https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/k-cemu-jsou-ve-meste-dobre-kvetouci-travniky-a-kvetnate-pasy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K čemu jsou ve městě dobré kvetoucí trávníky a květnaté pásy?

28.12.2022 06:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kvetoucí chrastavce rolní na extenzivně sečeném trávníky u křižovatka na Dlouhé louce lákají velké množství hmyzu.
Kvetoucí chrastavce rolní na extenzivně sečeném trávníky u křižovatka na Dlouhé louce lákají velké množství hmyzu.
Zdroj | Calla
Trvalou součástí Českých Budějovic se staly extenzivně sečené městské trávníky i tzv. květnaté pásy. V obou případech jde o plochy, kde po celou sezónu kvetou byliny a nabízejí potravu motýlům, včelám, čmelákům a dalšímu hmyzu. Biologové a ochránci přírody provádějí na všech plochách jejich monitoring. Informuje o tom spolek Calla.
reklama

 
„Mohlo by se zdát, že v zimě není v monitoringu kvetoucích ploch co dělat. Opak je ale pravdou. Právě teď vrcholí práce na určování nasbíraného materiálu hmyzu i fotografií pořízených v sezóně,“ vysvětluje entomolog Jiří Řehounek, který má ve spolku Calla monitoring na starosti.

Od počátku biologové pečlivě sledují, jak si jednotlivé kvetoucí plochy vedou. Botanici provádějí především monitoring zaměřený na složení rostlinných společenstev u extenzivně sečených trávníků a na uchycení kvetoucích bylin u vysévaných květnatých pásů.

Entomologové se zaměřují na výskyt vybraných skupin hmyzu, hlavně motýlů, blanokřídlého hmyzu (včely, čmeláci, vosy, kutilky aj.) a býložravých brouků. Každoročně také srovnávají kvetoucí trávníky a květnaté pásy s plochami sečenými několikrát ročně nakrátko.

Výsledky ukazují, že jak extenzivně sečené trávníky, tak i květnaté pásy hostí mnohem větší množství hmyzích druhů i jedinců, než krátce střižené trávníky.

„Díky extenzivně sečeným trávníkům a květnatým pásům vykvetou každoročně v Českých Budějovicích běžné luční byliny, například kopretiny, zvonky, chrpy nebo chrastavce," říká Klára Řehounková z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Včela medonosná opylující sléz na květnatém pásu v parku Stromovka.
Včela medonosná opylující sléz na květnatém pásu v parku Stromovka.
Zdroj | Calla

"Zaznamenáváme na nich však i některé vzácnější nebo ohrožené druhy rostlin. Také druhová rozmanitost původních lučních druhů rostlin je na řadě lokalit překvapivě vysoká. V normálně sečených trávnících většina druhů nestihne ani vykvést, natož se vysemenit,“ dodává Řehounková.

„Pro samotářské včely jsou velice důležité druhově rozmanité trávníky. Mnoho druhů totiž vyhledává pouze květy určitého druhu rostliny. Příkladem může být pískorypka chrastavcová, která hledá potravu na chrastavcích. Díky extenzivnímu sečení se na některých budějovických trávnících vyskytuje pravidelně," uvádí entomolog Michal Perlík z Biologického centra AV ČR, který se na monitoringu kvetoucích trávníků podílí.

„Opylovači čelí v současné době mnoha různým problémům od ztráty přirozeného prostředí, přes používání pesticidů až po nevhodnou péči o jejich stanoviště. I drobné změny v péči o městskou zeleň nebo soukromé zahrady jim přitom mohou významně pomoci,“ říká koordinátor monitoringu Jiří Řehounek z Cally a dodává: „Jsme rádi, že v Českých Budějovicích se daří nejen měnit péči o městské trávníky směrem k přírodě blízkým opatřením, ale i vysvětlovat změny široké veřejnosti. Dokladem toho je i narůstající množství extenzivně sečených soukromých zahrad.“

Další informace:
Publikace Ochrana motýlů v zahradě, ve městě a v krajině
Publikace Květnaté pásy ve městech
Web Příroda ve městě
reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.12.2022 07:16
A proč jenom ve městech ?
Odpovědět

Jiří Řehounek

1.1.2023 13:05 Reaguje na smějící se bestie
Samozřejmě i jinde v krajině. Např. koncept květnatých pásů původně vznikl v Německu pro zemědělskou krajinu, do měst byl v Německu a ČR přenesen až později. Jde o vyseté pásy dvouděložných bylin (bez trav), které jsou geograficky původní a stanovištně odpovídající, navíc namíchané jako směs živných a nektaronosných druhů pro různé skupiny hmyzu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.12.2022 08:04
No ano, ale bezzásahovost vede k egalizaci porostů tj. keřový či stromový porost bez květin. Nutno kosit (pracné) nebo vypásat, nejlépe divokou zvěří,(ale to nejde všude).
Odpovědět
Eco Hunter

Eco Hunter

28.12.2022 09:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
Chtělo by to lépe číst. V těchto případech nejde o bezzásahové zóny, ale pouze o to, že se kosí třeba 1x-2x za rok.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.12.2022 17:08 Reaguje na Eco Hunter
A píšu, že jde o bezzásahovost trávníků ve městě? Vytrhujete jedno slovo.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.12.2022 08:10
Ono občas by neškodilo vynechat sečení na rok či dva a nechat narůst širokolisté plevele typu lopuch, pro barevné stehlíky a zvonky na zimu.
Odpovědět

Jiří Řehounek

1.1.2023 13:01 Reaguje na Slavomil Vinkler
Dobrý den,
záleží na tom, kde. myslím, že podobných ploch není v krajině zase tak málo, máme je i v Českých Budějovicích. Náš záměr, na kterém dlouhodobě pracujeme ve spolupráci s magistrátem, firmami udržujícími městskou zeleň i dalšími zájemci, byl od počátku vytipovat plochy vhodné k vytvoření rozkvetlých oáz v městském prostředí. Květnatých pásů vzniklých vysetím semínek původních dvouděložných bylin, živných i nektaronosných. A trávníků, kde drobná změna péče (snížení její frekvence na polovinu i méně) umožní rozkvetení bylin, které na místě samy rostou. Takové plochy předtím ve městě téměř neexistovaly. A samozřejmě souhlasím s tím, že různorodost stanovišť je důležitá.
Jiří Řehounek
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.1.2023 15:52 Reaguje na Jiří Řehounek
No asi by se našli nějací skauti nebo někdo k umístění vysvětlujících tabulek pro veřejnost, co je co, proč a jak se to bude obhospodařovat.
Odpovědět

Jiří Řehounek

8.1.2023 18:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
V parku Stromovka u některých květnatých pásů cedulky jsou. V prvních letech jsme umísťovali vysvětlující cedulky i ke všem plochám extenzivně sečených trávníků, letos už ne. Souběžně máme taky informační aktivity (tiskové zprávy, web a fb, vycházyk pro veřejnost, exkurze pro odborníky). Více také zde:
https://www.facebook.com/chcememotyly/
http://calla.cz/prirodavemeste/
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist