maděra
Omyl, jen si na rozdíl od vás nemusím platit chocholouška.
Odpovědět
OM

Oldřich Maděra

30.5.2018 19:56 Reaguje na Franta Frantíků
Naprosto běžná situace je, že požár malého proudového transformátoru zapálí pole rozvodny. Vybuch olejového proudového transformátoru pak zapálí rozvodnu. Fukušima dojela mimo jiné na to, že všechny její záložní zdroje stály volně mezi budovami a byly spláchnuty v první minutě tsunami. Pak nebylo čím regulovat, protože primární zdroj vypadl a záložní nebyl. Podobně pokud máte tak starou věc, tak je těžké předpokládat, že všechny tyto záložní mechanismy a zdroje zafungují. Nebyl proveden řádný bezpečnostní audit. Nebyla provedena generální oprava žádného z uzlových bloků. To vše co se tam dělá mi připadá jako příštipkaření. Jádrem auta jsou motor, karoserie, kola atd. Jádrem jaderného ploku jsou reaktor, turbína, genátor a blokový transformátor. Byla alespoň na jedné z těchto částí provedena důkladná revize a generální oprava?
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

31.5.2018 07:01 Reaguje na Oldřich Maděra
K tomu, jaká jaká je fundovanost autora a kvalita jeho článku, se vyslovilo už několik čtenářů. V Dukovanech probíhala průběžná a dlouhodobá (v podstatě stálá) kontrola, rekonstrukce a modernizace zařízení. Ostatně k tomu patří i výměna rozvaděčů, na informaci o ní v tisku ostatně reagoval pan Maděra. O akcích v rámci modernizace je na internetu spousta informací, a to i v televizi a novinách (nemusí se tak ani na odborné servery). Kdyby pan Maděra měl jen trochu zájem o konkrétní informace, tak by určitě věděl, že v rámci sedmileté modernizace byly do roku 2012 vyměněno všech osm starých turbosoustrojí za nové, takže nejen, že na nich byly prováděny pravidelné revize a generální opravy, ony jsou dokonce úplně nové. A pravidelné důkladné revize jsou prováděny i na těch nových. Také díky novým vylepšeným turbínám mají Dukovany od roku 2012 výkon o 240 MWe větší. Vyměněna byla i řada dalších zařízení a řada nových, hlavně těch souvisejících s bezpečností, byla doplněna. Pan Maděra je demagog, který se absolutně nezajímá o fakta.
Odpovědět
OM

Oldřich Maděra

31.5.2018 16:49 Reaguje na Vladimír Wagner
Dobrý den pane Wagnere,
to je náhodička! Vy jste určitě ten správný odborník, který mne, podle Vás demagoga, poučí, kdy tedy je přesný časový plán vypnout ty 31-33-leté jaderná reaktory. Zatím to nikdo neřekl a nikdo nikdy asi neřekne. Nikoho nezajímá bezpečnost občanů. Vy bydlíte mimo zónu 3, tak Vám vlastně do toho nic není, kdežto já bydlím v zóně 2, tak mi připadá, že bych snad do toho mohl mluvit. Vemte si prosím tu svou zánovní jadernou elektrárnu do Prahy, nejlépe na Václavák a uvidíme, kdy ji pak rychle vypnete. Doporučuji každému takovému horlivému zastánci jaderné energetiky jako jste Vy, dovézt jeden naprosto bezpečný kontejner Castor s vyhořelým jaderným palivem právě z Dukovan na jeho zahrádku. No a uvidíme, jestli nezměníte názor.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

31.5.2018 21:03 Reaguje na Oldřich Maděra
Aha, tady se střetli dva, jeden věří, že je vše v pořádku, druhý věří, že nic není v pořádku. Vira vychází z přízně či nepřízně k JE. Jaká je skutečnost, to se asi obyčejný smrtelník nedozví. Každopádně oba krajní postoje věci neprospívají.
Odpovědět
OM

Oldřich Maděra

1.6.2018 15:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Pane Svobodo,
opakuji znovu: bydlím ve druhé zóně jaderné elektrárny staré 33 let. Ta elektrárna byla vybudována se životností 30 let. Ta prošla u prvního bloku v roce 2015. Dostala prodlouření na deste let provozu na základě jakýchsi zpola zmanipulovaných papírů o kvalitě svarů. Viz https://jihlava.idnes.cz/jaderna-elektrarna-v-dukovanech-zada-o-prodlouzeni-provozu-pqi-/jihlava-zpravy.aspx?c=A151008_2197012_jihlava-zpravy_mv
Nedivte se, že já a mí přátelé se cítíme ohroženi. Chceme jasné veřejně přístupné důkazy o tom, že ta elektrárna je stále bezpečná. Pokud v ní někdo za provozu vyměnuje trubíny, řídící sytémy, stovky rozváděčů apod., tak tvrdím, že to má vliv na její celkovou její bezpečnost.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

3.6.2018 11:27 Reaguje na Oldřich Maděra
Zastávám názor, že svary byla pěkná ostuda a že celá Fukušima je obrovská ostuda projektantů a provozovatelů, protože nebyli schopni zajistit ELEMENTÁRNÍ prvky ochrany proti málo pravděpodobným dějům jako je tsunami nad 10 m.

Nevím ale, co si představujete pod "důkazy bezpečnosti" a zda naše zákony umožňují takové věci zveřejňovat. Copak nevíte, že papír snese všechno?

Vaše argumenty jsou též pomatené, když třeba tvrdíte, že turbína je vyměňována za provozu.

Abych to shrnul, je jistě v lidských silách zajistit bezpečný provoz Dukovan možná i na dalších 30 let a bude to stát mnohem méně a bude to i mnohem ekologičtější než vaše lokální EkoEnergoCentra. Pokud se ozývá kritika od takto "motivovaného" člověka, je to třeba brát s velmi velkou rezervou.
Odpovědět
JR

Jiří Rymeš

30.5.2018 07:52
Tak to je dobrý magor a demagog. Naprostý Neználek, kterému je jasný, že v Dukovanech jsou samí diletanti a sebevrazi. Z jednoduché zprávy o tom, že v Dukovanech mění rozvaděče za nové, si na základě svých předsudků udělá závěr o vymazání půlmilionového města z mapy.
Odpovědět
OM

Oldřich Maděra

30.5.2018 19:41 Reaguje na Jiří Rymeš
Vážený pane Rymeši,

nadávka není argument. Uhýbáte od podstaty věci. Je ta elektrárna opravdu bezpečná? Ta elektrárna je stará 31-33 let. Mnoho věcí na ni nakoupených bylo pořízeno ještě daleko dříve. Zázraky se nedějí. Jo to stará opotřebovaná věc a můžete ji natírat dalšími a dalšími pěknými nátěry, tak je pořád stejně stará a mladší nebude.
V Čechách shoří jasným plamenem několik průmyslových hal ročně. Stejný požár v jaderné elektrárně by znamenal konec civilaze ve střední Evropě na desítky let. Vy to pořád nechápete?
Odpovědět
sv

1.6.2018 21:04 Reaguje na Oldřich Maděra
Opotřebované jsou vaše bláboly a argument jste nepředvedl žádný.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist