https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclav-skoblik-vymenu-moderniho-plynoveho-kotle-za-tepelne-cerpadlo-rozhodne-nedoporucuji?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Skoblík: Výměnu moderního plynového kotle za tepelné čerpadlo rozhodně nedoporučuji

9.2.2023
Díky dotační podpoře očekávám soustavný nárůst zájmu o obnovitelné zdroje energie. Musíme si ale uvědomit, že bez dotací, ale často i s nimi, je z ekonomického pohledu návratnost investice do ekologických zdrojů velmi dlouhá. Je rozhodující spíše pro firmy než pro jednotlivce.
reklama

 
Investici do obnovitelných zdrojů bych přirovnal k té do kvalitního a účinného zateplení rodinného domu. Ta musí být vždy primární, minimalizuje úniky tepla a snižuje tak výdaje na energie. Pokud energii pro vytápění uspořím, nemusím ji prostě platit. Až potom dává smysl pořízení například tepelného čerpadla.

Ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že zájem o tepelná čerpadla každým rokem roste. Faktem je, že spotřeba energie na výrobu tepla v tepelných čerpadlech je oproti využití plynových nebo elektrických kotlů zhruba poloviční. Pořizovací náklady na tepelná čerpadla jsou však poměrně vysoké. Velké jsou i roční provozní výdaje na nákup elektřiny, protože v současné době se její ceny odvíjí od vysokých cen povolenek a zejména zemního plynu.

Lidé dnes často uvažují o výměně moderního plynového kotle za tepelné čerpadlo. To rozhodně nedoporučuji. Pokud se člověk rozhodne nahradit existující vysokoúčinný plynový kotel tepelným čerpadlem, v podstatě nezmění zdroj vytápění. Návratnost investice bude v takovém případě určitě delší než 20 let.

Pokud jde o teploty, kvalitní tepelné čerpadlo od renomovaného výrobce by mělo spolehlivě pracovat i při mrazech až do –25 °C. Při takto nízkých teplotách ale samozřejmě jeho účinnost klesá a blíží se provozu jednoduchého a levného elektrokotle. To si lidé při plánech na modernizaci způsobu vytápění často neuvědomují. K nejistotě o budoucích cenách elektřiny přispívá i fakt, že současné náklady na její distribuci plně nepokrývají výdaje spojené s její dopravou. Proto nevylučuji během několika let změnu struktury plateb za distribuci v neprospěch tepelných čerpadel.

Zvyšuje se také zájem o kombinaci tepelného čerpadla s fotovoltaikou a baterií. Je to celkem logická úvaha kombinující výhody tepelných čerpadel a fotovoltaických panelů s ukládáním lokálně vyrobené elektřiny do baterií.

Kombinace fotovoltaiky a baterie zapojené do hybridního systému přináší domácnostem jistotou elektřiny i v případě rozsáhlých výpadků dodávek, takzvaných blackoutů. I tady má ale fotovoltaika své meze. V zimě, kdy na panelech leží sníh, je výroba minimální až nulová. Pro zajištění bezpečnosti dodávek se do technologických řešení mnoha zákazníků zařazují i náhradní zdroje na naftu. Je třeba říct, že bezpečné a spolehlivé dodávky elektřiny nepůjde ještě dlouho zajistit bez fosilních zdrojů. Platí to pro bázi lokální i centrální národní.


reklama

foto - Skoblík Václav
Václav Skoblík
Autor je odborník na novou energetiku a obchodní ředitel energetické skupiny UCED.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

9.2.2023 09:46
V podstatě se dá s autorem souhlasit, pochybný je ale odsatvec:

"Zvyšuje se také zájem o kombinaci tepelného čerpadla s fotovoltaikou a baterií. Je to celkem logická úvaha kombinující výhody tepelných čerpadel a fotovoltaických panelů s ukládáním lokálně vyrobené elektřiny do baterií."

Nejvíce je elektřiny z FVE v létě, ale topit potřebujeme v zimě. Tam žádná baterie nepomůže. A tak se dezinformace utěšeně šíří dál a dál. Někdo z toho zjevně profituje.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.2.2023 12:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak ten "někdo" se dá přímo určit. Výrobci a montážníci fotovoltaiky a baterií. A vzadu za nimi Ćína, protože jak se zdá, zelené reformy a všelijaká regulace průmyslu v EU jsou již tak daleko, že postavit v EU evropskou produkci FV panelů úspěšně konkurující Číně je nyní už pravděpodobně nemožné. Takže většina peněz, které Evropané utratí za FV elektrány bude putovat do Ćíny.
Odpovědět
DA

DAG

9.2.2023 12:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak ono to nějaký smysl má. Ne přímo pro TČ, ale pro ohřev vody jdoucí do jednotky. Zvyšuje to účinnost TČ. Jinak je to jen samozřejmě doplněk. Hlavní účel solární elektrárny je jinde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.2.2023 13:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Ono to samozřejmě funguje, když se to dobře spočítá. Pokud si postavíte domek v pasivním standardu, prakticky topit nepotřebujete. V zimě je kratší den, ale panely mají větší účinnost a když je máte na to dimenzované a máte velkou baterku, dáte i zimu. Samozřejmě malá honda na benzín se jako rezerva vždycky hodí.
Problém máte ale v létě, bo máte obrovské přetoky i s klimatizovací můžete ještě dobíjet elauto. Prostě příšerné, harapak na vyhození.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.2.2023 10:28 Reaguje na Pavel Hanzl
"když je máte na to dimenzované a máte velkou baterku, dáte i zimu"

Vy fakt máte IQ tyqe!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2023 17:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Čeho trulo?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.2.2023 19:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Tykev je takový často dutý plod.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2023 19:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak se mrkněte na tohle video, trulo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2023 19:58 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-ctyri-roky-s-domaci-fotovoltaikou-co-jak-funguje-na-co-si-dat-pozor-209693#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

12.2.2023 18:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, vy jste si u mne tedy objednal nejenom vyřezání plynových trubek, ale i demolici toho domu na Veveří?
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.2.2023 14:40
další článek potvrzující český a zároveň i EU Absurdistán. Co je to Green Deal? Autor článku o něm ještě neslyšel? Je to násilný neefektivní přechod na elektřinu z důvodu uhlíkové neutrality z důvodu extrémně rychlého ohřívání planety. Na to se dávají miliardy až bilion USD, vlády přijímají řešení neslučitelná s rozvojem (hrozí chudoba celé EU, nekonkurenceschopnost) Hrozí chudoba části české populace! Samozřejmě, že TČ za současné situace je pochybná investice. Někde funguje, někde nikoli, je to náhoda, že instalace se podaří! Ale z výše uvedeného důvodu je přechod na TČ pro společnost žádoucí, možná existenčně důležité. Ale společnost musí vytvořit podmínky pro jeho fungování- tak aby čerpadlo někdo zodpovědně namontoval a spravoval, aby topení v něm bylo efektivní - cena elektřiny přiměřená. Aby byla vyvážená celá distribuční soustava. Stejně to platí i u elektroaut, aby i baterie byly smyslplné a ne jen ekologicky vyhozené peníze! Bez toho všeho celý Green Deal bude jen lobistický tunel na společnost, ke snížení CO2 stejne nedojde a planeta se bude oteplovat dál
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.2.2023 15:44 Reaguje na Honza Honza
nekonkurenceschopnost Evropy už tu je dávno, jen nebyla tak evidentní. Jsme závislý v podstatě na všem ale žijeme si jak pověstný prasata v žitě...na úkor čeho nebo spíš koho? na úkor budoucnosti.
Odpovědět
ji

9.2.2023 18:34
Čekala jsem nějaká čísla, data. Kdy se to vyplatí? Kdy nevyplatí? Jak to vychází s cenami na konkrétních příkladech?

Tepelná čerpadla si teď lidé pořizují v jednom kuse a nezdá se mi, že by si to nepropočítali a že by investovali peníze do něčeho, co se jim nevyplatí...
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

9.2.2023 20:47
Distributor elektřiny si napsal svůj PR článek.
Odpovědět
LB

Lukas B.

10.2.2023 08:41
ono je to úplně ajnfach a není na to třeba být odborník, stačí na to kupecké počty:
1. cena elektrické energie je velmi určována cenou elektřiny ze záložního zdroje. to je plyn (ne u nás, ale v německu, a česká republika je ekonomicky a logisticky detašovanou spolkovou zemí)
2. účinnost tepelné elektrárny je někde kolem 45%. ta elektrárna
pálí úplně stejný zemní plyn, jako vede trubkou k domácímu kotlíku.
3. ergo přímotopné topení elektřinou musí být zhruba 2,5x dražší než topení plynem (když tedy pro jednoduchost a přehlednost zanedbáme náklady na distribuci plynu a elektřiny do domečku ve vesničce a ztráty elektřiny ve vedení)
4. ergo nemá-li tepelné čerpadlo po celou sezonu váženě průměrně účinnost 2,5x vyšší, potom je topení plynem výhodnější (provozní výdaje, zase zanedbáváme pro jednoduchost náklady na instalaci)
Odpovědět
JI

Josef IJP

10.2.2023 11:27 Reaguje na Lukas B.
Dovolím si připomínku:
Účinnost jakékoliv tepelné elektrárny je kolem 35% na výstupním transformátoru - tedy do sítě. Je zde zahrnuta i tzv. vlastní spotřeba. Není zde ale zahrnuta těžba, doprava a příprava paliva před kotlem, jaderné palivo, ... Tato část není u plynových elektráren.
Dále je nutné započítat účinnost rozvodné sítě, tedy transformátory: 6kV-22kV, 22kV-110kV, 110kV-400kV, 400kV-110kV, 110kV-22kV, 22kV-400V. Tedy 6x cca 95% = 74%. Dráty zanedbávám.
Celkem tedy 0,35*0,74 = 26% v zásuvce. Cca 75% energie z paliva jde do luftu.
Když tuto energii použijete v TČ s COP=3, tak jsme někde na 73% využití původního paliva před kotlem. I kotel "starej blbej dakon" na uhlí má při správném spalování účinnost někde kolem 80-85%.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.2.2023 11:46 Reaguje na Josef IJP
Můžete sdělit odkud čerpáte tato čísla? Energetický regulační úřad poskytuje čísla úplně jiná. Celkové ztráty v elektrizační soustavě vyčíslil za rok 2021 ve výši 5 %. To uvažujete nějaké transformátory z dob krále Klacka.
Hrubá účinnost PPC Počerady je 58,4 %, vlastní spotřeba 13 MWe, čistá účinnost je tedy 57,5 %, takže jakékoliv tepelné elektrárny kolem 35 % určitě není. To leda tak nějaké z hloubi minulého století před modernizací.
https://www.svetenergie.cz/cz/energetika-zblizka/plynove-a-paroplynove-elektrarny/paroplynove-elektrarny-cez/paroplynovy-cyklus-pocerady
Těžba není zahrnuta ani v tom "starém blbém Dakonu".
Odpovědět
LB

Lukas B.

10.2.2023 12:07 Reaguje na Emil Novák
omlouvám se, nejsem odborníkem na tepelné elektrárny, moje profese je trochu jinde (byť nějaké bazální znalosti termodynamiky i elektriky mám).
obecně ovšem na věci příliš nemění, jestli energie z paliva jde do luftu trochu méně nebo trochu více než polovina. snažil jsem se problém co nejvíce zjednodušit tak, aby byl uchopitelný kupeckými počty.
u plynu je to velmi jednoduché, elektrárna pálí ten samý plyn jako kotel doma. energetickou náročnost těžby a velkou část náročnosti distribuce můžeme tedy škrtnout.
dále pak kupecké počty nezohledňují že elektrárna živí ještě "sama sebe", osvětlením a vytápěním vrátnice konče. a elektrárna může prodávat zbylé teplo (ale netuším jestli to platí i pro špičkovou plynovou elektrárnu). no a nakonec z plynu dostane kotel v domečku přes 100% energie (protože kondenzační).
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.2.2023 12:46 Reaguje na Lukas B.
Souhlasím, já jsem rozporoval informace "Josefa IJP".
Odpovědět
JI

Josef IJP

10.2.2023 16:53 Reaguje na Emil Novák
Vpořádku, vycházím z termodynamických zákonů a navazujících modernizací.
Účinnost elektráren viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Rankin%C5%AFv%E2%80%93Clausi%C5%AFv_cyklus
Je zde zřetelně uváděná účinnost 45-30%, v poměru uhlí jádro v ČR cca 40/36. Nechci se hádat o 1-2%.
Paroplynová elektrárna Počerady jsou v zásadě dvě elektrárny se dvěma soustrojími: plynová spalovací turbína s generátorem a spaliny pak vyrábí páru pro parní turbínu s generátorem. Je v ČR jediná.
Transformátory ... jo máte pravdu, účinnost trafa je pro různá zatížení různá, optimum účinnosti je někde kolem 30-50% výkonu, asi tak kolem 1% ...
Ne že bych zpochybňoval čísla ERÚ, ale kde že ta čísla bere ???
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.2.2023 18:27 Reaguje na Josef IJP
1) Ano, na té wikipedii máte ty účinnosti pěkně popsané, není tedy "jakékoliv tepelné elektrárny kolem 35%", a to ani o 1-2 %.
2) PPC Počerady jsou v zásadě dvě elektrárny, ale obě využívají jedno a to samé primární palivo (zemní plyn). Tím pádem je taková výroba i podstatně účinnější než těch 35 %. Nehledě na to, že u tepláren je ta celková účinnost ještě mnohem vyšší.
3) ERÚ bere čísla přímo od výrobců a provozovatelů přenosové soustavy a distribučních soustav. Jaká byste chtěl lepší čísla?
Odpovědět
JI

Josef IJP

10.2.2023 22:12 Reaguje na Emil Novák
OK.
Nejsem v žádném případě odpůrce jakýchkoliv zdrojů a výroby elektřiny. Rovněž neprotestuji proti TČ.
PPC Počerady se na celkové výrobě podílí asi 4% (3,3/84,9 TWh). Není to určitě bezvýznamné, ale na celkové účinnosti tepelných elektráren obecně se toto projeví "velmi málo". A nejsem si úplně jist, že podíl takovýchto zdrojů nějak významně poroste.
Článek ale probírá výhodnost náhrady plynových kotlů tepelnými čerpadly. A i když do mého původního příspěvku na účinnosti výroby a rozvodech el energie použiji třeba i 30%, tak se při COP=3 energetická efektivita maximálně vyrovná.
Př.:
Plynový kotel
doma potřebuji 100
spálím 105 ...?
TČ (COP=3)
Potřebuji 100
El: 33,3 + 66,6 okolí
Elektrárna včetně rozvodů 30%
spálím tedy 33,3/0,30 = 111
A COP není konstanta, mění se s teplotami.
.....
Mimochodem taky existují kogenerační jednotky, atd ...
Ale to už není o TČ a plynovém kotli.....
A čísla ERÚ? Na výrobě el.energie se podílí přečerpávací elektrárny cca 1,4%. To že o něco více spotřebují se asi nepočítá .... A určitě jsou potřeba na vykrytí špiček odběru.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.2.2023 22:43 Reaguje na Josef IJP
Proto je z hlediska účinnosti nejlepší kombinace teplárny a tepelných čerpadel na elektřinu z té teplárny tam, kam trubky s horkou vodou nedosáhnou. Ideálně kdyby ta teplárna byla ještě jaderná.
Problém s tepelnými čerpadly je i v tom, že ve velkých mrazech mají extrémní nároky na okamžitý výkon, protože se chovají prakticky jako přímotopy, takže na nějaký rychlý přechod na tepelná čerapdla ani není elektrizační soustava připravená.
Čísla ERÚ uvádějí i výrobu a spotřebu přečerpávacích elektráren.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

12.2.2023 18:41 Reaguje na Josef IJP
Napište si 50 x pod sebe větu:

"Plyn nerovná se paroplyn"

A najděte si nějakého zdatného fotbalistu, který Vás po každé větě pořádně kopne do čenichu. Pak se Vám možná rozsvítí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.2.2023 18:11 Reaguje na Lukas B.
Nějak vám unikl celkem důležitý moment. Elektřinu musíte mít v domě kvůli řadě jiných spotřebičů a TČ je jen jeden z nich.
Kvůli plynu se musí táhnout extra trouba, jen kvůli topení to je na úvahu.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

12.2.2023 18:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemusí, většina domů v ČR je na plyn napojená už z minulosti. A rozhodně není jedno, pokud mátew na bytě jistič 1x25 A nebo 3x32 A. Takové dráty většina bytů, které mají plynovou karmu, kotel, sporák nebo vafky nemají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2023 20:02 Reaguje na Daniel Višňovský
My měli plynové vedení taky už z minula. Šroubované fitinky těsněné koudelí.
Rekonstrukce by znamenala rozsekat celý barák, tak máme elektrickou domácnost.
Odpovědět
KH

Kamil Hubáček

11.2.2023 21:00
Jakékoli kalkulace v dnešní divoké době, kdy ceny plynu, elektřiny jdou nahoru i dolů a nikdo neví na jaké úrovni se dlouhodobě ustálí i z pohledu cen produktů fotovoltaiky a nákladů spojených s realizací, jsou přinejmenším sporné.
Tepelné čerpadlo je jistě věc směřující k úsporám, leč úspory jsou ovlivněny cenou elektrické energie, která bohužel není v současnosti tomu nakloněna. Zde se nabízí fotovoltaika, jen že.... V našich zeměpisných podmínkách se topí minimálně říjen až duben, ti méně otužilí déle. Fotovoltaika od listopadu do dubna prakticky je pro tepelné čerpadlo nevyužitelná, neboť produkuje minimum, tudíž v tu nejexponovanější dobu po kterou je největší zima a potřeba topit jsme závislí na dodavateli elektrické energie.
Představa mnoha lidí co se týče být ekologicští a do budoucna ušetřit je .... Tož dáme na střechu ty soláry, čím víc, tím líp a ukážeme svému okolí jací jsme borci a na co máme...
Mnozí z vás je bezradná koupit si automatickou pračku, nebo televizi. Každý z vás namítne, že je to blbost, ale ruku na srdce, kdo z vás rozumí šílenému množství informací co uvádí zavádějícím způsobem výrobce a až realita po koupi ukáže jak každý hloupý je, jen nerad to přizná. Montážních firem FV je jak hub po dešti a kdo má jakou jistotu, že po montáži vám střechou nebude zatékat? Dnes je bum a zaručených firem co za nic do budoucnosti nezodpovídají hodně. Certifikace jsou na nule. Která firma je vám schopna odpovědět jaká je procentuální pravděpodobnost požáru střechy při vzdálenostech FVP od střešní krytiny??? A přitom tyto informace existují.
Mnohé firmy ať u fotovoltaiky či tepelných čerpadel se snaží jen vydělat a montážníci jsou rádi, že se umí podepsat.
Kdo z lidí pomýšlející na tepelné čerpadlo ví o rozdílech nejen v samotném principu, ale také o druhů kompresoru v čerpadle, kde se jedná o hluk a hlavně životnost.
A jak se říká, za kvalitu se platí. Šťastní jsou ti, co kvalitu umí poznat a hlavně na to mají. Čím kvalitnější, tím dražší a návratnost delší, nebo žádná.
Ale. To hlavní... Proč bych měl rušit plynový kotel emisní třídy 5? Každý majitel domu či nemovitosti by měl mít alespoň jeden záložní zdroj tepla!
Ideál je zplyňovací kotel na dřevo s akumulační nádrží schopný akumulace na tři dny... Ale i ten plynový kotel je fajn i když tam absolutní jistota není. Tak jak tak, zálohu el.energie je nutná - oběhová čerpadla, řídící elektronika....
Problém je složitý, cesta náročná.....
Odpovědět
ZK

Zan K.

8.3.2023 13:10
S oním norským plynem se vám i plynové kotle dost prodraží....
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist