https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-nakonec-dopadl-navrat-zraneneho-vlka-do-volne-prirody?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak nakonec dopadl návrat zraněného vlka do volné přírody?

16.2.2023 05:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Snímek z fotopasti, zachycující vlka s obojkem. Druhý den tím samým místem bude procházet smečka vlků.
Snímek z fotopasti, zachycující vlka s obojkem. Druhý den tím samým místem bude procházet smečka vlků.
Zdroj | www.selmy.cz
Zraněný vlk, který byl v září nalezen po srážce s autem u Horní Blatné a po několika operacích znovu vypuštěn v Krušných horách v lednu tohoto roku, se úspěšně začlenil do místních lesů. Zjistili to vědci z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vlkovi nasadili telemetrický obojek, přinášející pravidelně data o jeho poloze. Odborníci v terénu ověřovali lokality jeho předchozího výskytu, pátrali po zbytcích kořisti, stopních drahách nebo trusu. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny, Mendelova univerzita a Český svaz ochránců přírody ve společné tiskové zprávě.
reklama

 
Vědci připomínají, že je to vůbec poprvé, kdy byla vypuštěna zpět do přírody velká šelma, navíc zvíře, které bylo v době vypuštění staré zhruba 9 měsíců a předchozí 4 měsíce strávilo rehabilitací po náročné operaci.

Telemetrický výzkum pomáhá vyhodnotit úspěšnost návratu rehabilitované šelmy do volné přírody. Za jeden měsíc života ve volné přírodě se vlk pohyboval na úctyhodné rozloze zhruba tři sta čtverečních kilometrů, což je srovnatelné s jinými vlky, kteří dosud byli v podobných podmínkách sledováni. Data z telemetrie nenaznačila, že by se vlk zdržoval v blízkosti vesnic, naopak naprostou většinu času trávil v lesích nebo na loukách.

Nezávisle na telemetrickém výzkumu dál probíhal také neinvazivní monitoring pomocí fotopastí a nebo stopování. Díky tomu se podařilo zjistit, že vlk se pohybuje stále v předpokládaném teritoriu své mateřské smečky. Ačkoliv se nepodařilo zaznamenat všechny vlky současně, 9 dnů po vypuštění fotopast Hnutí DUHA natočila vypuštěného vlka a následně celou smečku v průběhu dvaceti čtyř hodin Na místech jeho předchozího pobytu byly nalezeny zbytky kořisti, kosti, krev, nebo trus, který vědci podrobí dalším analýzám.

Další sledování pohybu vlka bude probíhat už jen neinvazivními metodami, protože obojek v minulém týdnu přestal posílat nové souřadnice. Podle výrobce obojku je porucha pravděpodobně způsobena mechanickým poškozením v napájecí či kabelové části u obou baterií. Jedno z vysvětlení je, že obojek poškodili při vzájemných interakcích jiní vlci ze smečky. Nejednalo by se však o nic výjimečného. Ochránci přesto doufají, že se další informace o jeho osudu přinesou fotopasti nebo genetické analýzy trusu.

„Data z telemetrického sledování ukazují, že pohybová aktivita vlka v Krušných horách byla v posledním měsíci značná a zvíře vykazovalo typické známky chování vrcholového predátora, který se pohybuje na rozlehlém území v řádech stovek kilometrů čtverečních," říká Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

"I když obojek zřejmě již další data nepošle, měsíc sledování nám ukázal, že rozhodnutí o vypuštění rehabilitovaného zvířete bylo správné. Nefunkční obojek nezůstane na krku zvířete navždy, je vybaven samo rozpadajícím se mechanismem, který časem zařízení uvolní. Při dalším sledování jedince budeme využívat monitoring pobytových znaků, v kombinaci s fotopastmi nebo genetiku,“ dodává Duľa.

„Těší nás, kolika lidem není osud krušnohorského vlka lhostejný. Teď mu přeje i počasí, citelně se oteplilo a odtávající sníh mu odhalí další zdroje potravy v podobě uhynulé zvěře. Pořád platí, že vlk pro svou aklimatizaci potřebuje především klid," vysvětluje koordinátor Národní sítě záchranných stanic Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

"Od počátku tu byly dvě možnosti - buď vlka odsoudit k doživotnímu zajetí, nebo se pokusit o jeho návrat do přírody. Po konzultacích s experty ze zahraničí, kteří mají se záchranou zraněných vlků zkušenosti, panovala shoda na té druhé – zkusit jeho návrat do přírody, i když je nejisté, zda to bude pokus úspěšný. Vždy je to dlouhodobý proces s nejistým výsledkem, obzvláště u vlků jako společensky žijícího druhu,“ říká Stýblo.

„Nyní musíme nechat osud vlka přírodě bez možnosti detailního sledování jeho pohybu. Nadále bude probíhat monitoring pomocí fotopastí a vyhodnocování pobytových znaků, doufáme, že se podaří jej zachytit v přítomnosti jeho rodičovské smečky. Byl vypuštěn po zralé úvaze v období před začátkem vlčí říje, byl plně přezuben, nejedná se tedy o štěně neschopné samostatné existence v přírodě," říká Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"Stále je velká šance, že bude smečkou přijat. I pokud by se se smečkou nespojil, neznamená to pro něj ohrožení života, ale bude pro něj náročnější sám lovit větší kořist. Není pro něj lepší řešení, než dát mu šanci přežít ve volnosti. Opětovné umístění do zajetí by pro něj bylo vzhledem k jeho věku doživotním utrpením,“ dodává Jindřiška Jelínková.

Pokud by někdo vlka náhodně pozoroval, prosí vědci o informace na vlk@nature.cz kdy, kým, kde, na jakou vzdálenost, případně jaké byly další okolnosti pozorování – například zda byl člověkem pozorován z auta, nebo při procházce, se psem, či bez. Pokud by bylo možné doložit fotku či videonahrávku, byla by pak informace hodnověrnější.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (33)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.2.2023 06:00
Schází mi jeden údaj - vyčíslení nákladů spojených s touto akcí na návrat zraněného vlka do přírody.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.2.2023 07:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Díky masivní kampani vlkomilů naivní lidé naposílali na konto na záchranu toho vlka více než 2 milióny korun. Takže pořád je z čeho brát. Je zajímavé, že nikoho z nich nenapadlo uspořádat sbírku třeba na záchranu sýčka obecného , který je naší republice, na rozdíl od vlků, doslova na vymření.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.2.2023 10:18 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nejenom sýčka.
Odpovědět
HC

Helena Cucová

16.2.2023 14:24 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nepochybně je správné, že Vám leží na srdci osud sýčka (například). Nechápu ale, proč tedy kampaň na jeho záchranu (včetně oslovení veřejnosti) nerozjedete??
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.2.2023 14:35 Reaguje na Helena Cucová
Protože se v organizaci takových kampaní nevyznám a nejspíše bych díky tomu nadělal více škody než užitku. Naproti tomu organizátoři kampaně na záchranu vlka v tom praxi mají, ale nemají zájem zachraňovat taková titěrná stvoření jako jsou sýčci.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

16.2.2023 14:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zkuste se přihlásit do seminářů nadací, které jsou pro neziskové spolky, dobrovolníky. Vedle legislativy, účetnictví, psaní výročních zpráv, tam bývají i témata jak připravit kampaň, jak zajistit financování atd.
Takže se nebojte, určitě takovou kampaň zvládnete.
A nebo se spojte s ornitology a domluvte se, že jim s takovou kampaní pomůžete.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.2.2023 15:39 Reaguje na Helena Cucová
Zelenej je na to, víc než dost !
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

16.2.2023 14:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pokud za měsíc odloví 3 kusy vysoké, a tchýni sežere nějaké ovce, tak to náklady jsou drobnosti proti přínosu.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

18.2.2023 18:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
To vás přece vůbec nemusí zajímat, neboť ty peníze zcela určitě neodešly z vašeho účtu.
Odpovědět
JP

Ján Prečuch

21.2.2023 07:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Byla sbírka , lidé se na to složili , byly to jejich peníze a vám je po tom putna.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.2.2023 07:35
Přímo na diskusí je odkaz na článek, který uvádí, že jen na Broumovsku loni vlci vyvedli více než 20 vlčat. V souvislosti s tím se mi jeví záchrana toho vlka jako nebetyčná pitomost.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.2.2023 10:18 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1*
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

16.2.2023 21:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pokud se zachraňují selata či bachyně divokých prasat, kterých je u nás víc než měsíční důchod 10 důchodců, tak záchrana vlka, je potom celkem oprávněná.
Pokud chvilku vydržíme, vlci sežerou ještě ovce, tak se hlady pustí i do divokých prasat a spárkaté zvěře.
A možná si mnoho obcí oddechne od každoročního rovnání trávníků, zemědělci o sežrané úrodě a myslivcům snad se vrátí do krajiny více drobné lovné zvěře.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

16.2.2023 08:01
Mám z celé akce dost rozporné emoce:

1. vlk se nechal v klidu ošetřovat od lidí ( i týdenní sele divočáka je problém chytit a začít krmit) vidím zde absolutní ztrátu plachosti. Nějak se mi dere na mysl otázka zda neznal člověka už dříve?
2. Vlčat je dost, vlci migrují (jsou zachyceny i Kolísku na fotopastech) proč riskovat nejistý návrat do přírody hendikepovaného kusů?
3. Geny mohl prosadit v vlčích oborách...
4. Proč je dnes tak nenáviděná spárkatá zvěř z tz přemnožení je páchaná na zvěři genocida ? Např. celoroční lov samičí zvěře lov 24 h denně atd. A predátoři jsou nedotknutelní.
5. Drobní živočichové nějak nikoho nezajímají ( hlodavci, ptactvo, obojživelníci hmyz ...).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.2.2023 10:09
Pokud ho smečka nepřijala při prvém kontaktu(poškozený obojek), tak ho
asi nepřijme. Jako osamělý jedinec bude pouze sběračem padlin podél cest.
Celkem smutný život "zachráněného" zvířete odsouzeného k poustevničení.
Vůbec se ale takovému počínání "ochranářů" nedivím, protože pramení ze
zcela pokřiveného pohledu na přírodu a zvířata, které si polidšťují a chovají se k nim lépe, než k lidem. Přál bych jim to samé, co připravili
tomu vlku, včetně toho poustevničení. Jako vetřelec bude smečkou stále
pronásledován a napadán tak dlouho, pokud její teritorium neopustí a
nebo nezahyne. Smutná vyhlídka už téměř poloochočené šelmy.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.2.2023 10:19 Reaguje na Břetislav Machaček
1**
Odpovědět
DA

DAG

16.2.2023 11:12
A teď realita

https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/zvirata-priroda-zachrana-vlk-krusne-hory.A230208_123042_vary-zpravy_melu
Odpovědět
Ludmila Kramerová

Ludmila Kramerová

16.2.2023 14:30
Je to stále dokola, ať se udělá cokoliv, vždy se najdou tací, kteří to budou odsuzovat a že jich je u nás dost. Je jedno zda za záchranu, stavbu, vynález atd... Neumíme být vděčni, pochválit a uznat druhého, je to pro nás nějaká potupa či co? Pan Zbyněk Š. píše, že nikoho nenapadne udělat sbírku na záchranu sýčka obecného, tak pokud o tom něco ví, proč on sám něco pro to neudělá??? Jen a jen kritika, ale žádná úcta k lidem, kteří se zapojili, kteří zvířata zachraňují. Co jsme to za lidi???
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

16.2.2023 15:58 Reaguje na Ludmila Kramerová
Přesně ! Vše , co vymyslí a vyrobí ekotlupa , je to nejlepší , co lze pro přírodu vykonat a to je dogma !
Jakékoliv nesouhlasné názory jsou potírány , zdroje musejí být čerpány a vyčerpány. Co dát takhle prachy na něco jiného ?
Pan Zbyněk se podivuje na tím , že ještě nikoho z ekotlupy nenapadlo se sýčkům věnovat a co asi může být tím důvodem
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.2.2023 21:18 Reaguje na Petr Pekařík
Nicméně, sbírka na sýčka je. https://www.darujme.cz/projekt/1200987
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.2.2023 17:06 Reaguje na Ludmila Kramerová
Vážená dámo. Dnešní ekologie není o ničem jiném než o spoustě byrokracie. Neodešel jsem do důchodu jenom proto, abych se jednoho byrokratického molocha zbavil a druhého si pověsil na krk. Kdysi jsem dokonce v jednom přírodovědném zařízení vedl kroužek, ale dneska už bych to neudělal. Je to kvůli té nesmyslné byrokracii. NIcméně i když se už dneska nehodlám zapojit, nehodlám držet hubu, když vidím, že někdo dělá pitomosti.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.2.2023 09:54 Reaguje na Ludmila Kramerová
Ano, co jsme to za lidi? Tedy spíš co jsou to za lidi co pokud chtějí něco udělat, tak na to nejdříve vyhlásí sbírku. Státe zaplať, lidi přispějte a ten správně myslící , většinou ekolog, to za vás udělá.
Odpovědět
MM

Milan Milan

16.2.2023 16:44
Co je na vypuštění handcap zvířete zpět do dravé přírody záslužného prosím??? Je to takový pokus, spíše zvědavost sledovat co se bude dít??? Takže teď, bez obojkových informací?????, už neví o tomto vlku nikdo nic, snad nějaká fotopast něco z jeho dalšího osudu zachytí. A když ne, tak co?? Pokus skončil, vlk třeba uhynul???? Dobrá práce.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.2.2023 08:51 Reaguje na Milan Milan
A co s ním? Chcete ho živit někde v zoo? Kdyby ho nezachránili, tak už byl mrtvý. Má jistou šanci.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

18.2.2023 08:24
Mně v tom pohybu moc zdravý nepřipadá. To jedinci ze smečky mají úplně jinou mechaniku pohybu. To, že nachodil tolik km a druhý den kolem přešla smečky , taky může znamenat, že ho ta smečka pronásleduje. Nemyslím si , že se o něj ostatní budou starat , on se živí jen padlinami a klasickou práci ve smečce nezastane. Kdo nestačí , musí z kola ven
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.2.2023 13:09 Reaguje na Petr Pekařík
Přesně to jsem popsal výše. Zřejmě už ke kontaktu došlo a bylo mu
smečkou dáno na srozuměnou, že není v jejím teritoriu vítán. Šli
doslova po jeho stopách zřejmě ve snaze ho vyštvat pryč. Nezbude
mu nic jiného, než být hladovějícím samotářem a čeká ho zřejmě
smutná budoucnost. Zasahovat do života a smrti DIVOKÝCH šelem je
hloupost a u takto zraněných zvířat musí jít soucit stranou. Ono
stačí to, co už lidé vyvádějí u svých domácích mazlíčků o čemž
mi referuje jeden veterinář. Chtějí operovat a ozařovat 15 let
staré psy s rakovinou a nosí mu na rukou trvale ochrnuté psy na
kontrolu. Raději by těm zvířatům ukončil trápení, ale nemá odvahu
to těm lidem ani navrhnout, aby ho nežalovali. Mluvil o jedné
"dámě", která se takto stará o ochrnutého psa, ale svoji matku
umístila do domova důchodců pro nepohyblivé. Prostě mají podivně
nastavené hodnoty a zkreslený pohled na týrání zvířat.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.2.2023 14:04 Reaguje na Břetislav Machaček
Když jem v podobném duchu napsal příspěvek na Novinkách, vrhl se na mě celý dav vlkomilů. To byli zřejmě ti, kteří naposílali tu obludnou částku na záchranu toho poraněného vlka. Dneska se ukazuje, že jsem měl pravdu, ale vlkomilové to nepřiznají.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.2.2023 14:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jó pane zdravý selský rozum nahradila lidská hloupost a podivně nastavené hodnoty. Nevojáci fandí válce, nefachčenkové kritizují pracující a ti nadstandardně hodnocení nazývají ty co pracují rukama sockami, když žádají vyšší mzdy. Nějak se
společnost zvrhla na pokřivené názory a hodnoty.
Jestlipak by ti vlkomilové poslali totéž co na
Bublu taky na činnost hospice? Mi je jedno, že
to poslali, ale není mi jedno, že se takto plýtvá
finančními prostředky, které mohly být vynaloženy
smysluplněji. Každopádně to byly jejich zbytné
finanční prostředky a mohli je taky vhodit do
kamen. Ten můj veterinář to léčení odsoudil,
protože nepostrádá zdravý selský rozum a tvrdí,
že si kolegové na vlku slušně namastili kapsu.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.2.2023 18:23 Reaguje na Břetislav Machaček
No, smecka ho prostě uloví a bude klid.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.2.2023 18:41 Reaguje na Hunter
Dost drahé krmení.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.2.2023 19:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Poslechněte si : Konec říše římské - způsobili Germáni středověk?
https://www.youtube.com/watch?v=uK_P2ajriYY&t=6750s
Odpovědět
JP

Ján Prečuch

21.2.2023 21:56 Reaguje na Břetislav Machaček
Ne každý selský úsudek je zdravý, ale dle mého názoru se ten vlk neměl vracet do přírody. Stal se takovým pokusným zvířetem. Možná se někdo viděl v roli Joy Adamsonove a místo Elsy vypustili Bublu. Ale vlci do přírody patří stejně jako rysy. Redukují pocty srnci a černé zvěře , vyselektuji nemocné kusy. Zvěř si postupně obnoví reflexy, zmizí mor prasat , a všichni si naučí chránit ovce a kozy. Některé škody asi budou pořad , ale pokud to zvládal můj táta v šedesátých letech na Slovensku , zvládnout i dnes.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.2.2023 09:48 Reaguje na Ján Prečuch
Vlk loví snadněji ulovitelnou zvěř a tou není
černá a dospělé kusy. V zimě se zaměřuje na
nejenom nemocné kusy, ale hlavně na loňská
mláďata a taky na březí samice. U nich si
nevybírá mezi chovným kusem a nechovným jak
to dělají myslivci a "zdravotní" selekce je
tudíž utopií. To, že se v šedesátých letech
dařilo vašemu otci ochránit zvířata před vlky
bylo dáno jejich lovem a jejich ostražitostí, protože neztratili plachost, jako nynější plně
hájení vlci. Pokud šelma zjistí, že ji od lidí
nic nehrozí, tak vám půjde ulovit na dvůr i
čivavu a vy ji bez možnosti od toho odradit
pouze vyfotíte. Zkuste se zeptat v domovině
vašeho otce na vlky a medvědy obyčejných lidí
a pochopíte, že šelmy ano, ale plaché a taky
v úměrném množství, aby jim stačila k životu pouze zvěř. Jinak mor prasat jsou asi schopni
naopak šířit, protože se zajímavě kryjí místa
s velkým výskytem vlků a afrického moru prasat
(viz. v ČR Frýdlantsko a v Polsku a Německu totéž!).
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist