https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/muflon-evropsky-krcsky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Muflon evropský krčský

14.8.2022 05:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Muflon evropský se do Čech se dostal přibližně v polovině 18. století do staré Obory u Hluboké nad Vltavou.
Muflon evropský se do Čech se dostal přibližně v polovině 18. století do staré Obory u Hluboké nad Vltavou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Josef Holeš / archiv autora
Muflon evropský se do Evropy a dalších koutů světa rozšířil ze středomoří a to z Korsiky a Sardinie. Do Čech se dostal přibližně v polovině 18. století do staré Obory u Hluboké nad Vltavou. Za rozšíření do Čech a celého Rakousko Uherska mohla hlavně šlechta, která v něm viděla nový druh zvěře k lovu v oborách. Odtud dochází k prvním únikům do volné přírody.
reklama

 

I když se jedná o nepůvodní druh zvěře, je Česká republika světovou špičkou v chovu mufloní zvěře, a to hlavně díky oboře lesního závodu Židlochovice. Odtud pochází mnoho nejsilnějších trofejí muflonů na světě.

Ve 20. století dochází k velkému rozmachu chovu mufloní zvěře ve volné přírodě, kdy došlo k vypouštění nového druhu zvěře do mnoha honiteb.

Muflon je vlastně divoká forma ovce a žije stádovitě, stádo vždy vede jedna z nejstarších muflonek. Stádo se skládá z muflonek, muflončat a dospívajících beranů. Dospělí samci žijí v samčích skupinách a s muflonkami se spojují v období říjemezi říjnem až listopadem.

V Praze se nachází unikátní stádo mufloní zvěře v Krčském lese, ale většina lidí je zná spíše jako obyvatele Thomayerovy nemocnice.
V Praze se nachází unikátní stádo mufloní zvěře v Krčském lese, ale většina lidí je zná spíše jako obyvatele Thomayerovy nemocnice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Josef Holeš / archiv autora

O samice svádějí neúprosné souboje, kdy se dva poměrně stejně silní jedinci napřed poměřují a pokud žádný z nich neustoupí, dochází k boji, při kterém se mufloni rozestoupí cca 10 metrů od sebe a v plném trysku se srazí rohy proti sobě.

Duté údery rohů jsou v tichém lese slyšet až několik stovek metrů daleko. Nezřídka dochází při soubojích ke zranění některého aktéra souboje.

Někdy se do souboje připlete i zaparkované auto. To když muflon na autě uvidí svůj vlastní obraz. Chvíli se sám se sebou poměřuje, ale protože ani jeden z muflonů neustoupí, dojde k souboji...

V Praze se nachází unikátní stádo mufloní zvěře v Krčském lese, ale většina lidí je zná spíše jako obyvatele Thomayerovy nemocnice, kde přes den nacházejí útočiště před velkou návštěvností Krčského lesa, ale i proto, že zde vždy najdou dost potravy od personálu nemocnice, tak jejich návštěvníků. Mufloni zde byly vysazeni v padesátých letech dvacátého století jako ve většině honiteb v České republice.

Tato zvěř je velkým konkurentem naší původní srnčí zvěře a v honitbách s výskytem muflona dochází ke snižování stavu zvěře srnčí.
Tato zvěř je velkým konkurentem naší původní srnčí zvěře a v honitbách s výskytem muflona dochází ke snižování stavu zvěře srnčí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Josef Holeš / archiv autora

Tato zvěř je velkým konkurentem naší původní srnčí zvěře a v honitbách s výskytem muflona dochází ke snižování stavu zvěře srnčí. V současné době již nelze muflona, jakožto nepůvodní druh, dál vypouštět do volné přírody.

Krčtí mufloni si v areálu nemocnice přivykli na člověka tak, že se nechají nakrmit z ruky.Ale při návratu do lesa se z nich jako mávnutí proutkem stává opět divoká zvěř. V lese je totiž nikdo z ruky nekrmí, za to zde spousta lidí venčí své psy.

Aby se mufloni v Krči nekontrolovatelné nepřemnožili, tak i zde probíhá redukční odstřel. Muflon je totiž spásač jako ovce domácí a na lesních porostech způsobuje nemalé škody.

Pozoruhodné je, že v průběhu let několikrát došlo ke ztrátě většího počtu mufloní zvěře.Pravděpodobně ji někdo uspal a odvezl, nejspíše do soukromých obor nebo honiteb.

Každopádně, pro návštěvníky a pacienty nemocnice je mufloní zvěř příjemným zpestřením ne vždy příjemných pobytů v nemocnici.


reklama

Další informace |
Rozhovor ve zkrácené verzi vyšel v magazínu Pražská EVVOluce, který je zdarma ke stažení.

foto - Holeš Josef
Josef Holeš
Autor je nadlesním Lesů hl. m. Prahy.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (48)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

14.8.2022 05:52
Každému doporučuji film Planeta Praha, který měl v multikinech nedávno premiéru. Jednak je to film nádherně udělaný a poměrně velký úsek je věnován muflonům ( včetně záběrů na souboje beranů v říji) právě z Krčské nemocnice.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.8.2022 10:57
Dívat se na muflona právě prostřednictvím tohoho Krčského muflona není asi nejšťastnější. Malá izolovaná skupina na člověka zvyklého a dá se říci , že tím i "polodivokého" muflona využívajícího relativní bezpečí dané převahou nehonebních ploch s velkou potravní nabídku asi nebude typickým obrázkem muflona. Pro městského člověka je to samozřejmě perfektní zpestření a pro pacienty nemocnice výborný relax. V ČR se dlouhodobě chovají nejsilnější muflóni světa. Bohužel autorovo shrnutí zásluh o chov špičkových muflónů pouze na oboru Termanec kdy píše, že světoví mufloni jsou u nás hlavně díky oboře lesního závodu Židlochovice, je při nejlepší vůli nepřesné. Prvním světovým rekordem byl Podolského muflon z Chvalova (1957), následovaly Zaječiny (1974 Šrámek). První významnou trofejí z obory Termanec byl muflón ulovený až v roce 1986. Zatímco první u nás ulovení "světoví" mufloni pocházejí z volných honiteb, Termanec je oborou s podstatně jinými možnostmi. V současné době pochází nejsilnější muflon z obory Borky. Nejsilnější chov ve volnosti potom představoval chov v Machově (tři nejsilnější a osm z šesnácti nejsilnějších u nás ve volnosti). Machovský chov se nakonec neztratil ani mezi těmi oborními. Desátá nejsilnější trofej. Nyní tamní chov světových muflonů uspěšně sklízí vlci. Zatímco předchozí beru spíš jako upřesnění tak se musím durazně ohradit proti tvrzení, že by mufloni zvěř měla být konkurentem pro srnčí zvěř. To že nude muflon vyhánět srnčí jsem slyšel mnohokrát, nikdy se to ale v praxi nepotvrdilo. Pokud někde dochází k úbytku srnčí zvěře není to důsledek nějakého konkurenčního tlaku zvěře mufloní. Z vlastní praxe můžu říci že se tato zvěř toleruje a srnčí naopak v zimě při sněhové pokrývce využívá schopností větší a těžší zvěře mufloní. Využívá jejich ochozy a k pastvě místa muflonem odhrabaná. Nezřídka jsem byl svědkem přítomnosti srnčí zvěře přímo u tlupy muflonů, kdy se spolu nejen pastvili ale společně i zalehli. Není nad kolektívní bezpečnost. No a nakonec bych měl otázku kdo by si dával do soukromé obory zdegenerovanou, trofejově podprůměrnou zvěř? Nabidka kvalitní zvěře je velká a obory jsou právě o chovu kvalitní zvěře.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.8.2022 13:20 Reaguje na Jarek Schindler
1*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.8.2022 19:15 Reaguje na Jarek Schindler
Ale mladí kolouši jsou silně predováni černou.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.8.2022 19:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
? Nevím co má váš "postřeh" společného s článkem o muflonech. A kolouch? Za označením kolouch vidím mládě jelena. Těch se nějaká predace černou netýká. No a predace ostatmích mláďat spárkaté. Sem tam k ní dojde u srnčat ale je to vyjímečné. Těžko se to dá označit slovem silná.
Odpovědět
re

regis24

15.8.2022 07:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pane Vinkler, mladí kolouši, srnčata, dančata, muflončata a další mláďata sparkate zvěře, skutečně nejsou silně predovana černou zvěří. Výjimečně černá usmrti a sežere srnče, na koloucha (mládě jelena evropského) už fakt nemá.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.8.2022 10:39
O muflonech je třeba psát. Protože až se do těch končin rozšíří Bruselí a zelenými podporovaní vlci, tak ten chov muflonů velmi rychle padne. Na Broumovsku už tamější cca 200 letý chov muflonů vlci zničili.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 07:54 Reaguje na Radim Polášek
Radim Polášek mj. píše ▶️ "Na Broumovsku už tamější cca 200 letý chov muflonů vlci zničili." - což je dobře, pravím já, protože muflon není v ČR zvěří původní, narozdíl od vlka.

Kéž by se podařilo tak úspěšně zlikvidovat BOLŠEVNÍK velkolepý, který u nás rovněž nemá ve volné přírodě co dělat ...!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.8.2022 08:13 Reaguje na Bořivoj Holínek
To nemusí být tak docela pravda. V E. byly nalezeny kosterní zbytky muflona, oficiálně pře/žil jen na středomořských ostrovech. Právě muflon může být tím těžko dokazaztelným druhem, který byl člověkem, podobně jako pratur, tarpan, mamut aj. vyhuben. Ale stejně tak (a to spíše) to mohl být vlk, kdo se postaral o jeho konec na kontinentu. Všechno to jsou spekulace, jedná se o historii starou dlouhé tisíce let, takže se můžem jen dohadovat. Ale muflon má druhové jméno evropský, a zde také dosahuje rekordních parametrů.

Dovolím si říct, že je téměř vyloučeno, aby se jednalo o potomka "zdivočelých ovcí", jak je často předkládáno. Tak charakteristické a stálé znaky může mít jen prastarý druh.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 08:43 Reaguje na Karel Zvářal
Že máte potíže s pochopením textu, jsem zjistil již dříve. Já se nezmiňuji o EVROPĚ, ale o ČR!
A nyní jdu oprášit padesát let starou sbírku ptačích vajec/záprtků ...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2022 10:04 Reaguje na Bořivoj Holínek
Naštěstí ČR se nachází pořád v Evropě, že. Pořád je součástí Evropy a navíc leží na její pomyslné "křižovatce". Oprašujte svoji sbírku, protože pokud nemáte vysloveně gramlavé i ruce, tak to bude činnost při které napácháte asi nejméně škod.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 10:11 Reaguje na Jarek Schindler
Jarek Schindler OPĚT soudí druhé podle sebe, což je asi jediné, nač mentálně stačí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.8.2022 10:38 Reaguje na Bořivoj Holínek
Lidi, zkuste se nenapadat. Tady bychom si měli vyměňovat názory a ne invektivy. A co se týče toho muflona - to, že nebyly jeho kosterní pozůstatky v ČR nalezeny, nevylučuje, že tady žil.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 10:49 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Reagujete na můj komentář k tématu článku, ve kterém nikoho nenapadám.
Pouze konstatuji, že muflon, stejně jako např. Jelen sika, Norek americký či Nutrie říční, není u nás zvěří původní.
Nic víc, nic míň!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2022 12:05 Reaguje na Bořivoj Holínek
Běžte si s tím názorem, že je dobře, že vlci ničí tamní, světově nejlepší chov muflonů ve volnosti stoupnout do Machova na náves. Co asi budou "pravit" místní co je to stálo nemalé úsilí? Už jste oprášil vaši sbírku? Po návštěvě Machova by se vám to dlouho nemuselo povést.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 12:32 Reaguje na Jarek Schindler
Až Já nebudu moci udržovat hodnotnou sbírku, kterou pořídil můj otec, ornitolog, postarají se o ni mí vnuci ...

Až nastane v přírodě opět přirozená rovnováha, kterou bolševik značně narušil (narovnání koryt řek, meliorace mokřadů, lesní smrkové monokultury, vypouštění sik či muflonů do volné přírody, likvidace dravců atd.), pak tyto neplodné polemiky budou pasé!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2022 13:21 Reaguje na Bořivoj Holínek
Až nastane v přírodě" opět" přirozená rovnováha....A ta nastane kdy? Trochu sci-fi, ne? Navíc , se současnými ekology se ji asi těžko dočkáme. Ne, že bych se chtěl Komančů zastávat ale snaha svést na ně vše je například ve většině těchto případů pit...st. Zvlášť když člověk zhodnotí třeba posledních třicet let. Takže si říkám Holínek je stařec, v hlavě to má již trochu pomotané. Nesuď jeho pomýlené názory, také budeš jednou starý.
Odpovědět
Anyr

Anyr

16.8.2022 14:17 Reaguje na Jarek Schindler
Ehm... tedy věcně. Bořek má pravdu, Jarek by měl přestat číst maily, co mu posílají jeho kamarádi, a začít se vzdělávat.
Bořek možná stařec je - kéž bych byl jednou starcem i já - ale v hlavě to má zcela jistě srovnaněšjší, než tobě to tvůj intelekt kdy dovolí. To je další věcné, empiricky dokazatelné, konstatování. :)
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 15:17 Reaguje na Anyr
Za Vaši podporu děkuji, a současně konstatuji, že kvůli reakcím na mé komentáře ze strany mentálního bolševika J.S. tu v minulosti byly správcem webu mazaný takřka celé diskuse. Proto je moudré na "moudra" J.S. nereagovat.

PŘÍRODA si časem sama najde onu ROVNOVÁHU❗
Zda při tomto neodvratném procesu člověk uhoří, utopí se, či zajde žízní, ví pouze Bůh ...
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 15:20 Reaguje na Bořivoj Holínek
oprava ▶️ "... mazány takřka ..."
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2022 20:38 Reaguje na Anyr
A ejhle, inteligent Anyr si potřebuje přihřát polívčičku. O jakých mailech to mluvíte? Jediné o čem je možné říci, že je empiricky dokazatelné, je konstatování, že pokud anonym pane Anyr začne mluvit o cizím intelektu je sám povětšině duševním mrzáčkem.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.8.2022 19:13 Reaguje na Bořivoj Holínek
Copak asi udělá redakce Ekolistu s tím, když se na jejích stránkách Bořivoj Holínek opětovně přiznává k porušování platného Zák. 114/1992 o ochraně přírody a krajiny, par. 5a, odst. 1c ((1) V zájmu ochrany druhů ptáků, kteří volně žijí na evropském území členských států Evropských společenství (dále jen "ptáci"), je zakázáno: c) sběr jejich vajec ve volné přírodě a jejich držení, a to i prázdných)????
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 20:44 Reaguje na Hunter
Redakce Ekolistu neudělá zhola NIC, protože Bořivoj Holínek je řádným držitelem "Výjimky ...", vydané příslušným Krajským úřadem.
Jedna ostuda za podlé udání jí snad stačila.
.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.8.2022 22:47 Reaguje na Bořivoj Holínek
Kdypak byla vyjímka udělena? Jaké je datum udělení vyjímky?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2022 21:23 Reaguje na Hunter
V tomto případě bych pane Hunter tak přísný nebyl. Pan Holínek sbírku pouze zdědil a ta se tvořila za zcela jiných podmínek a zákonů. Navíc jediná zásluha pana Holínka na ní je, že ji "oprašuje". Spíš mě irituje to převracení kabátu v podání pana Holínka. Před lety, naštěstí pouze krátce, byl jednatelem okresního mysliveckého spolku. Obratem nenechá na myslivosti a zvěři niť suchou. Osobně si dokáži představit pocity myslivců kterým vlk takžka přes noc zlikvidoval jejich mnohaletou práci. Nesdílím proto očividnou radost pana Holínka nad likvidací machovských muflonů.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 21:47 Reaguje na Jarek Schindler
Jarek Schindler opět veřejně lže ...
Ptačí vejce jsem do podoby vývěsní sbírky dal v roce 1988 já. Vejce pocházela mj. ze školního kabinetu, který se rušil; některá jsem při mých pochůzkách přírodou, či kontrole ptačích budek našel v opuštěných hnízdech já; většinu zajistil za desetiletí ornitologické praxe můj otec.

Jednatele OMS jsem počátkem devadesátých let vykonával krátce. Důvody mého ukončení jsem podrobně uvedl, a doplnil do spisu, jenž obsahuje bezmála 300 listů, který má k dispozici sekretariát ČMMJ Praha. Moje názory na chov nepůvodní zvěře ve volné přírodě jsou neměnné, což jsem uvedl v nejednom článku či příspěvku - naposledy zde 👇
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0rhVQ7uRyzcAmYioAXyj1Zsr42J1SwSUUB6Uve5QGR19psDrBL1G1S7Sz7zQ9SzEzl&id=100021923113990
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 22:00 Reaguje na Bořivoj Holínek
Adresu odkazu přidávám ve zkrácené podobě ▶️ https://1url.cz/nrHyJ
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2022 22:04 Reaguje na Bořivoj Holínek
Vy již opravdu nevíte co píšete. Tak které tvrzení z vašich komentářů je pravdivé? A-Až Já nebudu moci udržovat hodnotnou sbírku, kterou pořídil můj otec, ornitolog, postarají se o ni mí vnuci ...
Nebo za B- Ptačí vejce jsem do podoby vývěsní sbírky dal v roce 1988 já.
???
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 22:20 Reaguje na Jarek Schindler
Na rozdíl od Vás vím, co píšu.
Sbírka je od slova SBÍRAT, což z velké části bylo dílo mého otce (viz výše).
Sbírku vajec upravit do "vitríny", popsat a číselně označit bylo zase dílo moje.

Že to nechápete zrovna Vy, nepřekvapuje nejenom mě.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2022 22:53 Reaguje na Bořivoj Holínek
Hm, děkuji za vysvětlení. Člověk se neustále dovídá něco nového. Představte si, že jsem si dodnes myslel, že exponáty, aby měla sbírka smysl a hodnotu se popisují ( druh, datum, místo atd,)ihned po nálezu.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 23:11 Reaguje na Jarek Schindler
Rádo se stalo.
Naše sbírka ptačích vajec datum a místo nálezu nemá (některé exempláře jsou 70 let staré). Já jsem pouze do přiloženého soupisu uvedl název ptáka (český a latinský), rozměry vajíčka a přiřadil evidenční číslo. Toť vše.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.8.2022 06:42 Reaguje na Bořivoj Holínek
Děkuji za odpověď. Dá se říci jediné. Klidně dál sněte o cenné sbírce.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

17.8.2022 08:11 Reaguje na Jarek Schindler
To víte, že budu snít, a rád!
CENNÁ je sbírka pro mne tím, že většinu exponátů pořídil můj otec při kroužkování ptáků (cca 40 tisíc), a také tím, že obsahuje všechny druhy ptáků u nás hnízdících ve volnosti.
Každý si cení to, co je pro něj významné.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.8.2022 10:32 Reaguje na Bořivoj Holínek
Tak to máte pravdu. Měl bych, protože to neznám, ještě jeden dotaz. Jak se při kroužkování ptáků sbírají jejich vejce?
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

17.8.2022 11:34 Reaguje na Jarek Schindler
V celku jednoduše ...
Odchyt ptáků a jejich kroužkování se provádí povětšinou ve volné přírodě. Při pohybu v přírodě mnohdy narazí znalý člověk na hnízda opeřenců, z nichž již byla vyvedena mláďata, přičemž v hnízdě zůstalo jedno (někdy i více) prázdných vajec. Není také vzácností, že hnízdo bylo z neznámých důvodů rodiči opuštěno (úhyn a pod.). Také při kroužkování mláďat v hnízdě se nezřídka stane, že v hnízdě je neoplodněné vejce (někdy i více). Takto nalezená vejce jsou součástí sbírky, která nejednou posloužila jako naučná pomůcka při přednáškách a besedách o přírodě a ornitologii.

Toť moje poslední odpověď na Vaše infantilní otázky a reakce.
.
Odpovědět
Hu

Hunter

17.8.2022 12:02 Reaguje na Bořivoj Holínek
Tak teď ještě tu o karkulce. A jaké je datum udělení té vyjímky?
Odpovědět
Hu

Hunter

17.8.2022 12:41 Reaguje na Jarek Schindler

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.8.2022 12:42 Reaguje na Hunter
Pro každého je samozřejmě cenné něco jiného pane Hunter. Já jsem se z diskuze dověděl co jsem chtěl a tak mohu s klidným srdcem říci, že ta cenná sbírka vajec je z vědeckého pohledu absolutně bezcenná . Určitě ale o ni ještě uslyšíme, protože pan Holínek ji naopomene zmínit při každé příležitosti a vpašovat do jakékoliv diskuze.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

20.8.2022 08:19 Reaguje na Jarek Schindler
"Vědecký pohled" na sbírku ptačích vajec do této diskuse "vpašoval" nějaký Jarek Schindler a anonymní troll "Hunter".

V čem je cenný význam oné sbírky pro mne, moji rodinu a široký okruh přátel, jsem v této diskusi srozumitelně uvedl.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.8.2022 08:39 Reaguje na Bořivoj Holínek
"Cennou" sbírku ptačích vajec , stejně jako do každé diskuze o čemkoliv, sem "vpašoval" sám pan Holínek. Mě jen zajímalo jak cenná tedy ta sbírka doopravdy je. I na to si odpověděl pan Holínek sám.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

22.8.2022 07:03 Reaguje na Jarek Schindler
Sbírku ptačích vajec připomněl pan Holínek v závěru krátké reakce na komentář Karla Zvářala, ve kterém rozporoval mé konstatování o tom, že muflon není v ČR zvěří původní.
Připomněl to proto, že to byl právě K. Zvářal, jenž tu před dvěma léty byl jedním z těch, kdo iniciovali hanebné udání kvůli oné sbírce.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

22.8.2022 07:03 Reaguje na Jarek Schindler
Sbírku ptačích vajec připomněl pan Holínek v závěru krátké reakce na komentář Karla Zvářala, ve kterém rozporoval mé konstatování o tom, že muflon není v ČR zvěří původní.
Připomněl to proto, že to byl právě K. Zvářal, jenž tu před dvěma léty byl jedním z těch, kdo iniciovali hanebné udání kvůli oné sbírce.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.8.2022 22:38 Reaguje na Bořivoj Holínek
Kdo má či nemá pochopení pro odhalení fejků, to jste jistě zaregistroval. Účelové manipulace s "důkazy" jsou v této komunitě běžné. Aby labuť měla jícen jako zásobník - a žádný "odborník" to neodhalí, jen nechápavý Zvářal, k tomu jste se samozřejmě takticky zdržel. Je na každém, které pravdě, resp. informaci, uvěří.

S tím "nepůvodním" muflonem je tomu podobně. Aby zdivočelá ("domestikovaná"?) ovce měla tak stálé znaky, je jen důkazem, že je to hra "kdo s koho". Nevěřím tomu, že neolitický člověk táhl tu ovci z velké dálky. Navíc ta o. kruhorohá je jinak (světleji) zbarvená, než náš, tj. evropský muflon. Jsou příbuzné, prostě zoologické poddruhy.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-recku-uhynuly-desitky-plamenaku-otravili-se-olovem

Viz. diskuse.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 22:50 Reaguje na Karel Zvářal
???

Co má labuť společného s muflonem věru nevím. A čeho "jsem se samozřejmě takticky zdržel", je mi záhadou.
S Vámi další polemiku vésti nemíním. To, co jste tu předvedl před dvěma roky kolem ptačích vajec, mi stačilo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.8.2022 22:55 Reaguje na Bořivoj Holínek
Jsem si jist, že předmětem sporu nebyla podělaná vejce, nýbrž budky vyplavované vodou. Až nechápavý Zvářal došel na to, že to není "studeným počasím", ale zatékáním dešťové vody, z dúvodu špatné (německé!) konstrukce, načež dochází k úhynu z podchlazení. Viz. Tichodroma 1994, Ptáci kolem nás 1997.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

16.8.2022 23:23 Reaguje na Karel Zvářal
Otec měl vlastní konstrukci ptačích budek (žádnou "německou"). V kronice rezervace "Pod Trlinou" není jediný záznam o tom, že by hnízdo bylo promáčené, a mláďata či snůška přišla vniveč kvůli vodě v budce.
Odpovědět
Hu

Hunter

17.8.2022 12:43 Reaguje na Bořivoj Holínek
A ty budky byly určeny k vybírání vajec, že?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.8.2022 12:50 Reaguje na Bořivoj Holínek
Nekopíroval jsem si tu diskusi, ale vím, že tam byla řeč o ÚHYNU krmených mláďat. To v mých budkách neexistuje, lejsci jsou velmi úspěšní v odchovu. Nemají tak početné snůšky jako sýkory, a těch 5-7 mláďat v suché budce odchovají.

V počátcích mi hynuly sýkory, které mají hnízdo vystlané mechem a srstí, což je násakavý materiál. Proto jsem zatékání vody z budek dle tradičního návodu řešil změnou konstrukce - odtažení zadní stěny od kmene, zejména listnáčů (buk, habr).
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist