https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/fotopast-zachytila-jedno-ze-tri-lonsky-mladat-orla-skalniho-na-severni-morave.jmenuje-se-vanda?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotopast zachytila jedno ze tří loňských mláďat orla skalního na severní Moravě. Jmenuje se Vanda

22.1.2022 07:20 | Nový Jičín (Ekolist.cz)
Od roku 2012 sledujeme samce orla skalního, který byl vypuštěn v rámci našeho projektu „Návrat orla skalního do ČR“. Jde o samce Wabiho, který je jeden z 27 mláďat získaných pro účely tohoto projektu ze Slovenska. Odebíráno bylo vždy mladší mládě, které by jinak zahynulo v rámci vrozeného kainismu, dlužno dodat, že to bylo několikrát na poslední chvíli.
reklama

 
Wabi měl při vypuštění nainstalovanou satelitní vysílačku a k ní ještě miniaturní radiovou vysílačku. Na rozdíl od jiných vypuštěných mláďat měl poměrně krátkou pohnízdní potulku a již jako dvouletý obsadil klidné teritorium na severní Moravě.

Pozorně jsme ho po celou dobu monitorovali, ve čtyřech letech postavil první hnízdo a navázal na sebe partnerku. Zaznamenali jsme pokus o zahnízdění, ale bez snůšky, oba orli ještě nebyli pohlavně vyzrálí. Tato samice se v podzimních měsících roku 2016 z lokality vytratila.

Koncem roku 2017 jsme zaznamenali novou, dvouletou partnerku samce Wabiho. Samici jsme dali jméno Oldřiška. Jejich pokus o zahnízdění ale nemohl být úspěšný. U orlů skalních samice dospívají zpravidla ve 3 letech, samci ve 4-5 letech.

První úspěšné zahnízdění jsme u tohoto páru zaznamenali v roce 2019, bohužel skončilo tragicky, mládě jsme při kontrole hnízdění našli mrtvé pod hnízdem. Mělo cca 25 dní, bylo ve velmi dobré kondici a přisuzovali jsme to buď nějakému silnému vyrušení nebo nehodě, za kterou mohla být nezkušenost mladé samice.

Také v roce 2020 probíhalo hnízdění velmi nadějně, mládě se narodilo v prvních dubnových dnech a jeho vývoj byl zcela standardní, bohužel opět to dopadlo jak v roce předcházejícím. Následná kontrola na hnízdě samém nám ozřejmila důvod opakovaného neúspěšného hnízdění.

Důvodem byly noční aktivity spojené s výcvikem armády, o kterých jsme neměli žádné povědomí. Následné jednání se zástupci Armády ČR bylo velmi konstruktivní a vstřícné, došlo k dohodě, že v příští hnízdní sezóně budou respektovat vymezené území a vyloučí aktivity, které by mohli opět přivodit smrt mláděte.

Orlí pár si v minulém roce vystavěl nové hnízdo, jen nedaleko toho původního, jeho dohledání nám zabralo řadu hodin v terénu, ale nakonec jsme byli úspěšní. Podařilo se nám včas zastavit plánovanou těžbu a Armáda ČR splnila svůj slib a plně respektovala klid na vymezené lokalitě.

Hnízdění proběhlo úspěšně, mládě dostalo jméno Vanda. Její první měsíce po opuštění hnízda jsme mohli detailně monitorovat díky nasazené nožní vysílačce. Pozorovali jsme ji v přírodě několikrát, ale nikdy se nám ji nepodařilo nafotit, zdokumentovat.

To se podařilo až teď, v prvních lednových dnech nového roku díky nainstalované fotopasti. Samice Vanda je v pořádku, v dobré kondici a ještě do poloviny března bude s rodiči na hnízdní lokalitě, pak se vydá na potulku.

Věříme, že i letošní a následující roky budou pro tento orlí pár úspěšné.


reklama

foto - Orel Petr
Petr Orel
Autor je politik, ornitolog a ekolog, od roku 2016 senátor a člen Strany zelených.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.1.2022 09:08
Přejme Vandě dlouhý život, neb v této urbanizované krajině na ni číhá nejedno nebezpečí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.1.2022 19:50
Já myslela, že Fanda je jméno pro rybu:-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.1.2022 19:57 Reaguje na Jarka O.
....Vanda, ne Fanda....
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist