Pavel Koubek: Zdroj pitné vody pro více než sto tisíc Moravanů opět v ohrožení?
reklama
Nestavíme se tedy obecně proti těžbě štěrkopísku jako takové, nechceme bránit podnikatelským aktivitám v oblasti těžby, ale trváme na tom, že musí probíhat v souladu s platným a bezchybným posouzením vlivu na životní prostředí EIA, které ukládá zákon. Jedině tak bude možné v konkrétním případě jednoznačně vyloučit, nebo potvrdit ohrožení zdroje pitné vody pro zhruba 140 tisíc obyvatel v Jihomoravském a částečně Zlínském kraji.
Nechceme ani komentovat jednotlivé procesy na Ministerstvu životního prostředí. Musíme ale zdůraznit, že pro nás tento krok ze strany ministerstva na celém případu nic nemění. Základ zůstává stejný - vliv těžby na životní prostředí byl vyhodnocen na základě chybně nastaveného modelu a tedy chybných dat, což opakovaně potvrdil soud.
Podle právních expertů je aktuálně jediným řešením situace vypracování zcela nového stanoviska EIA, které jednoznačně určí, zda bude mít těžba štěrkopísku vliv na zdroje pitné vody. Pokud by to tak bylo, vedlo by případné povolení těžby v kontextu klimatické změny ke zvlášť kritickému dopadu na životní prostředí a současně také k ohrožení celého regionu jižní Moravy v obdobích sucha a při povodních.
Pokračování soudního sporu s těžební společností je nyní sice stále ve hře, ale věříme, že vadnost odborných posudků, kterou opakovaně soud potvrdil, už nikdo nebude zpochybňovat, a nedovolí tak zahájit těžbu, aniž by znal správnou odpověď na to, jestli může ohrožovat jeden z největších zdrojů pitné vody v Česku.
reklama
Dále čtěte |
reklama