https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-mana-best-in-stavebni-zakon?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír F. Mana: Best in stavební zákon

10.3.2021
Tady nedávno bylo pole, nebylo?
Tady nedávno bylo pole, nebylo?
Představte si 10 m vysokou plechovou halu na ploše jednoho fotbalového hřiště, která vyroste na poli kousek od vašeho domu. Vedle této haly bude malá správní budova a parkoviště pro několik desítek aut. Po nové asfaltové silnici vedoucí od nejbližší dálnice budou každý den přijíždět stovky kamionů, které do nového velkoskladu budou přivážet miliony tun nejrůznějšího zboží, a další desítky náklaďáků, které je budou rozvážet do více i méně vzdálených obchodů a fabrik.
reklama

 

Magické číslo 157

To není námět na noční můru. To je modelový příklad stavby, která je použita pro každoroční hodnocení označované jako The Doing Business, které zastřešuje Světová banka. Hodnocení přitom posuzuje nejen komplikovanost přípravy a realizace takové modelové stavby (velkoskladu budovaného v oblasti ekonomicky nejsilnějšího města daného státu), ale posuzuje také jeho nákladovost a kvalitu kontroly dodržování platných předpisů a norem.

V souvislosti s přípravou nového stavebního zákona zazněla tisíckrát v médiích polopravda, že jsme v hodnocení Světové banky na nelichotivém 157. místě a že to je jeden z důvodů, proč je třeba nový stavební zákon rychle schválit. Podívejme se tedy, co se stane s našim umístěním v „žebříčku plechových velkoskladů, začne-li navrhovaný stavební zákon platit.

Čtyři best in partikule

The Doing Business hodnotí 4 základní kritéria. Prvním kritériem je počet procesů, který vede k realizaci stavby. Druhým kritériem je délka těchto procesů. Třetím kritériem jsou doprovodné náklady (poplatky za povolení apod.) a čtvrtým kritériem je kvalita předpisů a kontroly jejich dodržování. Každé z těchto kritérií má váhu 25 %. Konkrétní výsledky posouzení jsou veřejně dostupné na stránkách Světové banky.

Bezkonkurenčně nejlépe jsme na tom z hlediska doprovodných nákladů, kdy je zřejmé, že v České republice je možné postavit plechový velkosklad velmi levně. Poplatky, které vyžadují české zákony za vydání povolení, stejně jako další související náklady, jsou ve srovnání se světem velmi nízké. Nedivme se proto, že německé a další zahraniční společnosti mají mimořádný zájem stavit plechové velkosklady právě na polích kolem Prahy a dalších českých měst.

Pokud jde o počet procesů, pak ve své zprávě pro Českou republiku z roku 2020 uvádí autoři na str. 14 až 17, že bylo potřeba celkem 21 procesních kroků. Vedle rozhodování stavebního úřadu a stanovisek dotčených úřadů to byla také stanoviska správců sítí (vodovody a kanalizace, energetika), zeměměřičské subdodávky a procesní kroky katastrálního úřadu. Vstoupí-li v platnost nový stavební zákon, zmenší se počet procesních kroků u stejného stavebního záměru na 14. Nadále bude nezbytné zajistit nejen stanoviska správců sítí, ale také vyjádření hasičů a dopravní policie. Samostatně bude nadále rozhodovat katastrální úřad a stavebník bude potřebovat služby geodetických kanceláří. V tom nezmění nic ani nový zákon.

V případě délky přípravy a realizace „plechového velkoskladu v okolí Prahy“ uvádí autoři v hodnocení údaj 246 dní. Porovnáním optimálních a maximálních lhůt, které navrhuje nový stavební zákon, a nezbytných 14 procesních kroků, které bude muset stavebník absolvovat v případě, že nový stavební zákon nabude účinnosti, zjistíme, že optimální délka celého procesu bude 211 dní. Avšak při uplatnění maximálních zákonných lhůt to může být i 302 dní a stále bude stavební úřad postupovat v souladu s novým zákonem. Je tedy zřejmé, že zásadní zrychlení v tomto případě nový zákon určitě nepřinese.

Kvalita předpisů a kontrola jejich dodržování je do značné míry subjektivní prvek celého hodnocení. Vychází totiž z dotazníkového šetření, přičemž odpovědi na otázky poskytují téměř výhradně zástupci privátních společností, v jejichž případě je velkou otázkou, zda skutečně umí odborně posoudit mnohé z položených otázek. V případě České republiky není např. naprosto zřejmé, proč je z celkově 15 možných bodů hodnocena pouze 8 body a proč v případě kvality autorizovaných projektantů a stavebních dozorů máme hodnocení 0 bodů ze 4 možných. Vzhledem k váze kritéria jsou takové podivnosti naprosto zásadní pro celkové umístění ve světovém „žebříčku povolování plechových velkoskladů“.

Nakonec to někdo zaplatí

Je otázkou, zda je skutečně důležité, aby Česká republika byla „best in“ v oblasti rychlosti a jednoduchosti povolování obřích skladových hal na polích v okolí Prahy. Osobně si myslím, že vzhledem k aktuálnímu množství těchto staveb v okolí Prahy to opravdu žádoucí není. Mnohem důležitější je ale skutečnost, že příklad opakovaného účelového mediálního zneužívání informace o pořadí České republiky v projektu The Doing Business Světové banky bez řádného vysvětlení celého kontextu je symbolem celkově nezodpovědného přístupu k tak vážnému tématu, jakým je největší změna v oblasti veřejné správy za posledních 20 let. Změna, která se dotkne nejen 13000 úředníků, ale především 10 miliónů občanů České republiky. Populistická hesla, že díky jednomu novému zákonu budeme za pár let „best in“, mohou v příštích letech přinést podobně negativní dopady na státní rozpočet, jako neslavné politické rozhodování o podpoře fotovoltaických elektráren před 15 lety. Jak nedávno konstatovala dopadová analýza ministerstva vnitra, nezvládnutí reformy veřejné správy v souvislosti s rekodifikací stavebního práva a se zaváděním nového stavebního zákona může v příštích letech způsobit škody přesahující 200 mld. Kč. [Dopadová studie Ministerstva vnitra ČR, str. 44]


reklama

foto - Mana Vladimír F.
Vladimír F. Mana
Autor vystudoval Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. V oboru ekologie, ochrana dřevin a ochrana přírody a krajiny pracuje od roku 1992.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (38)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

10.3.2021 07:32
Tahle vláda asi těžko může udělat nějaký rozumný krok, když ji vede komunista estébák a je opřená o komunisty. To se přece zcela logicky vylučuje. Jenže jdeme do hlubolé krize, lidé asi výrazně zchudnou a žádná progrese se konat nebude, takže nebude moc co stavět a pro koho. Jenom se posílí už dnes děsivá síla korporátů.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

10.3.2021 08:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevím jak vy, já ještě nový stavební zákon nestudoval, ale zúčastnil jsem se jen webináře ve vazbě na správní řád od ČKAIT dne 2.3.2021. Vzhledem k záběru Vladimíra F. Many jsem zatím nenašel obor, o kterém by alespoň něco věděl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.3.2021 09:31 Reaguje na Michal Ukropec
Já ho samozřejmě taky nestudoval a i kdyby, nejsem právník.
Ale mám hlubokou nedůvěru v tuhle vládní garnituru a vidím, jak je poplatná korporátním molochům, především Agrofertu.
Člověk je tu na posledním místě, to je vidět na každém kroku.
Je to systém, který vymyslel ve 20. letech Mussolini, ten taky řídil stát "jako firmu". Jeho ministři nebyli politici, ale manažeři velkých firem, jako dnes Schillerová, Brabec nebo Havlíček. Jmenovalo se to tenkrát fašismus.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.3.2021 10:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak tak.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

11.3.2021 10:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Snažme se, aby po říjnových volbách byla situace ve Strakově Akademii progredivnější. Dnes je jediným problémem minulost AB, kolik podobných s minulostí z konce dvacátého století je zakonzervováno v české politice. Komunistů s stranickými legitimacemi bylo milion, a to nejen ve složkách LM a MV. Jak se tomu snaží čelit Bartoš a Okamura , aby převlékači kabátů neměli prostřednictvím jejich stran šanci ...... ! Příklad Zemana a Klause z posledních dnů svědčí o tom, že ................. !
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

11.3.2021 10:13 Reaguje na Krejcar Stanislav
Příklad řeky Bečvy a DEZY je samozřejmně o majiteli firmy ale zároven i o managmentu a zaměstnancích vlastní firmy jež tuto katastrofu způsobilo. Pochybuji, že by premier a vlastník firmy souhlasil s opomenutím krizových bezpečnostních oatření a nástrojů. Za všim hledejme člověka - ale tím není jen ten v Práglu ale i v deze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2021 14:25 Reaguje na Krejcar Stanislav
Bečva je jen projev systémové korupce. Není to vůbec o bezpečákovi v Deze, není to ani o Brabcovi a do jisté míry ani o Babišovi - ten je už taky jen nástroj. Je to o nastarování totální devastace morálky národa, která se klaní svému (zatím) neexistujícímu Veličenstvu a už dnes líbá ruku s bičem.

Už se překročují všechny myslitelné meze idiocie a arogance, kdy parapresident sem tlačí nesmyslně Sputnik, i když kvalitních vakcín máme dost a ještě žádá vyhazov ministrů i ředitelky SÚKL.

A národ Český, národ Msarykův dělá co??
Kýve hlavičkou a dává téhle sběři preference pro další volby.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

10.3.2021 08:19
Jsem autorizovaný stavitel, je mi 55 a je to již několikátá novela stavebního zákona. Toto co Vladimír F. Mana sesmolil je jen takový nějaký ideový výcuc. Autor je ekologista, který toho o stavebním zákoně ví asi tolik, jako já o vlivu javora babyky na místní mikroklima. Ale jako kydanec dobrý. Škoda že takový odborník se nezapojil do přípravy uvedeného zákona.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.3.2021 08:34 Reaguje na Michal Ukropec
Best in kritice. 1*
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.3.2021 10:04 Reaguje na Karel Zvářal
Kdyby jste vy hlupáci věděli čemu tady tleskáte (negujete ty, kteří se zabývají realitou ČR a relevantně jí komentují)....
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.3.2021 11:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já jen, že kde byl celou tu dobu, kdy se ty haly začaly budovat a byly blokovány stavby (dálnice, železnice) ze strany zelených pomatenců. Není měsíc, aby odborník na ŽP nesepsal nějaký kritický článek. Chápu, vzhledem k předdůchodovému věku si to už může dovolit, dříve tiše zahříval židli... Dobrá strategie přežití. To já se svoji držkou jsem narazil hned zkraje. Takže tak asi, chytrý kašpare.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.3.2021 10:02 Reaguje na Michal Ukropec
To nemohl... ten zákon si za zavřenými dveřmi napsala sama hospodářská komora s developery.... říká se tomu privatizace práva...

Když máte dost peněz a jste loajální k Babišovi, tak si můžete nechat napsat zákon na míru jako to udělali oni.... ty autorizovaný staviteli....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.3.2021 10:06
Žijeme v totálně prokorumpované zemi.... v tak prokorumpované, že ODS a ČSSD je proti tomu banda usmrkaných korupčních amatérů....
Odpovědět
PK

Pavel Karel

10.3.2021 20:03 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Babiš je pouze logickým vyústěním demokratury pod vedením bolševiků Klausů, Dlouhých, Kočárníků a Dybů z ODSs a Zemanů, Grossů z ČSSD...celé hnutí MChzD polovině národa zamlžilo vnímaní reality, ve které tady žijeme již 30 let... doktrína Washingtonského konsensu (1988) aka neoliberalisnus tj. diktarura peněz, jakožto jediné (inflační) hodnoty
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 09:24 Reaguje na Pavel Karel
Pláčete velmi hezky, ale na nesprávném hrobě. Řešení zná jen vítr z Východu....
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

10.3.2021 12:01
Současný český Stavební zákon je z pohledu stavitele naprosto tragický. Získat stavební povolení na rybníček v nekonfliktní lokalitě (z hlediska OP, územního plánu, správy povodí, sousedů) o rozloze 700m2 trvá jeden a půl až dva roky. Potřebujete podrobný projekt a o jedno povolení víc než na stavbu rodinného domu. Problém je i neuvěřitelná úroveň související regulace vyplývající z ohromného množství zákonů a podzákonných norem (zákon o vodách, zákon o odpadech, regulace dopravních staveb, zákon o ochraně přírody a krajiny, zákon o územním plánování...). Postavit ho potom trvá 3-4 týdny. Zákon neumí dobře odlišit stavbu ohromné skladovací haly, rodinného domku nebo zahradní kůlny. Získat demoliční výměr nebo povolení ke stavbě v městské zástavbě může trvat i 5-8let. Zejména pokud Vás někdo z účelově zřízených "účastníků řízení" začne šikanovat žalobami. I když vydržíte a soudy stejně nakonec vyhrajete (protože jde "jen" o šikanózní návrhy bez naděje na úspěch) ztracené roky Vám nikdo nevrátí ani nenahradí. Prohra u soudu pro protistranu nic neznamená. A jak pozoruji debatu nad několikátou snahou o "vylepšení" stavebního zákona tak očekávám spíše mírné zhoršení dosavadního stavu.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

10.3.2021 12:01
Současný český Stavební zákon je z pohledu stavitele naprosto tragický. Získat stavební povolení na rybníček v nekonfliktní lokalitě (z hlediska OP, územního plánu, správy povodí, sousedů) o rozloze 700m2 trvá jeden a půl až dva roky. Potřebujete podrobný projekt a o jedno povolení víc než na stavbu rodinného domu. Problém je i neuvěřitelná úroveň související regulace vyplývající z ohromného množství zákonů a podzákonných norem (zákon o vodách, zákon o odpadech, regulace dopravních staveb, zákon o ochraně přírody a krajiny, zákon o územním plánování...). Postavit ho potom trvá 3-4 týdny. Zákon neumí dobře odlišit stavbu ohromné skladovací haly, rodinného domku nebo zahradní kůlny. Získat demoliční výměr nebo povolení ke stavbě v městské zástavbě může trvat i 5-8let. Zejména pokud Vás někdo z účelově zřízených "účastníků řízení" začne šikanovat žalobami. I když vydržíte a soudy stejně nakonec vyhrajete (protože jde "jen" o šikanózní návrhy bez naděje na úspěch) ztracené roky Vám nikdo nevrátí ani nenahradí. Prohra u soudu pro protistranu nic neznamená. A jak pozoruji debatu nad několikátou snahou o "vylepšení" stavebního zákona tak očekávám spíše mírné zhoršení dosavadního stavu.
Odpovědět
OP

Otakar Pražák

10.3.2021 13:38 Reaguje na Dalibor Motl
Naprosto s Vámi souhlasím. V rámci privátní praxe jsem fyzickým a právnickým osobám vyřizoval např. revitalizace a odbahňování rybníků, budování nových tůní, výstavbu kanalizací, čističek odpadních vod atd. Někdy trvá i několik let, než příslušné stavební povolení nabude právní moci, přičemž největší tragédií je skutečnost, že se to stále víc a víc komplikuje.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

10.3.2021 15:04 Reaguje na Otakar Pražák
Proto jsem taky udělal projekty na ČOV jen sobě a kamarádům. Kašlu na to.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

10.3.2021 20:10 Reaguje na Dalibor Motl
Když si promítnu ty architektonické "skvosty", které nám dalo 30 let demokratury, tak mám pocit, že zaplaťpánbůh, že devastace veřejného prostoru je pomalejší, než by mohla být. Skladiště či rodinné bungalovy na zemědělské půdě bez infrastruktury nebo železobetonové kancelářské budovy v historických centrech měst - děkuji, NE.
Za to po využití brownfieldů tady 30 let neštěkne ani pes...holt se na tom nedá tolik narejžovat... prostě banánová republika. FUJ, HNUS
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.3.2021 13:05
Pokud by byla střecha haly a příjezdní komunikace bílá a veškerá voda z ní by byla zasakována, pak by taková stavba mohla být významným přínosem pro ochranu klimatu i vodních zdrojů. Pochybuji, že toto úřady vyžadují a zřejmě i spousta čtenářů na Ekolistu to nechápe.

Má tu někdo nápad, jak dělat obchod efektivněni a ekologičtěji?
Odpovědět
MV

Martin Volf

10.3.2021 15:40 Reaguje na Jiří Svoboda
Bílá není možná zrovna ta nejlepší varianta - uprostřed zelenohnědé krajiny mít velkou bílou kostku asi není ten nejlepší nápad. Ale jinak souhlasím, s nějakou úpravou barvy, vlastností povrchu a fasády by se to asi dalo snést. Jenže pak už o to nemá zájem developer, není to tak levné; a to je zjevně zásadní parametr, jak píše i autor článku a potvrzuje zkušenost z naší obce - developer radši projekt nechal spláchnout, než aby v něm dělal takovéhle úpravy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.3.2021 21:15 Reaguje na Martin Volf
Na střechu patří fve panely.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2021 16:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud bude zavedena globální uhlíková daň a na jejím základě vznikne v elektroenergetice bez deformací dotacemi férové prostředí, pak jen uvítám, ať si tam majitel FVE nainstaluje. Dnes je to pořád tak trochu vychcánství na úkor společnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2021 17:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Proč? Na OZE platíme gigamega a rozkradou to baroni. Takhle by s něco fakt postavilo a ušetřilo by se uhlí. Budoucnost je stejně v tom, že na všech dostupných střechách panely budou, naše energetika jde do dupy celá.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.3.2021 12:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Neopakujte pořád svá zbožná přání, co by mělo být. Bavne se o tom, co je nejlepší, o správném mechanismu jak zařídit, aby se to uskutečnilo.

Že si Hanzl dupe levou nohou, že na střechu patří FVE, nic nezmění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.3.2021 07:42 Reaguje na Jiří Svoboda
A co je nejlepší?
Vzývat Boha jaderného mastodonta v Dukovanech, který nic neřeší?
A stále čadit z uhláků, které stejně v téhle dekádě skončí?
Tohle se dělá dnes, co by bylo to nejlepší?
Já myslím že právě maximální rozvoj fve a akumulací, asi vodíkových. Jste na řadě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.3.2021 20:03 Reaguje na Pavel Hanzl
A na nemocnou hlavu studený obklad. Každá střecha
panely neunese a není vhodně orientována. Náklady
se musejí vrátit a nesmí to být žumpa na revize,
údržbu a jiné náklady. Být to takový kauf, tak
do toho není třeba nikoho nutit a vymýšlet dotace.
Zatím to u nás instalují pouze ti, co to odepíšou z daní a nebo to financuje stát či město. Pak ještě pár fandů, kterým stačí dobrý pocit, že mají občas
energii ze slunce, ale bez sítě si stejně neprdnou.
Takže studený obkládek a vyležet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 09:31 Reaguje na Břetislav Machaček
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/solarni-systemy-akumulatory-zazivaji-nemecku-jiz-treti-rok-sobe-boom
U nás jedou malé střešní instalace na plný plyn. Výpočet je jednoduchý návratnost bez jakékoliv dotace asi max. 8 let.
Hlavně se dá očekávat výrazné zdražení, naše celá energetika jde do dupy.
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.3.2021 20:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale to není "bez dotace", protože zcela zásadním zvýhodněním je povinnost vykupovat za plnou cenu vyrobenou energii třeba i v době, kdy je reálná cena záporná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.3.2021 07:47 Reaguje na Viktor Šedivý
Nevím, jestli to tak máme zařízeno u nás, ale v Německu ne. Tam s prodává za momentální cenu a pokud je moc nízká, stát to producentům dorovnává.
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.3.2021 08:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Ve výsledku ale producent dostane zaplaceno i za nevyžádanou, nepotřebnou a zcela bezcennou výrobu.
To je dost masivní dotace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 09:34 Reaguje na Břetislav Machaček
Píšu na dostupných, neboli vhodných střechách, což rozhodně nejsou VŠECHNY. Sedlovka na severní straně vhodná není, ale u novostaveb by se mělo počítat se všemi vhodnými.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2021 16:20 Reaguje na Martin Volf
Ale ta bílá má své opodstatnění pro ochranu klimatu, protože oproti zelenohnědé odráží 3x více sluneční energie zpět do kosmu. K tomu je záhodno využít každý m2 umělé plochy, protože to nic nestojí. Na rovině nikdo na střechu haly nevidí a jinde se takové haly moc nestaví.
Odpovědět
ma

10.3.2021 15:44

Neskutečné, ale neházejte to na Babiše.
Jedou v tom upne jiní šmejdi, jinač ný byl Babiš už davno obviněn.
https://echo24.cz/a/iYYg6/hlasy-kozomina-proti-elektrarne

https://www.hlidacstatu.cz/dotace/hledat?Q=ico%3A+28366085

https://echo24.cz/g/iYYg6/hlasy-kozomina-proti-elektrarne/2
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.3.2021 21:16 Reaguje na
Muhehehehhehe fakt? A z čeho byl kdy obviněn, když najkradl neskutečné miliardy?
Odpovědět
PB

Petr Blažek

10.3.2021 19:30
Stavba rodinného domu v intravilánu Prahy v roce 2000 20 razítek, v roce 2016 33 razítek.
Odpovědět
Vladimír Mana

Vladimír Mana

11.3.2021 15:41 Reaguje na Petr Blažek
Mohu, prosím, dostat konkrétní informaci, od jakých organizací byla ona vyžadovaná razítka a zda se jednalo o srovnatelné typy domů? Děkuji.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist