https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/oldrich-madera-potrebujeme-jaderne-elektrarny-a-prenosovou-soustavu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oldřich Maděra: Potřebujeme jaderné elektrárny a přenosovou soustavu?

28.11.2017
V jiném svém článku jsem se zabýval riziky provozu jaderných reaktorů. Nyní bych se chtěl podívat na to, jestli jaderné reaktory opravdu nezbytně potřebujeme z hlediska zatížní soustavy a jestli opravdu potřebujeme přenosovou soustavu velmi vysokého napětí (vvn) 220kV a zvláště vysokého napětí (zvn) 400kV s nimi spojenou. Je to podle mne záležitost tzv. “kupeckých počtů” a ty nelze obelhat. Vše najdete na www.ceps.cz
 

Naplánovali jsme si tedy, že budeme průměrně vyvážet každý den roku 2017 1 530MW elektrického výkonu, že jeden blok jaderné elektrárny Temelín (1000 MW) necháme stát jeden celý rok, že z jaderné elektrárny Dukovany (1 899,7 MW) vyvezeme ihned 1 633,8 MW (81,7%). Skutečnost ve čtvrtek dne 16.11. byla, že zatížení soustavy bylo 9 555 MW a vyvezli jsme výkon 2 865 MW (30%). Skutečnost v pátek dne 17.11. byla, že zatížení soustavy bylo 8 600 MW a vyvezli jsme výkon 3 356 MW (39%). Tím jsme si potvrdili, že obě jaderné elektrárny, které jsme vybudovali za desítky a spíše stovky miliard korun opravdu nepotřebujeme, protože je potřebujeme více méně jen na vývoz elektrické energie. Mohli bychom přestat vyvážet elektrickou energii a vypnout obě tyto jaderné elektrárny ihned a nic převratného by se asi nestalo. Oni nás k tomu sousedé velmi pravděpodbně stejně donutí.

O to více je zarážející je, že nejen že jsme si naplánovali velmi drahou obnovu přenosové soustavy 400/220kV, ale plánujeme dostavbu obou jaderných elektráren, které vlastně nepotřebujeme. To nemá logiku. Proč to děláme? To si koupíme další nové auto, pokud s tím starým jsme nechali jezdit souseda?

Proč pořád používám v tomto článku slovo jsme? No proto, že obě ty akciové společnosti jsou pořád převážně vlastněny státem a je to tedy pořád převážně majetek nás všech, občanů a daňových poplatníků. Je pouze záležitostí pana ministra průmyslu obchodu, jak je v našm zastoupení řídí. Ať mi to všichni pánové ministři prominou, ale zejména energetika nebyla v posledních letech řízena nejlépe. Poslední pan Ministr průmyslu a obchodu Havlíček nám sice stihl vyprodat za hubičku poslední zbytek národního surovinového bohatství, ale pro energetiku neudělal opět téměř nic.

Nechtěl jsem věřit svým očím a proto jsem tuto analýzu zpracoval znovu pro posledních pět let provozu (2012-2016). Výsledky jsou zde. Ty potvrdily, že v podstatě to stejné se dělo v posledních pěti letech. Menší výjimka byla v roce 2016, kdy jeden blok Temelína měl technické potíže. Výsledky shrnuje následující tabulka.

Energetický systém ČR 2012-2016
Energetický systém ČR 2012-2016

Pokud by se přenosová soustava očistila od těchto vývozů a přeshraničních toků a pokud bychom koupili asi tak 1000-2000 MW přenosných kontejnerových plynových turbín po 50-200 MW s otevřeným cyklem, které bychom mohli umístit flexibilně podle potřeby přímo v areálech rozvoden 400 / 110kV na cca 1-2 měsíce v zimě, tak zjistíme, že nebudeme potřebovat ani přenosovou soustavu.

Distribuční soustava 110kV by pravděpodobně tyto vnitrostátní toky asi zvládla. Navíc bychom ji mohli dobudovat a více zasíťovat. Jako záložní síť by pak sloužily sítě 22kV a 35kV. Páteř by vytvořil budoucí Evropský Supergrid. Ušetřili bychom pak několik set miliard korun za další jaderné elektrárny a několik set miliard korun za rekonstrukci přenosové soustavy 220/400kV. Mohli bychom okamžitě zvýšit důchody a přidat všem, kdo to potřebují.

Dalším krokem by pak mohla být decentralizace výroby elektrické energie na lokální úroveň a vybalancování toků tak, aby i v sítích 110/35/22 kV bylo minimální zatížení a snížily by se tak dále ztráty i v těch soustavách s nižším napětím. I tam nejsou malé. Musíme také našlápnout do zapojení obnovitelných zdrojů. V tom se toho v ČR také moc neděje. O tom všem však snad až příště.


reklama

Oldřich Maděra
Autor je absolventem Elektroenergetiky na VUT v Brně.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (5)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VW

Vladimír Wagner

29.11.2017 22:23
Ano, zatím ještě máme na to, abychom elektřinu vyváželi. A elektřina z našich jaderných bloků nejčastěji nahrazuje německou a polskou elektřinu z uhelných bloků, která by nakonec vedla ke znečišťování našeho životního prostředí (dáno dominujícím směrem větru). Toho Vámi popisovaného čtvrtku 16. 11. a pátku 17. 11., kdy nefoukalo a se slunečním svitem to byla také slabčárna jsme dominantně zachraňovali Rakouskou (část naší elektřin y tam šla i přes Německo). To je stát, který se svou energetickou koncepcí stal v elektřině nesoběstačný.
Situace se však už brzy dramaticky změní. Do roku 2022 budeme muset odstavit téměř 40 % uhelných bloků. Takže už žádný nadbytečný výkon mít nebudeme. V té době Německo odstaví všechny své jaderné bloky a v Evropě se celkově odstaví velký počet uhelných bloků. Takže hlavně v době. kdy nefouká a nesvítí opravdu nebude žádná možnost, odkud elektřinu dovézt.
Odpovědět
OM

Oldřich Maděra

1.12.2017 11:17
Výborně pane Wagnere, dvacet let jsem sbíral zkušenosti v 15 zemích s připojováním malých obnovitelných zdrojů. Připojil jsem jich desítky. Rád zformuji uskupení cca 200 českých firem,které za cca 5-7 let postaví český Zelený Temelín. Věříte tomu? Pro ty, kdo by se měli zájem zúčastnit toho programu, můj e-mail je oldrich.madera@maderagroup.eu. Připravuji web se všemi podbrobnostmi. Již se těším, jak je bude ČEZ ochotně připojovat. O všem budu pro jistotu veřejnost informovat již od počátku a každý papír o tom sepsaný bude viste na internetu.
Odpovědět
VP

Vít Pátek

3.12.2017 19:13 Reaguje na Oldřich Maděra
Než bude ten web, mohl byste zde alespoň uvést, o jaké obnovitelné zdroje a v jaké struktuře by mělo jít?
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

3.12.2017 20:16
Pane Maděro, máte vůbec ponětí, jaké problémy nadělá nestabilita výkonu při narůstajícím podílu na počasí závislých obnovitelných zdrojů, má-li být zajištěna energetická bezpečnost? Je zřejmé, že od jistého podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu se již další nevyplatí, i kdyby byly zadarmo, neboť nadělají více škody než užitku.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.2.2018 14:49
Jak píše kolega Jiří Svoboda. Při kolísavosti OZE, musíme mít nadimenzovanou přenosovou soustavu, která přenese třeba výkyv větrné energie z Německa na druhou stranu kontinentu. Dále musí výt za tyto ekozdroje výkonová rezerva 80-100% výkonu třeba z JE. No a do třetice, pokud se jedná o bopaliva, na výrobu 1Joule řepky nebo biolihu je třeba spálit cca 4 joule fosilních paliv. Tomu říkám ekologismus. Nikoliv ochrana přírody.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist