https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jarni-zpev-ptaku-je-podle-studie-tissi-a-mene-ruznorody-nez-v-minulosti?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jarní zpěv ptáků je podle studie tišší a méně různorodý než v minulosti

22.11.2021 01:58 | PRAHA (ČTK)
"Jelikož lidé ptáky na jaře vnímají spíše sluchem než zrakem, snížení kvality jarních ptačích hlasů je pravděpodobně právě tím mechanismem, jak si veřejnost všímá dlouhodobého úbytku ptačích populací," podotkl Butler.
"Jelikož lidé ptáky na jaře vnímají spíše sluchem než zrakem, snížení kvality jarních ptačích hlasů je pravděpodobně právě tím mechanismem, jak si veřejnost všímá dlouhodobého úbytku ptačích populací," podotkl Butler.
Jarní zpěv ptáků v Severní Americe a v Evropě je tišší a méně různorodý než v minulosti. Vyplývá to z mezinárodního výzkumu, na kterém se podíleli ornitologové z Česka. Článek o studii publikoval prestižní časopis Nature Communications. Podle vědců vede k proměnám akustických vlastností přírody úbytek ptačích populací a proměny v rozšíření druhů vlivem změny klimatu. Zdůraznili, že ptačí zpěv hraje významnou roli ve vztahu člověka k přírodě.
reklama

 

Tým vedený vědci z Východoanglické univerzity (UEA) vyvinul novou metodu pro rekonstrukci hlasů ptáků v jarní krajině. Zástupci ČSO popsali, že metoda kombinuje údaje z dlouhodobého sčítání ptáků s nahrávkami hlasů. Vědci zkoumali záznamy z více než 200 000 lokalit a posledních 25 let.

"Z většiny míst bohužel nemáme k dispozici historické záznamy ptačích hlasů, a proto jsme museli vyvinout nový způsob, jak tento fenomén zkoumat," uvedl vedoucí mezinárodního týmu Simon Butler. K charakteristice hlasů vědci využily indexy, které odrážejí složitost zpěvu a proměnlivost mezi druhy i variabilitu a intenzitu jednotlivých hlasů v každé lokalitě.

"Zjistili jsme, že akustická rozmanitost a intenzita zpěvu v krajině klesá a tento pokles je způsoben změnami v ptačích společenstvech. Výsledky naznačují, že jarní ptačí sbor se stává tišším a méně pestrým," popsal Butler. Odborník míní, že tato změna může mít špatné dopady i na zdraví lidí a kvalitu jejich života.

"Jelikož lidé ptáky na jaře vnímají spíše sluchem než zrakem, snížení kvality jarních ptačích hlasů je pravděpodobně právě tím mechanismem, jak si veřejnost všímá dlouhodobého úbytku ptačích populací," podotkl také Butler.

Podle autorů výzkumu je nesnadné předpovědět vztah mezi strukturou ptačích společenstev a vlastnostmi jejich hlasů. "Zjistili jsme, že na lokalitách, kde ptáci ubyli nejvíce nebo se nejvíce snížila druhová pestrost jejich společenstva, došlo také k největšímu úbytku akustické rozmanitosti a intenzity," popsala Catriona Morrisonová z UEA, která data analyzovala. Morrisonová dále uvedla, že například vymizení druhu, jako je budníček obecný, jehož zpěv je bohatý a složitý, bude mít větší dopad na mnohotvárnost hlasů společenstva než třeba ztráta skřehotavého hlasu krkavcovitých ptáků a racků.

"Výzkum potvrzuje zkušenost mnoha ornitologů, že ptáci na jaře už nezpívají tak jako dříve. Není to tedy jen nostalgická vzpomínka na idylickou minulost, ale skutečnost, kterou je třeba brát vážně," uvedl pak spoluautor studie Petr Voříšek, který působí v ČSO. Zdůraznil také, že výzkum ukazuje na zásadní význam dlouhodobých pozorování přírody a práci amatérských ornitologů. Na sběru dat v mnoha zemích, včetně Česka, se jich podílelo několik tisíc.

K rekonstrukci historických ptačích hlasů vědci využili data ze severoamerického hnízdního sčítání ptáků, Evropského monitoringu běžných druhů ptáků a on-line databáze Xeno Canto.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.11.2021 17:53
Ptáků ubývá nejen kvůli změnám v krajině, ale i většímu predačnímu tlaku (konkrétně ochranou ikon). Čím tišší a nenápadnější pták bude a o co méně namáhavý/složitý bude jeho zpěv, o tolik je nižší pravděpodobnost, kdy ho během teritoriální produkce uchvátí žlutooký krasavec (vlastní pozorování). Zn.: Zpívej, ale dávej bacha.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.11.2021 19:23 Reaguje na Karel Zvářal
Mám to chápat tak, že zpěvní ptáci ustupují do ilegality?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.11.2021 19:44 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Další věc je, když jsou nahusto, tak svou (fyzickou) převahu vyjadřují silou hlasu, jen občas souboji či vyháněním. Při snížení početnosti, kdy potravní teritoria spolu nesousedí, tak ptáci mají slabší motivaci k agresivní=hlasité a časté teritorialitě.

Nejen zpěvní ptáci, sledoval jsem na lokalitě vypuštěné sovky, které se ozývaly subsongem jen při průjezdu vlaku (téměř nepostřehnutelné), jinak se chovaly naprosto skrytě. Vědí o sobě jako pár, ví, že konkurenční sousedy vlastního druhu nemá, tak proč zbytečně hulákat do noci, když ví, že poblíž je silnější=nebezpečná konkurence. Tzn., že ptáci dovedou své chování měnit podle konkrétní situace. Nemusí to být vždy obvyklé (nejčastější) stereotypy.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.11.2021 19:21
Ptáci jsou při zpěvu tišší než dříve. Důvod je celkem logický. Světem se line tolik kraválu že ptáky už nebaví ho přeřvávat.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist