https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vitn-masare-34-let-po-cernobylu-1500-miliard-pro-cesky-energeticky-skanzen?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vít Masare: 34 let po Černobylu: 1500 miliard pro český energetický skanzen

13.5.2020
Česko je stále energetický skanzen. Na ilustračním snímku jaderná elektrárna Temelín.
Česko je stále energetický skanzen. Na ilustračním snímku jaderná elektrárna Temelín.
Havárie jaderné elektrárny Černobyl z 26. dubna 1986 je jedním z nejtragičtějších momentů lidské historie. Toto neštěstí změnilo vnímání mnoha mýtů kolem jaderné energetiky. Podívejme se na některé z nich dnešním pohledem z Česka.
reklama

 

Všechno je v pořádku, na nic se neptejte. A nic nepočítejte.

V roce 1986 právě takto přistupovalo sovětské vedení k vlastním občanům a zbytku světa. Letos jsme byli svědky stejného utajování jak ze strany “našich čínských přátel” ohledně pandemie, které nyní čelíme, ale také ze strany vlády ANO a ČSSD, která dlouhodobě tají informace ohledně superdrahých reaktorů pro Česko a odmítá veřejně prezentovat Analýzu investičních modelů rozvoje jaderné energetiky a to i českým senátorům v čele se Zeleným Petrem Orlem.

Zatím se tedy spokojme s analýzou investora a krajského zastupitele Jiřího Hlavenky, z které vychází, že chce vláda reaktory zdvojnásobit předkrizový státní dluh o cca 1500 miliard Kč.

Jádro poskytuje energetickou nezávislost

Nezávislost jaderné energetiky na okolním světě vyvrátily v roce 1986 dozimetry daleko za hranicí nejbližšího okolí, jehož někteří obyvatelé měli díky jaderné elektrárně práci. O nezávislosti tehdejšího svazu i dnešního Ruska na exportu nerostných surovin ani nemluvě.

V dnešním Česku je přesto vytvářen dojem, že jaderná energetika je především výlučnou záležitostí okolí Třebíče a Českých Budějovic. Zejména pro Třebíčsko to je doposavad jediná vize budoucího fungování ekonomiky, na které je oblast až nebezpečně závislá.

Přitom 1500 miliard korun nebo klidně “jen” oficiálních 500 miliard, které chce vláda s ČEZem investovat do diskutovaných dvou reaktorů, a které možná začnou fungovat až dlouho po roce 2030, na který upozorňují vědci i budoucí generace z Fridays for Future, budou markantně omezovat financování mnoha oblastí, kde by mohly začít mít celospolečenský přínos o mnoho let dřív. Včetně transformace ekonomiky Třebíčska nebo dnešních uhelných regionů kolem klimaticky šetrné ekonomiky.

Kdyby aspoň celá technologie byla “Vyrobeno v Česku”. Bohužel výběr firem, které jsou schopny reaktorovou zakázku během příštích mnoha let v Česku realizovat, se nebezpečně zužuje k firmám z Ruska a již zmiňované Číny. Tedy ze zemí, před jejichž nepřátelskými aktivitami vůči Česku upozorňuje Bezpečnostní informační služba.

Takhle si energetickou nezávislost a bezpečnost představí málokdo.

Megaprojekty k lepším zítřkům

O kolik déle přečkal Sovětský svaz Černobyl, víme všichni. Sázka na megalomanství se nevyplatila.

Investice do nových jaderných reaktorů přinese Česku během příštích 15 let zablokování obrovského množství prostředků. Ty by mohly být využity mnohem efektivněji, i v energetice. Kapacity státu se tímto stylem i nadále budou upínat k ekonomicky i technologicky překonanému energetickému zdroji, který ani v Evropě, ani ve světě již zdaleka nehraje prim. Trh hovoří jasně: přes tři čtvrtiny nového instalovaného výkonu po světě jsou obnovitelné zdroje energie. Když už využívat k výrobě energie zahraniční zdroje, tak včas, hospodárně a od solidních partnerů.

Česko je stále energetický skanzen založený na přesvědčování občanů vedoucími představiteli, že jsou všichni naši sousedé naprostí diletanti a my všechno zvládneme sami.

I soudruzi v Černobylu před 34 lety si mysleli, že problém zvládnou sami.

Tehdy i teď se rozhoduje o zátěži, kterou ponesou ti, kdo budou řešit dnes vzniklé obrovské problémy za 5, 10, 15 let.

Foto | Grafika: Hana Veronika Konvalinková

reklama

foto - Masare Vít
Vít Masare
Autor je člen vedení Zelených, od začátků ve spolku AutoMat v roce 2010 usiluje o udržitelný rozvoj nejen Prahy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (166)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

13.5.2020 06:32
Je zajímavé, že zelení jsou proti jaderné energii a zároveň proti CO2. A přitom neexistuje zdroj s menším dopadem na životní prostředí a emise CO2, než jaderná elektrárna. Zelení si už pár svých řešení vyzkoušeli a zjistili, že nefungují - biopaliva, fotovoltaika, bioplyn. Ročne platíme na "zelené zdroje" 40 mld Kč a dostáváme za to nestabilní zdroj, který dává ne tolik elektřiny, kolik potřebujeme, ale podle toho, jak svítí slunce nebo jak fouká vítr. A navíc nám nenabízí řešení pro zimní období - kde budeme brát elektřinu, kde budeme brát teplo? Přitom několik jaderných elektráren toto zajistí - obdobně jako to zajistily svého času pro Francii v době, kdy ještě šílené nápady zelených nenacházely odezvu ve společnosti.
A agitka ohledně padouchů z Ruska a Číny ukazuje jen na to, že příspěvek psal někdo, kdo tyto země nemá rád a cítí potřebu nám to oznámit. Nejsilnější ekonomika Evropy - Německo - si z toho Ruska rozšiřuje kapacitu plynovodů. A Maďarsko si od nich jeden jaderný reaktor právě nechává postavit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 08:45 Reaguje na Richard Vacek
Velmi hluboký omyl. Stavba JE je sama ekologická katastrofa, milióny tun betonu a oceli a jiných materiálů, tuny mědi do posilování přenosové soustavy atd. atd. K tomu těžba a zpracování uranu s tím, že vyhořelé palivo je nejtoxičtější odpad světa bez jakékoliv možnosti likvidace. Atd. atd. atd. Natož případná likvidace JE snad vůbec nepřichází v úvahu, reaktor není možno zlikvidovat vůbec, musí se zakopat.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.5.2020 12:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Ekologickou katastrofu prakticky stejného (nebo spíš horšího) rozsahu nám spáchali ekologové na Šumavě. Zlikvidovali podstatně větší plochu (a kvalitního lesa), než kolik činil zábor na výstavbu Dukovan i Temelína dohromady.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 12:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Ani miliónkrát opakovaná lež se nestává pravdou.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak tak..
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 10:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Už to najdete na leteckých snímcích pana Googla nebo mapy.cz. A můžete to při stejném zvětšení porovnat s areály Dukovan i Temelína.

To, že ekologové blekotají něco jiného, ty desítky až stovky čtverečních kilometrů mrtvého lesa neoživí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.5.2020 15:33 Reaguje na Pavel Hanzl
nojo, to je oblíbená argumentace. udělat guláš se spotřebou oceli (betonu, mědi...) na kW instalovaného výkonu, a zamlčet přepočet na kWh skutečně vyrobené elektřiny a o nějakém koeficientu zohledňujícím časovou cenu elektřinu v tu kterou minutu vůbec netušit.
jenom mi prosím vysvětlete, jakým způsobem je to vyhořelé palivo "nejtoxičtější" a proč by se mělo "likvidovat"
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 17:50 Reaguje na Lukas B.
Produkce elektřiny za celou životnost elektrárny je přece cena investice plus provoz, včetně paliva atd. ovšem není v té ceně JE její likvidace. A to je cena celého systému, která je vyšší, než dvojnásobek současné ceny silové elektřiny.
"Ale hlavní a podstatná je v ekonomickém výpočtu absence recyklace technologie jaderné elektrárny a všech jeho součástí, včetně
uložení jaderného paliva na tisíce let".
https://www.email.cz/download/k/NJJYgMNU8quzDlg04aiVph40GqLU9BnRT9QYR4bdcEqSSyAYj4nqvF0wZ_rpPPMGREh_EjA/tz-cfa-28042020-final.pdf
Odpovědět
MG

Milan G

14.5.2020 12:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Tady máte článek, který by vám měl mnohé osvětlit abyste pochopil. Snad to pochopíte, je tam vysvětleno i kolik stojí likvidace JE a o kolik se to promítne v ceně za kwh. Kam chodíte na ty blbosti co tady předkládáte k diskusi?
Odpovědět
MG

Milan G

14.5.2020 17:40 Reaguje na Milan G
Omlouvám se za zpoždění, tady je ten odkaz https://oenergetice.cz/nazory/kolik-stoji-likvidace-vyslouzile-jaderne-elektrarny-1-cast
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 22:06 Reaguje na Milan G
To je děsivé, kolik to stojí set miliard? A proč tam není ten mamutí sarkofág nad Černobylem?
Představte si, že chlapi budou sbírat fv panely, házet je do skla, plasty do plastů a kovovou konstrukci do šrotu. Na podzim se může orat. A to je ten nejhorší scénář, že to stojí na poli.
Firemní nebo domácí fve má neomezenou životnost, dokud svítí Slunce. Jen se postupně mění už dojeté části, něma problema.
Odpovědět
MG

Milan G

16.5.2020 15:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste opravdu hlupák. Na likvidaci sama sebe si musí JE vytvářet zvláštní fond, ze kterého se potom platí ta likvidace. Je to celosvětová praxe. Je spočítáno, že se to navýší cenu 1kwh o asi 0,18 haléřů.
V Mooreho filmu bylo krásně vidět jak vypadá plocha, kde byla fve elektrárna. Mrtvo. Provozovatel zůstal plaite, žádný fond na likvidaci. Ano tohle zaplatí daňový poplatníci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 21:42 Reaguje na Milan G
Přikládám přece link.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Přesně jak píšete...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.5.2020 06:47
Naivně jsem si myslel, že sjezd Zelených, který kompletně obměnil vedení strany povede u Zelených k reálné zelené politice.
Příspěvky představitelů této strany na Ekolistu mě přesvědčují, že se do Poslanecké sněmovny nemohou dostat dalších několik volebních údobí.

Tomuto článku vytýkám naprosté zkreslování skutečnosti , xenofobii vůči Rusku a Číně v oblasti JE a naprostou absenci jakékoli dobré vize o rozvoji energetiky v ČR.
Snad budu i osobní, ale spíše vstal autor ráno "zhulenej" a nevěděl co činí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 08:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, zase jen urážky bez jediného argumentu.
Co v příspěvku není pravda?
Že všechny úspěšnější země než my jdou do OZE a ne do jádra? Skutečnost.
Že Rusko a Čína se chovají k nám nepřátelsky a jsou vyhodnoceny BIS jako bezpečnostní riziko? Skutečnost
Že gigantické náklady na výstavbu JE přetíží náš rozpočet? Skutečnost.
Že se 3/4 nových zdrojů na Zeměkouli staví v OZE? Skutečnost.
Zkuste napsat nějaký konkrétní argument proti tomuto článku.
Odpovědět
ig

13.5.2020 09:22 Reaguje na Pavel Hanzl
60 % lidí na světě věří na duchy, začneme taky?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 10:31 Reaguje na
Píšu o zemích, které jsou úspěšnější než my v našem kulturním okruhu, to znamená Západní Evropu. Tam se na duchy skutečně nevěří.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 10:39 Reaguje na Pavel Hanzl
No, tam se už mnohokrát věřilo na věci, o kterých se teď taktně mlčí. A rozhodně není všem dnům konec. Nic proti nic, v řadě věci si je možno vzít příklad, ale jsou i věci, ve kterých je ten příklad spíše odstrašující, takže já bych to s tím adorováním Západní Evropy až tak nepřeháněl. To už tady bylo, jen to byla jiná světová strana.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 10:49 Reaguje na Svatá Prostoto
Celý moderní svět staví OZE a především fve.
Ale formani nejvíc nadávali na železnici a jak dopadli?
Vůbec nechápu, proč máme vytvářet technologie z minulého století za giga peníze?
Doufám, že jim na to nikdo nepůjčí a stejně tenhle pararežim padne, než stačí udělat ještě větší škody.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 11:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Celý svět se modlí, aby to s tou fúzí konečně dopadlo, protože OZE nám konvenční energetiku rozhodně nenahradí. OZE jsou jednak Potěmkinova vesnice, jednak snaha získat trochu času, než ty různé tokamaky konečně budou na něco víc, než na ukázku.

S tím režimem jsem to nějak nepochopil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 12:51 Reaguje na Svatá Prostoto
To je jednoduché. Soudruh nejvyšší tu dokázal vytvořit korporátní politický systém po vzoru Ruské oligarchie, původně to vytvořil Benito Mussolini s výrokem "řídit zemi jako firmu".
Naše šance je vrátit se k demokracii.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 14:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako, já ho nevolil a nehodlám s tím začít. A ani jsem nevolil žádnou ze stran, se kterými kdy vládl. Ale ať se vám to líbí nebo ne, prostě má svých víc jak 30% a ty volby byly opravdu svobodné. Takže demokracii do toho fakt netahejte.

A když jsme u toho tak je otázkou, zda by si ostatní strany s tím co předvádějí tu Strakovku zasloužily víc. Já už několik let čekám, kdy se najde někdo, kdo tu hozenou rukavici bude schopen sebrat ... a zatím nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 17:53 Reaguje na Svatá Prostoto
Demokracii do toho skutečně netahám, my jsme už mimo.
Na té hozené rukavici stojí soudruh a pokud by ji někdo chtěl zdvihnout, skončí jako Kalúsok, Drahoš, Nečas nebo kdokoliv podobný.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.5.2020 11:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak Kalousek své šance. schválně nepíšu šanci, měl. No, nějak lid nepřesvědčil. Nečas ... to byl průser v přímém přenosu. Drahoš kandidoval na Hrad, takže to je jiná hra. A navíc prohrál. Férově.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:49 Reaguje na Svatá Prostoto
Demokraticky jsme si zvolili odklon od demokracie..
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:50 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Mimochodem.... víte jak se dostal Hitler k moci? Bylo to demokratickou cestou...
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 10:53 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ne tak úplně. Demokraté z Výmarské republiky dostali tento stát (svou neschopností a zkorumpovaností) do stavu, kdy se nerozhodovalo o udržení nebo likvidaci demokracie, ale o tom, zda tam demokracii zlikviduje Hitler, nebo Stalinův pohůnek Thälmann. Hitler byl v tomto případě menší zlo (i při znalosti následujících dějin) a byl dosazen "shora" buržoasními a feudálními politiky.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:49 Reaguje na Svatá Prostoto
OZE nejsou dokonalé, ale určitě smysluplnější než JE....
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 10:53 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Až budou OZE dodávat energii i v noci a za bezvětří, tak se o nich můžeme začít bavit.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 12:36 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak začněme :)
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 19:27 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nedodávají.
Odpovědět
ig

13.5.2020 11:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže fve nestačí. Kdyby stačily, už dávno uhelné, plynové, jaderné a další druhy tepelných elektráren bez pardonu nahradily a my bychom se leda tak chodili do technického muzea koukat na šoupě DN500 z primárního okruhu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 12:56 Reaguje na
Fve nestačí. Pokud nebude velkokapacitní úložiště energie (třeba vodík??), tak bude nutno fve doplňovat (zálohovat asi ne) u nás alespoň 3 měsíce v zimě. Ale rozumným využitím paroplynu (nebo i uhláku) a mikroJE se můžeme dostat na minimum špinvé elektřiny. A o to přece jde.
Odpovědět
ig

13.5.2020 13:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Máme ty vodíkové generátory? Stojí na každém rohu a jakou mají účinnost plného cyklu? A jestli nestojí, zavoláte do Czech Hydrogen a druhý den postává na dvoře parta montérů a ptají se kam to složíme, šéfe?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 17:54 Reaguje na
Naučte se číst.
Odpovědět
ig

13.5.2020 21:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Číst umím a jako bonus navíc i čtenému rozumím. Proto vím, že elektrolyticky vyrobený vodík (byť z levné elektřiny) je dražší než týž vyrobený ze zemního plynu. Tudíž je celá tahle snaha odsouzená k neúspěchu, ledaže byste dal na trh nějaký geniální superelektrolyzér.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:56 Reaguje na
Vy jste to asi nepochopil, ale lidstvo nečelí katastrofě v podobě zdražení elektřiny... čelí jinému problému... navíc ani v té ceně nevíte o čem mluvíte...
Odpovědět
ig

14.5.2020 09:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Lidstvo žádné katastrofě nečelí a pokud ano, nemá nejmenší šanci ji odvrátit. Pokání ve smyslu zaříznutí vlastní ekonomiky nepomůže a pro radost novonáboženským fanatikům se uskromňovat nehodlám :-)
Odpovědět
MG

Milan G

14.5.2020 12:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte ty mikrozdroje JE? Jo já vím stačí zavolat do Czech malý atomik a druhý den je na dvoře kamion s jedním kouskem a partou montérů, kteří to do konce týdne připojí. Bodejť i Burkina Faso má už tři kousky a jedou jak z praku.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:51 Reaguje na
Víte co je to lobby? Jestli ne tak si to dohledejte a pak možná pochopíte proč politici nedělají to co by měli...
Odpovědět
ig

13.5.2020 11:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Přikládám link na českou diskuzi pod článkem o lovci duchů (neberte to jako argument, jen pro pobavení): https://www.idnes.cz/brno/zpravy/lovec-duchu-jaroslav-drabek-duse-paranormalni-jevy-duch-zahrobi.A200429_162150_brno-zpravy_krut/diskuse
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:46 Reaguje na
No tak to je teda silný argument panečku :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.5.2020 07:47
Opět jen snůška nesmyslů. Je vidět, že zelení jsou opravdu silně závislí na dotacích pro OZE, které produkují (přímo či nepřímo) více CO2 než jádro a dodávají energii do sítě jen ryze náhodně, většinou v době, kdy jí není zapotřebí.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Nazdar blábolisto :)
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 10:55 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Takže je blábol, že za bezvětří větrné elektrárny nefungují? Nebo je blábol, že je v noci tma a neprodukují nic FV panely?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 12:40 Reaguje na Jan Šimůnek
Účelově vytrháváte z kontextu vše jak se vám hodí (nebo někomu kdo vás za to platí)... víte, že většina větrníků se instaluje tam, kde fouká téměř neustále a že jako záloha se již dnes používají bateriové systémy? Víte, že FVE a větrníky nejsou jediný zdroj OZE? CO ještě nevíte, nebo nechcete vědět? S demagogem se nedá vést diskuse, ta se dá vést jen s někým kdo mluví pravdu....
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 19:33 Reaguje na Lukáš Kašpárek
1. Kde vítr fouká téměř neustále ...
Takových lokalit je u nás jen pár a většina z nich jsou rezervace, CHKO nebo národní parky.

2. Bateriové systémy mají nepatrnou kapacitu a její zvýšení limituje jednak šílená cena, jednak i nedostatek některých klíčových surovin.

3. Biomasa je průšvihová kvůli huntování krajiny, vodní elektrárny jsou zase problematické a jejich další stavbu budou blokovat ekologové (viz jiný, o něco novější článek).

4. Jistě, na západě Čech by mohla stát geotermální elektrárna o výkonu (přinejmenším) Temelína, ale blokují to zelení.

Jaké další OZE máte na mysli? Mnoho ebonitových tyčí a cvičené lišky, které je třou svými ocasy?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 10:35
Tedy, jedna věc je diskutovat o (ne)výhodnosti JE ... ze všech možných hledisek. Ale tahat do toho Černobyl je prostě normální argumentační prasárna, protože tam nebyla problémem primárně technická stránka JE, ale způsob fungování společnosti v Sajuzu. Jenže o tom Masare tam max slyšel a četl. Co je nej legrace je ale fakt, že zrovna on patří k těm, kteří se těm komsomolcům až příliš nápadně podobají.

Jistě, stát se může kdykoli cokoli a ne vždy je to zrovna hitparáda, ale pak to dopadne jako Fukušima, ne jako Černobyl. Jenže z té F se takový doom dělá o hodně hůř a rizikem tsunami na Vltavě se dá strašit dost blbě:-).

Prostě v současné době je JE tématem k diskuzi primárně v rovině ekonomické efektivity, a za sebe klidně napíšu, že osobně nejsem úplně přesvědčen, že by ji JE vyhrála. Ale taková diskuze vypadá úplně jinak, než co tu bylo předvedeno.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.5.2020 10:57 Reaguje na Svatá Prostoto
k Vašemu poslednímu odstavci je ovšem nutno jedním dechem dodat, že ona ekonomická efektivita JE (kterou je nutno poctivě porovnávat) je významně zkreslována všelikými předpisy (a nebojím se říci obstrukcemi), které spíše než z reálných argumentů pramení z magického strachu z nepochopitelného.

na druhou stranu by bylo vhodné se poučit z koronavirové krize, kdy se ukázalo, že kromě ekonomické efektivity je vemi vhodné přemýšlet i v rovině geopolitické a u některých strategických komodit zachovat soběstačnost. v plné nahotě se to ukázalo u léčiv a zdravotnického materiálu (a jako perličku můžeme ukázat obyčejné pekařské droždí), a úplně stejně je to u energetiky. stabilní a plánovatelný zdroj elektřiny, u kterého je možno palivo na deset let uskladnit v jedné (dobře střežené) garáži zaslouží i tento pohled.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 11:00 Reaguje na Lukas B.
V tom článku se to píše taky. Autor taky silně pochybuje, že by případnou naši novou JE stavěl někdo jiný, než nepřítel. Tj Rus nebo Číňan. To je zase další dost výrazný krok do područí. Skutečnou nezávislost dává pouze fve na každé střeše nebo nad parkovištěm.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 11:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Což je ale další argumentační faul jak prase, protože pořád tu jsou Korejci a nakonec i ta Areva.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 11:33 Reaguje na Svatá Prostoto
To není žádný faul, to je relalita. Dnešní vláda poklonkující na Východ těžko dá zakázku někomu jinému, nebuďte naivní.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 11:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Dokud budou z EU dotace, tak to poklonkování bude mít max formu nezávazného divadélka.

Tady se toho vždycky nakecá ..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 13:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Jenže ty dotace skončí. EU odmítne sypat peníze do černé díry, kde se jen rozkradou. Kdybyste byl bankéř, půjčil byste takové zemi stamiliardy na mastodonta typu JE?? Zvláště, kdyby to mělo stavět chronicky nespolehlivé Rusko?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 15:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Zlatý voči ... až to bude, tak se o tom budeme bavit, zatím věřím spíš na Ježíška.

Klidně bych jí je půjčil, ona to zase není taková darda ... s ohledem na bonitu dlužníka, tedy ČR. Samozřejmě bych si ohlídal podmínky té smlouvy, ale to jsem dělával i když se Frantovi dával úvěr na truhlářskou dílnu za pár set tisíc.

Vy možná ne, ale mám takový pocit, že vy jste v bance nikdy nedělal ... nebo se pletu:-)?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 06:13 Reaguje na Svatá Prostoto
V bance mám jen konto, skutečně jsem tam nikdy nepracoval. Ale to skutečně není z mé hlavy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.5.2020 11:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Víte co, podívejte se sem ... https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/rizeni-statniho-dluhu/dluhova-statistika/struktura-a-vyvoj-statniho-dluhu ... a pak si k tomu přidejte, že ta JE nikdy nebude úplný provar a i kdyby to šlo fakt blbě, tak si na "na sebe" vždy z velké části vydělá.

Takže není otázkou zda by na její výstavbu sehnala ČR zdroje, ale za jakých podmínek by to bylo a jak by to ovlivnilo celkovou efektivitu investice.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.5.2020 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl
jo jo, to bude legrace, až si budete nechávat operovat třeba žlučník nebo bypass a až budete otevřenej, tak ve špitále zhasne světlo a zastaví se ventilátor.

samozřejmě to je lehce extrémní a za vlasy přitažený příklad, špitály mají baterii a dýzlagregát standardně, ale představte si, že třeba vypadne proud v hliníkárně (nebo jiné kýblprůmyslové nebo kýblchemické výrobně) proto, že přeletěl mráček a celé technologické vybavení je nenávratně zničené.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 11:36 Reaguje na Lukas B.
Ropáci prostě považují všechny moderní inženýry, technology a vědce za pitomce. Pochopí jen fedrování uhlí a maximum je čadící dýzlák.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.5.2020 11:52 Reaguje na Pavel Hanzl
ti Vaši "ropáci" aspoň matně tuší a ze školy si pamatují, jak funguje třeba hliníkárna (vysoká pec, slévárna, rafinerie, cementárna), a když to netuší, tak si to aspoň vygůglují a udělají si rámcový obrázek. zkuste to taky, kvalitu diskuse to zvedne.
a Váš oblíbený argument o tom, jak je špatně používat sto a více let staré technologie je, promiňte mi to, nebetyčně pitomý. některé vynálezy jsou poměrně prastaré, a budou se používat furt, a žádná převratná změna je nečeká, jen drobné inovace. vemte si například takový trakař nebo krumpáč, rtuťový teploměr, Papinův hrnec, zubové čerpadlo nebo lednici.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 12:37 Reaguje na Lukas B.
"ropáci" aspoň matně tuší" jenže to je celý. Moderní technologie uhání rychlým tempem a s trakařem, krumpáčem ani s lednicí se na Měsíc nedostanete.
Normální země tyhle technologie využívají především proto, aby srazily vypouštění skleníkáčů, což je priorita dneška. Tím pádem ropáci neškodí jen sami sobě, ale celé Zeměkouli.
Odpovědět
ig

13.5.2020 12:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Kam ty technologie uhání? Už je nějaký zázrak na ukládání energie, který jsem ve své ropácké tuposti zaspal?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 13:27 Reaguje na
Podívejte se do svého mobilu, jestli nepoužíváte stolní cihlu.
Odpovědět
ig

13.5.2020 15:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Mobilu jsem si už všiml. Ale to ukládání energie mi pořád nějak uniká :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.5.2020 13:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Perpetua mobile, pochopitelně podvodná, byla presentována až někdy do začátku minulého století a až do té doby se na nich šikovní inženýři (či "inženýři") úspěšně kapsovali.
Jediný rozdíl oproti OZE je v tom, že zatímco ty starší aktivity byly ilegální (a pokud podvodníka chytili, skončil v base, jestliže ho ovšem policie dokázala vyrvat z rukou podvedených akcionářů a kupců), zatímco na stejných principech fungující OZE jsou legální a jejich budovatelům a provozovatelům (zatím) basa nehrozí, spíš ten dehet a peří až se lidi naštvou, protože pochopí, že to není nic jiného než podvod a kapsování se na jejich úkor.
Odpovědět
ig

13.5.2020 13:16 Reaguje na Jan Šimůnek
Obávám se, že od lidí nic takového nehrozí. Lidi jsou v zásadě rádi (34 %) když z nimi někdo zametá a drží je u huby :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:58 Reaguje na
třeba s vámi je zametáno solidně :)
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.5.2020 18:04 Reaguje na Pavel Hanzl
ad Vaše "Moderní technologie uhání rychlým tempem a s trakařem, krumpáčem ani s lednicí se na Měsíc nedostanete". ono to tak popravdě moc není. těžký průmysl je založen na technologiích z 19. století, průmysl "plastový" na technologiích starých desítky let, jediné, co opravdu "jede" (a představuje něco významného z hlediska energetiky) jsou hardware (a tomu pomalu dochází dech, neboť velikost atomu je konečná) a software, ale matláním telefonu a vyvíjením nových aplikací cement nevypálíte, ocel nevyrobíte, pole nezořete a ležáky ve špitálech nepřebalíte.

vono to lepší společenské sci-fi to jaksi předvídalo, že vědeckotechnický pokrok najednou způsobí, že na uživení a materiální zabezpečení lidstva najednou bude stačit práce pár procent lidstva (což se víceméně stalo v civilizovaném severu během druhé poloviny 20. století), a ty ostatní bude potřeba nějak zabavit, a tak se síla a směřování inovací přeorientuje z reálné problematiky do čehosi virtuálního a bavícího, takže žádné dobývání kosmu, nejlepší mozky budou (za těžké prachy) vyvíjet počítačové hry a aplikace na matlací telefony.

je to samozřejmě úžasné, že si za jednu jedinou průměrnou vejplatu můžete koupit dvacet telefonů, které mají rychlejší procesor než velín v houstonu, které vám s aplikací zadarmo najdou hospodu kde vaří (třeba) vietnamskou a italskou kuchyni zároveň, ale fyzikální zákony tím neprolomíme. furt tady máme termodynamiku, ohma a zákony zachování.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 18:19 Reaguje na Lukas B.
Dobývání vesmíru pokračuje velmi svižným tempem, od začátku Hubble telescope se posunulo o pěkný kus dopředu, ovšem tím problémů a neznalostí zase přibylo. Ale velý pokrok je vidět víceméně všude, v energetice zvláště. Problém je v tom, že my, jako ČR se propadáme zase do zaprděnosti jak po roce 48, svět nám zase velmi rychle ujíždí.
Už jsme mudrovali, kdy doženeme Rakousko a dnes jsme kde? Rakušáci vypnuli poslední uhelnu, takže my máme už zase zpoždění 20, nebo víc let? Za komára to nebylo horší.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.5.2020 19:08 Reaguje na Pavel Hanzl
dobývání kosmu jaksi stagnuje. ano, nějaký ten teleskop, satelítky atakdále, ale kde jsou sakra ty nákladní hvězdolety se zlatem z asteroidů, kde je ta kolonizace planet? kde je vesmírná odyssea, optimisticky datovaná 2001? a povšimněte si mimochodem, dawe bowman neměl matlací telefon a nepařil hry.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 20:19 Reaguje na Lukas B.
Svět se vyvíjí jinak, než ve sci-fi.
V r. 2000 jsme měli létat běžně na Mars, ale nikdo nečekal, že skoro každý člověk na Zemi bude mít krabičku, kterou si zvolá k jakémukoliv jinému člověku na Zemi.
Měli jsme létat po planetách, ale dnes létají roboti chytřejší a spolehlivější než my. A vidíme na začátek vesmíru ož k reliktnímu záření, máme neskutečně krát více informací, než se čekalo.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.5.2020 20:49 Reaguje na Pavel Hanzl
oni zas tak moc ti roboti nelétají. ale pěkně létají trpajzlíčci se sekerečkama v gejmsách. s logárama se podařilo před více než 50 (40) lety obletět zemi (doletět na měsíc). dneska má výpočetní centrum větší než hal 9000 každej v kapse, a co z těch supermozků v kapse máme? he? grafiku v hrách na trpajzlíky a čaroděje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 20:22 Reaguje na Lukas B.
Velmi mě pobavilo, když jsem četl v nějaké povídce od Stanislava Lema, že v nějaké raketě na cizí planetě cosi bouchlo a v kabině se vytvořila změť logaritmických pravítek.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 11:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Pozor na to, že Lem psal i karikatury a "grotesky".

Už v jeho velmi raných Astronautech řídí let na Venuši počítač (byť tenkrát analogový). A už v 60. letech napsal Summu technologiae, která byla v socialistických zemích zakazována mj. kvůli predikování důležitosti počítačů a kybernetiky. U nás vyšla až po roce 1990.

Na druhé straně by se při haváriích, jaká postihla Apollo 13 logaritmické pravítko v některých chvílích docela hodilo.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 09:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Přesně tak... ČR je země zpátečníků...
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 11:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Dobývání vesmíru se prakticky zastavilo.
A jsou to opět ekologické organizace, které zuřivě protestují např. proti lidské misi na Mars.
A je jasné, že v situaci, kdy se celoplanetárně utápějí desítky či stovky bilionů na podporu OZE a podobných bezcenných nesmyslů (respektive to končí v kapsách amorálních zrůd, co to provozují), tak chybí peníze na podstatně důležitější věci.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

17.5.2020 15:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Rakousko vypnulo uhelnu a proto my máme skluz. Dobrý vtip. Může si to dovolit, protože kupuje elektřinu z okolních zemí. V roce 2017 to bylo 30 %.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.5.2020 13:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne každý, co se vydává za "moderního inženýra" nebo "moderního technologa" by za mých středoškolských časů udělal maturitu na průmyslovce.

Až budeme mít zdroj, který bude při rozumné ceně dostatečně výkonný, dostatečně spolehlivý a bude mít i dostatečnou výrobní kapacitu (a nebude to ani jádro ani uhlí), tak ho "ropáci" nebudou mít problém podpořit.
OZE takový zdroj nejsou. A zelení se ani nesnaží o jejich vývoj směrem k vyšší spolehlivosti a kapacitě.

Už jsem to tu kdysi napsal: Dokážu si představit tepelný zásobník vyhřívaný energií ze slunce (tedy ne FV panely), s napojenou parní turbínou, pracující buď dlouhodobě (a vyrovnávající výkyvy v příkonu svou kapacitou) nebo ve špičce. Dokážu si představit i vodu, hnanou větrníky do nějaké vyšší nádrže (přímo, bez zbytečné konverze mechanické energie na elektrickou a zpět), odkud by tekla podobně jako z přečerpávací elektrárny. Není o to ovšem zájem, protože by se tím nedali okrádat občané cestou dotací.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 13:17 Reaguje na Jan Šimůnek
Pán byl asi na školení v Holandsku v 19. století, tak suprmoderní hyperloop jinde vidět není možný. Až budou noví inženýři počítat na sčotech, teprv pak můžou vymyslet permetuum mobile.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 11:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Pán zná termodynamiku a tak ví, že převod mechanické energie na elektřinu a té hned zpět na mechanickou je prostě nesmysl a je dobré se tomu pokud možno vyhnout. Fyzika pro základní školy, odhadem tak pro 6. třídu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.5.2020 12:56 Reaguje na Lukas B.
Těžký průšvih je, když je dodávka rozkmitaná a pár desítek sekund síť běží a jakmile se vypnou agregáty, tak zase zdechne. Takto kdysi u prof. Vašků zdechlo jedno tele s umělým srdcem - systém se přepínal ze sítě na agregáty a zpět tak dlouho, až mozek ty pauzy vyvolané přepínáním neustál. A lidský pacient by mohl dopadnout stejně (obsluhu nenapadlo tu síť odpojit a nechat trvale běžet agregáty, a to samé by se mohlo stát i ve špitále). A OZE jsou na podobné rozkmitání sítě přímo stavěné.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 09:02 Reaguje na Jan Šimůnek
Máte znalosti technologií tak z 60´ let...
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 11:07 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Stalo se to ve druhé polovině 80. let, od té doby se mnoho nezměnilo.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 12:41 Reaguje na Jan Šimůnek
V tvojí hlavě...
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 19:34 Reaguje na Lukáš Kašpárek
V realitě, minimálně ve zdravotnictví.
Odpovědět
MG

Milan G

13.5.2020 11:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Co se týká vašich znalostí o JE, byl jste nazván hlupákem. Ještě jenom čekám, kdy vytáhnete ty mikrozdroje, všude jedou, prostě boom.

No tak já na rozdíl od vás si dokážu představit, že tu JE dostaví Rosatom. Ať se vám to líbí nebo nelíbí Rosatom je v podstatě jedna z nejlepších firem z oboru. Jinak Masareho argument Hlavenkou a jeho rádoby analýze, to vypovídá za vše. Ani jeden se nevyzná v JE, ale budou alarmisticky žvanit a žvanit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 12:46 Reaguje na Milan G
Žvaní především ropáci.
Podívejte se na tuhle stránku, dole je přednáška paní Dany Drábové, stačí si ji pustit od 1.30.00 - 1.30.20 kde říká, jak staví v Evropě Rosatom.
A to nehovoří o fatálním bezpečnostním i politickém riziku.
http://www.osel.cz/10930-jadro-vraci-uder-startup-nuscale-vyviji-prevratny-maly-reaktor.html
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 11:23 Reaguje na Lukas B.
Tak to máte pravdu, na druhou stranu jsou u JE externality typu taškařic s uložením jaderného odpadu, kde nějaká kvantifikace je poněkud ve hvězdách. Krom toho, toho uranu je podle Drábové tak na století.

Jak píšu výše ... OZE nás nespasí, ale štěpné reaktory také ne. Zatím to chce nějaký vyvážený mix a do budoucna s tou fyzikou trochu pohnout.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.5.2020 11:41 Reaguje na Svatá Prostoto
s tím uranem je to úplně stejně jako s ropou, mědí, zlatem nebo čímkoli jiným. to co se uvádí jako "zásoby na x let", to není v žádném případě suma obsahu prvku (sloučeniny, substance) v zemské kůře a mořské vodě, ale v současné době zmapované nebo odhadnuté zásoby, které je při dnešních cenách suroviny ekonomicky efektivní těžit. třeba těžit uran v česku je v současné době ekonomický nesmysl, ale při trojnásobných cenách už by to smysl dávalo prachsakra.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 11:58 Reaguje na Lukas B.
No, to je sice pravda, ale taky je pravda, že nové způsoby těžby dávají životnímu prostředí čím dál tím větší záhul ... což opravdu není nic moc a takové získávání ropy z ropných břidlic je fakt docela brutál.
Takže obnovení například těžby uranu u nás fakt není něco, co bych uvítal.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.5.2020 12:07 Reaguje na Svatá Prostoto
a kdyby hypoteticky stoupla cena uranu na desetinásobek? na stonásobek?

ano, nebyl bych nadšený, další kus krajiny by byl v háji, ale se skřípěním zubů bych to strpěl, jako menší zlo v porovnání s okřídleným "návratem do jeskyně".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 13:13 Reaguje na Lukas B.
Moderní společnost je na uranu skutečně nezávislá a cena nepůjde nijak moc nahoru, v Africe a jinde jsou ložiska a pokud bude nutné, najdou se další. Zásoby ropy se taky odhadovaly do konce 20. století..
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 15:09 Reaguje na Lukas B.
No, já celkem pochybuji, že by to dospělo k situaci ... buď JE, nebo jeskyně. Rozhodně ne před mojí kremací, a že se zrovna nechystám.

A vůbec, stát se může věcí ... paživjóm i uvídim:-).
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

13.5.2020 11:10
Mnoho let jsem zkoušel diskutovat s fundamentalisty, pro které byl vesmír stvořen před šesti tisíci lety a evoluční teorii jsme si vylhali jen proto, aby odvedla lidstvo od víry v pravého boha. Nakonec jsem samozřejmě zjistil, že jakákoli věcná diskuse s podobnými lidmi je zhola nemožná a podobný pocit mám často i ve vztahu k zeleným aktivistům, minimálně ve věci jaderné energie.
Obávám se, že Ekolist poskytuje nevyváženě mnoho prostoru protijaderným apologetům. Chtějí zachránit planetu před CO2, ale jediná spolehlivá (současná) technologie, která by zajistila bezemisní energetiku, jim nevoní.
Rád bych se také zeptal: Opravdu někdo (předevčírem?) zcenzuroval můj diskusní příspěvek zmiňující velké širé fotovoltaické lány?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.5.2020 11:24
Výčet faulů autora článku , spolupředsedy pražských Zelených p.Masara

1) Nepravdivá tvrzení:
"Havárie jaderné elektrárny Černobyl z 26. dubna 1986 je jedním z nejtragičtějších momentů lidské historie."

- Britští vědci Ian Fairlie a David Sumners ve studii vypracované pro evropské Zelené odhadují, že celkový počet obětí, které zemřely nebo zemřou následkem výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl, dosáhne 30 000-60 000
životů.
Srovnej :
Ročně na celém světě následkem dopravních nehod podle studie pracující s daty ze 175 zemí světa zemře 1,35 milionu lidí.
Pouze v jediné bitvě II. světové války ,známý Stalingrad, padlo celkem asi 115 tisíc vojáků Wehrmachtu
===================================
2) Tvrzení :….ale také ze strany vlády ANO a ČSSD, která dlouhodobě tají informace ohledně superdrahých reaktorů pro Česko.

Manipulativní a nepravdivé tvrzení. Co je to "superdrahé " se ponechává na fantazii čtenářů , vláda nic netají protože koncová cena vznikne na základě výběrového řízení, které teprve proběhne.
---------------------------------------------------
3) Odkaz na "Analýzu investora p. Hlavenku si skutečně přečtěte. To není analýza, to je zbožné přání krajského poslance za stranu Zelených. Jediným pozitivem je ,a to nepopírám, že je myšleno upřimně.
----------------------------------------------------------------
4) Tvrzení :" Přitom 1500 miliard korun nebo klidně “jen” oficiálních 500 miliard, které chce vláda s ČEZem investovat do diskutovaných dvou reaktorů, a které možná začnou fungovat až dlouho po roce 2030."

Nepravdivé tvrzení - doložte jediný relevantní odkaz na tuto informaci ze strany vlády, ministerstva nebo ČEZu.
--------------------------------------------------------

5) Tvrzení : "Bohužel výběr firem, které jsou schopny reaktorovou zakázku během příštích mnoha let v Česku realizovat, se nebezpečně zužuje k firmám z Ruska a již zmiňované Číny. Tedy ze zemí, před jejichž nepřátelskými aktivitami vůči Česku upozorňuje Bezpečnostní informační služba."

Jak se může zužovat výběr firem,když VŘ ani nezapočalo a ani nebyly stanoveny jeho podmínky ???
Nejvyšší ústavní činitel, prezident republiky se několikráte vyjádřil ke kvalitě práce BIS . Prohlásil, že jsou "čučkaři" a své tvrzení dva dny dozadu znovu potvrdil.
Rosatom je jednou z nejlepších firem v oboru JE ve světě. Doložte jediný problém,který Rusové způsobili ve světě na libovolné JE.
Informační systémy čínského Huawei se úspěšně prosazují celosvětově a to i v zemích, kde k Číně mají odtažitý vztah -v bezpečnostních sektorech -

6) Tvrzení : "Trh hovoří jasně: přes tři čtvrtiny nového instalovaného výkonu po světě jsou obnovitelné zdroje energie."

Autor pouze zamlčel proč -- tak ho doplním-obrovské dotační pobídky , které vedou firmy k instalacím.
Když si projdete odkaz - IRENA - zjistíte, že je to mezinárodní sdružení pro podporu OZE se silnými bankovními vazbami v čele s jistým donem La Camerou, který působil od roku 2014 jako generální ředitel pro udržitelný rozvoj, ekologické škody, EU a mezinárodní záležitosti na italském ministerstvu životního prostředí a údajně vydal řadu publikací.
Zkuste si nějakou jeho publikaci najít :-)
Jeho jediným počinem je spisek "Quale via per il partito demokratratico?"
-----------------------------------------------------------------------
7) Tvrzení : " Česko je stále energetický skanzen založený na přesvědčování občanů vedoucími představiteli, že jsou všichni naši sousedé naprostí diletanti a my všechno zvládneme sami."

Jedná se o nepravdivé tvrzení.

Pan Masar už se vůbec neobtěžoval vysvětlením, co považuje za energetický skanzen a proč.
Nemohl a nemůže doložit jediný výrok člena české vlády, který by alespoň naznačoval, že Němci,Rakušané,Slováci či Poláci jsou v oblasti energetiky diletanti.
Jedině ministr ŽP Brabec prohlásil, že ČR nemá takové podmínky pro OZE jako Německo a že si nedovede představit krajinu zastavěnou FVE a VE.

=============================================================

Jak vidíte, Zelení jsou v zastoupení p. Masara naprosto nedůvěryhodní a uvádějí nepravdivá tvrzení . Takhle to daleko nedotáhnou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 12:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
ad 1) Máte nepochybně pravdu, vítězství VŘSR nebo zvolení Adolfa Hitlera říšským kancléřem byla daleko větší tragédie, než celý Černobyl.

Další body vychází z toho, že naše vláda diletantů šermuje stále nějakými údaji a daty, o kterých neví, jak k nim přišla a co vlastně znamenají. Autor vychází ze zkušeností poslední doby, jak dopadly (nebo dopadají) současné stavby JE v Evropě. Vše je těžce předražené, problémy v Maďarském Paksu i ve Finsku zmiňuje i paní Dana Drábová, které já osobně věřím. Navíc banky nemají zájem jít do tak rizikových investic zvláště v labilním ČR. To může stavbu fatálně prodražit, ovšem pan stálemluvící Havlíček to asi netuší.
Nedělejte si iluze, že by JE stavěl někdo jiný než Rosatom, případě Čína, naše vláda je jasně provýchodní. Pokud se president, který je evidentní agent nepřítele, vyjadřuje pohrdlivě k BIS, tak je to velmi silný signál nestability.

ad 6). Nejvíce OZE se staví v zemích, kde nějaké dotace prakticky neznají, třeba v USA se soutěží fve jako nejlevnější energie na trhu. OZE je dnes už normálně levnější než jakýkoliv jiný zdroj.

ad 7) ČR je skutečně energetický skanzen, takový poměr energie z uhlí má maximálně Polsko, poměr vypouštěného CO2 na osobu máme snad nejhorší v Evropě. Nejhorší na tom ale je, že se NIC NEMĚNÍ a nebude měnit, fve ztratila jakoukoliv podporu a uhláky dostávají vyjímky na produkci jedů (hlavně rtuti) a s odstavením nikdo nepočítá. Nová JE nebude v tomhle desetiletí hotová v žádném případě a mezitím spadneme asi zase na dno, vše bude zdůvodněno koronavirem.
Především tu jede stále ropácká demagogie v rámci hybridní války, zrovna Ekolist je toho zářným případem a občanstvo už rezignovalo na jakýkoliv pokrok.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.5.2020 13:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč se tedy okrade průměrná domácnost "na podporu OZE" o 2000 Kč ročně a proč je to podporováno (neprůhledněji ale opět z kapes občanů) ještě vyššími částkami, když je to tak výhodné?

Prostě v těch zemích, kde se ta OZE staví, to mají taky dotováno, ale neříká se tomu dotace a mají to kreativním účetnictvím kamuflováno co do podstaty.
A, mimochodem, v USA se dotuje spousta věcí, přečtěte si třeba Hlavu XXII o "odbornících na nepěstování kukuřice", případně si něco najděte o průseru jménem fruktózový sirup, který se tam povinně cpe do kde čeho místo sacharózy (v podstatě je to také forma dotace) a mají tam už dost zdravotních problémů u obyvatel z jeho systematické konzumace (mimo jiné je to jedna z příčin vysokého výskytu obezity v USA, ale snad i cukrovky).

Trochu mi připomínáte chlapečka, který odmítal si vzít na výlet konzervy, protože "Kryštof Kolumbus taky žádné neměl". A muselo mu být vysvětleno, že sud nasoleného masa, vodo / vzduchotěsná bedna se suchary, sýr zalitý voskem nebo pryskyřicí (apod.), které Kolumbus (a další námořníci jeho doby, i pozdější) měl, byly fakticky konzervy, pouze odpovídající technologii jeho doby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 18:51 Reaguje na Jan Šimůnek
V čecháčkistánu se vše dobré a potřebné zkřiví, zkorumpuje a následně mediálně zhyenizuje, proto jsme už za tutany Evropy. Samozřejmě na celkové hyenizaci OZE a vůbec Zelených má někdo eminentní zájem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 11:10 Reaguje na Pavel Hanzl
My spíš bereme věci vážně a dotahujeme je do důsledků. Husité byli v podstatě (do jisté míry) Švejkové, kteří dotahovali do důsledků (i těch špatných) křesťanství. A to samé se týká i té ekologie.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.5.2020 13:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud se Zelení budou prezentovat takovými bláboly, tak jim to za chvíli neotisknou ani v bulvárních plátcích.
A to zrovna v době, kdybychom solidní ekologickou stranu skutečně potřebovali v parlamentu jak sůl.
To je snad zlý sen.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 18:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bohužel, dle vašich představ by musela být zelená strana silně proruská, tím pádem nechumelistická až ropácká. A to se skutečně stát nemůže, ani ve snu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 11:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Zelení jsou proruští a proislámskoterorističtí.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 12:44 Reaguje na Jan Šimůnek
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 09:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Žádné bláboly to nejsou... že se Vám to nehodí do krámu na tom nic nemění... strana, která hlásá pravdu v ČR nemá moc šanci to máte pravdu.... tady jsou lidé po dlouhá desetiletí zvyklí a vyloženě závislí na LŽI....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 15:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak už jsem psal, tady nejde o to zda JE ano či ne a popřípadě kdy ano a kdy ne. Tady jde o úroveň věcné argumentace. A jak pan Vinkler správně píše, ta je u Zelených prostě tristní, a to jak v tomto článku, tak například v té ptákovině o Dukovanech, kdy zelená autorka pro změnu blábolila něco o 500 mld. za blok.

Prostě myslet něco třeba i dobře, ale argumentovat přitom na úrovni antouška ... to bude SZ ráda i za těch 1,5% na příspěvek a o nějaké sesli ve Sněmovní si snad nemůže nechat ani zdát.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.5.2020 15:41 Reaguje na Svatá Prostoto
Ano, v podstatě se na ně kolektivně hodí váš nick.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 18:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Faktem je, že tento článek je psán volnější formou a některé formulace jsou nepřesné, někde se přehání (největší tragédie byl Černobyl) atd., finanční odhady jsou skutečně provedeny přes palec, ale cílem je celkové vyznění. A to je v pořádku.
Je to daleko srozumitelnější, než integrály pana Kalendy, který složitými výpočty nedojde k ničemu a po sériích dotazů z něho vypadne, že dnešní až děsivé oteplování je způsobeno horninami nahřátými sluncem v Malé době ledové. To fakt radši Zelené.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.5.2020 18:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, pokud chce někdo uspět ve volbách, měl by se především naučit komunikovat. Tajuplým (někdo říká aerogantním) mlčením a Budhovým úsměvem moc hlasů nezíská. To za prvé.

Většina racionálních lidí chápe potřebu jádra jako stabilního zdroje, OZE jsou fajn, ale jejich ALE jsou notoricky profláknutá, jenže to nechtějí brát v potaz. Takže tyto články směrují především ke svým věrným ovečkám, ale těžko takto získají nové příznivce. Včerejších 50 uhynulých včelstev na Náchodsku je takový hmyzí Černobyl, a právě řepka byl jejich dobový šlágr, stejně jako FTV na černozemi. Nezlobte se na mě, ale ekologii, tj. zdravé životní prostředí a bezpečný domov, si představuji jinak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 18:57 Reaguje na Karel Zvářal
Otázkou je, jaký mají zelení přístup do médií. Obávám se, že minimální. Pokud se včely otrávily jedem z řepky, tak za to nemůžou zelení, ale Agrofert.
Biopaliva první generace jsou skutečná blbost, to byla chyba od začátku a taky v normálních zemích to dávno odpískali, ne tak v babišistáně. Fve na orné půdě je zakázaná i u nás dávno. Něco je vždy za něco, ale my se držíme fedrování uhlí, což je to nejhorší.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.5.2020 19:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Já se divím, že Vás už dávno neudělali tiskovým mluvčím. Jestliže je pan Šimůnek proruský bot, z Vás by byl (možná už je-) skvělý proberlínský bot. Prostě od toho jsou strany a demokracie, aby si své místo na slunci vybojovaly. A ta politika musí mít logiku a provázanost, nemůže to být na základě víry. V ateistickém resp. protestantském Česku, se lidi snadno oblbnout nedají. A tvrdě trestají i za malé přešlapy, zatímco jinde nevadí evidentní podvádění. Holt, náš malý Absurdistán...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 06:28 Reaguje na Karel Zvářal
Bohužel, z naší demokracie zbylo už velmi málo. Mainstreamová média jsou ovládána věrchuškou, dokonale promyšlená demagogie ovládá společnost, která zcela neskutečným způsobem toleruje lži a krádeže a všeobecnou systémovou korupci v nejvyyšším vedení státu. Tohle je situace jako v Německu před válkou, kdy žádné volby nebyly, ale stejně by je vyhrál Adolf Hitler. Dominik Tatarka tomu říka "démon souhlasu". A víme, jak Německo dopadlo.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 09:13 Reaguje na Karel Zvářal
Právě, že v ČR se lidé nechají opít koblihou..... tak jednoduché to tu politici mají....
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 11:13 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Čechovi nedělá potíže sežrat koblihu a jít volit nějakého Babišova konkurenta. Babiš vyhrává nikoli díky koblihám, ale proto, že je chápán významnou částí voličů jako nejmenší zlo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.5.2020 19:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Ekolist je také názorová platforma, žel, ta píseň je v různých textových a interpretačních obměnách obsahově neměnná.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.5.2020 19:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Já si třeba unijní politiku představuji tak, že naši Zelení udělají dohodu s německými o vzájemné spolupráci. Oni nám přetoky z vrtulí, my jim píchneme za bezvětří. Myšlenka jednotné energetické politiky je tak stupidní, že se zdá až neuvěřitelná. Právě ta různorodost zdrojů je potřebná, nikoliv tupá šablonovitost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 06:30 Reaguje na Karel Zvářal
Tohle je přece záležitost energetiky a ne zelených a zcela normálně to vždy fungovalo, my vyvážíme energii do Rakouska i do Německa, kupujeme zase přetoky, to je přece dávno vyřešené.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.5.2020 07:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Jsem zastáncem našeho W-mixu, včetně jádra. Nádrže budou nutné zlo, no a my teď musíme vládu dotlačit do opatření, jaké názorně vykresluje pí Salzmann. Prostě agromegalomanii odzvonilo, je čas na změnu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 09:15 Reaguje na Karel Zvářal
Máte mylnou představu o energetice EU pane Zvářal... žádná uniformita se neplánuje...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.5.2020 09:21 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Mám velmi přesnou představu. Stačil mi šot z konference, kdy AB referoval o nechápavém pohledu publika, proč bazíruje na jádru. V čase, kdy letí OZE...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 12:49 Reaguje na Karel Zvářal
Nikdo ale neřekl, že se mají JE vypínat... to je o investicích do budoucna a JE je minulost, kterou stále ještě používáme nic víc...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 13:57 Reaguje na Karel Zvářal
Kdyby jste věděl, proč čelil nechápavému pohledu, tak by jste věděl vše co je potřeba. Ale mě je to jedno... věřte si čemu chcete a klidně se nechejte oblbovat třeba Babišem.. Vaše věc..
Odpovědět
MG

Milan G

14.5.2020 11:18 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A co se teda plánuje?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 14:05 Reaguje na Milan G
Plánuje se NOVÁ strategie jak snížit CO2 a zároveň modernizace energetiky. Jádro je minulost, kterou stále používáme... jak bylo uvedeno v článku... skanzen za nehorázné peníze...

NIKDO NIKDY NETVRDIL, ŽE SE MAJÍ VYPÍNAT AKTUÁLNÍ JADERKY...

JDE JEN O MODERNIZACI A U NÁS PRIMÁRNĚ O NAHRAZENÍ UHLÍ OZE...

CÍL JE VYTVOŘENÍ PROPOJENÉ, MODERNÍ A HLAVNĚ CO NEJMÍŇ CO2 PRODUKUJÍCÍ ENERGETIKY CELÉ EU.... CELÝ SVĚT SE OD JÁDRA ODKLÁNÍ NEBO HO MINIMÁLNĚ VĚTŠINA ZEMÍ NEBERE JAKO ZDROJ BUDOUCNOSTI... JEN ČR TA BY CHTĚLA JÍT ZASE ZPĚT DO MINULOSTI A TO NAVÍC ZE ÚPLNĚ JINÝCH DŮVODŮ NEŽ JE OFICIÁLNĚ VLÁDOU UVÁDĚNO....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.5.2020 17:21 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Proto si Německo postavilo Nordstrým 2, aby se mohlo dokonce předčasně/násilně/nelogicky odklonit od jádra. Něco v té vaší analýze nehraje.
Odpovědět
MG

Milan G

14.5.2020 18:22 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Hm tak to mi stačí. Vlastně ještě jeden dotaz. Někde jste tady psal o tom jak u větrníků jsou bateriové systémy jako úložiště a že to je v podstatě normální. Můžete to nějak upřesnit, kde všude jsou ty bateriové systémy, kolik ty baterky stojí a o kolik navýší cenu el. energie. Jak jsou výkonné? Zároveň jestli už je vyřešená ekologická likvidace těchto baterií. A jestli provozovatel větrníků, potažmo těch baterek musí vytvářet také finanční rezervu k jejich likvidaci. Tak jak to musí dělat JE ze zákona.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 20:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže po věcné/agumentační stránce je to jedna ptákovina na druhou, ale Masare to asi myslí dobře, takže to vlastně neva.

Bůh chraň abych vám kecal do vašich preferencí, ale za mne tedy tohle ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 06:32 Reaguje na Svatá Prostoto
Není to žádná ptákobvina, má v principu pravdu, ale hnidopich se na něm může vyřádit.
Tady je hnidopišství velmi oblíbené a někdy tu přes stomy nevidíte les.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 09:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak tak...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.5.2020 12:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Ten princip je jaký? Že je JE zlo. A to je tak všechno, dál se Masare nedostal. No, někomu to stačí, někomu ne. Velké volby jsou za rok a pražské (které se Masareho týkají víc) za dva. Stačí si počkat jak to dopadne:-).
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

13.5.2020 13:41
Argumenty proti výstavbě jaderné elektrárny se velmi hezky čtou.
Poprosil bych jejich autory, ať mi jako vesničanovi velmi stručně vysvětlí, čím budeme svítit za bezvětrných nocí, když odstavíme uhelné ( jsem všemi deseti pro ) a ukončíme provoz stávajících atomových ( jsem všemi deseti proti). Že obnovitelné zdroje zajistí plně výrobu elektřiny je z fyzikálního hlediska čirý nesmysl. Potom by zbývaly ( pokud lidstvo nevymyslí něco zcela převratného) pouze a jenom plynové elektrárny. Potom by jediné rozhodnutí, které by uzavřelo kohoutky přívodu plynu ( dodavatelů zase až tak moc není) znamenalo kolaps ekonomiky České republiky.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.5.2020 17:46 Reaguje na Václav Hellebrand
Zelení vám řeknou, že to jádro od nespolehlivého Ruska ne, ale v zimě od toho skvělého dodavatele Ruska pojedou paroplynové elektrárny na zemní plyn. A ani ten rozpor nepoznají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 18:07 Reaguje na Václav Hellebrand
Nikdo neodstavuje jaderné elektrárny.
OZE se vyvažují paroplynem a akumulací (dlouhé stráně). Plyn kupujeme na burze v Rotterdamu a zdrojů pro Evrupu je hodně. Kromě Ruska, Norska, Skotska, Libye a Středního východu taky břidlicový plyn Americký.
Pokud byste si postavil na střeše svoji fve, tak v noci pojedete z baterky a v zimě (3 měsíce) budete kupovat třeba 50% ze sítě. A můžete ještě nabíjet třeba elektromobil, nějakou dílnu nebo živnost a v létě dotovat sousedy. Je to dávno plně funkční a v normálních zemích běžně používané.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.5.2020 20:18 Reaguje na Pavel Hanzl
To co píšete je samozřejmě fajn a dává smysl. Ale takto lze primárně řešit jen potřeby domácností, ideálně navíc těch, co bydlí v RD. U paneláku na Proseku, nebo činžáku na Vinohradech, už bude ta produkce ze střechy vzhledem ke spotřebě všech obyvatel marginální, a to i za příznivých podmínek.

Pro průmysl a služby už to takhle opravdu fungovat nebude, byť se výjimky jistě najdou a jako čistě doplňková zdroj to využití najít může.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 06:39 Reaguje na Svatá Prostoto
V normálních zemích jede na slunce běžně průmysl, dnes Amíci vymysleli systém, kdy z fve je možno tavit ocel i pálit cement.
U nás si řetězec Lídl pořizuje na střechy fve s výkonem asi 100 kWp jen jako doplnění, jako "brzdu elektroměru". Uhelná energie je příliš levná, protože se do ní nepočítají externality, tzn. má gigantickou dotaci.
Samozřejmě města musí být zásobovány elektřinou jinak, taaky na tavbu oceli na noční směně fve není vhodná.
Odpovědět
ig

14.5.2020 09:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Je levná a tudíž sluneční energie se prosadí pouze tehdy, bude-li ještě levnější. Tak je to jednoduché :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.5.2020 09:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, pomaličku přihořívá. Tavba oceli je jen někde, ale ta města jedou vyloženě na noční proud. Nejen veřejné osvětlení, ale především chlaďáky, které ve spotřebě domácností vedou. Klapky na očích pochopím u muly, u člověka mi to přijde směšné.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 11:17 Reaguje na Karel Zvářal
Jenže na redukci rudy stejně potřebujete oxidovat uhlík. Pokud tedy nebudete tu rudu redukovat vodíkem, což sice jde, ale je to naprosto šíleně drahé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 22:18 Reaguje na Karel Zvářal
Podívejte se na jakýkoliv graf spotřeby elektřiny v jakékoliv normální zemi. Jmenuje se to "velbloudí" graf.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.5.2020 12:13 Reaguje na Pavel Hanzl
No, abychom to spolu s Radiem Jerevan uvedli trochu na pravou míru. Někde to jde, někde se to i děje ... a je to tak dobře!!! ... ale stále se jedná spíše o doplňkovou záležitost.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 14:09 Reaguje na Svatá Prostoto
A že třeba Tesla už veškerou energii bere z FVE nevíte? Nebo je to malá firma?? Že je na světě dost firem co se do toho pouští taky?

To, že něco nevíte, neznamená, že to neexistuje...
Odpovědět
ig

14.5.2020 16:15 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To, že tomu nerozumíte, ještě neznamená, že to funguje. Asi mluvíte o továrně Tesly v Tilburgu, která má na střeše fv panely o celkem 3.4 MW. Když svítí slunce, jede továrna na ně - a to je dobře, tak to má být. Když nesvítí, tak holt běží jako každá normální továrna a bere elektřinu z elektrárny. Jinými slovy, fv panely za plnou cenu s plným instalovaným výkonem nahradí čtvrtinu elektrárny a to je ta diskrepance, o které tady pořád mluvíme :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 19:37 Reaguje na
Případně když nesvítí slunce, tak se na ně svítí reflektory.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 11:15 Reaguje na Pavel Hanzl
V Německu je ekofanatici odstavují (bez ohledu na následné zvyšování pálení uhlí) a autor článku, pod kterým diskutujeme, ukazuje názorně, že naši zelení jsou úplně to samé.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.5.2020 20:56
Takto zhůzostrašně vypadá místo, kde se za pakatel vyrábí téměř 1/5 elektřiny pro naši spotřebu:

https://mapy.cz/zakladni?x=16.1562485&y=49.0858536&z=15&base=ophoto&source=muni&id=5359
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 06:48 Reaguje na Jiří Svoboda
Ten pakatel vyprodukuje ale ročně několik tun radioaktivního odpadu (ne paliva, to je další externalita). Spotřebuje vody asi tolik, jako milión obyvatel. Během 35 letech provozu byl několikrát modernizován a byl kompletně rekonstruován řídící systém. Dnes se hovoří o odstavení, jakmile se tam postaví nový blok. Likvidace, natož recyklace je víceméně nemožná.
Můj názor je, vše nechat běžet co nejdéle, co to jde, ten energetický výnost je skutečně výrazný, ane nic takového už nestavět, jít do moderních systémů.
Odpovědět
ig

14.5.2020 09:25 Reaguje na Pavel Hanzl
A moderní systémy jsou co? Ten Váš bájný sluneční jednorožec který umí akumulovat terawatthodiny energie jakoby se nechumelilo?
Odpovědět
ig

14.5.2020 09:31 Reaguje na Pavel Hanzl
BTW, všechen ten odpad z paliva by se mi vešel na zahradu. To se o odpadu z uhelné ani paroplynové elektrárny říct nedá :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 19:21 Reaguje na
Ten sklad vyhořelého paliva je stále těžký problém, protože nikdo takovou "zahradu" nemá a nechce bádt.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 19:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Bral bych jeden Castor do folijníku. Jako benefit by byli ti vojáci/policisté, co by ho hlídali. Takže bych se nemusel bát, že mi někdo ukradne rajčata :-)
Odpovědět
ig

14.5.2020 22:05 Reaguje na Jan Šimůnek
Já si beru druhý. Schválně kdy nám je přivezou :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.5.2020 10:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Několik tun ročně radioaktivního odpadu či budoucího paliva, jehož aktivita velmi rychle klesá, či vlastní objekt představují opravdu zanedbatelnou zátěž pro budoucí generace v srovnání s ostatním, co odkazujeme.

Ta voda zůstává ve formě páry na našem území. Efekt je stejný jako mokřad vypařující spoustu vody.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 19:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Vyhořelé palivo se skladuje v "meziskladu", protože se pořád spolíhá, že ho lidé budou v budoucnosti umět zase pálit. Už asi 50 let.
Pára z Dukovan je při převažujícím sz.větru 36 km/h za hodinu v Rakousích.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.5.2020 12:18 Reaguje na Jiří Svoboda
No, zase na férovku ... za pakatel ... to zrovna u D nikdo už nespočítá, bo reálná výše investic byla za socíku prakticky neměřitelná. A u T si pamatuji jak Dlouhý hned po 89 tvrdil, že když už máme proinvestováno 10 giga, tak už to musíme dostavět:-))). Ne že bych mu tohle zazlíval, ono je toho i tak dost:-), ale je to prostě fakt zábavná vzpomínka.
Odpovědět
MG

Milan G

14.5.2020 13:06 Reaguje na Svatá Prostoto
To si pamatuju taky. A taky pamatuju jak nynější prezident HK tenkrát tvrdil, lidi udělejte si doma topení na elektriku, je levná dnes/začátek devadesátek/ a bude levná i v budoucnosti. No to se pozná prognostik :-)
Odpovědět
ig

14.5.2020 13:41 Reaguje na Milan G
Ale ono to elektrické topení není úplně špatné, hlavně když se porovnává s podobně bezpracnými technologiemi (tj. s plynem, dřevo nebo "ořech 2" jsou z jiné kategorie). Má výhody v přesnější regulaci (pokud se lidé rozhodnou nepřetápět, což je zase jiná otázka) a pokud prohlásím některé experimentální technologie za hotovou realitu, tak může být v některých speciálních případech díky tomu dokonce i levnější.
Odpovědět
MG

Milan G

14.5.2020 18:34 Reaguje na
Nene já vůbec netvrdím, že topení elektrikou je úplně špatně, svým způsobem se ekologie u tohoto druhu topení podobá elektromobilům. Jen ta cena toho topení se trochu vymkla.
Jenom jsem si se Svatou prostotou zanotoval na téma Dlouhý a jeho prognostické kvality, to je všechno.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.5.2020 17:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud vezmeme za základ, jak s těmito reaktory naložili v Německu (např. Greifswald, https://cs.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna_Greifswald), pak je to za úplný pakatel.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.5.2020 14:18 Reaguje na Jiří Svoboda
To jako myslíte tohle ... "V současnosti[kdy?] asi tisíc lidí pracuje na jejím zabezpečení a demontáži. Konečná suma za likvidaci je vyčíslena na 4 miliardy euro." ... :-)))?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 08:43
Ano ano... přesně jak je v článku... ale lidé jsou tu příliš hloupý a zahledění do svojí bezvýznamnosti, než aby pochopili o co jde ANO a ČSSD....
Odpovědět
ig

14.5.2020 09:25 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To je ironie nebo to myslíte vážně?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.5.2020 09:56 Reaguje na
Pan Kašpárek mluví o především o sobě, takže to myslí vážně.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 14:49 Reaguje na Karel Zvářal
Ještě že takový jako Vy tu bojují za nekonkurenceschopnost a neudržitelnost ČR... pro Vás je pravdy opravdu škoda... dostanete přesně to, co chcete :)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.5.2020 16:58 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Je to přesně naopak. Nechci dostat to, co nechci. Konkurenceschopní jsme, a doufám, že to tak zůstane.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 19:26
Ta jaderka nám ještě výrazně zatopí, spíš nám udělá větr v eněžence. A je přitom víceméně fuk, jestli se vůbec postaví.
https://www.respekt.cz/agenda/chysta-se-jaderna-dan-za-jistic-nejvic-zaplati-chatari-s-cirkularkou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Odpovědět
MG

Milan G

14.5.2020 21:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Ani jste ten článek nepochopil, ale to je jedno. Tady vám postnu jeden příspěvek z diskuse k tomu článku..Pořad levnější stavět dva bloky než dotovat zelenou energii, která křiví trh, distribuční soustavu a ničí životní prostředí. Navíc poplatek za jistič je trik používaný už mnoho let a nevidím přímou souvislost s dostavbou, jak tvrdí autor článku.
Já ročně na OZE dám cca 4000,- a nikdo se mně neptal jestli chci anebo ne. A samozřejmě nechci, proč bych měl podporovat něco takového. Pokud bych si mohl vybrat, tak ty peníze radši zaplatim na JE.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist