https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vilem-famm-lidi-v-jednotlivych-statech-muze-byt-jen-tolik-kolik-jich-dana-zeme-uzivi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vilém Famm: Lidí v jednotlivých státech může být jen tolik, kolik jich daná země uživí

11.5.2019
Musíme si uvědomit, že naše země nese vlastně název Tikopia. Čím dříve si uvědomíme tuto skutečnost, tím lépe.
Musíme si uvědomit, že naše země nese vlastně název Tikopia. Čím dříve si uvědomíme tuto skutečnost, tím lépe.
Hodně se píše dnes, a vlastně stále, o studentech, v jejichž čele je švédská dívčina Greta Thunbergová, která upozorňuje na nepříznivou situaci v klimatu naší země. Škoda, že se nevzpomíná již druhá výzva 15 000 vědců ze 184 zemí světa, která též upozorňuje na změnu klimatu, odlesňování, ztrátu přístupu k čerstvé vodě, vymírání živočišných druhů na straně jedné a nekontrolovatelný růst lidské populace na straně druhé.
reklama

 

Máme jíst méně masa, méně se rozmnožovat a taky neplýtvat. Více využívat obnovitelné zdroje. 23. 10. 2017 ČT 24 zveřejnila průzkum německých vědců, že v Německu ubylo 3/4 polétavého hmyzu. Bez hmyzu nebude života tak, jak jej známe dnes. Studentům je vytýkáno, že nenabízejí praktické řešení, naopak že plýtvají potravinami a sami neříkají co jsou schopni, a hlavně ochotni, udělat pro snížení emisí. Za sebe můžu říci - třídím, zbytky potravin dávám domácí drůbeži, nelétám letadlem a vzdal jsem se automobilu. Tady se seznamte s názorem mým na dané téma.

Je nutno spočítat skleníkové plyny. Víme bezpečnou jejich hranici? Jsme schopni stanovit kolik se na tom podílí člověk? Umíme stanovit počty stromů v lese, aby ten pro nás co nejlépe prospíval a co tak stanovit počet lidí na dané území, aby i oni neničili, ale prospívali v dané krajině. Kolik lidí tedy může žít na zemi, aby tato hranice byla bezpečná? Z toho všeho plyne nutnost stanovit počty lidí v jednotlivých státech. Budeme-li schopni stanovit počet lidí na naší zemi a ten bude zcela určitě nižší, jak je tomu nyní, opět přibude lesů, vodních ploch a příroda se vzpamatuje.

Lidí v jednotlivých státech může být jen tolik, kolik jim stát zabezpečí potravin, vody, či energie. Státy, které překročí své limity, by neměly mít nárok na jakoukoliv pomoc a jejich občané nárok na migraci do jiné země.

K pochopení problému přelidnění poslouží nejlépe příklad ostrova Tikopia (Šalamounovy ostrovy) Tichý ocenán - 4,7 km2, 1 200 obyvatel. Na ostrově po staletí mohlo žít jen tolik lidí, kolik byla země schopna uživit. Rodinu zakládal jen nejstarší syn. Při neúrodě se svobodné ženy věšely na stromy a muži i se svými syny vyplouvali na moře bez návratu.

Potraviny nebude zřejmě možné vyrábět s dnešní dávkou chemizace, která ničí právě onen hmyz. Pro ekologii stále děláme nové a nové věci, což je správná cesta, ale děláme dost, aby byl problém vyřešen? Příroda sama nám vystaví účet. Na příkladu hmyzu brzy uvidíme, zda přežijeme, či nikoliv. Neměli bychom se opravdu zamyslet nad snížením počtu lidí na únosnou hranici? Tím klesne spotřeba a tedy i ony emise.

Ostatně, využijme všech možností na záchranu naší civilizace. Hlavně otevřeme diskuzi pro všechny návrhy, pak si uděláme lepší přehled všech možností naší záchrany. Musíme si uvědomit, že naše země nese vlastně název Tikopia. Čím dříve si uvědomíme tuto skutečnost, tím lépe. Pamatujte - Tikopia!


reklama

Vilém Famm
Autor je čtenářem Ekolistu.cz.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (49)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

11.5.2019 08:19
Naše země těch cca 10 milionů obyvatel už dneska neuživí.Děkujeme našim politikům co se postarali o likvidaci našeho zemědělství.Ještě jednou děkujeme.Pokud jde o potraviny tak nejsme soběstační vůbec v ničem.Dovážíme nechutný sajrajt bůh ví odkud.Nevěřím tomu že by se zemědělství likvidovalo z hlouposti.Jistě tam byly jiné motivace.Dneska jsme soběstační ve žlutém svinstvu,které je ale nepoživatelné,ale na druhou stranu se díky tomu sajrajtu plní zlaťáky měšce pěstitelů.Jen tak dál soudruzi.Vedete to dobře.
Odpovědět
VF

Vilém FAMM

12.5.2019 12:48 Reaguje na Václav Kain
Jsem rád, že probíhá diskuze a doufám, že se nám podaří dobrat smysluplného konání.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

13.5.2019 20:16 Reaguje na Václav Kain
Nerozumím, žluté svinstvo? Nepoživatelné? Á, vy myslíte řepkový olej. Je to nejrozšířenější potravinářský olej v ČR. Zhruba 50-60% jeho produkce se používá jako potravina, zbytek jako chemická surovina, včetně MEŘO.
Běžte do supermarketu a přečtěte si etikety.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2019 14:14 Reaguje na Katka Pazderů
Na jídlo se používají bezerukové odrůdy řepky (co se používá na "bionaftu" opravdu nevím, ale tam kyselina eruková nevadí). Kyselina eruková se považuje za zdraví škodlivou, proto byly právě tyto odrůdy vyšlechtěny.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.5.2019 12:27
Celkem dobře si pamatuji, že byl zveřejněn údaj, že pro ČR je max. počet obyvatelstva, aby nedocházelo k poškozování ŽP cca 5,6 mil. obyvatel.
To každého druhého pověsíme na větev ?
A kdo to bude určovat,koho a kde pověsíme ? Vesnická referenda nebo odbor ŽP nebo revoluční výbory?
Odpovědět
VF

Vilém FAMM

11.5.2019 14:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nejsme ve středověku, jednat by se mělo o přirozený úbytek, systém 1 dítě v rodině. Je to však běh na dlouhou trať, abychom se vyhnuli válkám o zdroje.
Odpovědět
sv

11.5.2019 16:00 Reaguje na Vilém FAMM
Blábol. Jinými slovy, hodláte zavést diktaturu. Měl jsem dojem, že stabilizací společnosti po čínském vzoru se zabývá pouze jeden lhář a diletant, který sídlí shodou okolnost na Hradě.
K válkám o zdroje povede jen a pouze zakazování a omezování nových technologií. Důsledné využívání technologií jako je GMO a JE je tato planeta schopna uživit výrazně větší počet obyvatel, aniž by to mělo zhoubný vliv na životní prostředí. Recepty zelených životní prostředí naopak devastují. Viz tzv. biopaliva, viz tzv. oze.
Odpovědět
mr

12.5.2019 10:55 Reaguje na
Nevíte nic z historie a proto píšety strejcoviny. Výrazné celosvětové skokové poškození živprostředí bylo brzy po 2.světválce za použití chemie do praxe (DDT a později dalších svinstev), jež měla zaručit zvýšenou úrodu na potřeby rostoucí populace. To bylo v době, kdy zelení pošuci ještě neexistovali a na Zemi bylo těsně přes 2 mld. lidí. Už tehdy si komouši v Číně uvědomovali, že tak to nepůjde dál a zavedli prozíravě politiku 1 děcka, v 80. letech z podobné pohnutky zase v Indii zkoušeli dobrovolné sterilizace za státní prachy. Podobné hňupoviny s 30 - 50 mld. obyvatel, jež prý Země hravě uživí, jsem slyšel už v půli 80. let na cvikách MLF. Když jsem se tehdy otázal, jak to bude zajištěno, když ani tehdejší ČSSR nebyla schopna uživit svých 16,5 mil. obyv., dočkal jsem se podobné stupidity, co tu udáváte, o vývoji nových technologií a že si s tím lidstvo NĚJAK poradí. Jak si s tím poradí, jsme se ale nedověděli, jenom já jsem se tehdy o sobě dověděl, že jsem rebel a ptám se naprosto neuvědoměle a nesoudružsky na naprosto jasné záležitosti. Ono se to sice nikde neuvádí, ale celá propopulační socialistická politika (u nás Husákovy děti) byla tehdy leda z jednoho důvodu - převýšení Západu v počtu vojáků. A jaký je ten výsledek nových technologií za 35 let snad nemusím tady popisovat.
Odpovědět
sv

12.5.2019 14:25 Reaguje na
Nikoli, jen na rozdíl od Vás nerecykluju 100x vyvrácené zelené lži. Hňupovin ála malthus jste určitě slyšel spoustu, a evidentně všem věříte. Svinstvo bylo zakázat DDT na základě ničím nepodložených dojmů jisté Carsonové. Škodlivé účinky DDT se ukázaly jako z prstu vycucaný blábol a pokud bylo cílem zákazu vyvolat genocidu, tak bylo dosaženo úspěchu. http://www.osel.cz/7394-kolik-milionu-zemrelo-na-malarii-kvuli-zakazu-ddt.html
Číňani si politikou jednoho dítětě zadělali na demografickou katastrofu. Populace jim stárne a miliony číňanů nemají šanci si najít partnerku.
Lidstvo si nemusí nějak poradit, lidstvo si už poradilo. Technologie, které jsou dnes k dispozici uživí desítky miliard lidí, stačí je důsledně uplatňovat a nikoli se vracet do středověku a na stromy, jak navrhují zelení vylízanci. https://www.scienceworld.cz/biologie/vyvraceni-malthuse-prelidneni-jako-falesny-strasak/
Ne, že nemusíte, popisovat nic nemůžete, protože víte prd. Což jste dokázal tím, že jste nebyl sto uvést jediný argument.
Odpovědět
mr

12.5.2019 23:35 Reaguje na
Za to vy jste chytrý, jak z genderových studií, cit.:"Technologie, které jsou dnes k dispozici uživí desítky miliard lidí, stačí je důsledně uplatňovat a nikoli se vracet do středověku a na stromy ..." Vy jste marxista, jak vyšitý. Ještě nás poučte, jak ta Země bude s těma miliardama lidí obyvatelná, když už dnes jsou někde místa tak zničená, že z tama lidé prchají a drtivé většině druhů organizmů hrozí vyhubení anebo už byly vyhubeny. O vymření Číňanů se nestarejte, s jejich obrovsky přelidněnou populací ještě bude lidstvu jednou horko, až se budou sápat po dalších zdrojích přírodního bohatství. Hńupoviny tu píšete vy, Malthus byl v poměru k vašim marxleninským hloupostem génius své doby.
Odpovědět
mr

14.5.2019 00:55
Vy jste teda génius, když si myslíte, že po přečtení těch vašich nesmyslů někdo normální začne vykřikovat, že na Zemi je dost místa pro další miliardy lidí. Já o voze, vy o koze - kde já vzpomínám hustotu obyvatel??? Tak ti lidé z tama utíkají, že je jich tam asi málo a jednoduše se asi tam sami bojí. Jste tím závěrem už spokojen, génie????
Odpovědět
sv

16.5.2019 18:08 Reaguje na
Trefil jste hřebík. Prozatím tady hystericky vykřikujete, tak akorát vy, a vy normální nejste. Každopádně ty vaše bláboly jsou zcela irelevantní. Realita je taková, že Evropa své obyvatele uživí, přestože jde zde mnohem větší hustota osídlení. V Africe s desetkrát nižší hustotou obyvatel se neuživí. A proč se neuživí zelený komouši? No protože v zemědělství používají metody doslova a do písmene na úrovni středověku. Zřejmě jsem vás hrubě přecenil, když jsem se domníval, že pochopíte předchozí fakt a jeho důsledky. POzdravujte vašeho soudruha stropnického juniora.
Odpovědět
VF

Vilém FAMM

12.5.2019 12:50 Reaguje na
Máme možnost volby zastupitelské demokracie, nebo co tak využít referenda?
Odpovědět
sv

12.5.2019 13:11 Reaguje na Vilém FAMM
Nechápete. Tak tedy po lopatě, chcete zákonem nařizovat kolik kdo má mít dětí, tedy stabilizovat společnost po čínském vzoru, dle milošova plánu.
Odpovědět
mr

13.5.2019 11:20 Reaguje na
Jestli se ty vyspělejší národy nějak nepostarají o rychlou stabilizaci populací těch jiných, "zastabilizují" nás jednou ty přelidněné pochodující hordy tak, jak nikoho nyní ani ve snu nenapadne. A nevím, proč pořád omíláte Miloše, když ten je stejný "poručíme větru, dešti", jako jste vy.
Odpovědět
sv

13.5.2019 20:46 Reaguje na
Máte pravdu, žvanil miloš vám co se týče fantasmagorií nesahá ani po kotníky. S tímhle programem byste mohl konkurovat pitomiovi. Železniční přízrak vás každopádně volit bude.
Odpovědět
mr

14.5.2019 00:43 Reaguje na
Je vidět, že jsem vás přesně odhadl. Komunisti svého času byli naprosto stejní - žádné validní argumenty, ale lidem s jiným názorem nadávat jim šlo. Myslíte si, že pravdu ukřičíte nebo ji vyženete z domu? Chybí vám prostě znalosti a zkušenost. A to vaše "poručíme větru, dešti" prostě nikde a nikdy nefungovalo. Já leda popisuji, co zákonitě dojde. Historie se totiž opakuje. Jen doufám, že vás s takovými ujetými názory není mnoho a naši občané jsou snad většinově ještě trochu přemýšliví.
Odpovědět
sv

16.5.2019 17:38 Reaguje na
Odhad máte přesný, jen jste při tom odhadování čuměl do zrcadla, komouši. Jako uřvaný blábolil s bolševickými a zelenými sklony jste se tady každopádně předvedl. Fakta ovšem míjíte stokilometrovým obloukem, a to buď proto, že vás zrovna vyhodili ze základky jako neinkludovatelného nebo naopak máte alzhaimra v terminálním stádiu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.5.2019 09:05 Reaguje na
Bláboly píšete vy. Těch 1.25 (cca) dětí na rodinu vzniklo zcela spontánním vývojem a je to jev z ekologického hlediska spíše žádoucí. My se jen musíme ubránit tomu, aby nám sem EU nenacpala etnika s 10 - 15 dětmi na rodinu.
Odpovědět
sv

13.5.2019 20:48 Reaguje na Jan Šimůnek
Možná, kdybyste si přečetl článek a diskuzi, tak by vám došlo, že autor článku, tady chce zákonem nařizovat pravidlo jednoho dítěte. Co to má co společného se spontánním vývojem?
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2019 14:17 Reaguje na
Já tvrdím, že takový zákon u populace, kde je cca 1,25 dítěte na ženu je nesmysl, jen je třeba zabránit přílivu populací, které se množí jak králíci. A proti těm stačí chránit zevní hranice a již přítomné vyhostit.
Odpovědět
sv

16.5.2019 17:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak to musíte napsat autorovi článku, nikoli mně.
Odpovědět
tp

12.5.2019 08:41 Reaguje na Vilém FAMM
To by zase nešlo z ekonomického hlediska... Vždyť už teď neustále stoupá důchodový věk. Vezměte si, že počet lidí v produktivním věku by se za x let snížil na polovinu. To by byl totální kolaps.
Na druhou stranu jsem někde slyšela zajímavý názor, že se vyspělé státy "nepřemnoží", protože přibývá lidí, co chtějí být nezávislí (tzn. bez dětí), těch, kteří svůj život zasvětili virtuálnímu světu (viz. Japonsko) a homosexuálů.
Odpovědět
mr

13.5.2019 11:28 Reaguje na
Vy nevíte, proč stoupá důchodvěk? Zjistěte si, co všechno stát platí a jeho efektivitu. Vy nevíte, proč se oddalují děti? Zjistěte si, co výchova děcka stojí. A pak si zjistěte, kolik většina pracujících skutečně vydělává. V teplouších problémy nehledejte.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2019 14:20 Reaguje na
1. Narůstá doba aktivního věku (když Bismarsk zavedl starobní důchody, dožívalo se 50 let kolem 1 procenta obyvatel, a to ve stavu silně zdravotně zdevastovaném).
2. Pokud vykopeme nebo paralyzujeme křesťany a další bezcenné tmáře, mohou mít klidně děti i homosexuálové (obojího pohlaví).
Odpovědět
ig

11.5.2019 16:22
Řešení je jednoduché. Je známo, že lidé, pokud se jim daří opravdu dobře, spontánně přecházejí na K-strategii rozmnožování, což je přesně to co nenásilně omezí počet obyvatel. Automaticky se nabízí řešení počkat, až se v Africe budou mít stejně dobře jako my v Evropě (stačí jako před 50 lety v Evropě, už tehdy se to projevovalo). Musíme jen doufat, že to zlepšení životní úrovně co proběhne dostatečně rychle a etapa kdy daná společnost kašle na životní prostředí proběhne co nejrychleji. My ji máme už desítky let za sebou, teď to holt čeká další státy a kontinenty :-) Blbé je, že sami můžeme napravovat životní prostředí jen v dosahu našeho blahobytu, proto je i v našem zájmu aby se v Číně, Indii, Africe atd. měli co nejdřív co nejlépe. To je zároveň jediné řešení, pokud pomineme mimořádně uvědomělé ochranáře jako je autor tohoto článku, kteří jsou v zájmu lidstva hotoví oběsit vlastní dceru a následně se vydat v nafukovacím kajaku na oceán.
Odpovědět
VF

Vilém FAMM

11.5.2019 17:07 Reaguje na
Mám obavy, že náš spor nakonec rozhodne nepatrný tvor a tím je hmyz. Až téměř úplně vyhyne, co potom?
Odpovědět
ig

11.5.2019 17:18 Reaguje na Vilém FAMM
Hmyz nevyhyne a lidi taky ne, v nejhorším případě se "jen" budeme mít podstatně hůř než teď. Ovšem jestli nenaznačujete, že by bylo potřeba vyhubit méně rozvinuté národy, pak tato etapa rozvoje lidstva má jediné řešení - čekat až to přejde a doufat, že nenapravitelných škod bude co nejméně. Na nás z technicky vyspělých zemí je chystat budoucí opatření na zmírění těch škod (třeba chovat ohrožená zvířata v zoo) nebo pomoci urychlit technický vývoj tak, aby byl prospěšný i pro zaostalé země (třeba přestat blbnout s větrníky a slunečníky a investovat o několik řádů větší protředky do jaderné fúze).
Odpovědět
VK

Václav Kain

11.5.2019 23:12 Reaguje na
IG.Blábolíš nesmysly.Nikdy ke zvýšení životní úrovně v těchto státech nedojde.Bude jich přibývat a nebudou mít co žrát.To bude ten jejich blahobyt.
Odpovědět
ig

12.5.2019 01:30 Reaguje na Václav Kain
V některých zemích kterých by se to mohlo týkat (Čína, Indonésie) jsem opakovaně byl a všiml jsem si, že se životní úroveň zvyšuje. Domnívám se, že během 50 - 100 let mají šanci dosáhnout stavu, který v Evropě vedl ke stagnaci populace. Ale jisté to samozřejmě není, i například odhady populační divize OSN počítají s rozptylem předpovědí -50 +200 procent :-)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.5.2019 06:39 Reaguje na
Již v 60. letech 20. století proudily do Afriky ohromné sumy finančních prostředků, vč. osiv, mechanizace,personálu, realizace různých staveb (nemocnice-přehrady) apod. v rámci dekolonizace.
Na rozdíl od pracovitých Asiatů stávající osazenstvo na černém kontinentu této pomoci úspěšně nevyužilo.
A situace v různých obměnách přetrvává dodnes - koncerty na pomoc Africe, potraviny gratis,apod.
Bývalá rasistická JAR a Rhodesie (Zimbabwe), měly solidní ekonomické výsledky , kterým se dnešní výsledky ekonomik uvedených států nemohou rovnat.
Zlomek výdajů na zbrojení a války by postačoval ke stabilizaci místních poměrů.

Odpovědět
KJ

Kuličkin Jabloňovič

12.5.2019 08:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Stačí přestat krmit a vyzbrojovat Afriku z Evropských zdrojů. Černoši za 5000 let vývoje nevynalezli ani tu nejjednodušší mechanizaci, natož kolo, nedomestikovali jediné zvíře. Stačí se podívat na zkušenosti různých "pomocníčků" , třeba rybářů a podobně. Jakmile zmizí dohled nad domorodci, sežerou násadu i osivo a smutně sedí před chýší a vyhlíží další letadýlko s pomocí. Souhlasím s tím, že regulace je naprosto nezbytná.
Odpovědět

Václav Šavel

12.5.2019 11:22
Přemnožení Homo Sapiens a jejich pud po majetku je tím hlavním důvodem stávající situace. Na přemnožení doporučuji se seznámit s přístupem Aboriginsů v Austrálii, kteří přežili ve velmi nehostinném prostředí tisíce let až do příchodu Evropanů. Jejich pravidlo bylo, že ověřením věděli, kolik lidí se v daném území uživí a další dítě se nenarodilo, pokud někdo neumřel atd. Tím si chránili zdroje i pro budoucí generace, což u nás zcela neplatí. Základní trend naší společnosti je, že vše se plánuje "růstově" a když neplníte, jste zlikvidováni. Takže bez změny mentality jsou všechna řešení bez výsledku. Rovnováha a vyrovnanost je základ,
Odpovědět
FM

Fero Metam

12.5.2019 14:23
je smutné, jak na jedné strane človek inteligantní - a na druhé hloupý je!!!!!!!Co všechno človek dokáže, odkud to zná vidí ví? z prírody!!!ČLOVEK VÍ CO MÁ DELAT, ALE NECHCE TO DELAT, VIDÍ JEN ZISK A PENÍZE KONZUM, KDYBY SI UVEDOMIL, ŽE SITUACE KDY SE MÁME DOBREUŽ DÁVNO BYLA, A KDYBY NÁM TO STAČILO, BYLO BY TO OK, JENŽE ČLOVEK JE NENAŽRANÝ, A ÚMYSELNE NIČÍ VŠE, CO JE NAOKOLO.MY LIDÉ SME UŽ JENOM PARAZITÉ NA TÉTO PLANETE, CHYSTÁME SE A NIČÍME VŠE, CO JE KOLEM NÁS, JE SMUTNÉ, ŽE VE VÝHLEDU MÁME V ÚMYSLU NIČIT I NEOBÝVANÉ PLANETY :-) UVEDOMME SI KONEČNE - NÁS PLANETA, ZEME NEPOTREBUJE!!!!!!!MY POTREBUJEME JI!!!
Odpovědět

Milan Štrupl

13.5.2019 08:30
Autor nejspíš poctivě čte můj facebook nebo to začíná lidem nezávisle docházet - pokud malá část lidstva dělá doslova psí kusy, aby minimalizovala dopady lidské činnosti na ekosystémy, a velká část lidstva se jen rozmnožuje a rozmnožuje, tak jsou veškeré snahy té malé skupiny naprosto k ničemu. Rozvinutý (náš) svět představuje něco přes miliardu lidí z téměř 8miliard a jsme tedy už dnes jednoznačná menšina. Je úplně jedno, že v takové Africe jediné co umí černoši vyrábět jsou děti, všechno co potřebují od oblečení, přes boty, domácí potřeby až po mobilní telefony a pro ně musí vyrábět jinde a jejich neustále rostoucí populace potřebují víc a víc výrobků.

Emise z výroby těchto výrobků stejně jako emise, které by pohltily ohromné plochy jimi vykácených lesů, aby dokázali vypěstovat dost potravin, jim paradoxně nikdo nezapočítává, což vytváří absurdní situaci, kdy nejekologičtější obyvatelstvo by měl teoreticky stát který nic nepěstuje a nic nevyrábí a vše si doveze... Naprosto stejně jsou podhodnoceny emise, které produkují muslimské ropné státy - sice neumí vyrobit ani koloběžku, ale za biliony dolarů z ropy si všechno včetně písku na své nesmyslné obří mrakodrapy dovezou a emise se započítají těm, kteří pro ně veškeré zboží od luxusních aut až po lustry vyrábí...
Odpovědět
MF

Marek Fráňa

13.5.2019 13:52
Zcela správně se tu připomíná skutečnost, že růst životní úrovně provází pokles porodnosti. Do budoucna by tak mohl problém vyřešit základní nepodmíněný příjem, v ideálním případě vázaný na porodnost. Při nula dětech by mohl každý dostávat základní částku, která by se s každým potomkem snižovala na polovinu. Výjimku by tvořili držitelé vědecké hodnosti Ph.D., u které by naopak o polovinu rostla. Tím by se zajistilo snížení světové populace a zároveň její zušlechtění. Prostředky by se ve světě, kde pět procent lidstva vlastní devadesát procent bohatství, určitě našly. Stačilo by jen bohaté nadchnout pro myšlenku, že krásná čistá planeta bude jednou patřit jim a jejich dětem.
Odpovědět
ig

13.5.2019 22:29 Reaguje na Marek Fráňa
I když (dejme tomu) 5 % lidí vlastní 90 % bohatství, tak to neznamená, že by se prostředky (byť na zušlechtění lidstva) našly. Těch pět procent ty peníze někde netezauruje, ale má je "v oběhu", takže naplno slouží už teď. A jak o tom tak přemýšlím, k těm pěti procentům patřím také (což není nic těžkého, stačí být lehce nadprůměrně vydělávající Evropan) ale volné peníze na zušlechťování lidstva nemám :-)
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

13.5.2019 20:12
Co je tohle za výpočty? Minimum pro obživu člověka je 0,07 ha (v principu brambory a zelé, živobytí celé), takže zatím máme stále cca 4x více orné půdy, než potřebujeme.
O likvidaci české zemědělství jsme se postarali také my, spotřebitelé. Kdo jste protestovali, když k nám přišly supermarkety a zlikvidovaly malé obchody v uličkách?
A proč dáváme raději přednost obrovským nákupům, ze kterých pak až třetinu vyhodíme, protože to nestačíme sežrat? A proč si nenajdete svého zemědělce, proč je nutné mít jahody v zimě?
Nevyhazujme, dojídejme, a jezme méně. Budeme zdravější, a zbude nám více peněz na zábavu.
Odpovědět
ig

13.5.2019 22:24 Reaguje na Katka Pazderů
Když k nám přišly supermarkety tak jsem neprotestoval, ale vítal je. Například proto, že efektivnějším využitím dopravy fakticky snížily množství emisí při zásobování obyvatelstva :-)
Odpovědět
ig

13.5.2019 22:32 Reaguje na Katka Pazderů
...ale jinak v principu souhlas. Orné půdy máme dost, jen ji využíváme jinými způsoby, dáváme přednost pohodlí před holým přežitím :-)
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

13.5.2019 20:24
A ještě by mě zajímalo, jestli při snižování populace začnete u sebe, nebo jsou k zániku odsouzeni Ti jiní, Ti druzí. Musíte jít příkladem!
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2019 14:22 Reaguje na Katka Pazderů
Autochtonní evropští obyvatelé (jako statistický celek) už snižování populace provádějí. Je nutné tohle vynutit i na neautochtonních etnicích (nebo je vrátit do zemí původu).
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

15.5.2019 23:13 Reaguje na Jan Šimůnek
Nezapomínejme, že v těch zemích, kde jsou dnes největší problémy s přelidněním, je to právě důsledkem kolonialismu. Než tam přišli běloši, bylo tam tolik obyvatel, kolik jich tam země uživila při jejich primitivních způsobech hospodaření. Kolonialismus tuto situaci zcela rozvrátil, když tam zavedl plantáže, doly a zpracovatelský průmysl, které potřebovaly pracovní sílu, takže se tam začal podporovat růst počtu obyvatel. Když se tam pak kolonialistů zbavili, tak se jim už nechtělo dřít jako pod jejich nadvládou, proto ekonomika nových států šla z kopce, ale populační růst se nezastavil. Vznikl tam tak bludný kruh obrovských problémů, ze kterého se lidé snaží utéci, pochopitelně do zemí, kde takové problémy nejsou. Souhlasím s tím, že podpora tohoto trendu (vítačství příslušníků neautochtonních etnik) rozhodně není nejlepší řešení problému, ale co s tím?
Odpovědět
ČM

Čech M.

16.5.2019 00:00 Reaguje na Jaroslav Štemberk
V globálu máte pravdu, jen příčina růstu populace není ta , že by kolonialisté potřebovali více pracovní síly (mnohde naopak páchali genocidu- Německá Namibie, Belgické Kongo), ani ten, že by měli domorodci najednou více dětí, ale jen to, že se zvyšovala a zlepšovala zdravotní péče o obyvatelstvo. A to pokračuje dodnes a důsledky se nikdo nezabývá.
Odpovědět
sv

16.5.2019 17:33 Reaguje na
Je celkem irelevantní, co vy "vzpomnínáte", pokud si teda po tom co prodělala vaše centrální nervová soustava vzpomínáte vůbec na něco. Jde o fakta, a ta jsou taková, že Evropa s podstatně vyšší hustotou obyvatel své obyvatele uživí, zatímco afričani s desetkrát i více nižším počtem obyvatel na plochu se neuživí. A proč se neuživí? No protože používají středověké zemědělské postupy, zelený komouši. Zkuste se přiučit a přečíst si odkazy, pokud to zvládenete. Ovšem mohlo by to narušit tu komunistickou ideologii, kterou máte zadělanou palici.
Odpovědět
sv

16.5.2019 18:07 Reaguje na
Trefil jste hřebík. Prozatím tady hystericky vykřikujete, tak akorát vy, a vy normální nejste. Každopádně ty vaše bláboly jsou zcela irelevantní. Realita je taková, že Evropa své obyvatele uživí, přestože jde zde mnohem větší hustota osídlení. V Africe s desetkrát nižší hustotou obyvatel se neuživí. A proč se neuživí zelený komouši? No protože v zemědělství používají metody doslova a do písmene na úrovni středověku. Zřejmě jsem vás hrubě přecenil, když jsem se domníval, že pochopíte předchozí fakt a jeho důsledky. POzdravujte vašeho soudruha stropnického juniora.
Odpovědět
sv

16.5.2019 18:08 Reaguje na
Trefil jste hřebík. Prozatím tady hystericky vykřikujete, tak akorát vy, a vy normální nejste. Každopádně ty vaše bláboly jsou zcela irelevantní. Realita je taková, že Evropa své obyvatele uživí, přestože jde zde mnohem větší hustota osídlení. V Africe s desetkrát nižší hustotou obyvatel se neuživí. A proč se neuživí zelený komouši? No protože v zemědělství používají metody doslova a do písmene na úrovni středověku. Zřejmě jsem vás hrubě přecenil, když jsem se domníval, že pochopíte předchozí fakt a jeho důsledky. POzdravujte vašeho soudruha stropnického juniora.
Odpovědět
MH

Miroslav Hruška

19.5.2019 11:33
Ano je to správně. Země uživí jen tolik obyvatel kolik zvládne. U nás už se o zemi dá mluvit jen s nadsázkou. Díky honbě za penězi se naše země stala mixem betonu, asfaltu a trochu i země. Tisíce chaoticky postavených a zejména vládou povolených staveb potichu ukrádá zemědělskou půdu, která má uživit deset a půl milionu obyvatel. Té země je celkově 78 866 km2. Když odečteme zastavěnou plochu městy, vesnicemi průmyslovými závody, průmyslovými zónami, sklady. silnicemi a dálnicemi, kolik nám ji k našemu uživení ještě zbývá.
Odpovědět
mr

21.5.2019 21:04 Reaguje na Miroslav Hruška
Marxisté tvrdí, že tu můžou být uživeny prý desítky miliard lidí - přečtěte si názory od SV. Takže asi pak půdy máme přebytek a je nutné vidět hlavně množství daších lidí, jichž je prý tady stále málo, ne půdu ... A takové názory nás všechny řídí svými zákony.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist