https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/oldrich-madera-ta-tri-mrtva-telata-jsou-vase-pane-svancare
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oldřich Maděra: Nejsou ta tři mrtvá telata také Vaše pane Švancare?

3.10.2017
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Odpověď na článek pana Martina Švancara, který prý vznikl na základě vnitřního nutkání uvést věci na pravou míru a svobodné dohody s redakcí Ekolistu.
 

Pan Švancar ve svá článku uvádí, že se profesně zabývá konzultantskou činností v elektroenergetice od roku 1993. Pan Švancar však zapomněl čtenářům sdělit, že není samostatným konzultantem, jak by se zdálo, ale že je zaměstancem EGU HV Laboratory.

EGU HV Laboratory je soukromá společnost, která vznikla privatizací bývalé státní zkušebny vvn s podobným jménem a pořád si tak trochu na státní podnik hraje. Ne, je to soukromá firma, které je plně zodpovědná za to, co dělá.

Pan Švancar se podle všeho v EGÚ Laboratory zabývá zkouškami izolátorů vn a vvn, takže přesně ví, kolik času je zapotřebí na to, aby například praskl izolátor na vedení vn 22kV na farmě Olešná. O tom by nám pan Švancar mohl odborně popovídat, ale on se zajisté bude hájit tím, že to jsou velmi senzitivní ČEZká data.

Další činností zaměstnavatele pana Švancary je zpracování norem. Jen tak náhodou je EGU HV Laboratory hlavním zpracovatelem normy ČSN EN 50341-1 ed.1 2001. Náhled viz zde: http://csnonlinefirmy.unmz.cz/html_nahledy/33/65221/65221_nahled.htm

Jen tak náhodou naše společnost našla v této normě závažnou chybu, kde místo vzorce v originálu https://docs.wixstatic.com/ugd/163552_8a6760f09ae44045b27c21095372ee67.pdf byl uveden vzorec v České normě https://docs.wixstatic.com/ugd/163552_f0cbe940cbdb4f9fae65093023e5fabb.pdf Na tu chybu jsem upozrnil ČEZ tímto mým e-mailem z 15.5.2011 https://docs.wixstatic.com/ugd/163552_3ef333be006d4b3aa30672ebf0da38f8.pdf.


reklama

Norma pak byla opravena až v dubnu 2012 https://docs.wixstatic.com/ugd/163552_b3eb75cc590d4f4eb5e8fb8c0c2975bd.pdf.

Podle této normy projektovali všichni projektanti České republiky všechna vedení nad 45kV jedenáct let špatně.

Jen tak náhodou je EGU HV Laboratory i hlavním zpracovatelem normy ČSN EN 50341-1 ed.2 2013, kde původní hranice vedení nad 45kV byla snížena na vedení nad 1kV. To znamená, že tato norma nyní platí i pro těch 700 tisíc betoňáků a na této normě asi přímo pracoval i pan Švancar. Nebo se mýlím, pane Švancare? http://csnonlinefirmy.unmz.cz/html_nahledy/33/94118/94118_nahled.htm

Jen tak náhodou je v té české normě napsán ten národní dodatek, který nemohu ukázat, protože normy jsou chráněny. Ten národní dodatek ale říká, že všechny stožáry / sloupy se nemusí vyšetřovat na kroková a dotyková napětí, pokud jsou dále než 10 m od okraje pole.

Tento bod není v anglickém orginálu normy a byl vymyšlen a doplněn do české normy jen tak náhodou právě EGÚ HV Laboratory a potažmo tedy i panem Švancarem.

Pokud to tedy hodně zjednoduším pane Švancare, tak ta tři teleta zde: http://tn.nova.cz/clanek/farmarku-cekal-sok-elektricky-vyboj-ji-pred-ocima-zabil-tri-telata.html jsou tedy "Vaše telata".

Pak tedy chápu, prož jste ve svém článku napsal, cituji: “Tento příspěvek je reakcí na hysterické čtivo sesmolené panem Oldřichem Maděrou a publikované na webu Ekolistu. Pan Maděra využil medializovanou událost uhynutí tří telat na farmě Olešná a napsal text, který je plný lží a odborně zmatených vyjádření. Jeho cílem je evidentní snaha zviditelnit se a vyvolat na veřejnosti strach a paniku...”

Dále jste ve svém článku napsal: “Už jenom nehoráznou lež, že všechny stožáry západní Evropy jsou dřevěné, lze snadno vyvrátit pomocí aplikace Google Street View. Výroky typu „700 tisíc elektrických křesel“ nebo „usmrcení osob na vzdálenost až 250 m od stožáru“ patří leda do zábavného sloupku bulvárních novin či časopisů, a proto mně překvapilo, že se objevil i na stránkách Ekolistu, který jinak považuju za docela kultivovaný “časák“...”

Omlouvám se, že mi vypadlo slovo převážně z mého článku, kde jsem srovnával všechny sloupy s podpěrnými izolátory. Jste na to specialista, tak byste to měl vědět. Vámi uvedený příklad není relevantní, protože se jedná o tahový izolátor. Jak sám za chvíli uvidíte, tak jsem měl pravdu. Podpěrné izolátory jsou v EU opravdu skoro ve 100 % případů na dřevěných sloupech. Zpracoval jsem pozouzení sítí vn ve dvanácti zemích EU, kde jsem porovnal ČR s jedenácti rozvinutými zeměmi EU. ČR skončila bezkonkurenčně poslední.

Dokument si můžete stáhnout zde: https://docs.wixstatic.com/ugd/163552_7c1d20bb57984e37bc49cb784bffdbb8.pdf

Já, jako technik, jsem již udělal vše. Nyní to již není úkol technický, ale politický. Pošlu zítra tedy ten odkaz pár novinářům a počkám si, která politická strana se toho nelehkého úkolu chopí a poposune nás za 23 let od dnešní šlamastyky s betonovými sloupy na dnešní úroveň Holandska a Dánska. Takovou stranu bychom pak měli za pár dní volit pane Švancare.


reklama

Oldřich Maděra
Autor je absolventem Elektroenergetiky na VUT v Brně.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Martin Švancar

3.10.2017 12:44
Pane Maděro, myslím, že čtenáře Ekolistu stěží zajímají elektrotechnické disputace, proto další reakce se ode mně nedočkáte. Nicméně pokud si chcete odborně popovídat, zastavte se u nás ve firmě. Ze závěru Vašeho článku usuzuji, že Vám jde spíše o politiku než o technickou realitu, tak ale o tom se s Vámi bavit nechci.
Odpovědět
OM

Oldřich Maděra

4.10.2017 14:14 Reaguje na Martin Švancar
Pane Švancar, já to vidím jako obecné ohrožení velkého rozsahu. Bylo mou profesionální povinností na ně upozornit. Já jsem svou práci odvedl. Poslal jsem to dnes v noci deseti politickým stranám. Odpověděli mi Piráti, KDU-ČSL, SPD a Zelení. Bezkonkurenčně nejaktivnější byli Piráti. Ti našli ve svém středu člověka s patřičným odborným vzděláním a ten si to ode mne nechal podrobně vysvětlit. Ostatní tři strany uznaly, že to problém je a jsou ochotny se s tím po volbách zabývat. To jen tak pokud byste chtěl najít v nadcházejících volbách politické strany, které monitorují problémy okolo sebe a jsou je ochotny řešit.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist