https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-mokradu-v-peci-ochrancu-prirody-na-jihlavsku-byla-nalezena-mezinarodne-chranena-vazka-jasnoskvrnna?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na mokřadu v péči ochránců přírody na Jihlavsku byla nalezena mezinárodně chráněná vážka jasnoskvrnná

22.9.2021 15:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vážka jasnoskvrnná.
Vážka jasnoskvrnná.
Zdroj | ČSOP
Mokřadní lokalita u obce Dušejov na Jihlavsku se může nyní pyšnit potvrzeným výskytem cenných druhů vážek a dalších zajímavých organismů. O území se dlouhodobě starají ochránci přírody s cílem zachování mokřadů a cenných rašelinišť. Výskyt specializovaných druhů vážek na prameniště, rašeliniště a čisté štěrkové potoky dává zpětnou vazbu, že vynaložené úsilí do péče přináší výsledky. Mezi zaznamenanými druhy je i vážka jasnoskvrnná, druh chráněný v evropské síti chráněných území Natura 2000. Toto je hezký dárek k letošnímu vyhlášenému roku vážek.
reklama

 
V minulosti pravidelně ručně kosené a částečně snad i přepásané vlhké louky poblíž obce Dušejov jsou momentálně jednou z nejcennějších mokřadních lokalit na Jihlavsku. A to i díky dlouhodobé péči místních nadšenců ochrany přírody.

Během druhé poloviny 20. století došlo v souvislosti s provedením odvodňovacích meliorací, napřímením koryta místního potoka, intenzifikací zemědělství, těžby rašeliny, ale i ponecháním části území ladem, ke značnému znehodnocení mokřadu. Před negativními zásahy bylo částečně uchráněno jen vlastní rašeliniště, které bylo v roce 1999 vyhlášeno přírodní rezervací. Následně byly zdejší pozemky vykoupeny Českým svazem ochránců přírody z veřejné sbírky Místo pro přírodu. Úspěšné výkupy pak pomohly oblast zájmu ucelit a umožnily zde zajistit vhodnou péči o lokalitu.

O celou lokalitu pečují již přes 12 let dobrovolníci z Pozemkového spolku Gallinago při Pobočce České společnosti ornitologické na Vysočině. Cílem každoroční péče je zachování rašelinišť, postupný návrat k charakteru podmáčených mozaikově sečených luk s mělkými tůněmi a rozvolnění zregulovaného koryta potoka. Na péči o mokřadní lokalitu reagují svým výskytem i druhy vážek. Ty, jakožto šikovný bioindikátor, dávají informaci o vývoji a stavu vodních stanovišť.

Letošní průzkum poprvé potvrdil na lokalitě výskyt mezinárodně chráněného „naturového druhu“ - vážky jasnoskvrnné na uměle vybudovaných tůních. Na lokalitě byla také zaznamenána, na stanoviště vybíravá, vážka hnědoskvrnná a páskovec kroužkovaný, vážka vázaná na potoky s písčitým dnem. „Výskyt specializovaných druhů vážek je výborná zpětná vazba, tyto vážky nám svým výskytem přináší další důkaz toho, že provedená péče byla úspěšná.“, komentuje Kateřina Landová z ČSOP, která průzkum provádí.

Průzkum mokřadu.
Průzkum mokřadu.
Zdroj | ČSOP

Mokřad s názvem Chvojnov se nyní pyšní řadou další zajímavých druhů živočichů a rostlin. Za všechny je možné zmínit bekasinu otavní, čápa černého, saranče mokřadní, do nedávna v ČR nezvěstného křístka leknínového. Od jara do léta se v tůních vyvíjejí tisíce žab a čolků, rostou zde orchideje, masožravé rostliny bublinatky a rosnatky, raritní druhy mechů a další.

Průzkum vážek na Chvojnově byl finančně podpořen v národním programu Českého svazu ochránců přírody Ochrana biodiverzity. Generálním partnerem tohoto programu jsou Lesy České republiky, s. p. Program je dále podporován Ministerstvem životního prostředí ČR, Nadací Ivana Dejmala, Nadačním fondem Veolia a společností Billa.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.9.2021 16:11
V bývalých lomech, pískovnách, nechaných na pospas přírodě, je nepřeberné množství živočichů.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist